Հայկական մուֆլոնն արժե 4000 եվրո
Եթե որեւէ մեկն ուզում է որսալ ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված հայկական մուֆլոն, բեզոարյան այծ կամ արջ, կարող է դիմել «Սաֆարի ինտերնացիոնալ» կազմակերպությանը։
Այս լուսանկարները մեզ' իբրեւ պոտենցիալ որսորդի, էլեկտրոնային փոստով ուղարկել է այդ ընկերության հիմնադիրներից մեկը' Սերջիո Դիմիտրեւիչը։ Մենք այդ ընկերությանը դիմել էինք, հայտնելով Հայաստանում որս կատարելու մեր ցանկության մասին: Եւ որպեսզի մեզ' «որսորդներիս» ցույց տան հայկական որսի հմայքը, ուղարկել են հենց այս լուսանկարները:
ՀՀ կառավարության մի քանի «գրագետ» որոշումների արդյունքում Հայաստանում կարելի է որսալ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ, ինչը թույլատրվում է միայն գիտահետազոտական, արհեստական եւ բնական պայմաններում՝ դրանց վերարտադրության նպատակով («Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքի 27-րդ հոդված)։
«Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների որս ասելով՝ պետք է հասկանալ ոչ թե որսորդների միջոցով կրակել, սպանել կենդանուն, այլ՝ կենդանիներին բռնելը եւ գիտահետազոտելը։ Իսկ հիմա այդ «որսը» հասկացվում է, որ որսորդ հրավիրենք ու սպանենք հազվագյուտ կենդանուն։ Սա շատ սխալ մոտեցում է անհետացման եզրին կանգնած կենդանիների նկատմամբ, որոնց որսը՝ սպանել հասկացությամբ, արդեն տասնյակ տարիներ արգելված է»,- բացատրեց Բնապահպանության նախարարության աշխատակիցը, որը չուզեց հրապարակել իր անունը։
Վայոց ձորի որսատեղին, որն, ըստ որսորդների, Հայաստանի լավագույն որսատեղին է, ՀՀ կառավարության որոշմամբ տրվել է «Սաֆարի ինտերնացիոնալ» հայ-իտալական համատեղ ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ին։ Այդ տարածքը ոչ միայն լավ որսատեղի է, այլեւ ունի 10-ից ավելի պատմամշակութային հուշարձան ու կոթող։
ՀՀ կառավարությունը 2004թ. հունիսին որոշում է ընդունել եւ պետական անտառային ֆոնդի հողերից Վայոց ձոր մարզի Եղեգիսի կիրճից 2400 հա եւ Սյունիքի մարզի Գեղիի ու Դարմանաձորի հատվածից 495 հա տարածք անհատույց (մշտական) օգտագործման իրավունքով տրամադրել է «Սաֆարի ինտերնացիոնալ» հայ-իտալական համատեղ ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ին։ Նույն որոշման 3-րդ կետով կառավարությունը թույլատրել է նշված տարածքներում կազմակերպել վայրի կենդանիների սիրողական որս։
«Սաֆարի ինտերնացիոնալ» հայ-իտալական համատեղ ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներն են ԱԺ պատգամավոր Վարդգես Մաթեւոսյանը եւ «Սաֆարի ինտերնացիոնալ» իտալական կազմակերպության ներկայացուցիչ Սերջիո Դիմիտրեւիչը։
«Ես ցավում էի, որ մեր երկրում լուրջ չեն զբաղվում կենդանական աշխարհի պահպանությամբ։ Դրա համար որոշեցի տարածք վերցնել ու գոնե պահպանել կենդանական աշխարհի բազմազանությունը։ Հետո նախարարներից մեկի հրավերով մեր երկիր էր եկել «Սաֆարի ինտերնացիոնալ» իտալական կազմակերպության ներկայացուցիչ Սերջիո Դիմիտրեւիչը։ Մենք հանդիպեցինք, քննարկեցինք ու ստեղծեցինք համատեղ ՍՊԸ»,- պատմում է Վարդգես Մաթեւոսյանը։
«Սաֆարի ինտերնացիոնալ» իտալական կազմակերպությունը 1985թ.-ից զբաղվում է որսի բիզնեսով եւ աշխարհում հայտնի է դրանով: Ինտերնետային www.safariinternational.com էջում տրվում է ընտրության հնարավորություն' որսի կենդանիների տեսականի, որսի երկրներ, որսի հարմար ժամանակաշրջան եւ նախատեսվող ծախսեր։ Ցանկացած մարդ կարող է այցելել այդ էջ, գրանցվել, նշել, թե որ երկիր է ցանկանում մեկնել որսի։ Հետո կազմակերպությունը գրանցվողին ուղարկում է անհրաժեշտ ինֆորմացիան՝ տվյալ երկրում որսի գնալու պայմանները եւ մի քանի լուսանկար։
2004-ի սեպտեմբերին որոշումը փոփոխելով՝ ՀՀ կառավարությունը թույլատրել է ՍՊԸ-ին ԳԱԱ Կենդանաբանության ինստիտուտում գիտահետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով որսալ. «8 տարեկանից բարձր կենդանական աշխարհի արու ներկայացուցիչների հետեւյալ տեսակները՝ բեզոարյան այծ՝ մինչեւ 5 կենդանի, հայկական մուֆլոն՝ մինչեւ 5 կենդանի, արջ՝ մինչեւ 2 կենդանի»։
«Մենք բազմաթիվ առաջարկներ ենք անում կառավարությանը, որ մեր գիտական որսերի համար պետք են տարբեր կենդանիների տարբեր օրգաններ։ Այս է պատճառը, որ մեր ինստիտուտն էլ է նշված այդ փաստաթղթերում։ Սակայն դեռ ոչինչ չի արվել, միայն գրվել է: Մենք ասել ենք, որ համաձայն ենք այդ պայմանագրի շրջանակներում գիտական փորձեր կատարել: Իրենք դեռ մեզ չեն դիմել»,-ասում է ԳԱԱ Կենդանաբանության ինստիտուտի տնօրեն Սերգեյ Մովսիսյանը։ Սակայն, ինստիտուտի որոշ աշխատակիցներ վստահ չեն, որ այդ պայմանագիրը կծառայի իր նպատակին, նրանք չգիտեն, թե ինչ է լինելու կամ ով է իմանալու, եթե այդ տարածքում առանց ինստիտուտի աշխատակիցների որս կատարվի։
ՀՀ կառավարության վերոնշյալ որոշումների «շնորհիվ» «Սաֆարի ինտերնացիոնալ»-ի ինտերնետային էջում որսի երկրների ցանկում հայտնվեց նաեւ Հայաստանը, որը Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների որսի բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում։ Կազմակերպությունն առաջարկում է հայաստանյան մուֆլոնի, բեզոարյան այծի եւ կովկասյան արջի որս։ Հայաստան որսի եկողը պետք է պատրաստ լինի ծախսելու մինչեւ 4000 եվրո։ Այս գումարը ներառում է որսատեղ գնալու, հյուրանոցում ապրելու, անգլերենի թարգմանչի եւ մեկ կենդանու որսի արժեքները։
Ինտերնետային էջում գրված է, որ Հայաստան որսի եկողին ուղեկցում է նաեւ Որսորդների միավորումը: Սակայն Հայաստանի որսորդների եւ ձկնորսների միավորման նախագահ Սայաթ Դավթյանը պնդում է, որ իրենց միավորումը ոչ մի կապ չունի «Սաֆարի ինտերնացիոնալ» կազմակերպության հետ, ոչ մի պայմանագիր կամ պայմանավորվածություն նրանց միջեւ չկա, պարզապես Վ. Մաթեւոսյանը միավորման անդամ է։
Ցանկացողներին տրվում է նաեւ հավելյալ որսի գնացուցակը. 1 մուֆլոնը՝ 4000, բեզոարյան այծը եւ կովկասյան արջը՝ 3.500-ական եվրո։ Պարզ չէ, թե ով է որոշել, որ ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիները հենց այսքան արժեն։ Հայ-իտալական ՍՊԸ-ի տնօրեն Արամ Մաթեւոսյանն ասում է, որ գները որոշվել են՝ ելնելով միջազգային շուկայի չափորոշիչներից։
««Սաֆարի ինտերնացիոնալը» մուֆլոնի որսի համար ոչ մի դրամ չի վճարում պետությանը, այդ գները հավանաբար գրված են իրենց ծառայությունների համար,- ասում է Բնապահպանության նախարարության (ԲՆ) աշխատակազմի Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության աշխատակից Արամ Աղասյանը,-ԲՆ-ն իրավունք չունի որոշել Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների գինը։ Դրանց որսը թույլատրվում է միայն գիտահետազոտական նպատակով, հետեւաբար բնօգտագործման վճար գոյություն չունի»։ Պարոն Աղասյանի խոսքերով՝ «Սաֆարի ինտերնացիոնալի» հաճախորդները լինելու են ընդամենը որսորդական խումբ Կենդանաբանության ինստիտուտի համար։ Իսկ եթե այդ կենդանիների որս կատարվի առանց ինստիտուտի մասնագետի ներկայության, ապա պետք է կիրառվեն օրենքով նախատեսված պատիժներ։
Հայ-իտալական համատեղ ՍՊԸ-ն պայմանագրեր է կնքել Գյուղատնտեսության եւ Բնապահպանության նախարարությունների հետ՝ պարտավորվելով պահել եւ պահպանել բնաշխարհն ու նպաստել կենդանական աշխարհի բազմացմանը։
«Պետական տարածքն անհատույց տրվել է մեզ։ Առանց մեր իմացության ոչ մեկը չի կարող մտնել այդ տարածք։ Իսկ մենք միայն պահպանում ենք այդ տարածքը, շահագործելու իրավունք չունենք։ Հսկողություն ենք սահմանում, որ ուրիշները հանկարծ չկտրեն ծառերը ու որսագողություն չլինի,-բացատրեց Վ. Մաթեւոսյանը,- հետո էլ, որսի բիզնես ենք ծավալում, իսկ որսորդը մինչեւ չստեղծի, իրավունք չունի կրակելու»։
Վ. Մաթեւոսյանի կարծիքով՝ կենդանական աշխարհի պահպանության լավագույն տարբերակը կազմակերպություններին տարածքներ տրամադրելն է։ «Մենք հաշվառել ենք մեր տարածքի կենդանական աշխարհը 2004թ. մայիսին եւ հոկտեմբերին։ Հիանալի արդյունք ունենք. եթե մայիսին կար 24 այծ, ապա հոկտեմբերին՝ 100-ից ավելի։ Սա հսկողության արդյունք է, որսագողություն չկա, եւ կենդանիների քանակն ավելանում է։ Շրջակա տարածքներից արջերի միգրացիա է եղել մեր տարածք, որովհետեւ մեզ մոտ կրակոցներ չկան, լուրջ հսկողություն է պետք: Այս 10 ամիսների ընթացքում ՍՊԸ-ի տարածքում ընդամենը 2 անգամ է որսագողության փորձ եղել. մեկը եղել է մի ուսանող, իսկ երկրորդը՝ պետական պաշտոնյա։ Բոլորն արդեն գիտեն, որ այդ տարածքը մերն է, հսկողության տակ է, եւ ոչ ոք առանց մեր իմացության չի կարող մուտք գործել այնտեղ»,-հպարտությամբ ասում է Վ. Մաթեւոսյանը։
Չնայած 2 հաշվառումներից ոչ մեկի ժամանակ մուֆլոն չի հայտնաբերվել, բայց «հայկական մուֆլոնի որսի առաջարկ»-ը հենց այս տարածքին է վերաբերում։ Մուֆլոնն այս տարածք է գալիս Նախիջեւանից։ ՍՊԸ-ն նախատեսում է ցանկապատել տարածքը, որպեսզի կենդանիները գան ու հնարավորություն չունենան գնալու։
«Մուֆլոնն այն կենդանին է, որ միգրացիա է անում, ցրտին գնում է Նախիջեւանի կողմերը։ Կենդանուն պահել չի կարելի, նրանք սովոր են այդ բնակլիմայական պայմաններին։ Տարածքներ ցանկապատելը կամ այլ միջոցներ կիրառելը կենդանիներին պահելու համար շատ սխալ է»,-կարծում է Հայաստանի որսորդների եւ ձկնորսների միավորման նախագահ Սայաթ Դավթյանը։
«Կառավարությունը որոշում է կայացրել՝ հուսալով, որ այդ տարածքում որսը կխթանի տուրիզմի զարգացումը։ Ես վստահ եմ, որ այդ որոշումը չի աշխատելու, այսինքն՝ արտերկրից Հայաստան որսի եկողներն այն քանակի չեն լինի, որ տուրիզմ անվանենք։ Կենդանաորսի համար էլ այս որոշումն անվտանգ է. այսպես, թե այնպես, որսագողություն լինում է։ Ես այս որոշումը շատ վտանգավոր եմ համարում այն կետով, որ անհատույց տարածքներ են տրվում անհատների, որոնք հսկողություն են սահմանում եւ արգելում այնտեղ մուտքը։ Մեր իրականության համար լրիվ իրական է, որ հիմա էլ սարերն ու ձորերը, որսատեղերը նվաճելու միտումը կզարգանա. սա է վտանգավոր»,-ասում է Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի կովկասյան գրասենյակի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Կարեն Մանվելյանը։

Endangered species for sale
The Armenian mouflon, the Bezoarian goat and the Caucasian bear are all in the Red Book (Armenia 's list of endangered species). But with Safari International, you can hunt them for a few thousand Euro.
Safari International is an Armenian-Italian joint venture that was given control of land in Vayots Dzor by the Armenian Government. The area, considered the best place to hunt in the country, contains a dozen cultural and historical monuments, in addition to wild game.
In June 2004, the Government of Armenia adopted a decision allocating 2,400 hectares of state forest in the Yeghegis Gorge in Vayots Dzor and 495 hectares of land in the Geghi- Darmanadzor area of Syunik Marz to Safari International free of charge for permanent use. Paragraph #3 of the decision authorizes the organization of amateur hunts for wild animals.
The founders of the Safari International Armenian-Italian joint venture are Vardges Matevosyan, a member of the Armenian parliament, and Sergio Dimitrevich, a representative of the Italian Safari International.
"I was sorry to see that no one in our country was seriously concerned with preserving the fauna," Vardges Matevosyan said. "That's why I decided to take some land and try to preserve the diversity of the animal kingdom. Later Sergio Dimitrevich, from the Italian Safari International, visited Armenia at the invitation of one of the ministers. We met and established a joint venture."
The Italian company Safari International has been in the hunting business since 1985. The company's website -www.safariinternational.com - provides a wide range of hunting programs, with a selection of animal types, hunting methods, countries around the world, and so on.
In September 2004 the Government of Armenia amended its decision and gave the joint venture permission to hunt for certain animals to be used in scientific research by the Institute of Zoology of the Academy of Science . These included "the following kinds of male animals over 8 years of age: Berzoarian goats - up to five animals; Armenian mouflon (wild sheep) - up to five animals; bears -up to two animals."
"We apply to the government requesting various animal organs for scientific experiments. This was the reason that our institute was mentioned in that decision," explained Sergey Movsisyan, the director of the Institute of Zoology of the Academy of Science . "But so far nothing has been done; it's only on paper. We have said that we agree to carry out experiments within the framework of our agreement. They haven't been in touch with us yet."
Some scientists at the institute, however, doubt that the agreement will serve its purpose. They are not sure what will happen when a hunt takes place, and who will supervise, if there is no one from their institute present.
Thanks to the government's decision, Armenia is featured on the Safari International website, providing an exceptional opportunity to hunt rare and endangered species. For 4,000 Euro you may kill one animal-Armenian mouflon, Berzoarian goat, or Caucasian bear. The fee includes travel and accommodations, and an interpreter.
According to the website, hunters will be accompanied by members of the Union of Hunters of Armenia. But union chairman Sayat Davtyan insists that they have nothing to do with Safari International, and there are no agreements or other arrangements. It's just that Vardges Matevosyan is a member of the union.
There is also a price list for extra hunting: Each additional mouflon costs 4,000 Euros; Berzoarian goats and Caucasian bears are 3,500 Euros. It is not clear who decides the price of these Red Book species. Aram Matevosyan, the director of the Armenian-Italian joint venture, says prices reflect the going rate on the international market.
According to Aram Aghasyan from the Ministry of Ecology, "Safari International pays the state nothing for hunting mouflons. The price is probably for their services. Our ministry has no right to set a price for animals in the Red Book. Hunting them is permitted only for purposes of scientific research, and therefore there is no fee for hunting." Aghasyan insists that Safari International clients will serve as a hunting group for the Institute of Zoology ; otherwise, if institute representatives are not present, legal sanctions will apply.
The Armenian branch of Safari International has signed agreements with the ministries of ecology and agriculture committing itself to preserving wildlife and assisting in increasing the animal population.
"We have been granted state lands free of charge. No one can enter this land without our knowledge," Vardges Matevosyan explained. "We only preserve the land, we have no right to exploit it. We make sure that there is no logging or illegal hunting. We will also engage in hunting business, but if a hunter doesn't create, he has no right to shoot."
Matevosyan the best way to preserve wildlife is to parcel state lands out to various organizations. "We conducted a census in May and October of 2004. We had great results - if in May we had 24 goats, in October we had more than 100. This is the result of supervision. There is no poaching and the number of animals grows. There has been a migration of bears from neighboring areas onto our land, because there is no gunfire here. In the last ten months, there were only two registered cases of attempted poaching in the territory of our joint venture. In one case it was a student, in the other, a state official. Every one knows that this is our territory; it is under control, and no one can come here without our knowledge," he explained proudly.
Though no mouflons were counted in the census, Safari International offers them on its website. The company plans to fence the wild sheep in when they migrate from Nakhidjevan, endangering the animals further, according to Sayat Davtyan of the Hunters' Union . "Mouflons are migratory animals. When it's cold they go to Nakhidjevan," he explained. "Keeping the animals in one area, fencing the area in, or employing other methods is very wrong. They are used to specific natural and climatic conditions."
"The government took its decision in the hope that hunting would encourage the development of tourism in the region," said Karen Manvelyan, the director of the Caucasian office of the World Fund of Wild Nature. "I am sure that this decision will not work. The number of hunters from abroad will be too small to call it tourism. The decision is not a threat to the animals; one way or another, poaching exists. But I believe this decision is very dangerous, because it gives land for free to certain individuals who control it and prevent other people from going there. In our reality, what's going to happen is that will be a growing trend of people taking over mountains and gorges and other hunting grounds. That's the danger."