Նաջարյանների գործն արդեն 2 տարի պտտվում է ՀՀ արդարադատության համակարգում
Ամերիկահայ բարերարներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյանների բողոքը կրկին չբավարարվեց: 2005թ. օգոստոսի 30-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը կարճեց քրեական գործով վարույթը' Գրիգոր Իգիթյանի արարքում խարդախության հանցակազմի բացակայության պատճառով: Հիշեցնենք, որ Նաջարյանները Գ. Իգիթյանին առաջադրել են խարդախությամբ իրենց գույքին տիրանալու մեղադրանք: (Տես նաեւ' Նաջարյանները ստիպված են դիմել ծայրահեղ քայլի)
«Այս դատական գործը չի ավարտվում, դատական պրոցեսն անընդհատ ապարդյուն կրկնվում է: Մենք ամեն անգամ վերադառնում ենք նախկինում հայտնված մի կետի: Օրենսդրական ոչ մի սահմանափակում չկա, հնարավոր է 10 անգամ նախաքննություն սկսել, ուղղակի ցավալի է, որ կրկնվող նախաքննությունների ընթացքում էլ ոչ մի փոփոխություն չի լինում»,-ասում է Նաջարյանների փաստաբան Հրայր Ղուկասյանը:
Կարճման որոշումն ընդունելուն նախորդել էին հետեւյալ գործողությունները. 2005թ. մայիսի 18-ին դատախազությունը վերսկսել էր գործի քննությունը, իսկ մայիսի 19-ին æորջ Նաջարյանին ճանաչել էր տուժող: Մայիսի 30-ին Նաջարյանների ներկայացուցիչները' փաստաբաններ Աշոտ Պողոսյանն ու Հրայր Ղուկասյանը, երկու միջնորդություն էին ներկայացրել' իրենց որպես տուժողի ներկայացուցիչ ներգրավել քննչական գործողություններում եւ Գ. Իգիթյանին' որպես մեղադրյալ, ներգրավել գործի վարույթում:
«Ուզում էինք քննչական գործողություններում ներգրավվել, որովհետեւ վկաներին կանչում էին հարցաքննության եւ գործին չվերաբերող թեմաներ շոշափում' մի քիչ սպառնում ու կրկնում, թե վկաներից յուրաքանչյուրը պատասխանատվության է ենթարկվելու: Այս միջնորդությունը մերժվեց: Երկրորդ միջնորդությունը չմերժվեց, բայց հավասարազոր էր մերժման' միջնորդության լուծումը հետաձգվեց մինչեւ էական հանգամանքների առկայությունը, թե ի՞նչ հանգամանքների, իհարկե, չնշվեց»,-բացատրեց Հ. Ղուկասյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության հատկապես կարեւոր գործերի ավագ քննիչ Ա. Նադիրյանի' Նաջարյանների ներկայացուցիչներին քննչական գործողություններում չներգրավելու որոշումը վերջիններս բողոքարկել են քննիչի վերադասին' վարչության պետ Անդրանիկ Միրզոյանին, սակայն բողոքը կրկին մերժվել է: Հետո Նաջարյանների ներկայացուցիչները դիմել են դատարան, որն էլ օգոստոսի 16-ին մերժել է բողոքը: Մինչ նրանք այս որոշումը օգոստոսի 31-ին կբողոքարկեին Վերաքննիչ դատարան, դատախազությունը օգոստոսի 30-ին կարճել է գործը' Գրիգոր Իգիթյանի արարքում խարդախության հանցակազմի բացակայության պատճառով:
Նաջարյանների ներկայացուցիչները այս անգամ արդեն կարճման որոշումը բողոքարկել են վերադաս մարմին' ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարեւոր գործերի վարչության պետ Անդրանիկ Միրզոյանին:
«Սա ընթացակարգ է, որ մենք անցնում ենք: Երեւի կրկին կմտնենք դատարան, կփորձենք ապացուցել, որ նախորդ երեք ու կես ամիսների ընթացքում ընդհանուր հաշվով ոչինչ չի արվել: Իրականում անելու շատ քիչ գործ կար, պետք էր ուղղակի ճիշտ կառուցել գործը: Ես չափազանցրած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ առկա ապացույցներով կարելի է 2 շաբաթում ավարտել գործը, ուղղակի չեն ավարտում: Այստեղ արդեն բարի կամքի դրսեւորման հարց է, ուրիշ խնդիր չկա. դատախազությունն ուղղակի չի ավարտում այս գործը եւ պարզ էլ ցույց է տալիս, որ չի ուզում եւ չի ավարտում»,-կարծում է Հ. Ղուկասյանը:
Արդեն երկու տարի է Նաջարյանները չեն կարողանում պաշտպանել իրենց իրավունքները ՀՀ դատարաններում: Նրանք էլ, համաձայն 1992թ. Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջեւ ստորագրված Ներդրումների փոխադարձաբար խրախուսման եւ պաշտպանության մասին պայմանագրի, դիմել են ԱՄՆ պետդեպարտամենտ:

Two Years On, No Resolution in the Najarian Case
The Armenian justice system has failed George and Carolann Najarian once again. On August 30, 2005, the Prosecutor General of the Republic of Armenia ended proceedings of the criminal case, citing the absence of any fraud on the part of Grigor Igityan. The Armenian-American couple had accused Igityan of the fraudulent misappropriation of their property (See also: Najarians are now forced to take drastic actions).
"This court case just does not end; the process just keeps repeating itself in vain. We keep going backwards to a certain point each time. There is no constitutional guideline, you can have preliminary hearings ten separate times, but the sad fact is that nothing changes, every hearing turns out the same," said Hrayr Ghukasyan, the Najarians' lawyer.
What happened before the decision to end the proceedings was made was as follows. On May 18, 2005, the Prosecutor's Office restarted investigations into the case, and on May 19, George Najarian was recognized as the aggrieved party. On May 30, the Najarians representatives, Ashot Poghosyan and Hrayr Ghukasyan, presented two petitions - one asking that, as representatives of the claimant, they be involved in investigations into the case, and he other asking that Grigor Igityan, as the accused party, to be part of the legal proceedings.
"We wanted to get involved in the investigation because they were calling the witnesses to interrogations but discussing other issues with them. Then they would threaten them and tell them that each and every witness would be held responsible. That petition was rejected. The second petition was not, but it was as good as a rejection, because a decision on it was postponed till the establishment of certain essential conditions, but the conditions, of course, were not noted," explained Ghukasyan.
The decision not to include the Najarians' representatives in the investigations was made by Armen Nadiryan, Chief Investigator of Special Cases in the Prosecutor General's Office. The lawyers appealed against this decision to Nadiryan's superior, head of department Andranik Mirzoyan, but the appeal was rejected once more. The Najarians' representatives then turned to the court, but another rejection followed on August 16. Before they could appeal that decision in the Court of Review on August 31, the Prosecutor General closed the case on August 30, citing no evidence of fraud on the part of Igityan.
This time, the Najarians' lawyers have appealed the decision to close the case to a higher authority - the Head of the Department of Special Cases in the Prosecutor General's Office, Andranik Mirzoyan.
"We are following procedure. We will probably go to court again and try to prove that nothing was really accomplished over the last three-and-a-half months. In reality, there was very little to be done; the case had only to be set up correctly. It would be no exaggeration on my part to say that in light of the evidence at hand, they could settle this case within two weeks; they just don't want to do so. It would be a case of expressing good will, that's all. The prosecution simply does not want to close this case, and it is showing quite clearly that it doesn't want to do so," said Ghukasyan.
For two years now, the Najarians have been trying in vain to defend their rights in the courts of Armenia. They have appealed to the U.S. State Department, in accordance with the 1992 Bilateral Investment Treaty signed between Armenia and the USA.