Կոնդում պետք է ձեւավորել հին Երեւան
Կոնդ թաղամասը հիմնադրվել է 17-րդ դարում' դարեր շարունակ գրեթե չենթարկվելով ճարտարապետական փոփոխությունների։ Տները կառուցվել են մեկը մյուսի վրա' իրենց տակ ամբարելով պատմություն՝ շինություններ, կենցաղային պարագաներ։ Կոնդում բնակվող մարդիկ սիրում են իրենց բնակավայրը' հաշվի չառնելով կենցաղային վատթար պայմանները։ Իսկ ճարտարապետ Սևադա Պետրոսյանը համոզված է, որ Կոնդով կարելի է փող աշխատել։
Գրող, պատմաբան Էդվարդ Ավագյանն ասում է. «Կոնդը մեր պատմությունն է։ 17-րդ դարում Կոնդում էին ապրում հին Էրիվանի հիմնադիրներից շատերը։ Մեծ հարգանք վայելող Աղամալյանների գերդաստանն է ապրել Կոնդում»։
Էդվարդ Ավագյանը պատմում է, որ Թափաբաշ փողոցում Աղամալյաններն ունեին երկհարկանի շքեղ առանձնատուն, որը ժամանակակիցները «ապարանք» էին անվանում։ Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին, որը կառուցվել է 15-րդ դարում, 1679 թվականի Երեւանի Մեծ երկրաշարժից քանդվել է։ 1710 թվականին Մելիք Աղամալյանը վերականգնել է եկեղեցին՝ այն դարձնելով Աղամալյանների տոհմական աղոթատեղին։ Էդվարդ Ավագյանը հիշատակում է այն պատմական փաստը, ըստ որի 1837 թվականին Կոնդում՝ Բալկաչովների առանձնատանը, հանգրվանել է Նիկոլայ Առաջին Ռուսաց ցարը։
Տարիներ անց Կոնդը լցվել է 1915 թվի Մեծ եղեռնի գաղթականներով։ Եկվորները ձևափոխել են հնաբնակների տները, կառուցել նորերը՝ համապատասխանեցնելով դրանք իրենց սովորույթներին, նմանեցնելով կորցրած հայրենի տներին։
Առեղծվածային է այն, ինչ մնացել է ներքևում, այն, ինչի վրա ապրում են ներկայիս կոնդեցիները։ Ժամանակ առ ժամանակ անցյալի մասունքներ են գտնվում Կոնդի տակից՝ նկուղներից եւ գետնանցումներից։ Կոնդի բնակիչ Արեգը, կոտրելով նկուղի փայտյա դուռը, որ անհիշելի ժամանակներից փակ է եղել, հայտնաբերել է պարսկական ճարտարապետություն հիշեցնող գեղեցիկ մի վայր։ Մատնացույց անելով նկուղի ծայրում գտնվող սև անցքը' Արեգն ասում է, որ գերեզմանոց է։ Պատմում է, թե ինչպես են եղբոր հետ մտել այդ անցքն ու վախեցած փախել։
«Եթե ձեռքդ մտցնես, կգնա, ավազ ա, ոչ թե հող։ Ամեն տեղից մի քիչ փորել եմ։ Էս կողմից մի մեծ կարաս եմ հանել' իմ բոյի»,-ասում է Արեգը։ Ճարտարապետ Սեւադա Պետրոսյանը հաստատում է, որ Կոնդի եւ Կոզեռնի (ներկայիս Բաղրամյան փողոցը) արանքում գտնվել է ամենամեծ գերեզմանոցը (ներկայիս Դեմիրճյան փողոցը)։
Կոնդում, բացի հայերից, մուսուլմաններ են ապրել, ինչի ապացույցը գոյություն ունեցող մզկիթն է։ 1915 թվականի ջարդից փախած 17 ընտանիք է ապաստանել այս մզկիթում: Նրանց ժառանգները մինչեւ հիմա էլ բնակվում են այստեղ։ Տարիների ընթացքում այն ձեւափոխվել է, եւ հիմա ուշադիր աչքից չեն վրիպի հնամենի մզկիթի անփոփոխ, դեռ կենդանի պատերը։ Մեծ գմբեթը 60-ականներին հնությունից փլվել է, իսկ փոքրը մինչեւ հիմա էլ գոյություն ունի' իր հնացած եւ խոնավ, 1.5 մետրանոց հաստությամբ պատերի ներքո ապրող բնակիչներով։
Տիկին Օլգան ասում է. «Իմ բնակարանը հին մզկիթի Մոլլայի մենախուցն է»։
Մզկիթից մի քիչ աջ կարելի է տեսնել թեյարանը (չայխանան), որտեղ նամազից հետո թեյել են մուսուլմանները։
Անահիտ տատը հիշում է, որ Կոնդում բնակված այլազգիների հետ համերաշխ ու սիրով են ապրել։ Իսկ այն հարցին, թե հիմա որտե՞ղ են, պատմում է, որ շատերը ծերացել եւ մահացել են։ Մեծ մասն էլ Բաքվի հայերի հետ 88-ին բնակարանի փոխանակում է կատարել եւ տեղափոխվել։
Կոնդը կարեւոր նշանակություն ունի այն պատճառով, որ Երեւանի հազվագյուտ հնաբնակ մասերից է, որը պահպանել է իր հին տեսքը։ Իր մեջ քաղաքային միջավայր է ունեցել, նախքան Երեւանի ձեւավորումը։ Ներկայումս ունի ուրույն անցուդարձ, յուրօրինակ ինքնակառավարման համակարգ։ Կոյուղի եւ ջուր չունենալով հանդերձ՝ Երեւանի համար անսովոր մաքուր փողոցներ ունի։
Ճարտարապետ Սեւադա Պետրոսյանը համաձայն է, որ տները կեղտի մեջ կորած են, սակայն, իր կարծիքով, ելքը հինը ջնջելը, նորը կառուցելը չէ։ Սեւադան համոզված է, որ Կոնդով կարելի է փող աշխատել։ Պետք է կենցաղային պայմանները մոտեցնել նորմային եւ ձեւավորել հին Երեւան, որը կգտնվի Պռոշյանի եւ Կենտրոնի միջև։ Զբոսաշրջիկները Պռոշյանի օբյեկտներից մեկում կուտեն, կխմեն, հետո կենտրոն կգնան հին Երևանի միջով' թեյելով վերականգնված Չայխանայում։ «Ի վերջո, ի՞նչ է Վենետիկը։ Վենետիկում նույնպես կոյուղի գոյություն չունի … Սակայն բազմաթիվ մարդիկ երազում են ընկնել Վենետիկ»,-ասում է նա։
Կոնդում բնակվող թե՛ երեխաները, թե՛ մեծերը շատ են սիրում իրենց բնակավայրը՝ հաշվի չառնելով կենցաղային պայմանները։
Յոթանասունութամյա Հրանուշ Խաչատրյանը Կոնդի իր տունը համեմատեց հեքիաթի խոնավ ու հին խրճիթի հետ, ուր բնակվում էին մայր ու որդի։ Մայրը որդուն ուղարկում է հարմարավետ տուն կառուցելու վայր ընտրելու։ Տղան, ամբողջ աշխարհը ման գալով, վերադառնում է տուն եւ մորն ասում. «Մեր խրճիթից լավը աշխարհում չկա»։

Old Yerevan Should be Rebuilt in Kond
The district of Kond was established in the 17 th century and hasn't been architecturally modified since then. Houses were built on top of each other, storing history beneath them - both buildings and belongings. People in Kond love the place they live in, and don't care about the appalling conditions there. Architect Sevada Petrosyan believes that money can be made in Kond.
Writer and historian Edvard Avagyan explained, "Kond is our history. In the 17 th century many of those who founded Old Erivan lived here. The famous Aghamalyan dynasty lived in Kond." Avagyan said that the Aghamalyans had a luxurious villa, which contemporary accounts also referred to as a fortress in Tapabash Street. The Church of Saint Hovhannes Church, built in the 15 th century and ruined in 1679 was rebuilt by Melik Aghamalyan in 1710 to become the family's private chapel.
Avagyan added that in 1837, Russian Czar Nikolay I stopped in Kond, at the house of the Balackachov family.
Later, Kond became home to refugees from the 1915 Genocide, who altered the houses they moved into or built new ones, giving the district the look of their lost homeland.
The mysterious part is what remains beneath the ground that residents of Kond live on today. From time to time remnants of the past are discovered in the tunnels and cellars. When Areg from Kond broke down the wooden door of his cellar for the first time he discovered a beautiful space with Persian-style architecture. Pointing out a black hole in a corner of the cellar, Areg explained that the place had been a cemetery. He said that he and his brother once entered it, only to flee in terror. "If you put your hand there, it will be sucked in, it's sand, not soil. From over there I retrieved a pot as tall as I am," Areg said. Architect Sevada Petrosyan confirms the largest cemetery of old Yerivan used to lie between Kond and Kozern (currently Baghramyan Street) on what is now Demirchyan Street.
There were Muslims living in Kond alongside Armenians, as the old mosque bears witness. After the Genocide seventeen families took refuge in the mosque, and their descendants still live there. Years have changed the exterior of the mosque; now only the walls reveal the true origin of the building to the careful observer. The main dome of the mosque collapsed in the1960s, but the smaller one is still standing, with damp, ancient 1.5-meter-thick walls and people living inside. One of them, Mrs. Olga, told us, "My apartment used to be the imam's room." To the right of the mosque one can see the old tearoom, where Muslims used to drink tea after prayers.
Anahit remembers that they lived in peace with the foreigners who lived in Kond. Asked where the foreigners are now, she replied that most have grown old and died. The rest exchanged their houses with Armenians in Baku in 1988 and left the country.
Kond is of unique importance because it is one of the few places in Yerevan which has conserved its historic appearance. It had its own city environment before Yerevan took shape. Today it retains its own atmosphere, and its own system of self-government. Although it lacks its own water and sewer system, the streets of Kond are usually cleaner that those of the rest of Yerevan.
Architect Sevada Petrosyan agrees that although houses in Kond may be run down, but she does not think that the solution is to dump the old and replace it with the new. She believes that there is money to be made in Kond. Living standards should be brought closer to the norm and old Yerevan should be created where Kond is, between the center of the city and Proshyan Street. Tourists could eat and drink in the restaurants along Proshyan and then go to the center through Old Yerevan, stopping along the way at the renovated Chaykhana Teashop. "What is Venice, in the end? There is no sewer in Venice, either, but people dream of going there."
The children and adults who live in Kond love the place and ignore the poor living conditions. 70-year-old Hranush Khachatryan compared her house in Kond with the damp old hut in a fairy tale, inhabited by a mother and son. One day, the mother sends her son to find a place to build a house. The son travels all over the world and comes home saying, "Mother, there is no better place in the world than our hut."