Խուլիգանությունն այլեւս հանցանք չէ՞
Այս տարվա փետրվարի 12-ին՝ Հրազդանի քաղաքապետի ընտրության օրը, «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը տարածել էր հաղորդագրություն եւ տեսանյութ, որը, ինչպես մինչ այդ նախաձեռնության տարածած բազմաթիվ հաղորդագրություններ, համապատասխան հղմամբ տեղ գտավ նաեւ hetq.am կայքէջում:
«Հարձակում լրագրողի վրա (տեսագրությունը պարունակում է հայհոյանքներ)» վերնագիրը կրող հաղորդագրությունում «Չենք լռելու»-ն պատմում էր. «Ըստ ականատեսների՝ Հրազդանի համատիրություններից մեկն իր գրասենյակից ամբողջ օրվա ընթացքում ընտրակաշառք էր բաժանում 5000 դրամի չափով: Նկատելով լրագրողներին` ընտրակեղծարարները հարձակվել են նրա վրա: Համատիրության վրա փակցված է ՀՀԿ-ի լոգոտիպը կրող դրոշ»:
Ոստիկանության լրատվության վարչությունը «Հետքի» խնդրանքով ներկայացրել է դեպքերի զարգացման հետագա ընթացքը: Ըստ այդմ՝ փետրվարի 28-ին Կոտայքի մարզի քննչական բաժինը ոստիկանության Հրազդանի բաժնից նյութեր է ստացել այն մասին, որ «Աղավնաձոր գյուղի բնակիչ Աշոտ Դանիելյանը 2012թ. փետրվարի 12-ին իր ընկերներ Աշոտ Հարությունյանի եւ Իշխան Մուրադյանի հետ, գտնվելով վերջինիս վարձակալած՝ Հրազդան քաղաքի Միկրոշրջան թաղամասի 68 շենքի 4-րդ բնակարանում, ժամը 17:00-ի սահմաններում հացկերույթի ժամանակ նկատել է, որ ինչ-որ մեկը տեսախցիկով նկարահանում է իրենց: Ա. Դանիելյանը դուրս գալով պատշգամբ՝ փորձել է պարզել նկարահանողի ով լինելը, սակայն վերջինս չի ներկայացել, ինչից էլ զայրացած Ա. Դանիելյանն իրենց նկարահանող անձի հասցեին 3-4 րոպե տվել է սեռական բնույթի հայհոյանքներ՝ կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը եւ դրսեւորելով բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք հասարակության նկատմամբ»:
Տեսանյութը հստակ ֆիքսել է, որ նկարահանողի ուղղությամբ տարբեր բաներ նետող Աշոտ Դանիելյանից բացի՝ այլ անձինք եւս հայհոյում են, հետեւաբար, գուցե եւ ավելի քիչ տեւողությամբ, վերջիններս եւս կոպիտ կերպով խախտում են հասարակական կարգը եւ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորում հասարակության նկատմամբ: Քննիչն այս ամենին ուշադրություն չի դարձրել եւ տարօրինակ կերպով նույն տեսանյութը դիտելիս հանգել է հետեւության, որ Աշոտ Դանիելյանը, դուրս գալով պատշգամբ, նախ փորձել է պարզել նկարահանողի ով լինելը եւ միայն վերջինիս չներկայանալուց զայրացած՝ սկսել է հայհոյել: Ավելին՝ բացահայտ անուշադրության է մատնվել այն հանգամանքը, որ կատարվածը խուլիգանությունից զատ պետք է որակվեր նաեւ իբրեւ լրագրողի մասնագիտական գործունեության խոչընդոտում, եթե, իհարկե, հիմնավորվեր, որ նկարահանողը լրագրող էր: Մի բան, որ այդպես էլ չի պարզվել՝ դառնալով բոլոր հարցերի լուծման բանալին:
Փաստի առթիվ ՀՀ Քր. օր.-ի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով («Խուլիգանություն») հարուցվել է քրեական գործ: Հետագայում նույն հոդվածով Աշոտ Դանիելյանին մեղադրանք է առաջադրվել, իսկ իբրեւ խափանման միջոց՝ ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին որոշումը: Դրանից հետո ոստիկանությունը սկսեց հաղորդագրություններ տարածել՝ խնդրելով «տեսանկարահանողին եւ ականատեսներին ներկայանալ ոստիկանություն»: Անգամ «Հետքը» հարցում ստացավ ոստիկանությունից՝ «տեսանյութի եւ հոդվածի հեղինակին ճշտելու համար»: Պատասխանն անձամբ վերցնելու համար Կոտայքի մարզից խմբագրություն էր եկել քննիչը:
Վերջինիս «Հետքում» մանրամասն բացատրեցին՝ նշյալ հրապարակումը եւ կցված տեսանյութը տարածել է «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը, իսկ քննիչն անկեղծացավ, որ անցած ամիսներին իրենց այդպես էլ չի հաջողվել գտնել «Չենք լռելու»-ի անդամներին:
«Հետքի» փոխխմբագիր Լիանա Սայադյանը քննիչին տվեց երիտասարդական նախաձեռնության էլեկտրոնային հասցեն, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում ցույց տվեց «Չենք լռելու»-ի էջը եւ «Մեդիամաքս» գործակալությանը՝ նախաձեռնության հիմնադիր խմբի անդամ Աշոտ Պողոսյանի տված հարցազրույցը: Ընդ որում՝ «Մեդիամաքսը» հրապարակել է նաեւ Պողոսյանի լուսանկարը:
«Կարծում եմ՝ այսքանից հետո առնվազն տվյալների բազայի միջոցով ոստիկանությունը կգտնի Աշոտ Պողոսյանին»,- քննիչին ասաց Լիանա Սայադյանը:
Հետո «Հետքը» էլեկտրոնային նամակ գրեց «Չենք լռելու» նախաձեռնությանը: Պատասխանեցին, որ տեսանյութը ներբեռնել են «YouTube»-ից: Այսինքն՝ «Չենք լռելու»-ն ուրիշի տեսանյութը «YouTube»-ից ներբեռնել, ապա կրկին վերբեռնել է «YouTube», բայց արդեն «Չենք լռելու»-ի էջ, ու տարածել լրատվամիջոցներով: Այնուամենայնիվ, նախաձեռնությունը տեսանյութի ներքեւի հատվածում գրել է, որ դրա «հեղինակային իրավունքները «Չենք լռելու»-ին չեն պատկանում: Այն բեռնված է youtube.com/hrazdanelections ալիքից» (թեեւ չենք կարող պնդել, որ այս նշումը տեսանյութի տակ եղել է նաեւ փետրվարի 12-ին, երբ «Չենք լռելու»-ն ԶԼՄ-ներով տարածել է տեսանյութը):
«YouTube»-ում հիշյալ՝ «Ընտրություններ» անունը կրող էջում որեւէ տվյալ չկա, բայց ոստիկանության համապատասխան մասնագետների համար ցանկության դեպքում առանձնակի դժվարություն չի ներկայացնի տվյալ էջը «տնօրինողներին» գտնելը: Ճիշտն ասած՝ «Հետքը» չի էլ փորձել նույն բանն անել, որովհետեւ բանը բանից վաղուց անցել է:
Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալը հանձնարարել է կարճել քրեական գործի վարույթը եւ դադարեցնել քրեական հետապնդումը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Պարզվում է՝ խուլիգանությունը հանցանք չէ կամ այն հիմնավորելու համար անհրաժեշտ է գտնել նկարահանողին:
Մնում է հուսալ, որ հաջորդ անգամ Աշոտ Դանիելյանները, եթե նույն արարքը կատարեն, իրավապահները կզբաղվեն հստակ իրենց գործով:

Хулиганство уже не преступление?
12 февраля этого года, в день выборов мэра Раздана, молодежная инициатива “Не будем молчать” распространила сообщение и видеоматериал, которые были размещены также на сайте hеtq.am.
В сообщении под названием “Нападение на журналиста (видеоматериал содержит мат)” инициативы “Не будем молчать” говорилось следующее: ”По свидетельству очевидцев один из кондоминиумов Раздана в течение всего дня раздавал в своем офисе избирательные взятки в размере 5000 драмов. Заметив журналистов, допускавшие нарушение сотрудники офиса набросились на них. На офисе кондоминиума прикреплен флаг с логотипом Республиканской партии Армении”.
По просьбе “Hetq”-а пресс-служба полиции представила дальнейший ход событий. 28 февраля в следственный отдел полиции Котайкской области поступили материалы о том, что “около 17.00 12 февраля 2012 г. житель села Агаванадзор Ашот Даниелян со своими друзьями Ашотом Арутюняном и Ишханом Мурадяном, находясь в арендованной последним квартире по адресу: г. Раздан, квартал Микрорайон, д.68, кв.4, заметил во время пирушки, что кто-то снимает их видеокамерой. Даниелян вышел на балкон, чтобы выяснить, кто проводит съемку. Однако последний не представился, что разозлило А.Даниеляна, и он в течение 3-4 минут ругался нецензурными выражениями в адрес проводившего видеосъемку лица, проявив при этом явно неуважительное отношение к общественности”.
В видеоматериале четко зафиксировано, что помимо кидавшего различные предметы в сторону оператора Ашота Даниеляна нецензурно ругались и другие лица, следовательно они также грубо нарушали общественный порядок, проявляя откровенное неуважительное отношение к общественности. Следователь не обратил внимания на эти обстоятельства и при просмотре видеоматериала почему-то пришел к выводу, что Ашот Даниелян, выйдя на балкон, сперва пытался установить личность снимавшего, и только когда последний не представился, разозлившись, начал ругаться матом. Более того, было проигнорировано то обстоятельство, что произошедшее являлось не только хулиганством, но и препятствованием профессиональной деятельности журналиста, если, конечно, удалось бы доказать, что проводивший видеосъемку был журналистом. Но это так и не было установлено.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.258 УК РА (“хулиганство”). В дальнейшем Ашоту Даниеляну выдвинули обвинение именно по этой статье, а в качестве меры пресечения избрали в отношении него подписку о невыезде.
После этого полиция начала распространять сообщения, в которых обращалась “к оператору и очевидцам с просьбой явиться в полицию”. С просьбой “уточнить автора видеоматериала и статьи” следователь обратился даже в “Hetq”, где, однако, ему объяснили, что указанные материалы распространила молодежная инициатива “Не будем молчать”. В ответ следователь признался, что за прошедшие месяцы им так и не удалось найти членов инициативы.
Заместитель редактора “Hetq”-а Лиана Саядян передала следователю электронный адрес инициативы “Не будем молчать”, показала ее страницу в Фейсбук, а также интервью учредительного члена этой организации Ашота Погосяна агентству “Медиамакс”. При этом “Медиамакс” даже опубликовал фотографию Погосяна.
“Я думаю, после этого полиция как минимум по базе данных найдет Ашота Погосяна”,- сказала следователю Л.Саядян.
После этого “Hetq” отправил электронное письмо инициативе “Не будем молчать”. Оттуда ответили, что видеоматериал скачали с YouTube. То есть представители инициативы сперва скачали чужой материал, а потом вновь разместили его в YouTube, но уже на свою страницу и распространили посредством СМИ. Тем не менее, в нижней части видеоматериала инициатива отметила: “Авторские права не принадлежат “Не будем молчать”. Материал скачан со страницы youtube.com/hrazdanelections” (хотя мы и не можем утверждать, что эта запись была под видеоматериалом и 12 февраля, когда “Не будем молчать” распространила видеоматериал через СМИ).
На указанной странице YouTube под названием “Выборы” нет никаких данных, но при желании для соответствующих специалистов не составит труда найти ее “владельцев”.
А тем временем заместитель прокурора Котайкской области распорядился закрыть производство уголовного дела и прекратить уголовное преследование за отсутствием состава преступления. Оказывается, хулиганство – не преступление, либо для его обоснования необходимо найти оператора. Остается надеяться, что в следующий раз, когда лица, подобные Ашоту Даниеляну, совершат аналогичный поступок, правоохранители четко выполнят свои функции.