Հարկայինը տուգանել է 78-ամյա կնոջը եւ պահում է կենսաթոշակի մի մասը (վիդեո)
Ռայա Պռազյանն արդեն 2 ամիս է՝ կուշտ փորով անկողին չի մտնում, քանի որ հարկային մարմինները նրա 31 հազար դրամ թոշակից 10 հազար դրամը պահում են՝ որպես վարչական տուգանք: 78-ամյա Ռայա տատն ապրում է Գեղարքունիքի մարզի Կախակն գյուղում: Նրան հանդիպեցինք գյուղի միակ խանութում, որտեղ էլ իր ժամանակի մեծ մասն է անցկացնում: Սվետա Գեւորգյանի խանութը ծեր կնոջ համար միակ ապաստանն է, քանի որ գյուղում ոչ բարեկամ ունի, ոչ էլ արյունակից ազգական:
Ռայա Պռազյանը պատմեց, որ մինչեւ 2006 թվականը գյուղի դպրոցի մոտ փոքր կրպակ է ունեցել եւ դպրոցականների համար փքաբլիթներ ու մաստակ է վաճառել: Ըստ տիկնոջ՝ մինչեւ նշված թվականը ինքը պարտաճանաչ վճարել է բոլոր հարկերը, սակայն իր կրպակը թալանել են ու դրանից հետո դադարեցրել է գործունեությունը: Դրանից հետո կրպակը տեղափոխվել է հարեւանի բակ, որտեղ այժմ աղավնիներ են պահում:
Ռ. Պռազյանն ասում է, որ իրեն ոչ ոք չի տեղեկացրել, ինքն էլ չի իմացել, որ հարկային մարմնում պետք է գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ դիմում գրի: Եվ ահա այս տարվա առաջին կեսին 78-ամյա կինը Վարդենիսի հարկային մարմնից գրություն է ստացել, որ իրեն տուգանել են 500 հազար դրամով: Ամեն ամիս Ռայա տատի թոշակից պետք է 10.000-ական դրամ պահվի մինչեւ 500.000 դրամ տուգանքը զրոյանա:
«Որ իմ թոշակը պահեն, բա ես ի՞նչ ուտեմ, ամիսը 31 օր ա, իմ թոշակն էլ 31.000 դրամ ա, որ 10.000 դրամն էլ պահում են, սկի օրը 1000 դրամ էլ չի գալիս: Բա ես 20.000 դրամով ո՞նց ապրեմ, ինչո՞վ ապրեմ, գնամ փայ հավաքե՞մ»,-հուզված պատմում էր Ռայա տատը:
Նա դժվարությամբ էր տեղաշարժվում, քանի որ ոտքերն այտուցված էին: Ասում է, որ մեկ աղջիկ ունի, նա էլ Ռուսաստանում է բնակվում եւ ինքը լրիվ միայնակ է:
Զավեշտն այն է, որ կառավարությունը ծեր կնոջ կենսաթոշակի մի մասը պահում է, որպես չկատարած պարտավորություն, սակայն մոռանում է կատարել նույն տիկնոջ առջեւ ունեցած պարտավորությունը: 2008 թվականին Կախակն գյուղում ուժեղ քամիները վնասել են մի քանի տներ, այդ թվում Ռայա Պռազյանի տունը: Տիկնոջ ասելով՝ վնասվել է տան տանիքը եւ այնտեղ ապրելն անհնար է: Համագյուղացիներից մեկը իր տունը ժամանակավոր բնակության համար հատկացրել է Ռայա Պռազյանին: 78-ամյա կինն էլ, իր բնորոշմամբ՝ «պահակություն է անում այդ տանը»:
Հարեւանները հաստատեցին Ռայա Պռազյանի խոսքերը, ասելով, որ բոլոր պետական ատյաններին օգնության համար դիմել են, սակայն ապարդյուն: Նույնիսկ տանիքը վերանորոգելու համար գումար չեն հատկացրել ու չեն էլ հետաքրքրվել, թե բնական աղետից տուժած ծեր կինը որտեղ եւ ինչ պայմաններում է ապրում:
Կախակնի համայնքապետ Գագիկ Պետրոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց, որ Ռայա Պռազյանին հարկային մարմինը վարչական տուգանքի է ենթարկել, սակայն մանրամասներին չէր տիրապետում: Հարցին՝ երբեւէ համայնքապետարանը օգնե՞լ է թոշակառու կնոջը, համայնքապետը պատասխանեց. «Ոչ, մեկը լինի համայնքապետարանին օգնի, մենք էլ ենք կարիքի մեջ, նախկին աշխատավարձերի մասով համայնքի բյուջեն կալանքի տակ է: Իսկ եթե Ռայա Պռազյանը բողոքում է, ճիշտ է անում, իր վիճակն էլ այն չի, թոշակառու կին է»:

Armenia’s tax authorities have come down hard on 78 year-old pensioner Raya Prazyan.
For the past two months they’ve been withholding 10,000 AMD of her 31,000 monthly pension as administrative penalties.
Mrs. Prazyan resides in the Kakhagn village in Gegharkouniq Province. We met her in the village’s only store, where she spends most of her day.
The store serves as her only place to socialize since she has no relatives or close friends in the village.
Mrs. Prazyan told us that she us used to own a small stall by the school and sold candy and cakes to the kids. She added that up until 2006, when the store was ransacked and robbed, she would pay all her taxes on time.
After the robbery, she simply stopped running the small stall. No one told her that she was required to file a notice to that effect with the tax authorities.
Earlier this year, Mrs. Prazyan received a notice from the Vardenis tax office stating that they were fining her 500,000 AMD on an installment basis. They would be withholding 10,000 every month until the total about was paid.
"What will I eat after they hold 1/3 of my pension. That works out to less than 1,000 a month. Do I have to go out and collect wood to live," asked an emotional Mrs. Prazyan.
The senior citizen lives alone. Her only child, a daughter, lives in Russia. There is no one to assist Mrs. Prazyan who has limited mobility due to the swelling in her feet and ankles.
While the state has seen fit to cut the senior’s pension by 1/3, it has yet to make good on its obligation to repair the roof of Mrs. Prazyan’s house damaged in a 2008 storm. The house is uninhabitable and the woman now lives in house that a neighbor has temporarily placed at her disposal.
Neighbors say that they have applied to all appropriate government agencies to no avail. No one from the government has even inquired as to her housing situation.
We spoke with village Mayor Gagik Petrosyan. He could offer little in the way of details regarding Mrs. Prazyan’s current dilemma.
When we asked if the village municipality was assisting the woman in her time of need, Petrosyan replied that the village was in no financial condition to help.
"We cannot help her. The municipality is in need of assistance itself. We can’t even pay back wages. Mrs. Prazyan has every right to protest. She’s a pensioner in a tight squeeze," commented Mayor Petrosyan.