RINArmenia. Ինտերնետն ավելի ավելի ապահով ցանցային համակարգով փոխարինելու ծրագիր
Ֆրանկոֆոնիայի Թվային ֆորումի ժամանակ Ինտերնետի հիմնադիր հայր Լուի Պուզենը, Start Doon ընկերության գլխավոր տնօրեն Ֆիլիպ Պուքսը եւ Start Doon ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Մնացականյանը «Թումո» կենտրոնում հայտարարեցին RINArmenia ծրագրի մեկնարկի մասին, որն ապագայում կփոխարինի Ինտերնետին։ «Հետքը» այս նախաձեռնության իրագործման մասին զրուցել է Start Doon ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Մնացականյանի հետ։
Հայկ, ներկայացրեք, խնդրեմ Start Doon ընկերությունը եւ մասնավորապես RINArmenia ծրագիրը, որի մասին հայտարարեցիք Թվային ֆորումի ժամանակ։
Մեր կազմակերպությունը ֆրանս-հայկական է, խթանում է Հայաստանում ստարտափներին եւ հնարավորություն է տալիս նրանց ընդլայնվել եւ գործել ֆրանսիական եւ եվրոպական շուկաներում։ RINA ծրագրի նպատակն է փոխարինել Ինտերնետը, որն ունենք այսօր, նոր համակարգով, քանի որ ներկայիս Ինտերնետն անապահով է, դանդաղ եւ թերանում է հզորության առումով (RINA-Recursive InterNetwork Architecture, համակարգչային ցանցի նոր ճարտարապետություն է, որն առաջարկվում է իբրեւ այլընտրանք ներկայիս TCP/IP մոդելի)։
Դրա պատճառը հետեւյալն է՝ Ինտերնետը բաղկացած է տարբեր շերտերից, տարբեր ծրագրերից, որոնք միասին կազմում են Ինտերնետը։ Այն ստեղծվել է 1970-ականներին որպես հետազոտական գործիք։ Այդ գործիքն այլեւս չի բավարարում ներկա տեխնոլոգիաներին։ RINA-ն ստեղծվել է Ինտերնետի հիմնադիրների կողմից, Լուի Պուզենը ղեկավարում է այդ ծրագիրը, նրա շնորհիվ մենք ստեղծեցինք թիմ, որի հետ փորձում ենք RINA-ն զարգացնել Հայաստանում, դրա համար էլ այն կոչվում RINArmenia, փորձում ենք փորձարկել Հայաստանում եւ տարածել աշխարհում, որպեսզի մարդիկ Ինտերնետից անցնեն RINA-ին։ Այն լինելու է միաշերտ, ավելի ապահով, ավելի հզոր, որը հնարավորություն կտա նաեւ ժամանակակից տեխնոլոգիաներին գործել եւ համադրվել RINA-ի հետ։
Այսինքն՝ այն կլինի Ինտերնետի մրցակի՞ցը, թե ամբողջությամբ կփոխարինի դրան։
Հույս ունենք, որ կփոխարինի, որովհետեւ Ինտերնետը երկար չի գոյատեւի։ Տեխնոլոգիաներն այնքան արագ են զարգանում, որ Ինտերնետը մահանալու է։ Պետք է ավելի հզոր եւ ապահով համակարգով այն փոխարինել։ Եվ այն կոչվելու է RINA։
Հայաստանում ստեղծելու ենք ծրագրավորողների եւ համապատասխան մասնագետների խմբեր, որոնք միասին են աշխատելու, բայց սա ամբողջ երկրին է վերաբերվելու, իսկ ապագայում՝ ամբողջ աշխարհին։ Անհրաժեշտ է, որպեսզի համագործակցություն լինի ոչ միայն մասնագետների եւ բարձր մակարդակի կազմակերպությունների միջեւ, այլեւ պետությունը ներգրավվի նախագծի մեջ։ Հետեւաբար, այն Հայաստանում զարգացնելու ենք մասնագետների եւ պետական գործիչների միջոցով։
Հրապարակային ձեւով այս ծրագրի մեկնարկի մասին հայտարարելով՝ մտավախություն չունե՞ք, որ մրցակից կազմակերպություններ կարող են նույն ուղղությամբ աշխատանքներ սկսել։
Ոչ, չունենք: Որպես ծրագիր RINA-ն արդեն զարգացվում է տարբեր կազմակերպություններում, նրանք իրենց անհատական շահերի համար օգտագործում են RINA ծրագիրը, սակայն այն երբեք մինչեւ վերջ չի շահագործվել, չի հասել հասունացման եւ կարեւորը՝ չի պետականացվել եւ չի դարձել հանրային՝ որպես աշխարհով մեկ օգտագործվող ծրագիր։ Այնպես որ, Հայաստանը դառնում է առաջին երկիրը, որն ընդունում է RINA-ն եւ օգտագործում մեծ մասշտաբով։
Հնարավո՞ր է, որ Հայաստանը, պետականացնելով այս ծրագիրը, հետագայում դրանից տնտեսական օգուտներ ունենա։
Նպատակը հենց դա է։ Մենք առաջին քայլերն ենք ձեռնարկում եւ դեռ պետք է բանակցենք ու ստեղծենք համապատասխան պայմաններ, որպեսզի ծրագիրը լիովին շահագործվի, հետեւաբար մեզ պետք է բոլոր համագործակցությունները հստակեցնել, քայլ առ քայլ ապագայում պետականացնել եւ հետագայում արտահանել միջազգային շուկա։
Ի՞նչ ֆինանսական ռեսուրսներ են ներդրվելու. արդյոք միայն մասնավոր ներդրմա՞մբ է ծրագիրն իրագործվելու, թե Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նույնպես մասնակցություն է ունենալու։
Դեռ բանակցում ենք, այս բոլոր հարցերը պետք է ճշտվեն եւ զարգացվեն համապատասխան փուլերում եւ համահունչ առաջ գնան։
Իրակա՞ն եք համարում մեկուկես տարում, ինչպես Թվային ֆորումին հայտարարեցիք, ամբողջությամբ գործարկել ծրագիրը։

RINArmenia: программа по замене Интернета более надежной сетевой системой
В рамках Цифрового форума Франкофонии один из отцов-учредителей Интернета Луи Пузен, генералъный директор и учредителъ компании Start Doon, Филип Пукс, а также исполнительный директор компании Start Doon Айк Мнацаканян объявили в центре “Тумо” о старте программы “RINArmenia”, которая в будущем заменит Интернет. “Hetq” побеседовал о реализации этой инициативы с исполнительным директором компании Start Doon Айком Мнацаканяном.
Айк, расскажите, пожалуйста, о компании “Start Doon” и в частности о программе RINArmenia, о которой было объявлено в ходе Цифрового форума.
“Start Doon” - французско-армянская компания, которая стимулирует в Армении стартапы и создает возможности для их расширения и задействования на французском и европейском рынках. Цель программы RINA – заменить сегодняшний Интернет новой системой, поскольку действующий Интернет отличается ненадежностью, медленной скоростью и недостаточной мощностью (RINA-Recursive InterNetwork Architecture – новая архитектура компьютерной сети, которая предлагается в качестве альтернативы нынешней модели TCP/IP).
Интернет был создан в 1970-х годах в качестве исследовательского инструмента. Этот инструмент уже не удовлетворяет сегодняшним технологиям. RINA создана одним из соучредителей Интернета. Этой программой руководит Луи Пузен. Благодаря ему мы создали команду, с которой пытаемся развивать RINA в Армении. Поэтому программа называется RINArmenia, чтобы люди перешли от Интернета к RINA. Эта система будет многослойной, более надежной, мощной и даст возможность действовать современным технологиям, совмещаться с RINA.
Эта программа будет конкурентом Интернета или полностью его заменит?
Надеемся, что заменит, потому что Интернет долго не продержится. Технологии развиваются настолько быстро, что Интернет “умрет” и возникнет необходимость заменить его более мощной и надежной системой. И эта система будет называться RINA.
В Армении мы сформируем группы программистов и соответствующих специалистов, которые будут работать вместе, но это будет касаться всей страны, а в будущем – всего мира. Сотрудничество необходимо не только между специалистами и организациями высокого уровня. В этом проекте должно участвовать и государство.
Луи Пузен
Вы не боитесь, что после публичного заявления о начале этой программы, в этом же направлении начнут работать и ваши конкуренты?
Нет, не боимся. RINA как программа уже развивается в различных организациях. Они используют RINA в своих личных целях, но программа никогда не эксплуатировалась в полной мере, не достигала зрелости и, самое главное, не национализировалась и не становилась используемой во всем мире общественной программой.
Возможна ли национализация в Армении этой программы с тем, чтобы в дальнейшем получать от нее экономическую выгоду?
Именно в этом и состоит наша цель. Мы делаем первые шаги, и нам еще предстоит вести переговоры и создать соответствующие условия, чтобы программа эксплуатировалась в полной мере. Следовательно, нам нужно внести конкретность во все аспекты сотрудничества, в будущем шаг за шагом осуществлять процесс национализации, экспортировать программу на международный рынок.
Какие финансовые ресурсы должны быть внедрены – только частные или правительство Армении тоже примет в этом участие?
Мы пока ведем переговоры. Все эти вопросы нуждаются в уточнении и решении на соответствующих этапах.
Считаете ли вы реальным полное задействование программы в течение полутора лет, как об этом заявили на Цифровом форуме?