Իսկ գուցե ամեն ինչ անհույս է
Սփյուռքահայերի մի խումբ, անհանգստացած Քաշաթաղում տիրող իրավիճակով, սեպտեմբերին նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահներին:
Ինտերնետում բացելով http://www.kashatagh.com կայքը' խումբն առաջարկում է միանալ իրենց նամակին: Կայքի հեղինակները ներկայացրել են Քաշաթաղի շրջանի բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց մասին գրել է նաեւ «Հետքը»:
Առաջին հայացքից թվում է, թե հայությունը պիտի անհանգստացած լինի Քաշաթաղով, որտեղ մի քանի տարի առաջ ապրում էր մոտ 20 հազար մարդ, իսկ այսօր մնացել է մոտ 7 հազարը: Միայն այս տարի 130 ուսուցիչ լքել է Քաշաթաղը: Երեւանում հանդիպել եմ Քաշաթաղը լքած դպրոցների երկու տնօրենների: Նրանք դառնացած պատմում էին, որ իրենց ոչ ոք նույնիսկ չհարցրեց' ինչու՞ եք գնում:
http://www.kashatagh.com կայքում հնարավորություն կա միանալու նախագահներին հղած նամակին: Մոտ հինգ հարյուր մարդ իր ստորագրությունը դրել է նամակի տակ: Նրանք Միացյալ նահանգների, Կանադայի, Ռուսաստանի եւ մի քանի այլ երկրների հայերն են: Ամենաքիչը այդ ցուցակում Հայաստանի բնակիչներն են' ընդամենը մի քանի հոգի:
Վերջին տարիներին հասարակությունը այնպես է բարոյազրկվել եւ հուսահատվել, որ նրան, կարծես թե, չի հետաքրքրում Ղարաբաղը Հայաստանին կապող այդ տարածքների ճակատագիրը:
Մի քանի հարյուր հոգի են անհանգստացած հայրենիքի ճակատագրով, ահա այսքանն են զգում իրական վտանգը ...
Ես այդպես էլ չեմ կարողանում հասկանալ, թե ինչու ամբողջ ազգը կարող է համախմբվել ցեղասպանության գաղափարի շուրջ, անել ամեն ինչ, ծախսել մեծ գումարներ, բայց այսքան անտարբեր լինել իր իրական հայրենիքի ու հաղթանակների նկատմամբ:
Հայաստանյան կուսակցություններին անհանգստացնում է միմիայն մի բան' պահել կամ վերցնել իշխանական լծակները փող աշխատելու, բիզնեսով զբաղվելու, ժողովրդին կեղեքելու համար: Նրանք պետության եւ ժողովրդի հետ որեւէ առնչություն չունեն' ինչպես իշխող կոալիցիան, այնպես էլ ընդդիմությունը: Նրանցից ոչ ոք չի ուզում խոսել այս խնդիրների մասին: Ոչ թե վախենում են, որ կսխալվեն, այլ որովհետեւ ասելիք չունեն' ո՛չ 115-ամյա Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը, ո՛չ էլ երեկ ստեղծված, ցորեն ու կարտոֆիլ բաժանող «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը: Այդ պատճառով է Քաշաթաղի շրջանի Դիցմայրի գյուղում ապրող բեյրութցի Նազոն ասում' ամեն ինչ անհույս է:

Может, все безнадежно
Группа армян диаспоры, обеспокоенная ситуацией в Кашатаге, направила в сентябре письмо президентам Республики Армения и Нагорно - Карбахской республики. Группа создала в интернете сайтhttp://www.kashatagh.com/, призывает людей присоединиться к письму. Авторы сайта представили многочисленные проблемы Кашатагского района, о которых писала и газета “Hetq”.
На первый взгляд кажется, что армянство должно было быть обеспокоенным Кашатагом, где несколько лет назад жили приблизительно 20 тысяч человек, а сегодня их почти 7 тысяч. Только в этом году 130 учителей покинули Кашатаг. В Ереване я встретил двух директоров школ, которые уехали из Кашатага. Они с горечью рассказывали, что никто у них даже не поинтересовался, почему они уезжают.
На сайте http://www.kashatagh.com/ есть возможность присоединиться к авторам письма, под ним поставили свои подписи около 500 человек. Это армяне из США, Канады, России и других стран. Самое ничтожное количество в этом списке составляют жители Армении: всего несколько человек.
За последние годы наше общество настолько отчаялось и аморализовалось, что кажется его не интересует судьба этих территорий, связывающих Карабах с Арменией.
Лишь несколько сот человек обеспокоены судьбой своей родины: вот, пожалуй, то количество, которое чувствует реальную опасность...
Я так и не могу понять, почему вся нация может объединиться вокруг идеи геноцида, тратить усилия и деньги, но быть настолько безразличной к своей реальной родине и ее победам.
Политические партии в Армении обеспокоены лишь одним: сохранить или завоевать рычаги власти для зарабатывания денег, продвижения своего бизнеса и мучения собственного народа. Как правящая коалиция, так и оппозиция никак не связаны ни с государством, ни с народом. Никто из них не хочет говорить об этих проблемах, и не потому, что боится ошибиться, просто им всем нечего сказать: нечего сказать ни имеющей 115-летнюю историю Армянской Революционной партии Дашнакцутюн, ни вчера созданной и раздающей пшеницу и картофель партии «Баргавач Айастан» (Процветающая Армения). Наверное, поэтому проживающий в селе Дицмайри Кашатагского района Назо из Бейрута говорит, что все безнадежно.