«Մոդեռն սրճարան»` դասական երաժշտության հաշվին
Հոկտեմբերի 18-ին Երեւանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան մոտ հավաքված երաժիշտները պահանջում էին անհապաղ կանգնեցնել Կամերայինի շքամուտքից մինչեւ Աբովյան փողոց տարածվող սրճարանային համալիրի շինարարությունը, քանի որ այն խանգարում է երաժիշտների աշխատանքին:
«Կամերայինի շենքի մեծ մասն ապակեպատ է եւ ձայնամեկուսացված չէ: Շենքի շրջակա այգին ծառայում է ոչ միայն որպես այգի, այլ' որպես յուրատեսակ ձայնամեկուսիչ, տարիներ շարունակ մենք այստեղ աշխատել ենք, եւ դահլիճը եղել է հնարավորինս լուռ: 2002թ. մեր անդորրը խանգարեց շենքի ետնամասում գտնվող «9-րդ ալիք» սրճարանը, իսկ այս տարվա հուլիս-օգոստոս ամիսներից արագընթաց կառուցվում է նոր սրճարանային համալիր: Եթե մենք չկարողանանք կանգնեցնել այս շինարարությունը եւ թողնենք այն հասցնեն ավարտին, ուրեմն կարող ենք համարել, որ Կամերային երաժշտության տունն այլեւս չի կարող աշխատել որպես դասական երաժշտության համերգասրահ»,-ասաց Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Արամ Ղարաբեկյանը:
1999թ. Երեւանի քաղաքապետ Սուրեն Աբրահամյանի որոշմամբ Օղակաձեւ զբոսայգու 3-րդ հատվածը (այստեղ է գտնվում Կամերային երաժշտության տունը) վարձակալության է տրվել «Ֆլորա լենդ» ընկերությանը: Հետագայում «Ֆլորա լենդ»-ը այգին մաս-մաս վաճառել է տարբեր ընկերությունների: Հիմնական մասը տրվել է նրան, ով նախաձեռնել է սրճարանային համալիրի կառուցումը (մեր նախնական տվյալներով' համալիրի սեփականատերը մի հայտնի գործարար է): Այգում տեղադրված ցուցանակը տեղեկացնում է, որ այգու ընդհանուր բարեկարգման ծրագրով նախատեսվում է «մոդեռն սրճարան Աբովյան փողոցի վրա' սրճարան, բիստրո, բար, ջրավազան, սանհանգույց, շվաքարան, խաղահրապարակ, ավտոհանգրվան»: Սրճարանային համալիրի նախագիծը հաստատել է Երեւանի ներկայիս գլխավոր ճարտարապետ Սամվել Դանիելյանը:
«Ժամանակն է սթափվել եւ մտածել ոչ այնքան ստամոքսի մասին, այլ' հոգու: Բոլոր երկրները ծաղկեցնում են մշակույթը, մենք էլ ըստ արժանվույն ներկայացնում ենք հայ մշակույթը: Նվիրյալները մինչ այսօր հայ մշակույթը պահում են բարձր, պատշաճ աստիճանի վրա, բայց այսօր կարող է նաեւ հայտնվեն փողոցում ու կամաց-կամաց վերջին մոհիկաններն էլ գնան այստեղից, որովհետեւ մենք այնտեղ իսկապես պետք ենք: Ես կոչ եմ անում լրջորեն մտածել այս հարցի շուրջ»,-հավաքվածներին ասաց կոմիտասագետ, հայտնի սոպրանո Աննա Մայիլյանը :
«Ես իսկապես ուզում եմ հավատալ, որ մեր այսօրվա հավաքը արդյունք կտա, եւ կարգելվի այս շինարարությունը: Սովետական Միության ժամանակ եթե նման բան լիներ, կառավարությունը ոչ մի վայրկյան չէր մտածի, կբերեր բուլդոզերը ու հողին կհավասարեցներ այս կառույցները, ես հիմա էլ եմ ուզում հավատալ, որ մեր նախագահը դա պետք է անի եւ կարող է անել»,-հույս հայտնեց օպերային երգչուհի Արաքս Դավթյանը :
Երեւանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը մշտապես աշխատում են Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը եւ երգչախումբը, Կոմիտասի անվան պետական քառյակը եւ «Տաղարան» համույթը: Այն Երեւանում գործող դասական երաժշտության երկու համերգասրահներից մեկն է, եւ այստեղ են հյուրընկալվում աշխարհահռչակ երաժիշտներն ու միջազգային փառատոնների մասնակիցները:
«Ապրիլին մենահամերգով մեր հյուրն էր աշխարհահռչակ Չիլինգարյան կվարտետը: Անգլիացիներն առաջին անգամ էին այս դահլիճում նվագում եւ կիսահումորով, մի քիչ էլ հեգնանքով ասացին' ճիշտ այն տպավորությունն է, որ նստած ես տոնավաճառի մեջտեղում: Իսկապես այդ տպավորությունն է. «9-րդ ալիք»-ի երաժշտությունն ամեն օր նյարդայնացնում է մեզ, ինչքան կարելի է զանգով ասել' իջեցրեք երաժշտության ձայնը: Պետք է հարցին տալ ոչ թե ժամանակավոր, այլ' հիմնավոր լուծում, որ գալիք սերունդներն էլ նույն խնդրի առաջ չկանգնեն»,-ասում է Արամ Ղարաբեկյանը:
«Ես բավականին հաճախ եմ այստեղ ելույթ ունենում, բոլոր երաժիշտներն էլ կարող են վկայել, որ հնարավոր չէ ելույթ ունենալ, մանավանդ ակապելլային երաժշտության ժամանակ, երբ զուգահեռ պոպ երաժշտության ձայներ են: Երաժիշտը չի կարողանում կենտրոնանալ իր երաժշտության վրա, եւ արվեստը տուժում է: Վերջապես պետք է մարդիկ վեր կանգնեն սրճարանային քաղաքականությունից եւ մտահոգվեն մշակութային քաղաքականությամբ»,-բողոքում է Աննա Մայիլյանը:
Ի պաշտպանություն երաժիշտների' Կամերային տան այգում ընթացող շինարարության դադարեցման պահանջով ուրբաթ օրը' հոկտեմբերի 21-ին, բողոքի ակցիա են կազմակերպելու նաեւ էկոլոգները:

Modern Cafe at the Expense of Classical Music
On October 18 the musicians who gathered near the Yerevan Chamber Music House demanded the immediate termination of the constructions of a cafe which stretches from the entrance of the Chamber Music House to Abovyan street, because it is disturbing their work.
“The main part of the building of the Chamber Music House is glassed but not soundproofed. The park surrounding the building is not just a park but plays a soundproofing role. For years we have been working here and the hall was rather quiet. In 2002, our peace was disturbed by the cafe called “The 9th wave” and from July to August this year, a new cafe complex is rapidly being built. If we don’t manage to stop the construction we can say that the Chamber Music Hall can’t work as a Classical Music Hall”, says the Chief Conductor of the Yerevan Chamber Orchestra, Aram Gharabekyan.
In 1999, upon the decision of Yerevan Mayor Suren Abrahamyan, the 3rd part of the Circular Park where the Chamber Music House is situated was leased to the “Flora Land” company. Later, ”Flora Land” part by part sold the park to different companies. The main part was given to those who initiated the construction. According to our own preliminary information, the owner is a famous businessman. The sign put in the park informs the public that in the general refurbishing program of the park the construction of “a modern cafe on Abovyan street is planned that will include a cafe, bistro, bar, swimming pool, toilet, play ground, and car park”. The project has been ratified by the current Chief Architect of Yerevan, Samvel Danielyan.
“It is time to wake up and think not so much about our stomachs but also about our souls. All countries are flourishing in terms of their culture and we are representing Armenian culture properly. Until now, devoted people keep Armenian culture at a proper and high level but today, they may be appear in the streets and slowly the Last Mohicans will go from here, because they really need us there. I am calling everyone to seriously think about this issue,” said the famous soprano, Anna Mayilyan.
“I want to really believe that today’s meeting will have results and this construction will stop. If during Soviet years something like this happened the government wouldn’t have thought for a moment not to call in the bulldozers to demolish the construction. I want to believe that our president must and can do it”, hoped opera singer Arax Davtyan.
In the Yerevan Chamber Music House named after Komitas, the Armenian State Chamber Orchestra, Choir, State Quartette after Komitas and “Tagharan” ensemble work permanently. It is one of two acting concert halls in Yerevan where world famous musicians and participants of international festivals perform.
“In April our guest was the world famous Chilingiryan Quartette. The English performing in this hall for the first time joked ironically said that they had the impression that they were sitting in the middle of a fair. Really, that is the impression. The music from the “9th wave” gets on our nerves every day. How many times should we phone them asking to turn the sound down. This issue needs not a temporary but a fundamental solution so coming generations won’t face the same problem”, says Aram Gharabekyan.
“I perform here frequently. All the musicians can testify that it is impossible to perform, especially cappella music, when pop music sound is simultaneously played outside. Musicians can’t concentrate on their music and as a result, art is suffering. Finally, people need to stand above a policy that favors cafes and think about a cultural policy”, complains Anna Mayilyan.
On October 21, environmentalists are also holding an action to support the musicians demanding termination of the construction in the park of the Chamber Music House.