Տեղական դիտորդների պնդմամբ՝ 30 տարվա մեջ առաջին ժողովրդավարական ու ազատ ընտրությունն է կայացել
Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» ներկայացուցիչներն այսօր հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ներկայացրին երեկ կայացած ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ իրենց գնահատականները։
«Թրանսփարնեսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն» կենտրոնի տնօրեն Սոնա Այվազյանի խոսքով` ընտրությունների եւ քարոզչության ընթացքում ունեցել են երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտորդություն իրականացնող դիտորդներ, ովքեր առնչվել են տարածքային ընտրական հանձնաժողովների անդամների, կուսակցությունների աշխատանքին, հետեւել վարչական ռեսուրսի չարաշահումներին, ընտրակաշառքին։ Սոնա Այվազյանը նշեց, որ տեղի է ունեցել ազատ եւ մրցակցային ընտրական գործընթաց, որտեղ կուսակցությունները հավասար աշխատելու հնարավորություն են ունեցել։
«Էական առաջընթաց է գրանցվել վարչական ռեսուրսի, ընտրակաշառքի, բարեգործության առումով, այսպիսի դեպքերը բավականին քիչ են եղել, քաղաքացիները կաշկանդված չեն եղել եւ ասել են, որ որեւէ մեկը իրենց չի անհանգստացրել, տնետուն չի այցելել, ճնշում չի գործադրվել»։
Արձանագրված խախտումների մեջ նա առանձնացրեց վարչական ռեսուրսի չարաշահման մի քանի դեպք, քարոզչության ընթացքում կուսակցությունների կողմից մի քանի խախտում, ատելության խոսք տարբեր կողմից: «Այս խնդիրիներին անպայման պետք է անդրադարձ կատարել եւ հաջորդ ընտրություններին շտկել»,- ասաց Սոնա Այվազյանը։
Տեխնիկական խնդիրները, ըստ Սոնա Այվազյանի, մի քանի տոկոս են կազմել եւ ընտրության վրա ազդեցություն չեն ունեցել. «Միակ խնդիրը հենաշարժողական խնդիր ունեցող անձանց հետ է եղել, ընտրատեղամասերի 48 %-ը չեն ապահովել հենաշարժողական խնդիր ունեցեղ անձանց մուտքը տեղամաս»։ Ըստ «Թրանսփարնեսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» տնօրենի՝ քվեարկության ընթացքը եւ գաղտնիության ապահովումը եղել է հիմնականում օրենքի սահմաններում։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը եւս տվյալներ ներկայացրեց: Նա նշեց, որ քարոզարշավին եւ ընտրական գործընթացին ներկա են եղել 84 դիտորդներ, ովքեր իրականացրել են երկարաժամկետ դիտորդություն, իսկ 600 դիտորդներ իրականացրել են կարճաժամկետ դիտորդություն։ Դիտարկվել է երեք հարյուր տեղամաս եւ ընդամենը երեք դիտորդի նկատմամբ է ճնշման փորձ կատարվել, մեկի դեպքում փորձ է արվել դիտորդին հեռացնել ընտրական տեղամասից։  Ընտրական ցուցակների 89,7 % դեպքում խախտումներ չեն արձանագրել, հիմնական խախտումը կապված է եղել մահացած անձանց փոխարեն ստորագրությունների հետ:
«Ընտրողների ուղղորդված հոսք դեպի ընտրատեղամաս չի իրականացվել։ Մի քանի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է ընտրատեղամասերի 27%-ում»,- ասաց դիտորդական կազմակերպության ղեկավարը։
Ա. Սաքունցի պնդմամբ՝ շատ խախտումներ կապված են հանձնաժողովի անդամների, նախագահների կազմակերպչական ունակության հետ, ուստի ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավարը պնդում է, որ հանձնաժողովների անդամները եւ նախագահները պետք է անցնեն կառավարման պրոցեսների լուրջ դասընթացներ, որպեսզի ընտրական պրոցեսները որակյալ անցնեն։ Նա նշեց, որ երեկ եղել են դեպքեր, երբ  քվեասենյակներում գտնվել են վկայական չունեցող անձինք։ «Չպետք է անտեսել նման դեպքերը, քանի որ այդ անձինք չպետք է լինեն ընտրատեղամասերում»։ Արթուր Սաքունցը հայտարարեց, որ եթե համեմատեն նախորդ ընտրությունների հետ, դիտարկումները ցույց են տալիս, որ հրահանգներ չեն եղել։
«Այս ընտրությունները 30 տարվա մեջ ամենամոտն են ժողովրդավարությանն ու ազատ ընտրություններին»,- եզրափակեց Սաքունցը։

Местные наблюдатели: впервые за 30 лет прошли свободные демократические выборы
На созванной сегодня пресс-конференции представители Европейской платформы демократических выборов, Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи и Антикоррупционного центра “Транспаренси Инотернешнл” представили свои оценки прошедших вчера в Армении выборов в Национальное Собрание.
По словам директора “Транспаренси Инотернешнл” Соны Айвазян, в ходе выборов и предвыборной агитации наблюдатели осуществляли долгосрочное и краткосрочное наблюдение, отслеживали работу членов территориальных избирательных комиссий и партий, изучали случаи злоупотреблений, связанных с использованием административного ресурса, раздачей избирательных взяток. С.Айвазян отметила, что избирательный процесс был свободным и конкурентным, участвовавшие в нем партии имели равные возможности для работы.
“Существенный прогресс зарегистрирован в отношении административного ресурса, избирательных взяток и благотворительности. Таких случаев было очень мало, люди отмечали, что их никто не беспокоил, не приходил к ним домой, не оказывал на них давление”.,
Что касается зарегистрированных нарушений, то директор “Транспаренси Интернешнл” выделила несколько случаев злоуоптребления административным ресурсом, проявления ненависти различными политическими силами, отметила С.Айвазян.
Технические проблемы составили несколько процентов, что не сказалось на результатах выборов. “Единственная проблема связана с отсутствием на избирательных участках необходимых условий для лиц с ограниченными физическими возможностями. Ход голосования и обепечение его тайны в основном соответствовали требованиям закона”,- отметила Соона Айвазян.
Руководитель Ванадзорского офиса ХГА Артур Сакунц сообщил, что за ходом предвыборной кампании и избиратльного процесса следили 84 наблюдателя, ккоторые проводили долгосрочное наблюдение, а 600 наблюдателей были заняты краткосрочным наблюдением. Изучение, которое проводилось на трех сотнях избирательных участков, показало, что попытки давления были предприняты лишь в отношении трех наблюдателей.
“Направленного потока избирателей на избирательные участки не было. На 27% избирательных участков зафиксирован вход нескольких лиц в кабинки для голосования”,- сообщил руководитель наблюдательской организации.
По словам Сакунца: многие нарушения связаны с организационными навыками членов и председателей избиркомов, поэтому руководитель Ванадзорского офиса ХГА утверждает, что они должны проходить специальные курсы процессов управления, что позволит осуществлять качественные избирательные процессы.
Артур Сакунц отметил, что вчера были зафиксированы случаи, когда в помещениях, где проходило голосование, находились лица без соответствующих свидетельств. “Такие случаи нельзя оставлять без внимания, поскольку эти лица не должны находиться на избирательных участках”,- сказал руководитель Ванадзорского офиса ХГА. А в заключение он подчеркнул, что “впервые за тридцать лет прошли демократические и свободные выборы”.