Երեխաները ստիպված են աշխատել
«Աշխատածս առաջին 1000 դրամը տվել եմ հորս: Հայրս էլ հարցրեց' էս որտեղի՞ց, ես էլ ասացի' աշխատել եմ»,-պատմում է 15-ամյա Նարեկը' հպարտությամբ շեշտելով «աշխատել եմ» բառերը:
Այդ 1000 դրամը Նարեկն աշխատել էր Ամանորի օրերին՝ Ցմփորիկի հագուստ հագած նկարվելով երեխաների հետ: «Լունապարկում պտտվում էի, պապան էլ գնացել էր Վանաձոր, իր ընկեր Վաչիկի հետ էի մնում: Մեկ էլ մի տղա ասաց' կհագնե՞ս տելեպուզիկի շոր: Ես էլ հագա ու աշխատեցի»,-պատմում է Նարեկը:
12-16 տարեկան երեխաները փողոցներում աշխատող լուսանկարիչների հետ պայմանավորվելով' հագնում են տարբեր կենդանիների հագուստներ, նկարվում երեխաների հետ ու որոշ գումար աշխատում: Այսպես փող վաստակելը հատկապես հեշտ է տոնական օրերին: Հանրապետության հրապարակում ամանորյա տոնակատարությունների ընթացքում լուսանկարվում եւ փուչիկներ էին վաճառում 12 «կենդանիներ»: Նրանք աշխատում էին երկու հերթով: Այսինքն՝ այդ օրերին աշխատանք է ունեցել 24 երեխա:
« Տնեցիք չգիտեն, որ աշխատում եմ: Ասել եմ' գնում եմ հրապարակ՝ տոնածառի հանդեսի։ Չգիտեմ, թե ինչ կասեն, որ իմանան աշխատում եմ: Չեն ջղայնանա, ուղղակի կասեն' բա էդ փողերն ի՞նչ ես անում»,- ասում է 13-ամյա Կարենը։
«Մերոնք գիտեն, որ ես աշխատում եմ: Գիտեն, որ գողություն չեմ անում ու աշխատածս ինչ ուզում, անում եմ. ինտերնետ եմ մտնում ու սկսում խաղալը»,- ավելացրեց Շահենը:
«Ես իմ աշխատածով շորեր եմ առնելու ինձ, որ ծնողներիս օգնեմ»,- մտահոգված ասաց Արթուրը: Իսկ Նարեկն աշխատել է եւ օգնել հորը, որպեսզի տան օրավարձը վճարեն ու սնվեն:
Նարեկը նախկինում ապրել է Վանաձորում: 2004թ. սկզբին ծնողները բաժանվել են: Նարեկը որոշել է ապրել հոր հետ: Վանաձորում աշխատանք չունենալով' Նարեկի հայրը' Նարիմանը, որդու հետ եկել է Երեւան աշխատանք գտնելու: Նարիմանը բեռնակիր է աշխատում «Հայկական շուկա»-ի մեծածախ առեւտրի շուկայում (Գ ՈՒՄ): «Ուսով եմ աշխատում կամ սայլակով, բայց նախ՝ գործ քիչ է լինում, հետո մինչեւ օրվա հարկը տալիս եմ, սայլակի վարձը տալիս եմ, արդեն փող չի մնում: Նարեկս ինձնից շատ է աշխատում»,- ասում է Նարիմանը:
Նարեկը հոր եւ նրա ընկերոջ' Վաչիկի հետ վարձով է ապրում: Տանտերը մառանի միջով անցնող մի սենյակը վարձով է տվել: «Կարելի է ասել, որ 500 դրամ օրավարձով պադվալում ենք մնում: Տանտերը դուռը բացում է, ներս ենք մտնում, առավոտյան էլ գալիս, հանում է ու դուռը փակում, որովհետեւ իր մառանն է, մտածում է' գողություն կանենք: Ձմռան էս ցրտին ամբողջ օրը դրսում ենք, բիրիքանոցում աշխատում ենք, բայց էլի էնպես է ստացվում, որ Նարեկն է մեզ պահում: Լավ երեխա է, խելոք, չի ծխում, չի խմում, աշխատածով հորն է օգնում»,- պատմում է Վաչիկը:
Տոներից հետո, երբ երեխաներն այլեւս չեն գալիս կենդանիների հետ նկարվելու, Նարեկն աշխատում է «Հայկական շուկա»-ում: Նա սայլակ է քշում' օգնելով մարդկանց շուկայից դուրս հանել գնած ապրանքները: «Լավ գործ է, բայց արդեն հոգնել եմ, ամբողջ օրը քայլում եմ, պտտվում, որ մարդիկ տեսնեն սայլակս ու ինձ կանչեն: Իսկ տելեպուզիկ աշխատելը հեշտ է, փափուկ շորեր են' հագի ու նստի՝ չնայած տելեպուզիկի փողը քիչ էր: Պտտվելուց ոտքերս են ցավում, թե չէ լավ աշխատանք է,- իր ներկա աշխատանքից մի քիչ դժգոհում է Նարեկը:
«Որպես հայր՝ ես ինձ վատ եմ զգում, որ փոխանակ ես իմ երեխուն պահեմ, նա է ինձ պահում: Էս կյանք չի, բայց ի՞նչ անեմ»,- հուզված ասում է Նարիմանը:
Նարեկը 7-րդ դասարանն ավարտել է Վանաձորի թիվ 16 դպրոցում: Հայրն ուզում է, որ Նարեկը գոնե 8-րդ դասարանն ավարտի, բայց այս ուսումնական տարում չի կարողացել նրան ուսման տալ: «Ասում էինք' անապահով ընտանիքիների համար նախատեսված դպրոց տանք, էն էլ Նարեկը չհամաձայնեց, որովհետեւ արդեն փողի «համը» տեսել է, էլ չի ուզում սովորել»,- մտահոգվում է Վաչիկը:
«Հիմա գերազանցիկ սովորածն էլ է բանվոր աշխատում, էլ սովորում եմ ի՞նչ անեմ: Դպրոց գնալու փոխարեն փող կաշխատեմ, որ ապրենք»,- բոլորին լռեցրեց Նարեկը:

Children have to work
"The first 1,000 drams I earned, I gave to my father. He asked where I got it, and I said I earned it," 15-year-old Narek says proudly, with emphasis on the word "earned".
Narek earned this 1,000 drams over the New Year's holidays dressed as a Teletubby, having his picture taken with children. "My Dad went to Vanadzor and I was staying with his friend Vachik. I was walking around Lunapark and a boy asked me if I would agree to wear a Teletubby costume. So I went to work with him," Narek says.
To earn a little money, 12 to 16-year-old kids arrange with street photographers to wear animal costumes and pose with children. It's an easy way of making money, especially during the holidays. During the New Year's there were two shifts of twelve "animals" selling balloons and having their pictures taken on Republic Square, a total of twenty-four kids working through the holidays.
"My family doesn't know I'm working here. I told them I was going to Republic Square for the New Year's celebrations. I don't know what would they say if they knew I was working here. They wouldn't get angry, they would ask me what I do with the money," 13-year-old Karen says.
"My family knows that I work. They know I don't steal. And I can spend the money I make however I want. I like going to Internet cafes and playing," Shahen chimes in.
"I'm going to buy my own clothes, to help my family out," Arthur says anxiously.
As for Narek, he works helps his father pay their daily rent and buy something to eat.
Narek used to live in Vanadzor. In the beginning of 2004 his parents got divorced, and Narek decided to stay with his father, Nariman. Nariman, was unemployed in Vanadzor and came with his son to Yerevan to find a job. He now works as a loader at the GUM wholesale market. "I use my shoulders or a cart, but there's not enough work first of all, and then after I pay the daily fee, the charge for the cart, there's almost nothing left. My Narek makes more money than I do," Nariman says.
Narek, his father, and his father's friend Vachik rent lodgings- a basement room. "We live in a basement for 500 drams a day. The owner let us in in the evening and in the morning he let us out and locks the door, since it's his cellar and he's afraid we'll steal something. In this winter cold we're outside all day, and although we work at the wholesale market, it turns out that Narek takes care of us," Vachik says. "He's a good kid, clever, he doesn't smoke, doesn't drink, he helps his father out with the money he earns."
Now that the holidays are over, and children no longer come to have their pictures taken with giant animals, Narek is working at the market. He pushes carts, helping people move what they buy. "It's a good job but I get too tired; I run around all day so people will see my cart and call me. Working as a Teletubby is easy, the clothes are soft - you just put them on and sit, although there wasn't much money. My legs ache because I walk too much," Narek lets himself complain a little. "But otherwise it's an OK job."
"I feel bad as a father that instead of me taking care of the kid, he's supporting me. This is no life, but what can I do?" Nariman says emotionally.
Narek finished seventh grade at School #16 in Vanadzor. His father wanted him to go on at least to eighth grade, but they couldn't arrange it this year. "We wanted to send him to a school for needy families, but Narek didn't want to go. He has already tasted money and he doesn't want to study," Vachik says, worried.