Խոսքի ազատության անհրաժեշտությունը կասկածի տակ է
Պետական բյուջեից ֆինանսավորվող միակ թերթի՝ «Հայաստանի Հանրապետության» գլխավոր խմբագիր Տիգրան Ֆարմանյաննասում է. «Հայաստանում կա խոսքի ազատություն, դեռ մի բան էլ ավելի, նույնիսկ ԱՄՆ-ի մամուլն այդքան ազատ չէ, սակայն Հայաստանում չկա անկախ ԶԼՄ»: Անկախություն ասելով պարոն Ֆարմանյանը նկատի ունի ֆինանսական անկախությունը:
Ըստ նրա՝ մեր երկրում թերթը կարող է անկախ լինել միայն նվազագույնը 8000 տպաքանակ ունենալու դեպքում. «Թերթի ֆինանսական մուտքերը երկուսն են՝ տպաքանակ եւ գովազդ: Տպաքանակը քիչ է, իսկ գովազդը՝ շատ էժան: ««Հայաստանի Հանրապետության» բյուջեի 20 տոկոսը ստանում եմ պետական բյուջեից, եւ այդ գումարով թերթը կարող է գոյատեւել ընդամենը 3 ամիս»:
Նրա կարծիքով իրավիճակն ազդում է նաեւ լրագրողների պրոֆեսիոնալիզմի վրա. «Այսօր ցանկացած թերթում լրագրողը կատարում է մի քանի գործառույթներ՝ եւ՛ մեկնաբան է, եւ՛ վերլուծաբան, եւ՛ լուսանկարիչ եւ այլն: Թերթերի ֆինանսական վիճակը նրանց թույլ չի տալիս ունենալ մասնագիտացված լրագրողներ: Օրինակ՝ դասական երաժշտության, պարի մասնագետ լրագրող»:
Պրն Ֆարմանյանը վստահ է, որ այսօր Հայաստանում չկա մի թերթ, որն, օրինակ, ասի, թե այսինչ հանրահավաքում իրականում քանի մարդ կար, իսկ դա պրոֆեսիոնալիզմի պակասի արդյունք է. «Չկա մի թերթ, որն իրականում անկախ լինի: Դա սովորական հաշվարկ է»,-ասաց պարոն Ֆարմանյանը:
Տիգրան Ֆարմանյանի տեսակետները չի կիսում «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը: «Չեմ հասկանում, թե ինչ է նշանակում՝ անկախ են, բայց ազատ չեն կամ ազատ են, բայց անկախ չեն: Ազատ նշանակում է անկախ, իսկ անկախ՝ ազատ: Եթե խոսքի ազատություն ասելով նկատի ունենք համակարգ, արժեքի նկատմամբ համապատասխան վերաբերմունք, բնականաբար՝ չկա: Խոսքի ազատությունը ենթադրում է, որ յուրաքանչյուր մարդ, ինչպես է նշված է ՀՀ Սահմանդրության մեջ, իրավունք ունի տարածել իր կարծիքը, սակայն ՀՀ-ում մարդիկ զրկված են իրենց իրավունքից»,- վստահեցնում է Նիկոլ Փաշինյանը: Անդրադառնալով հեռուստաընկերություններին՝ պարոն Փաշինյանը նշեց, որ բոլորն էլ ենթարկվում են գրաքննության:
«Եթե խոսքի ազատությունը դիտենք իբրեւ գաղափարների, տեսակետների փոխանցման կոմունիկացիա, ապա այն չի գործում: Այսինքն՝ քաղաքական գործիչը չի կարող ազատ իր տեսակետները հայտնել որեւէ հեռուստաընկերության եթերով եւ թերթերի մեծ մասի միջոցով»: Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ Հայաստանում կան խոսքի ազատության առանձին դրսեւորումներ, եւ դրանցից մեկն էլ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթն է:
Նա չի ընդունում այն տեսակետը, երբ ասում են, որ «Հայկական ժամանակ»-ը ընդդիմադիր է. «Հայաստանում ընդդիմադիր ասելով՝ նկատի ունեն ընդդիմության թերթը: Եթե քննադատում ենք իշխանություններին, ապա դիրքորոշման իմաստով ընդդիմադիր ենք, սակայն միեւնույն ժամանակ դա չի նշանակում, որ մենք ընդդիմադիր չենք ընդդիմությանը: Այսինքն՝ նկատի ունեմ, որ մեզ համար չկան անձեռնմխելի մարդիկ, չկան մարդիկ, որոնց հետ կապված թեմաները չշոշափենք: Ընդդիմադիր լինելն ազատության ամենաբարձր աստիճանն է, որովհետեւ ընդդիմադիր լինելու համար պետք է լինել ազատ»: Նրա կարծիքով՝ այսօր Հայաստանում լրագրողին, ինչպես նաեւ բոլորին՝ նախագահին, վարչապետին, նախարարներին, պատգամավորին եւ շարքային քաղաքացուն, պակասում է պարտքի գիտակցումը: Լրագրողի պրոֆեսիոնալիզմն այն է, երբ ընթերցողը նյութն ընթերցելիս ավելորդ ջանքեր չգործադրի, ամեն ինչ այնքան հստակ լինի, որ հարցեր չառաջանան:
Նիկոլ Փաշինյանը համամիտ է, որ ֆինանսական եւ տնտեսական խնդիրները որոշակի չափով կանխորոշում են ազատության աստիճանը: Նա հպարտությամբ ընդգծեց, որ այսօր «Հայկական ժամանակ»-ը ամենամեծ հարկատու եւ շահույթ ունեցող հասարական-քաղաքական թերթն է ու վստահեցրեց. «Եթե թերթերը մի քիչ համեստ ապրեն, փոխեն իրենց չափանիշները, կարող են գոյատեւել ինքնաֆինանսավորմամբ: Դրա համար մենք պայքարել ենք: Ուրիշ ոչ մի խմբագրությունում այսպիսի պատկեր չեք տեսնի: Մեր ազատությունը չենք ցանկացել զոհաբերել պատերի ծեփին»:
«Եթե հանկարծ «Առավոտը» չունենա որեւէ հովհանավոր, ապա չի փակվի: Մենք ստիպված կլինենք ձգել մեր գոտիները եւ հրաժարվել ճոխություններից, իսկ մենք սովոր ենք ճոխությունների»,-անկեղծորեն խոստովանում է «Առավոտ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը:
Ճոխություններ ասելով՝ պարոն Աբրահամյանը նկատի ունի որոշ լրագրողների բարձր վարձատրությունը, աշխատավարձի ժամանակին վճարումը, նորմալ աշխատանքային պայմանների ապահովումը:
Անդրադառնալով էլեկտրոնային ԶԼՄ-ին՝ պարոն Աբրահամյանն ասաց. «Այսօր ՀՀ գովազդային շուկան թույլ է տալիս գոյատեւել 3-4 հեռուստաընկերությունների»:
Նա վստահ է, որ ԶԼՄ-ը կարող են ինքնաֆինանսավորվել, եթե կարողանան գտնել հասարակությանը հետաքրքրող թեմաներ. «Մարդն արթնանալով անդիմադրելի ցանկություն պետք է ունենա վազել կրպակ եւ թերթ գնել: Մենք դեռ չենք գտել այդ թեմանները: Գրում ենք այն մասին, թե Արշակ Սադոյանի շունն ինչպես կծեց Մանուկ Գասպարյանի կատվին. հասարակությունը չունի դրա պահանջարկը»:
Պարոն Աբրահամյանը ցանկանում է, որ խոսքի ազատությունը Հայաստանում այնպիսի դրսեւորում գտնի, ինչպես Հոլանդիայում, Բելգիայում, որ «ինքնաարտահայտման որեւէ սահմանափակում չլինի ոչ միայն մամուլում, այլեւ միտինգներում, հանրահավաքներում, փողոցում, Աժ-ում եւ այլուր»:
Ըստ «Առավոտի» խմբագրի՝ խոսքի ազատությունը լայն հասկացություն է եւ մամուլին վերաբերում է ընդամենը 10-15 տոկոսով. «Օրինակ՝ օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը չունի խոսքի ազատություն: Նա չի կարող Հ1-ով խոսել այն խնդիրների մասին, որոնք առաջացել են նրա գործունեության ընթացքում»:
«Այբ-Ֆե» շաբաթաթերթի խմբագիր Վարդան Վարդանյանը մտահոգված է մամուլի ազատության եւ անկախության խնդիրներով եւ գտնում է, որ «երկու երնեկ մի տեղ չի լինում». «Ասում են, որ մամուլը պետք է լինի ազատ եւ պատասխանատու: Եթե ազատ ու պատասխանատու կամ պատասխանատու եւ վերահսկվող պետք է լինի, ապա ես ընտրում եմ առաջինը, քանի որ երկրորդի պատճառած վնասները հնարավոր չէ փոխհատուցել: Ամբողջ մամուլը վերահսկելու իշխանական ձգտումներն են հանգեցրել այսօրվա իրավիճակին: Հայաստանում գրեթե չկան լրատվամիջոցներ, ԶԼՄ հորջորջվող գրասենյակները հիմնականում քարոզչամիջոցներ են»:
Վարդան Վարդանյանը կարծում է, որ ավելի լավ է լրագրողը լինի սանձարձակ, քան կապանքների մեջ, ինչպես այսօր: «Մենք պետք է նվաճենք մեր ազատությունը»,- կոչ է անում նա:
Հայաստանում խոսքի ազատության դրսեւորումը յուրօրինակ մեկնաբանեց «Տարեգիր» էլեկտրոնային թերթի գլխավոր խմբագիր Վասակ Դարբինյանը. «Հայաստանում ոչ թե խոսքի ազատություն, այլ՝ փնթիություն, թափթփվածություն, արժեզրկում կա, ինչը նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում չի կարելի անվանել խոսքի ազատություն: Խոսքի ազատություն կա այնքանով, որքանով այն չի խաթարում իշխանությունների անդորրը: Կան ընդամենը մի քանի թերթեր, որոնք ունենալով փոքր տպաքանակ՝ հասարակական կարծիքի վրա գրեթե ազդեցություն չեն գործում: Եվ ինչպես չկա մի լավ գործ, որն անպատիժ չի մնում, այնպես էլ չկա որեւէ ազատ միտք, որը չի ստանում «արժանի» հակահարված: Ազատ մամուլում խոսքի ազատությունը սահմանափակվում է տպաքանակի աճը տնտեսական եւ այլ լծակներով թույլ չտալու, իսկ եթերում՝ ուղղակի վերահսկողության միջոցով»:
Իրավիճակը Վասակ Դարբինյանը բացատրում է իշխանության վերնախավում գտնվող միջակություների «մենթալիտետով», որոնց համար չկա ավելի սարսափելի գազան, քան ազատ խոսքը: «Եվ բնական է, որ մամուլն ու եթերը ողողված են կեղծիքով, ստախոսությամբ, երեսպաշտությամբ, հայհոյախոսությամբ: Այլասերման այս մթնոլորտում կարծես վերանում է նաեւ ազատ մտքի, ազատ խոսքի պահանջարկը»:
«Ա1+» հեռուստաընկերության նախագահ Մեսրոպ Մովսեսյանը հանգել է այն եզրակացության, որ Հայաստանում որեւէ մեկին պետք չէ խոսքի ազատություն. «Ներկա իշխանությունները խոսքի ազատությունը շփոթել են բարձրաձայն սուտ խոսելու հետ: Ստելը դարձել է պետական նորմ, պետական ռազմավարություն: Եթե նույնիսկ Հայաստանում այսօր լիներ ազատ խոսք, ապա դա լինելու էր «ձայն բարբառո հանապատի»: Ճորտի կարգավիճակում գտնվողները երբեք չեն կարող ազատ խոսել, որովհետեւ նրանց մտրակն է սպասում»:
Նրա կարծիքով՝ այսօր Հայաստանում ԶԼՄ-ը կարող են գոյատեւել, եթե գովազդատուների վրա ճնշումներ չգործադրեն եւ վերջ տան քծնանքին:
«Լրատվության դաշտում բացակայում է առողջ մրցակցությունը: Բոլորը պետք է սթափվեն, թափ տան իրենց վրայի փոշին: Վերջին տարիների ընթացքում հեռուստաընկերություններում եւ թերթերում աճ է նկատվում: Որոշ լրագրողներ սկսել են աշխատել իրենց վրա, լրատվության դաշտում ճիշտ հասկանալ իրենց դերը, սակայն խմբագիրների գրաքննությունը փչացնում է ամեն ինչ: Մենք չունենք պրոֆեսիոնալ խմբագիրներ, որոնց պատճառով դաշտը չի կայանում»,-ասում է պրն Մովսեսյանը:
«Ա1+»-ի տնօրենը գտնում է, որ լրատվական դաշտում պրոֆեսիոնալ լինել նշանակում է լինել գրագետ, ազնիվ սեփական մասնագիտության նկատմամբ. «Հեռուստատեսության դերը հասարակության մակարդակը բարձրացնելն է, ոչ թե պատվերներ կատարելն ու ինչ-որ մեկի խոսափողը դառնալը: Այսօրվա իրավիճակից ցածր չի լինում»:
«Շողակաթ» հեռուստաընկերության հաղորդումների եւ ֆիլմերի արտադրության տնօրեն Տիգրան Պասկեւիչյանը նույնպես գտնում է, որ Հայաստանում չկա խոսքի ազատություն. «Պատճառները երկուսն են' թերի է խոսքի ազատությունն ապահովող օրենսդրական դաշտը, եւ հասարակությունը դեռ չի գիտակցում այդ իրավունքի կարեւորությունը: Հասարակության գիտակցման դեպքում լրագրողներն էլ ավելի լավ կհասկանան խոսքի ազատության անհրաժեշտությունն ու կձերբազատվեն ինքնագրաքննությունից»:
Պարոն Պասկեւիչյանի կարծիքով՝ տվյալ իրավիճակում օրենքն անհրաժեշտ, սակայն բավարար պայման չէ. «Այսօր լրագրողներին պակասում է ինքնակրթությունը: Մի առիթով լրագրողները վրդովվեցին իմ տեսակետից, սակայն շարունակում եմ պնդել, որ չկրթված լրագրողի խոսքի ազատությունը կարող է հանգեցնել չարիքի»:
Ազատ խոսքի նախապայմաններից մեկը պարոն Պասկեւիչյանը համարում է ԶԼՄ-ի ֆինանսական անկախությունը. «Հեռուստաընկերությունների նման քանակի պայմաններում նրանք չեն կարող անկախ լինել: Հայաստանում պետք է գոյություն ունենա առավելագույնը 5 հեռուստաընկերություն: Բնականաբար, պետությունն իր տեսակետներն արտահայտելու համար պետք է ունենա հանրային կամ պետական հեռուստաընկերություն, պետք է լինեն միջին եւ նաեւ ծայրահեղ տեսակետներ արտահայտող հեռուստաալիքներ: Միայն այդ դեպքում հեռուստատեսությունը կարող է լինել ինքնաբավ»:
Պարոն Պասկեւիչյանը վստահ է, որ Հայաստանում մամուլը կարող է ֆինանսապես անկախ լինել, սակայն այլ հարց է լսարանից, պատվիրատուից կախման մեջ լինելը: «Եթե այսօր լսարանի պատվերը Տիգրան Կարապետյանի «ԱԼՄ»-ն է, «Շանթի» հումորներն են, «Արմենիայի» «Կարգին հողորդումն է», ապա հեռուստատեսությունը կարելի է համարել կայացած»,-ասում է Տիգրան Պասկեւիչյանը:
Մամուլի ազգային ակումբի (ՄԱԱ) տնօրեն Նարինե Մկրտչյանի կարծիքով՝ էլեկտրոնային մամուլի համեմատ տպագիր մամուլն ավելի ազատ եւ անկախ է. «Այլ խնդիր է, որ տպագիր մամուլը չի կարողանում լիարժեք իրականացնել իր առջեւ դրված խնդիրները' կապված հեղինակային խնդիրների, գովազդի շուկայի իսպառ բացակայության, ընթերցողների գնողունակության հետ»:
Տիկին Մկրտչյանը գտնում է, որ էլեկտրոնային մամուլն ամբողջությամբ վերահսկվում է իշխանությունների կողմից: Ինչպես ԶԼՄ-ի ներկայացուցիչների մեծ մասը, այնպես էլ ՄԱԱ-ի նախագահն այն կարծիքին է, որ հայ լրագրողին այսօր պակասում է պրոֆեսիոնալիզմը. «Խնդրների նկատմամբ ավելի լուրջ մոտեցումը: Լրագրությունն այն մասնագիտությունն է, որ պահանջում է սեր, նվիրվածություն: Եթե դու գրում ես միայն փողի համար, ապա դա երեւում է քո նյութերից: Ես այն կարծիքին չեմ, որ բարձր վարձատրվող լրագրողները միշտ բարձ որակի աշխատանք են ներկայացնում: Մեզանում չափանիշները շատ են խախտված»:
«Ինտերնյուս» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Նունե Սարգսյանն այն կարծիքին չէ, որ Հայաստանում չկա խոսքի ազատություն, պարզապես այն համարում է ոչ բավարար. «Հայաստանը չես կարող համեմատել Միջին ասիական երկրների հետ: Մեզ մոտ կա խոսքի ազատություն, սակայն բոլորն էլ, տարբեր պատճառներով, շատ լավ գիտակցում են, թե ինչի մասին կարելի է խոսել եւ չխոսել: Լրատվամիջոցների ինքնագրաքննությունն ազդում է նաեւ ամեն մի անհատ լրագրողի աշխատանքի վրա»: Ստեղծված իրավիճակը Նունե Սարգսյանը պայմանավորում է լրագրողների անկախ գործունեությունը ֆինանսավորող շուկայի բացակայությամբ: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի փոքր շուկայում չեն կարող գոյատեւել այդ քանակի ԶԼՄ-եր, ուստի ստիպված համաձայնության են գալիս որոշակի շրջանակների հետ, որոնք անուղղակի վերահսկում են ոլորտը: «Այս իրավիճակը բնորոշ է ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրներին»,- ասում է «Ինտերնյուսի» գործադիր տնօրենը:
Ըստ նրա՝ ստեղծված իրավիճակի ամենագլխավոր պատճառը հետեւյալն է. «Իրականում մենք ուզու՞մ ենք այդ ազատությունը, թե՞ ոչ: Արդյոք ունե՞նք ազատ լրագրողի պահանջարկ: Պրոֆեսիոնալիզմն այն է, երբ դու կարողանում ես քո կարողությունները, գիտելիքները վաճառել այնքանով, որ կարողանաս ապահովել քո անկախությունը, քո կյանքը»:
Նունե Սարգսյանը վստահ է, որ Հայաստանում մամուլը կարող է գոյատեւել ինքնաֆինանսավորմամբ, եւ միաժամանակ նշում է, որ դա պահանջում է մենեջմենթի ծանր եւ լուրջ աշխատանք. «Մեր ԶԼՄ-ները հիմնականում չունեն մասնագիտացված ղեկավարներ»:
Աշխարհի փորձը ցույց է տվել, որ ԶԼՄ-ն միաժամանակ եւ՛ արդյունաբերություն է, եւ՛ հանրային սպասարկում, եւ՛ քաղաքական ինստիտուտ: Հայ հասարակության մեծ մասը ԶԼՄ-ն չի ընդունում իբրեւ բիզնես: Մեր զրուցակիցներից շատերը գտնում են, որ դրա համար դեռ ժամանակ է անհրաժեշտ: «Մասնավոր ԶԼՄ-ն առաջին հերթին բիզնես է, եւ եթե այն պատկանում է անհատի, ապա դժվար է նրան համոզել, որ վարի այլ քաղաքականություն: Հատկապես հեռուստատեսությունը նաեւ արտադրություն է, որտեղ ոչ միայն սպայի, այլեւ զինվորի պահանջարկ կա»,- նշեց Նունե Սարգսյանը:
«Բիզնես՝ նշանակում է գործ: Ամեն մարդ պետք է զբաղվի իր գործով: ԶԼՄ-ը ծառայություն են: Մարդը պետք է վճարի 100 դրամ եւ հասկանա, թե ինչ է կատարվում երկրում: Լրագրողի պրոֆեսիոնալիզմն այն է, երբ ինչպես բարձրորակ խոհարարը, ճիշտ կարողանա ընտրել մթերքը, միրգը եւ այնպես մատուցել, որ համեղ եւ գեղեցիկ լինի, իսկ ընթերցողն ընտրում է, թե որ խողովակով տեղեկացվի, ում պատրաստածն է իր «ստամոքսին», տվյալ դեպքում՝ գիտակցությանն ու մտքին ընկալելի: Այս հարցում մենք մրցակցում ենք»,- ասաց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ա1+»-ի տնօրեն Մեսրոպ Մովսեսյանը վստահ է, որ լրատվությունը բիզնես է, եւ այն շաղկապված է երկրի գաղափարախոսության հետ. «Երբ այդ գաղափարախոսությունը վերածվում է առեւտրի, այն կորցնում են: Մենք կորցրել ենք դեռեւս չկայացած մեր գաղափարախոսությունը»:

The Need for Freedom of Speech is Being Questioned
According to Tigran Farmanyan, the editor-in-chief of the only government-subsidized newspaper, Hayastani Hanrapetutyun , "There is freedom of speech in Armenia-even in the USA the press is not as free, but in Armenia there is no independent press." By independence, Faramanyan means financial independence.
He explains that a newspaper can achieve independence if it sells at least 8,000 copies a day. "A newspaper has two sources of income-sales and advertising. There isn't enough sales, and advertising is very cheap.Hayastani Hanrapetutyun gets 20% of its funding from the government. The paper can survive only three months on that amount." This situation, he says, affects the professionalism of journalists. "Today, at any newspaper, a journalist has several roles-he can be a reporter, analyst, photographer, and so on. The financial state of the newspapers does not allow them to have specialized journalists, such as a reporter on classical music or dance." He doesn't believe that there is a newspaper in Armenia that will accurately report the number of people present at any particular protest meeting, and cites a lack of professionalism as the cause. "There isn't a newspaper that is really independent. It's simple arithmetic," Farmanyan said.
Nikol Pashinyan, editor-in-chief of Haykakan Zhamanak, sees things differently. "I don't understand what it means when someone says the press is free but not independent. Free means independent, and vice versa. If by saying freedom of speech we mean a system, then obviously we're not taking the proper approach. Freedom of speech implies that every person is free to express himself. That is not the case in Armenia," Pashinyan said. He believes that every television channel is censored. " If we look at freedom of speech as a set of values, as a system for exchanging views, then it isn't at work. That is, a political figure cannot express his opinion on TV or in most newspapers." Pashinyan believes that there are places where freedom of speech is possible, and one of them is Haykakan Zhamanak. He doesn't, however, see Haykakan Zhamanak as an opposition paper. " In Armenia , when they say opposition newspaper, it means it's an opposition-owned newspaper. When we criticize the government, it may make our stand similar to the opposition's, but that doesn't mean we don't criticize the opposition as well. There aren't any people, or any topics, that we won't touch. Being in opposition is the highest degree of freedom, because you can't be in opposition unless you are free." Pashinyan believes that today, journalists in Armenia , along with politicians, the president, the prime minister, and ordinary citizens, all lack a sense of duty. Professionalism on the part of journalists means that readers don't have to expend a lot of extra effort on the material, that all their questions are answered. He agrees that the financial factors influence the degree of freedom, and notes proudly that Haykakan Zhamanak is the most profitable socio-political newspaper in Armenia today. "If the newspapers learn to live more modestly, to adjust their expectations, they can survive on their income. We fought to do that. There is no other newspaper where you'll witness that achievement. We didn't sacrifice our independence for the quality of our walls."
Aram Abrahamyan, editor-in-chief of Aravot, explained, "If suddenly Aravot doesn't have any sponsors, it still won't close. We'll tighten our belts and forfeit the luxuries we're used to today. These luxuries are specialized journalists, good salaries, and normal working conditions. Regarding the situation with television companies, Abrahamyan said, " Today, Armenia 's advertising market can feed only three or four TV companies." He believes that the mass media can survive on its own, if it finds topics that interest society. "When someone wakes up, he should have an unquenchable desire to run to the store and buy a newspaper. We haven't achieved that. We write about how Arshak Sadoyan's dog bit Manuk Gasparyan's cat. People don't care about that stuff." Abrahamyan wants freedom of speech in Armenia to take the same form it has in Holland or Belgium , where "self expression is censored or constrained neither in the press, nor in meetings, protests, or on the street." He says that freedom of speech is a broad category, of which only 10-15% relates directly to the press. " For instance ombudsman Larisa Alaverdyan doesn't have freedom of speech. She can't talk on H1 about the problems she faces in her work."
Vardan Vardanyan, the editor-in-chief of Aib Fe is concerned about problems related to freedom of speech and the independence of the press, and believes that two things cannot be in the same place at the same time. " They say that the press should be free and responsible. If I have to choose between a free and responsible press or a responsible and controlled press, then I will choose the former since the damages caused by the second are irreversible. The government's desire to control the press has caused the present situation. In Armenia , there aren't any informative media. Instead, there are propaganda media." Vardanyan believes that it's better for a journalist to be completely free than to be in chains, as is the case today. "We must win our freedom," he said.
Vasak Darbinyan, editor-in-chief of the electronic newspaper Taregir , shares his colleague's view. " In Armenia, there is no freedom of speech; there is corruption and degradation, which in no way can be called freedom of speech. The government allows only a slight degree of freedom of speech, so that its peace is not disturbed. There are a couple of free newspapers, but their sales are so low that they have no influence on society. And as there is no good deed which goes unpunished, so there is no free thought which does not receive a counter attack. In the press, freedom of speech is limited by artificial and economic constraints on the growth of sales, and in TV by direct supervision. " The situation is caused by the mentality of the mediocrities who exist in the upper echelons of government. They see no enemy more frightening then freedom of speech. Naturally, newspapers and television are filled with lies, slander, profanity, and flattery. In this corrupted state the need for free speech and thought fades away."
Mesrop Movsisyan, the president of the TV company A1+ , has come to the conclusion that nobody in Armenia cares about freedom of speech. " The current government confuses freedom of speech with loud lying. Lying has become a state norm and policy. If, even if, we had a free source of information, it would be the like a voice in the wilderness. Journalists are like slaves, they can't speak freely because then the stick will be waiting for them." He thinks Armenia 's media will only survive if there is no pressure on advertisers. "There is no healthy competition in the information field. Everyone should come back to their senses. In the last years, there has been growth in television and the print media. Some journalists have started to improve, but censorship by the editors destroys everything. We don't have professional editors, and as a result the field in not complete". Movsisyan believes that being a professional in the information field means being honest and well educated. "The role of TV is to increase the level of development of the society, and not to carry out orders or become someone's microphone. It can't get any worse than it is today."
Tigran Pakevichyan, who heads the film and program production department of Shoghakat TV, agrees that freedom of speech doesn't exist in Armenia. "There are two reasons for that. There is no proper legislative field and the society does not recognize the importance of this right," he explained. If the society appreciates this right more, then the journalists themselves will understand better the necessity of freedom of speech and will stop self-censorship." Paskevichyan says that in the current situation the law is necessary, but not sufficient. " The journalist today lacks education. Armenian universities do not provide a proper education. Journalists have gotten angry at me for this point-of-view, but I will continue to state that an uneducated journalist can turn freedom of speech into an evil." Paskevichyan believes that one of the conditions for the independence of the media is its financial independence. "With the current number of TV stations, there is no way they can be independent. In Armenia there should only be at most five TV channels. Obviously, there should be a state-owned channel, as well as a neutral channel and a TV station with an extreme outlook. Only in this case can the television be self-sufficient. Paskevichayn is confident that the Armenian press can be financially independent, but the question arises of becoming dependent on its audience, or its advertisers. " If today the audience demands Tigran Karapetyan's ALM , Shant's humor programs or Armenia ' s "Kargin Haghordum", then it means television is finished," he said.
Narine Mkrtchyan, president of the National Press Club, says that newspapers are freer and more independent than television. "It's a different problem that the press cannot fully implement the objectives it has, related to copyright issues, lack of an advertising market, and the purchasing power of its readers." The television media, she says, is fully controlled by the government. Like the majority Armenia 's media elite, Mkrtchyan thinks that Armenian journalists today lack professionalism. "They need a more serious approach to the issues. Journalism is a profession, which requires love and affection. If you're writing only for money, then that is visible to the reader. I don't think that well-paid journalists always write high quality material. Our standards are wrong."
Internews President Nouneh Sarkissian doesn't think there is no freedom of speech in Armenia , only that there is not enough. "You can't compare Armenia to Central Asian countries. We have freedom of speech, but everyone knows what can be spoken and what not. The self censorship in media affects the work of journalist." She connects this situation to the absence of a financial market, explaining that the small Armenian market cannot feed the many media organizations that exist today and they are forced to rely on certain circles that control the market. " This situation does not just exist in Armenia ; it is typical of CIS countries," she said. She describes the main reason for the existing situation as follows: " Do we really need freedom or not? Is there a demand for free journalists? Professionalism is when you can sell your skills and knowledge for a price that ensures your independence, and your life. Nouneh Sarkissian is confident that Armenian press can survive on its own financial resources, but that it requires serious efforts in terms of management. Our media lack experienced leaders.
World history shows that the media is simultaneously an industry, a utility, and a political institution. The majority of Armenian society does not think of the media as a business. Some of our readers think that it will take time for that to change. "Privately-owned media is a business, and it's hard to prove otherwise to the owner. Television, especially, is an industry, where you need both officers and soldiers," Sargsyan said.
"Business is work. Every person should do his own work. The media provide a service. A person pays 100 drams to find out what's going on in the world. The professionalism of the journalist is like that of an expert cook, he masterfully chooses the ingredients and serves them in such a way that they are both tasty and pleasant. The reader chooses the cook. In this area we are competitive," said Haykakan Zhamanak editor Nikol Pashinyan. Mesrop Maovsesyan of A1+ believes that journalism today is a business, one that today is connected to propaganda. "When this propaganda becomes a trade, it loses its value," he said. "We have lost our philosophy, without ever having had one."