«Ծառափրկիչ ակցիայով» նպատակ ունեն կանխել վայրագությունը
Վաղը կեսօրին «Մեր քաղաքը» հանրային նախաձեռնության խումբը Նալբանդյան փողոցի 106 շենքի բակում կազմակերպելու է «Ծառափրկիչ ակցիա»: Ըստ խմբի տարածած հաղորդագրության` տասնամյակներ շարունակ այստեղ գործող մանկապարտեզը` հայտնի ՆԳՆ մանկապարտեզ անվամբ, ամիսներ առաջ քանդվել է հերթական 16 հարկանի «էլիտարը» վեր խոյացնելու նպատակով: Կառուցվելիք շենքը այս ոչ ընդարձակ բակում զրկելու է հարակից շենքերի բնակիչներին լույսից ու արեւից:
Երեւանի քաղաքապետարանից նախաձեռնության խմբին գրավոր հայտնել են, որ շենքի նախագիծը համաձայնեցված չէ, սակայն արդեն փորում են հիմքը' վերացնելով տասնյակ հաստաբուն ծառեր: «Ձեռնարկվող ակցիան նպատակ ունի կանխել այս վայրագությունն ու սարսռազդու նախագիծը: Տեղեկացնենք, որ չկա նախագիծ, ծառահատման թույլտվություն, սեսմոլոգիական եզրակացություն»,-տեղեկացնում է «Մեր քաղաքը» խումբը:

Акция по спасению деревьев
Инициативная группа "Наш город" завтра в полдень организует во дворе дома номер 106 по улице Налбандяна акцию по спасению деревьев. Согласно сообщению группы, несколько месяцев назад было снесено здание действовавшего на этом месте подведомственного МВД детского сада. Цель сноса состояла в строительстве очередного 16-этажного элитного здания, которое лишит солнечного света жильцов соседних домов, располагающихся в этом и без того небольшом дворе.
В мэрии Еревана инициативной группе дали письменный ответ, согласно которому проект будущего здания не согласован. Между тем строители уже роют котлован, уничтожая десятки многолетних деревьев. "Предстоящая акция имеет целью пресечь это варварство и не допустить реализации этого чудовищного проекта. Отметим, что нет ни проекта, ни разрешения на вырубку деревьев, ни заключения сейсмологической экспертизы",- говорится в сообщении инициативной группы "Наш город".