Խուլիգանությունն այլեւս հանցանք չէ՞
Այս տարվա փետրվարի 12-ին՝ Հրազդանի քաղաքապետի ընտրության օրը, «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը տարածել էր հաղորդագրություն եւ տեսանյութ, որը, ինչպես մինչ այդ նախաձեռնության տարածած բազմաթիվ հաղորդագրություններ, համապատասխան հղմամբ տեղ գտավ նաեւ hetq.am կայքէջում:
«Հարձակում լրագրողի վրա (տեսագրությունը պարունակում է հայհոյանքներ)» վերնագիրը կրող հաղորդագրությունում «Չենք լռելու»-ն պատմում էր. «Ըստ ականատեսների՝ Հրազդանի համատիրություններից մեկն իր գրասենյակից ամբողջ օրվա ընթացքում ընտրակաշառք էր բաժանում 5000 դրամի չափով: Նկատելով լրագրողներին` ընտրակեղծարարները հարձակվել են նրա վրա: Համատիրության վրա փակցված է ՀՀԿ-ի լոգոտիպը կրող դրոշ»:
Ոստիկանության լրատվության վարչությունը «Հետքի» խնդրանքով ներկայացրել է դեպքերի զարգացման հետագա ընթացքը: Ըստ այդմ՝ փետրվարի 28-ին Կոտայքի մարզի քննչական բաժինը ոստիկանության Հրազդանի բաժնից նյութեր է ստացել այն մասին, որ «Աղավնաձոր գյուղի բնակիչ Աշոտ Դանիելյանը 2012թ. փետրվարի 12-ին իր ընկերներ Աշոտ Հարությունյանի եւ Իշխան Մուրադյանի հետ, գտնվելով վերջինիս վարձակալած՝ Հրազդան քաղաքի Միկրոշրջան թաղամասի 68 շենքի 4-րդ բնակարանում, ժամը 17:00-ի սահմաններում հացկերույթի ժամանակ նկատել է, որ ինչ-որ մեկը տեսախցիկով նկարահանում է իրենց: Ա. Դանիելյանը դուրս գալով պատշգամբ՝ փորձել է պարզել նկարահանողի ով լինելը, սակայն վերջինս չի ներկայացել, ինչից էլ զայրացած Ա. Դանիելյանն իրենց նկարահանող անձի հասցեին 3-4 րոպե տվել է սեռական բնույթի հայհոյանքներ՝ կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը եւ դրսեւորելով բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք հասարակության նկատմամբ»:
Տեսանյութը հստակ ֆիքսել է, որ նկարահանողի ուղղությամբ տարբեր բաներ նետող Աշոտ Դանիելյանից բացի՝ այլ անձինք եւս հայհոյում են, հետեւաբար, գուցե եւ ավելի քիչ տեւողությամբ, վերջիններս եւս կոպիտ կերպով խախտում են հասարակական կարգը եւ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորում հասարակության նկատմամբ: Քննիչն այս ամենին ուշադրություն չի դարձրել եւ տարօրինակ կերպով նույն տեսանյութը դիտելիս հանգել է հետեւության, որ Աշոտ Դանիելյանը, դուրս գալով պատշգամբ, նախ փորձել է պարզել նկարահանողի ով լինելը եւ միայն վերջինիս չներկայանալուց զայրացած՝ սկսել է հայհոյել: Ավելին՝ բացահայտ անուշադրության է մատնվել այն հանգամանքը, որ կատարվածը խուլիգանությունից զատ պետք է որակվեր նաեւ իբրեւ լրագրողի մասնագիտական գործունեության խոչընդոտում, եթե, իհարկե, հիմնավորվեր, որ նկարահանողը լրագրող էր: Մի բան, որ այդպես էլ չի պարզվել՝ դառնալով բոլոր հարցերի լուծման բանալին:
Փաստի առթիվ ՀՀ Քր. օր.-ի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով («Խուլիգանություն») հարուցվել է քրեական գործ: Հետագայում նույն հոդվածով Աշոտ Դանիելյանին մեղադրանք է առաջադրվել, իսկ իբրեւ խափանման միջոց՝ ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին որոշումը: Դրանից հետո ոստիկանությունը սկսեց հաղորդագրություններ տարածել՝ խնդրելով «տեսանկարահանողին եւ ականատեսներին ներկայանալ ոստիկանություն»: Անգամ «Հետքը» հարցում ստացավ ոստիկանությունից՝ «տեսանյութի եւ հոդվածի հեղինակին ճշտելու համար»: Պատասխանն անձամբ վերցնելու համար Կոտայքի մարզից խմբագրություն էր եկել քննիչը:
Վերջինիս «Հետքում» մանրամասն բացատրեցին՝ նշյալ հրապարակումը եւ կցված տեսանյութը տարածել է «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը, իսկ քննիչն անկեղծացավ, որ անցած ամիսներին իրենց այդպես էլ չի հաջողվել գտնել «Չենք լռելու»-ի անդամներին:
«Հետքի» փոխխմբագիր Լիանա Սայադյանը քննիչին տվեց երիտասարդական նախաձեռնության էլեկտրոնային հասցեն, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում ցույց տվեց «Չենք լռելու»-ի էջը եւ «Մեդիամաքս» գործակալությանը՝ նախաձեռնության հիմնադիր խմբի անդամ Աշոտ Պողոսյանի տված հարցազրույցը: Ընդ որում՝ «Մեդիամաքսը» հրապարակել է նաեւ Պողոսյանի լուսանկարը:
«Կարծում եմ՝ այսքանից հետո առնվազն տվյալների բազայի միջոցով ոստիկանությունը կգտնի Աշոտ Պողոսյանին»,- քննիչին ասաց Լիանա Սայադյանը:
Հետո «Հետքը» էլեկտրոնային նամակ գրեց «Չենք լռելու» նախաձեռնությանը: Պատասխանեցին, որ տեսանյութը ներբեռնել են «YouTube»-ից: Այսինքն՝ «Չենք լռելու»-ն ուրիշի տեսանյութը «YouTube»-ից ներբեռնել, ապա կրկին վերբեռնել է «YouTube», բայց արդեն «Չենք լռելու»-ի էջ, ու տարածել լրատվամիջոցներով: Այնուամենայնիվ, նախաձեռնությունը տեսանյութի ներքեւի հատվածում գրել է, որ դրա «հեղինակային իրավունքները «Չենք լռելու»-ին չեն պատկանում: Այն բեռնված է youtube.com/hrazdanelections ալիքից» (թեեւ չենք կարող պնդել, որ այս նշումը տեսանյութի տակ եղել է նաեւ փետրվարի 12-ին, երբ «Չենք լռելու»-ն ԶԼՄ-ներով տարածել է տեսանյութը):
«YouTube»-ում հիշյալ՝ «Ընտրություններ» անունը կրող էջում որեւէ տվյալ չկա, բայց ոստիկանության համապատասխան մասնագետների համար ցանկության դեպքում առանձնակի դժվարություն չի ներկայացնի տվյալ էջը «տնօրինողներին» գտնելը: Ճիշտն ասած՝ «Հետքը» չի էլ փորձել նույն բանն անել, որովհետեւ բանը բանից վաղուց անցել է:
Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալը հանձնարարել է կարճել քրեական գործի վարույթը եւ դադարեցնել քրեական հետապնդումը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Պարզվում է՝ խուլիգանությունը հանցանք չէ կամ այն հիմնավորելու համար անհրաժեշտ է գտնել նկարահանողին:
Մնում է հուսալ, որ հաջորդ անգամ Աշոտ Դանիելյանները, եթե նույն արարքը կատարեն, իրավապահները կզբաղվեն հստակ իրենց գործով:

On February 12 of this year, the day of a mayoral election in the town of Hrazdan, the civic group “We Will Not be Silenced” circulated a statement and video clip.
Hetq published the statement entitled “Assault on a Reporter” and published a link to the video clip with the rejoinder that it contained foul language.
The group’s statement read that, “According to eye-witnesses, 5,000 AMD bribes were being handed out all day long from one of the offices of the Hrazdan real estate. Noticing a reporter, those handing out the bribes assaulted him. A flag bearing the logo of the ruling Republican Party was affixed to the office.”
Hetq requested that the police present the subsequent developments of the case.
Accordingly, on February 28 the Kotayk Regional Investigative Unit received material from the Hrazdan police that, “On February 12, Aghavnadzor village resident Ashot Danielyan and his friends Ashot Harutyunyan and Ishkhan Muradyan were eating a meal at around 5pm at Muradyan’s rented apt #4 in building 68 in the Hrazdan neighborhood of Microshrjan, when they noticed that someone was videotaping them. Danielyan came out to the balcony in an attempt to see who it was. The person did not identify himself and this irritated Danielyan who started to launch a 3-4 minute barrage of sexually related expletives at the person; rudely disturbing the peace and clearly showing disrespectful behaviour towards the public.”
The video tape clearly shows that others were also cursing in addition to Danielyan who was throwing things at the cameraman. These individuals were also disturbing the public peace in a rude manner.
But the investigator paid no attention to all this and came to the conclusion that Danielyan only started his tirade of curses after the person with the camera failed to identify himself. Moreover, not only was this manifestation of “hooliganism” overlooked but that the incident should have been regarded as a blatant attempt to restrict the professional duties of a reporter. Naturally, this would have been the case had it been ascertained that the cameraman was a reporter. This didn’t happen.
A criminal case of hooliganism was launched and later on Ashot Danielyan was so charged. He signed a no-flight affidavit and was not arrested before the trial got underway.
Afterwards, the police requested that eye-witnesses to the incident report what they saw that day. Even Hetq received a questionnaire from the police to verify the author of the article and the video tape. The investigator in charge personally came to the Hetq office to pick up the form.
Hetq editors told the investigator that it was the “We Will Not be Silenced” civic group that circulated the article and the video. The investigator confessed that they had been unable to locate any members of the group during the prior months.
Hetq Deputy Editor Liana Sayadyan gave the investigator the email address and showed him the group’s Facebook page, along with a Medimax agency interview with group member Ashot Poghosyan. Mediamax also ran a photo of Poghosyan with the interview.
Sayadyan told the investigator that she thought the police could find Ashot Poghosyan armed with all the information she had just provided.
Later, Hetq sent an email to the group and they in turn replied that they had indeed uploaded the video off of You Tube. In other words, “We Will Not be Silenced” uploaded someone else’s video and then downloaded it on You Tube, but this time on their page.
The group did write a rejoinder at the bottom of the page stating that “the copyright doesn’t belong to “We Will Not be Silenced”. It was downloaded from youtube.com/hrazdanelections.”
(Hetq cannot verify if this notation appeared on the video clip of February 12, when the group circulated it to the press.)
While there is no further information on the page entitled “Elections”, it shouldn’t be difficult for police experts to uncover who the page belongs to.
The Kotayk regional deputy prosecutor instructed that the case be dropped due to the lack of any identifiable individuals.
So it turns out that hooliganism isn’t a crime and that, in any case, the cameraman must be found before it can be considered as such.
One can only hope that law enforcement will perform their specific duties the next time the Ashot Danielyans of this world perform similar acts.