Անցումային արդարադատությունը Հայաստանում. միջազգային փորձագետ դոկտոր Նադիա Բերնազը խոսում է գործընթացների ու մարտահրավերների մասին
Հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ՀԱՀ Երեւան) անցկացվեց Զորյան ինստիտուտի կողմից կազմակերպված Անցումային արդարադատության միջազգային սիմպոզիումը: Սամսոն Մարտիրոսյանը զրուցել է սիմպոզիումի խոսնակներից մեկի՝ Ուեգընիգըն համալսարանի իրավագիտության դոցենտ դոկտոր Նադիա Բերնազի հետ: Դոկտոր Բերնազն իր գործունեությունը սեւեռում է բիզնես սեկտորի եւ մարդու իրավունքների փոխազդեցության վրա՝ քննելով մեծ կորպորացիաների ազդեցությունը մարդու իրավունքների վրա, կոռուպցիայի եւ «սպիտակ օձիքավոր» հանցագործության դեպքերը:
Հ. - Դոկտոր Բերնազ, շնորհակալություն Հայաստան այցելելու եւ Ձեր ներկայացման համար: Դուք նշեցիք, որ անցումային արդարադատությունն ունի չորս բաղադրիչ՝ արդարադատություն, ճշմարտություն, փոխհատուցումներ եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ: Այս սցենարում Ճշմարտության հանձնաժողովներն են, որ պատմում են եղելությունն ու ձեւավորում հանրային կարծիքը՝ պատմելով ամեն ինչ այնպես, ինչպես տեղի է ունեցել: Ովքե՞ր են ներգրավված այս հանձնաժողովներում: Ովքե՞ր են ճշմարտության մասին խոսողները: Դա հանրայի՞ն համակցություն է, պետակա՞ն, թե՞ երկուսը մեկում:
Դր. Բերնազ - Ամեն ինչ կախված է հանձնաժողովներից: Ցանկացած նմանատիպ գործընթացում քննարկում է տեղի ունենում այն հարցի շուրջ, թե ովքեր կարող են խոսել, մասնակցել, քանի որ նույնիսկ այս գործընթացներում, որոնք պակաս մասշտաբային են եւ ավելի քիչ կառուցվածքային, քան դատական գործընթացները, նույնպես կարիք կա որոշակի կազմակերպչական եւ կառուցվածքային որոշակիության: Եկեք անդրադառնանք Pr. Shabas’-ի դեպքին Սիեռա Լեոնեում, որտեղ տասնյակ հազարավոր մարդիկ խոշտանգվեցին ու սպանվեցին, տեղի ունեցան սարսափելի ոճրագործություններ, մարդիկ կորցրեցին իրենց տները, երեխաներին, նրանց կանայք բռնաբարվեցին եւ այլն... Այնուամենայնիվ փրկվածներից ոչ բոլորն են հնարավորություն ստանում պատմելու իրենց պատմությունը. Անհրաժեշտ է կարգավորել ակնկալիքներն ու որոշել, որ միայն շատ քիչ թվով մարդկանց թույլ կտրվի խոսել:
Իհարկե, շատերը կան՝ խոսելու պատրաստ, բայց հնարավոր չէ յուրաքանչյուրին հատկացնել ընդամենը 30 վայրկյան ու ակնկալել, որ պատմությունը պարզ կներկայացնի նաեւ այն, ինչի միջով այլ մարդիկ նույնպես անցել են: Պետք է ընտրություն կատարել: Ճշմարտության հանձնաժողովներում հիմնականում բոլորն այն մարդիկ են, ովքեր եղել են կամ հանցագործի կարգավիճակում (վառ օրինակ է Հարավաֆրիկյան դեպքը, որտեղ հանցագործները համաներման դիմաց ճշմարտությունը բացահայտեցին), կամ զոհի դերում: Պետական մարմինների նախկին եւ ներկա ներկայացուցիչները նույնպես կարող են մասնակից լինել: Կախված այն բանից, թե ինչպիսին է խնդրո առարկան, շատ տարբեր կարող են լինել շահառուները: Այստեղ մեկ այլ խնդիր է առաջ գալիս. արդյո՞ք կարելի է լսել միայն համայնքային ղեկավարներին: Քանի որ համայնքային ղեկավարները հիմնականում տղամարդիկ են, կանանց ձայնը հետին պլան է մղվում: Ինչպես տեսնում եք, տարաբնույթ հարցեր են առաջանում եւ ճիշտ որոշումներ կայացնելու համար անհրաժեշտ է բավականին բարդ շրջանակներ հաղթահարել: Այնուամենայնիվ, այն բանից, թե ինչ որոշում է ընդունվում, պետք է հասկանալ, որ բոլորին լսել հնարավոր չէ: Անհրաժեշտ է պահել հավասարակշռությունը՝ ղեկավարներին, ովքեր ավելի շատ տեղեկատվություն ունեն, եւ բոլոր մակարդակներում ներգրավված մարդկանց լսելու միջեւ:
Հ. - Այստեղ կարծես թե ներկայացվածության խնդիր նույնպես կա: Եթե մենք ենք պատմում պատմությունը, ուրեմն ով է այն պատմելու, եւ եթե մեկը մյուսների անունից է խոսում, ուրեմն մենք ներկայացվածության խնդիրը կունենանք, այն էլ անցումային արդարադատության այսպիսի նուրբ գործընթացում:
Դր. Բերնազ - Ճիշտ է, եւ ես կարծում եմ որ կարելի է նաեւ ձեւակերպել այսպես. Դու պատմում ես պատմությունը՝ հուսալով, որ այն պատմում է ողջ պատմությունը: Իրականում պատմաբանների, ինձ նման իրավաբանների եւ հենց անցումային արդարադատության գործընթացներում մասնագիտացված գիտնականների միջեւ բանավեճ կա այս հարցի հետ կապված: Եթե ասվի՝ ահա սա է ճշմարտության պատմությունը, այսպես ենք պատմելու այս մասին ապագայում, հենց այսպես է ձեւավորվելու պատմությունը, պատմաբանները համաձայն չեն լինի եւ կպնդեն, որ միայն մի պատմությամբ, որն, անշուշտ, ունի իր կողմնակալությունը, անհնար է հավաստել, որ դա է ճշմարտությունը: Ես կողմ չեմ այս մի կարծիքի պատճառով գործընթացը կասեցնելուն, բայց այդ անելու մեջ կա նաեւ որոշակի կարեւորություն, քանի որ կատարյալ պահին եւ/կամ սցենարին սպասելու դեպքում ընդհանրապես արդյունք չի գրանցվի:
Հ - Դուք խոսեցիք նաեւ բիզնեսների, կորպորացիաների եւ մասնավոր սեկտորի՝ իրենց կատարած հանցագործությունների եւ այլ հանցագործություններում իրենց ներգրավվածության համար հաշվետու լինելու կարեւորության մասին: Հայաստանում կան օլիգարխներ, որոնց մասին ժողովուրդը գիտի: Գիտի նաեւ նրանց կամ նրանց մտերիմ շրջանակների հետ ուղղակիորեն կապված հանցագործությունների պատմությունները: Մենք գիտենք նրանց շքեղ կենսակերպի մասին ու կարելի է ասել, որ օիգարխներն իրենք դարձել են հենց այդ խոշոր կորպորացիաները: Ինչպե՞ս կարող են մարդիկ, ովքեր շատ տարբեր ձեւերով տուժել են հանցագործ օլիգարխների կողմից, անձնապես ներգրավված լինել նրանց հաշվետու դարձնելու գործընթացներում:
Դր. Բերնազ -  Եթե Ճշմարտության հանձնաժողով է ձեւավորվել, ուրեմն այս մարդիկ որեւէ կերպ պետք է լսելի լինեն: Նրանք կարող են դատական գործընթացներում նորգրավված լինել որպես տուժողներ, վկաներ կամ նրանց կարելի է որեւէ կարգավիճակ տալ, որը հնարավորություն կտա պատմելու իրենց պատմությունը: Այս հարցերի հանրային քննարկումները նույնպես կարեւոր են: Մարդկանց ներգրավելը, ովքեր բարձրաձայնում են, կարող է օգնել այլոց՝ նույնպես խոսելու իրենց հուզող հարցերի մասին: Բացարձակ անհրաժեշտություն չէ անհատապես լսելի լինելը, կարեւորն այն զգացումն է, որ ղեկավարներին հուզում է քո պատմությունը եւ այն կարեւոր է:
Հ - Եկեք խոսենք քաղաքական «կայունության» եւ անցումային արդարադատության մասին: Մեր վարչապետը, փոխվարչապետները եւ Ազգային ժողովում Ելք խմբակցության ղեկավարը շեշտը դրել են պոտենցիալ ներդրողներին «չվախեցնելու» եւ չվանելու վրա՝ նշելով, որ մենք քաղաքական կայունության կարիք ունենք, որպեսզի կարողանանք գրավել խոշոր ներդրողներին: Ինչպե՞ս են սրանք փոխկապակցված:
Դր. Բերնազ -  Կարծում եմ՝ «այս կամ այն» սցենարից խուսափելու համար կարեւոր է վերաձեւակերպել աշխարհին եւ օտարերկրացի ներդրողներին հղված հաղորդագրությունը: «Մենք հետայսու ունենալու ենք այս ռադիկալ օրակարգ եւ դուք ստիպված եք այսուհետ այդ կերպ ապրել եւ եթե ձեզ սա չի գոհացնում, կարող եք գնալ» ասելու փոխարեն կարելի է ասել՝ փորձում ենք կայունություն եւ օրենքի գերակայություն ապահովել, կան միջազգային չափորոշիչներ, մեզ համար մարդու իրավունքները գերակա կարեւորություն ունեն, կոռուպցիան խնդիր է եւ մենք փոփոխություններ ենք անում, որոնք անհրաժեշտ են՝ ձեր ակտիվներն ավելի ապահով դարձնելու համար: Եվ այո, սա նշանակում է, որ այն ամենը, ինչ նախկինում թույլատրված էր, չի շարունակվելու եւ երկարաժամկետ սպեկտրում սա բարենպաստ ազդեցություն է ունենալու երկրի կայունության վրա: Ամեն դեպքում, պետք է հիշել, որ միշտ կլինեն ներդրողներ, ում կվախեցնի ու կվանի փոփոխությունը եւ որոշ կորպորացիաներ կդադարեցնեն գործունեությունը: Բայց այլ ներդրողներ, ովքեր արժեւորում են երկրի կայունությունը, որն ապահովվում է օրենքի գերակայությամբ՝ Մարդու իրավունքների եւրոպական դատարանի հովանու ներքո՝ կգան: Կարծում եմ՝ ավելի հավանական է, որ ընկերությունները ներդրում կանեն կայուն ժողովրդավարական երկրներում, քան որեւէ երկրում, որն ընդհանրապես վերահսկողությունից դուրս է:
Հ - Եթե մենք դռներ բացենք համաշխարհային կապիտալի ազատ հոսքի առաջ եւ պնդենք, որ պետությունն ամեն ինչ կանի նրանց ներդրումները պաշտպանելու համար, արդյո՞ք այստեղ չի առաջանա խնդիր, որ Հայաստանը դառնա մի վայր, որտեղ կորպորացիաները կարող են անել ինչ ուզեն.
Դր. Բերնազ - Ներդրումների մասին օրենքներում էսպիսի մի միտում կա, ըստ որի՝ ավելի ու ավելի շատ ներդրումների մասին պայմանագրեր նշում են աշխատանքային եւ մարդու իրավունքների խնդիրները, որոնց պիտի հատուկ ուշադրություն դարձնեն պայմանագրերի կողմերը: Եւ սրան վերաբերող նախադեպեր արդեն կան, որոնք ոլորտում նոր զարգացումների մասին են փաստում:
Հ - Ի նկատի ունեք՝ հնարավոր է աշխատանքային կամ այլ իրավունքներ ներառել ընկերությունների հետ առանձին պայմանագրերում՝ այսպիսով ի սկզբանե ընդգծելով այն օրենքներն ու կանոնները, որոնց պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել:
Դր. Բերնազ - Այո, հնարավոր է այսպես անել, եւ կան նման օրինակներ: Այս հարցն ունի երկու կողմ: Նախ՝ կան որոշակի ազատություններ, որոնք կորպորացիաների կողմից ներառվում են պայմանագրերում՝ ընդունելով, որ կան բաներ, որոնք այլեւս նորմ չեն, շատ բաներ են փոխվել:
Երկրորդ հերթին՝ հարցը նրանում է, որ պետությունը պիտի ընդունի, որ մարդու իրավունքները պաշտպանելու պարտականություն ունի, եւ պետությունը կարող է ապագայում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ամրապնդել օրենսդրության միջոցով: Եղել են դեպքեր, երբ պետությունները չեն ունեցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ուժեղ մեխանիզներ, եւ սա խնդիրներ է առաջացրել ներդրումային արբիտրաժային դատական հարցերում: Օրինակ՝ Արգենտինայում կառավարությունը ցանկանում էր ապահովել ջրի հասանելիություն իր ամենաաղքատ բնակչության համար, եւ որոշեց օրենսդրական մեխանիզմով ստիպել մասնավոր ընկերություններին ջուր մատակարարել աղքատ բնակչությանը: Այդ ընկերություններն ասացին, որ Արգենտինան խախտել է ներդրումային պայմանագիրը, քանի որ ի սկզբանե նրանք չունեինք ամենաաղքատ բնակչությանը ջրով ապահովելու պարտավորություն: Այսպիսով՝ այս ընկերությունները դատի տվեցին Արգենտինային եւ Արգենտինան պարտվեց: Այս ընկերությունները տպավորություն էին ստացել, որ միջավայրը երբեք չի փոխվելու, եւ երկիրը՝ մարդու իրավունքների իր օրակարգով, այս դեպքում՝ Արգենտինան՝ բոլորի համար ջրի հավասար հասանելիություն ապահովելու կարիքով, պատժվեց: Վախենալով բազմամիլիոնանոց գործերը տանուլ տալուց՝ երկրները սկսեցին տատանվել՝ արդյո՞ք արժի փոխել օրենքները: Արդեն առկա պայմանագրերի հետ կապված շատ բան անել հնարավոր չէ, բայց կարելի է այս հարցերի մասին մտածել երկարաժամկետ սպեկտրում ու ցույց տալ ներդրողներին՝ ինչպիսի չափանիշներ են գործելու այն երկրներում, որտեղ նրանք գործունեություն կծավալեն: Համոզված եմ, որ ամեն դեպքում շատ ընկերություններ կգան ներդրումներ անելու:
Հ -  Ո՞րն է սոցիալական արդարության եւ ակտիվների վերականգնման միջեւ կապը: Ձեր ներկայացման մեջ նշեցիք, որ երկրները ակտիվների վերականգնման համար պետք է բարձր ստանդարտներով իրականացնեն քրեական դատավարություններ, ինչը կարող է տեւել տարիներ: Այս դեպքում ինչպե՞ս է ակտիվների վերականգնումը տեղավորվում սոցիալական արդարության շրջանակի մեջ, եւ ե՞րբ է սոցիալական արդարությունը քայլեր ձեռնարկում, չէ՞ որ ակտիվների վերականգնումը միայն երկար ու բարձր ստանդարտներով քրեական դատավարություններով չի պայմանավորված եւ արդարությունն էլ շատ ավելի լայն իմաստ ունի:
Դր. Բերնազ - Անկեղծ ասած՝ ես չեմ կարող պատասխանել այս հարցին: Մեխը նրանում է, որ այս ամենը չի արվում միայն գումարները ետ բերելու համար, այլեւ առաջ նայելու, որն ամենակարեւորն է այստեղ: Սովորական դատավարական գործընթացների եւ անցումային արդարադատության մեխանիզմների՝ ներառյալ դատավարությունները, միջեւ տարբերությունն այն է, որ այս պարագայում դատավարությունների դեպքում դեպի ետ ենք նայում/գործում, իսկ անցումային արդարադատություն իրականացնելիս նայում ենք առաջ՝ ապագային: Իսկ թե երբ է սոցիալական արդարությունը մուտք գործում պրոցեսի մեջ՝ չգիտեմ:
Բայց, իհարկե, այն պետք է մուտք գործի: Ինձ համար խոշոր ընկերություններին անցումային արդարադատության գործընթացներում ներառելը շատ պրակտիկ պատճառ է, քանի որ նրանք, որպես կանոն, շատ ավելի մեծ գումարներ ունեն, քան անհատները: Այսպիսով՝ նրանց ներգրավելով հնարավոր է ավելի մեծ գումարներ վերականգնել, քան մի կոռումպացված քաղաքական գործչի՝ դատավարությամբ: Սոցիալական արդարության մասով այս մեխանիզմները ներգրավում են ընկերություններին, որոնք օգնում են գործն առաջ տանել: Չնայած ես ունեմ որոշ վերապահումներ ցանկացած դեպքում, երբ խոսքը գումարներին է վերաբերում: Կոտ դ’Իվուարից մի օրինակ կա, երբ խոշոր ընկերությունը թափոնների էր վերածել աղտոտված նյութերը, ինչի արդյունքում տասնյակ հազարավոր մարդիկ հիվանդացան, մահվան որոշ դեպքեր գրանցվեցին: Ի վերջո գործը հասավ Լոնդոնի Արդարադատության Վերին պալատ, ինչը նշանակում է, որ դատավճիռ չեղավ: Ընկերությունը վճարեց գումար, հավանաբար միլլիոններ, չգիտենք որքան, քանի որ գործը գաղտնի էր, հետո շատերը գոհունակություն էին հայտնում, թե որքան լավ է ամեն ինչ պատասխանատվություն կրելու տեսանկյունից: Իրականում ավելի ուշ հետազոտությունները ցույց տվեցին, թե որքան գումարների չարաշահումներ էին եղել, իսկ արդյունքում այն մարդիկ, ովքեր տուժել էին աղտոտման արդյունքում, երբեք չստացան որեւէ ֆինանսական կամ այլ տեսակի օգնություն:
Այն, ինչ ընկերություններն անում են Աֆրիկայում, երբեք չէին անի Եվրոպայում: Նրանք գնացել են այնտեղ, քանի որ այդ մարդիկ թեւաթափ են, աղքատ են, եւ նրանց իրենց կառավարությունները չեն պաշտպանում: Վերադառնալով Ձեր հարցին՝ ես միշտ կասկածելի եմ համարում այսպիսի մեծ ֆոնդերի, ներդրողների դեպքերին, քանի որ գումարների սխալ օգտագործման հնարավորությունն այնքան մեծ է, որ ամբողջ պրոցեսի վրա ստվեր է գցում, եւ սա շատ ամոթալի է: Ընկերություններին հանրային պայմանագրեր կնքել արգելելը նրանց հաշվետու դարձնելու շատ լավ մեխանիզմ է: Սա, իհարկե, վերաբերում է առաջ նայելուն, սա թույլ չի տա վերականգնել բոլոր ակտիվները, բայց առնվազն կիմանանք, որ այն ընկերությունները, որոնք հայտ են ներկայացնում պայմանագրերի, այն ընկերությունները չեն, որ ներգրավված են եղել կոռուպցիոն սխեմաների եւ սարսափելի գործերի մեջ:
Հ - Պետությունն անցումային արդարադատության իրականացման հիմնական երաշխավորն է՝ այս նոր կառավարությունը, որ եկել է հեղափոխության արդյունքում եւ սկսել փոփոխություններ անել: Մենք հիմա գտնվում ենք մի կարգավիճակում, որտեղ դեռ կան մարդիկ՝ միջին մակարդակի պետական գործիչներ եւ այլոք, ովքեր նախկինում շահ են ունեցել կոռուպցիոն դրսեւորումներից եւ նրանք դեռ շարունակում են աշխատել: Հին մարդիկ կան այս նոր համակարգում եւ նոր կառավարությունը պատրաստակամ է անցումային արդարադատություն իրականացնելու: Արդյո՞ք այս իրադրությունը հակասում է անցումային արդարադատության գաղափարին:
Դր. Բերնազ - Սա շատ տարածված է հատկապես փոքր երկրներում. հնարավոր չէ փոխել բոլորին: Փորձագիտական օգնության կարիք կա, մարդկանց կարիք կա: Իհարկե, այս մարդիկ իրենց դերն են խաղացել, բայց նրանք նաեւ գիտեն, թե շատ բաներ ինչպես են արվում եւ կապեր ունեն: Չես կարող բոլոր տեղերում նոր մարդկանց նշանակել. Ինչպե՞ս գտնել այդքան մարդու:
Կարելի էր ասել, որ բոլոր տեղերում կարող են նշանակվել մարդիկ, ովքեր Հայաստանում չեն ապրել մի քանի տարի ՝ հայկական սփյուռքը, բայց սա նույնպես խնդրահարույց է - արդյո՞ք մարդիկ կընդունեն սա: Չեմ կարծում: Ավելի մեղմ անցումային մեխանիզմների (քան դատավարություններն են) դրական կողմն այն է, որ դրանք թույլ են տալիս թիմի մեջ ներառել մարդկանց, ովքեր ոչ շատ խանդավառված են, ոչ էլ շատ ընդդիմացող: Ի նկատի ունեմ՝ բոլոր մեծ կազմակերպություններում, ինչպիսին է կառավարությունը, միշտ կլինեն մարդիկ, ովքեր ուղղակի զուգահեռ են ապրել, բոլորը չէ, որ ունեն սկզբունքներ եւ արդարության մասին ուժեղ պատկերացումներ: Այս մարդիկ ցանկացել են ունենալ հարմարավետ կյանք: Կարելի է ասել, որ նրանք բոլորը կաշառակեր են եղել, բայց նրանց կարելի է փոխել, եւ հենց այդպիսին է այլ երկրների փորձը:
Մի կողմից՝ կան մարդիկ, ովքեր դարձի չեն գա, բայց կա նաեւ այն խումբը, որն իսկապես առաջնորդում է, եւ կան մարդիկ, ովքեր ճիշտ առաջնորդության դեպքում առաջ կգնան: Ահա թե ինչու է առաջնորդությունն այսքան կարեւոր: Չի կարելի ռեպրեսիվ մոտեցում ցույց տալ, քանի որ դա կվախեցնի այդ միջին օղակի պաշտոնյաներին, ովքեր, ընդհանուր պատկերը նայելիս, այդչափ պատասխանատու չեն կատարվածի համար: Նրանք անթերի անհատներ չեն, բայց երբ նրանց հնարավորություն տրվի իրենց երկրի համար բարին գործել ճիշտ կոնտեքստում, նրանք այդ հնարավորությունը բաց չեն թողնի: Սա անչափ դժվար է անել, բայց սրան համարժեք այլընտրանք չկա:
Հ - Դուք եւ այլ խոսնակներ խոսեցիք անցումային արդարադատություն իրականացնելու ռեսուրսների պակասի մասին, եւ սա համընկնում է այն իրավիճակի հետ, երբ պետությունները փորձում են խոշոր ընկերություններին դարձնել հաշվետու իրենց հանցանքների համար, բայց չունեն անհրաժեշտ ռեսուրսներ, քանի որ դրանց մեծ մասը հենց այդ կորպորացիաներին է պատկանում:
Դոկ. Բերնազ - Այո, սա իսկապես իմ ոլորտի խնդիրներից մեկն է: Դեպքեր են լինում, երբ աղքատ համայնքներն ամբողջ աշխարհում փորձում են դատավարական պրոցեսներով «հաղթել» ամենահարուստ ընկերություններին, ինչպիսիք են նավթային կորպորացիաները: Այս անհամաչափության խնդիրը լուծելու միակ ձեւն է՝ ստեղծել արդարադատական համակարգ, որն անապահով համայնքներին թույլ կտա  բողոքներ ներկայացնել՝ իրավաբանական խորհրդատվություն ստանալով: Սա շատ մեծ խնդիր է, որ լուծում չունի. կապիտալիզմ՝ զենքերի եւ հզորության անհավասարություն:
Կարելի է նոր բաներ մտածել այս հարցը կարգավորելու համար, օրինակ այնպես, ինչպես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան է ապահովում արդար դատավարության իրավունքի մասին հոդվածով եւ մյուս բոլոր հոդվածներով, որոնք այս հարցին են վերաբերում: Կա սրա մյուս կողմը, որ խոշոր կորպորացիաներն իրենց իրավաբաններին կարող են մեկ ժամում 2000 դոլար վճարել, այնինչ սա այն գումարն է, որ մարդիկ մեկ տարում են վաստակում: Այնուամենայնիվ, այս ոլորտում ամեն ինչ փոխվում է եւ հիմա շատ ավելի շատ են միջազգային դեպքերի, զարգացող երկրներում տուժածների եւ Գլոբալ հյուսիսի կորպորացիայի մասին քննարկումները՝ դատավարական գործընթացները ցույց են տալիս թե ինչպես կարելի է լուծել նմանատիպ խնդիրները: Իրադրությունը դանդաղ փոխվում է:

Transitional Justice in Armenia: International Expert Dr. Nadia Bernaz Discusses the Process and Challenges
On October 5, the American University of Armenia (Yerevan) hosted the International Symposium on Transitional Justice organized by The Zoryan Institute. Samson Martirosyan interviewed one of the speakers - Dr. Nadia Bernaz, an Associate Professor of Law at Wageningen University, for Hetq. Dr.Bernaz focuses on the interplay between the business sector and human rights, investigating the impact of corporations on human rights, corruption and white-collar crimes.
Q - Dr. Bernaz, thanks for coming to Armenia and thanks for your presentation. You mentioned that transitional justice has 4 components - Justice, Truth, Reparations and Institutional Reforms. Here, Truth Committees are the ones who tell the story and who shape public opinion telling things as they happened. Who is included in these Truth Committees, who tells the story? Is it a public effort, a state effort, or a combination of the two?
Dr. Bernaz - It depends on the commissions. In every process like this there are discussions on who will get to talk and participate, because even though the processes are wider and less structured than prosecutions, u still need some form of organizing and structure. Going back to Pr. Shabas’ experience in Sierra Leone, where tens of thousands of people were tortured and killed, horrendous crimes were committed, people lost their homes, their children, women were raped etc., however not every survivor will get to tell their story, you have to manage expectations and decide that only a few people will be allowed.
There will be a lot of people but if you don’t want to give just 30 seconds per person and still want to tell a story representative of what others have gone through, you have to make choices. Participants to The Truth Commissions are basically everyone who either was a perpetrator (like in South African experience where perpetrators told the whole truth in exchange for amnesty) or victims, also past and current public authorities can participate. Depending on what subject is considered you can have lots of different stakeholders. This raises another issue - do you only listen to what community leaders have to say? In this case women are ignored because community leaders are mostly men, so there are a lot of issues involved and there are pretty sophisticated frameworks on how to make proper decisions. But no matter what decision is made you have to understand that you cannot manage to listen to everyone. There is a need to keep balance between listening to leaders, who may have more knowledge, and listening to people involved in all levels.
Q - I see there is the problematic issue of representation involved in this. If we are telling the story, then who is telling the story, and if someone is speaking on behalf of others then we may face this issue, especially in such a delicate process as Transitional Justice.
Dr. Bernaz - True, and I think that you should say that you are telling a story hoping that it tells the story. In fact, there are debates in the academics between historians and lawyers like me and those who specialize in transitional justice processes. When you say that this is telling the truth and this is how we are going to tell the story in the future and this is what is going to shape the narrative - historians are going to disagree with that and say that with one story, which necessarily has its own biases, you cannot say that that’s the truth. I wouldn’t dismiss the whole thing just based on this opinion, there is still value in doing it, because if you wait for the perfect moment and scenario then eventually you end up not doing it.
Q - You talked about the importance of holding corporations, businesses and the private sector accountable for their involvement and for the crimes that they have committed. There are oligarchs in Armenia. People know about them and know stories of crimes connected directly to them or their circles. We know about their luxurious lifestyles and we can say that these oligarchs have, in a way, become corporations themselves. How can those people who have suffered (in many different ways) because of these oligarchs be personally involved in the process of holding them accountable?
Dr. Bernaz - If the role of The Truth Committee has been taken then these people have to be heard in some way. They can be involved in prosecutions as victims, witnesses or they can be empowered with some role so that they will be able to tell their story. There is also value in discussing these issues in public spaces. Engaging some people who have spoken up can empower others to speak up as well. It is not necessarily about being heard individually but feeling that your leaders care about your story and that it is important to them.
Q - Let’s talk a little bit about political “stability” and Transitional Justice. In their speeches our prime minister, deputy ministers and the head of Yelk Faction in the parliament have placed an emphasis on not scaring potential investors, noting that in order to attract large investments we need political stability. How do these relate?
Dr. Bernaz - I think in order to escape that “one or the other scenario”, it is important to rephrase the message to the outside world and to foreign investors. Instead of saying that from now on we are going to have this radical agenda and you are going to have to live with it now and if you are not happy you can go, it is better to say that what we are trying to do here is bring stability and rule of law, there are international frameworks, we think human rights are important, corruption is an issue, we are making these changes that are necessary and your assets will be safer when we do it. And yes, this means that things that were allowed before will not continue and it the long run this is good for the stability of the country. Also, bear in mind that there will always be investors who will be scared by the change and who will go away, and some corporations will pull out. But other investors who value the stability of country that is abided by the rule of law, that is under the umbrella of European Court of Human Rights will come. I think it is more likely that companies will invest in countries with stable democracies than countries which are completely out of control.
Q - If we open up our doors to this free flow of global capital and claim that the state is doing everything to protect their investments, doesn’t this also raise the issue of Armenia becoming a place where corporations can come and do whatever they want to.
Dr. Bernaz - There is a trend in investment law that more and more investment treaties and contracts mention labor and human rights issues as something that parties to the contract need to pay special attention to. And there are precedents for this as some kind of a new development in this area.
Q - So what you mean is that it is possible to include, let’s say, labor rights and other human rights stipulations into the individual contracts with corporations, thus informing them from the outset that they will have to adhere to various rules and regulations.
Dr. Bernaz - Yes, you can do that, and some have done that. There are two sides to this. First, there are liberties that some of the corporations have taken to include in contracts and accept that certain things won’t be the norm anymore and things have changed.
Second, it’s about the state admitting that it has human rights obligations and it might use legislation to strengthen human rights protection in the future. This is something that has caused a lot of issues in investment arbitration where states didn’t have strong mechanisms for protection of human rights. For example, in Argentina the government wanted to guarantee access to water for its poorest population and so they legislated to force private companies to supply water to these poor people. Those companies said Argentina was breaking investment contract because initially they didn’t have any obligation of providing water to the poorest people.
So, these companies sued Argentina and Argentina lost. Also, these companies were under the impression that the environment was never going to change and the country that had human rights agenda, in this case Argentina with its need to provide equal access to water, was punished. From fear of losing multi-million-dollar cases countries become hesitant to change their laws. You cannot do much about existing contracts, but you can think of such issues in the long run and show the investors the environment and standards in which they are going to have to operate. I bet a lot of companies will come any way.
Q - What is the connection between asset recovery and social justice? In your presentation you have mentioned that for asset recovery countries need to implement high standard criminal prosecutions, which may take years. In this case how can we put asset recovery in the framework of social justice and when does social justice step in, because asset recovery is not solely about lengthy high standard criminal prosecutions but also justice in a broader understanding of the word.
Dr. Bernaz - Frankly, I cannot answer this question. The idea is that it is not just about tracking the money but also about looking forward - that’s is the big thing. The difference between normal prosecutions and transitional justice mechanisms, including prosecutions, in this context is that prosecutions, generally go/look backwards and by implementing transitional justice you look forward, you look at the future. So where does social justice come in - I do not know.
But certainly, it should come in. And also, for me, it is a very practical reason to include corporations in transitional justice because they tend to have more money than individuals. So, by involving those it is possible to recover more money than to prosecute a corrupt politician. In terms of social justice, those mechanisms include corporations “contributing” in some way. Though I have my reservations any time money is being handled. There’s an example from Cote D’Ivoire where a big company dumped polluted material and as a result, tens of thousands of people became sick, some people died. In the end the case was settled in The High Court of Justice in London and that means there was no judgement. The company paid an amount of money, probably millions, we do not know how much because the settlement was secret, and then many cheered about how great it was from responsibility point of view. But the reality is that a research that was conducted afterwards showed how this money was misused and as a result so many people who suffered from pollution never saw any money or help.
What companies do in Africa they would never do in Europe, they went there because these people were disempowered, because these people are poor, and their government is not protecting them. So, coming back to your question - I am always suspicious about these big trust funds because the potential for mismanagement of the money is too high and it throws shadow to the whole process which is a real shame. Prohibiting companies from bidding for public contracts is a good mechanism for holding them accountable. This is, of course, about looking forward, it won’t let you recover all the assets, but at least you will know that companies who bid for contracts are not those that have been involved in corruption and dodgy things in the past.
Q - The state is the main guarantor of the implementation of transitional justice - this new government that comes after revolution and starts making changes. We have the situation when there are still people - middle level state officials and others who have benefitted from the corruption practices before and they still continue working. There are old people in the new context and there is the willingness of the new government to implement transitional justice. Does this situation contradict the idea of transitional justice?
Dr. Bernaz - This is common, especially in small countries you cannot change everyone. You need the expertise you need the people. Surely, these people played their role, but they also know how things are done and they have their connections. You cannot just put new people everywhere because how are you going to find so many people?
I liked the point about Armenian Diaspora. You could say that you are going to take only those who haven’t lived in Armenia for several years but that is problematic - will people here accept that? I do not think they should. Also, the good thing about softer transitional mechanisms (rather than prosecution) is that they allow to take on board people who are neither very enthusiastic nor completely opposed. And what I mean by that is in every large organization, like the government, there is always people who just went along with it, not everyone has principles and not everyone has strong ideas about justice. These people wanted to have a comfortable life and you could say that they were all corrupt, but they can be turned, and that is the experience of other countries.
From one side there is a group of people who just won’t turn, there is the group who really are leading and there are also these people we talked about who with the right leadership will go forward. That is why leadership is so important. You cannot have a repressive approach because with it you are going to scare these mid-ranking officials, who in the grand scheme of things, are not that responsible. They are not perfect individuals but presented with an opportunity to do better for their country with the right narrative they will take that opportunity. It is extremely difficult to do, but there is no good alternative to that.
Q - You and other panelists have spoken about the lack of resources for implementing transitional justice and, ironically, this issue comes up in a situation when countries are trying to hold corporations accountable for their crimes but do not have enough resources for that because corporations have most of the resources.
Dr. Bernaz - That’s really is an issue in my area, where I look at litigation by poor communities around the world who are trying to take on some of the richest corporations like oil companies. The only way to address this imbalance is to device a judicial system that allows claims from disadvantaged communities by providing legal aid. It is a big problem that cannot be solved, it’s capitalism - this inequality of arms, this inequality of power.
You can devise ways to try to address it, in a way that European Convention on Human Rights does with its article of fair trial and all other articles that address this issue. But at the end of the day it is a fact that there are corporations that can pay their lawyers 2000$ an hour whereas that’s what people make in a year. However, things are changing in this area, there are more and more discussions about big transnational cases, victims in developing countries and big corporation in The Global North and more discussions about litigating those cases showing what can be done. It is changing a little bit.