Տպագիր մամուլը` ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում
Մոտ մեկ տարի առաջ սկիզբ առած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը չշրջանցեց նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը: Ընթացիկ տարում մեր երկրի տնտեսությունն արձանագրել է ավելի քան 15 տոկոսի անկում: Այս իրողությունը, բնականաբար, անդրադարձել է նաեւ լրատվամիջոցների, մասնավորապես տպագիր մամուլի գործունեության վրա: Սակայն բոլոր թերթերը չէ, որ տուժել են. որոշների վրա ճգնաժամն ազդել է դրականորեն:
Հակոբ Ավետիքյան. «Բովանդակության, թերթը կենսունակ դարձնելու առումով տուժել ենք»
«Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը ցավով նշում է, որ այս տարի խախտել են թերթի գոյության 19 տարիների ընթացքում «սրբորեն» պահպանված ավանդույթներից մեկը: «Ազգ»-ում ամեն ամսվա առաջին եւ տասնվեցերորդ օրերին աշխատակիցները ստացել են իրենց աշխատավարձերը: Հիմա թերթը դրանք վճարում է ուշացումներով, աշխատակիցներին պարբերաբար պարտք մնալով:
«Բացի այդ, մինչեւ ճգնաժամը պարբերաբար, ամեն տարի մեզ մոտ լինում էր աշխատավարձերի բարձրացում 10-15 տոկոսով: Այս տարի չի եղել»,- ասում է խմբագիր Ավետիքյանը եւ նշում, որ չնայած նյութական դժվարին կացությանը` թերթն աշխատավարձերը, առավել եւս աշխատակիցներին չի կրճատել (36 հոգի):
Սակայն 2009 թ. «Ազգ»-ի մի շարք լրագրողներ գտել են նաեւ երկրորդ աշխատանք: «Ես բարոյական իրավունք չունեի նրանց արգելել, եւ դա, անշուշտ, ազդեց թերթի բովանդակության վրա: Որովհետեւ լրագրողը, եթե չի կարողանում ամբողջ ժամանակն իր գործին տրամադրել, նրա արածն ավելի շատ դառնում է ոչ թե ստեղծագործական, այլ մեխանիկական աշխատանք»,- ասում է Հ. Ավետիքյանը:
Վերջինիս խոսքով` թերթում պակասել են աշխատատար հոդվածները, մասնավորապես հետաքննություններն ու վերլուծությունները:
Թերեւս, ըստ նրա, բացառություն է հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման:
«Մի շարք թեմաներով լրագրողների զբաղվածության պատճառով չենք կարողացել զբաղվել ոնց որ պետքն է, ինչից, փաստորեն, տուժել է մեր առաքելությունը: Ընդհանրապես, գոհացել ենք մեկ կողմի կարծիքով,- ասում է Ավետիքյանը եւ նշում «այս բավականին ծանր կացության» ուղիղ պատճառները,- նախ` մեր բաժնետերերն այս տարի չկարողացան անհրաժեշտ ներդրումներ կատարել: Երկրորդ` տարեսկզբին մի շարք կարեւոր ընկերություններ, որոնք ինչ-որ մեծ ձեռնարկություններ ունեն եւ գովազդային բնույթի նյութեր էին մեզ մոտ տեղադրում, ասացին, որ ճգնաժամով պայմանավորված այլեւս չեն կարող թերթի հետ պայմանագրերը վերակնքել»:
Խմբագրի փոխանցմամբ` նախորդ տարիներին «Ազգ»-ի եկամուտների 70 տոկոսը գոյացել է գովազդից, իսկ ճգնաժամի պատճառով այս թիվը 10-ով նվազել է, ինչն իրենց համար «զգալի գումար է»:
«Հայկական թերթերում զուտ առեւտրային գովազդների շատ քիչ կհանդիպեք, մեծամասամբ` 95 տոկոսով, հայտարարություններ եւ ծանուցումներ են: Կոնկրետ «Ազգ»-ի պարագայում դրանց մեջ կարեւոր տեղ ունեն միջազգային կազմակերպությունների գովազդները, ասենք` տարբեր մրցույթների, թափուր աշխատատեղերի, կրթական ծրագրերի մասին հայտարարությունները: Այժմ հստակորեն սրանց թիվը պակասել է: Առաջ ամսական 3-ից 6 նման հայտարարություն էինք ունենում»,- մանրամասնում է թերթի գլխավոր խմբագիրը:
Սրանից զատ, Հ. Ավետիքյանի ներկայացմամբ, 8 էջանոց «Ազգ»-ում 30-40 տոկոսով նվազել է վճարովի ներդիրների քանակը: Մինչեւ ճգնաժամը թերթում զանազան կազմակերպություններ, տարբեր երկրների դեսպանատներ, Տեղական ինքնակառավարման մարմիններ ինչ-որ ծրագրերի շրջանակներում 4-ից 24 էջանոց ներդիրներ են տպագրել, հիմա ամիսներով այդպիսիք չեն տպագրվում:
Խմբագիրը նշում է, որ շատ դեպքերում խախտել են նաեւ այս սահմանը եւ համաձայնվել հայտարարություն տեղադրել ավելի մատչելի գնով: Բայց գնային ճկուն քաղաքականությունը եւս որեւէ օգուտ չի բերել: «Ես հաշվել եմ` առանց գովազդի պետք է օրական 8500 օրինակ իրացնենք, որպեսզի կարողանանք ինքնաֆինանսավորվել»,- ասում է գլխավոր խմբագիրը:
Թերթի տպաքանակը վերջին տարիներին տարբեր ամիսների տատանվում է 2500-3200 օրինակի միջեւ: Ավետիքյանի խոսքերով` թեեւ ճգնաժամի պատճառով մարդկանց գնողունակությունն ընկել է, սակայն դա հազիվ թե ազդած լինի թերթի վաճառքի վրա, ճիշտ այնպես, ինչպես նյութական ճնշվածությունը չի ազդել «երբեւէ սուր որակումներով աչքի չընկնող եւ իր գիծն ունեցող» «Ազգ»-ի ազատության եւ անկախության վրա:
Ըստ նրա` թերթի սպառումն առավելապես տուժում է «Ազգ»-ի կայքէջի պատճառով, քանի որ այստեղ դեռ գիշերվա 1-ին, մինչ օրաթերթը կհայտնվի կրպակներում, հրապարակվում են օրվա համարի հիմնական հոդվածները:
Հովհաննես Գալաջյան. «Ինչքան ազատ ու անկախ կայինք, այնքան էլ մնացել ենք»
Ասում է շաբաթը 3 անգամ լույս տեսնող «Իրավունք» թերթի եւ «Հետաքննություն իրավունք» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիրը եւ նշում, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը չի ազդել նաեւ հիշյալ պարբերականների լուսաբանումների բովանդակության, թեմատիկ բազմազանության եւ խմբագրական գործընթացների վրա:
«Որպես այդպիսին` ճգնաժամն ազդել է գովազդային մուտքերի եւ ինչ-որ չափով տպաքանակի վրա: Իսկ մեր հիմնական եկամուտը գոյանում է հենց գովազդից ու վաճառքից»,- ասում է Հ. Գալաջյանը: Նա մանրամասնում է, որ վերջին տարիներին «Իրավունք» պարբերականը լույս է ընծայվել 7-8 հազար, «Հետաքննություն իրավունք»-ը` 10-12 հազար տպաքանակով: Եթե տարին երկրի համար ընտրական է, երկուսի դեպքում էլ տպաքանակն ավելանում է 20-30 տոկոսով:
Սակայն վերջին շրջանում, ըստ գլխավոր խմբագրի, ճգնաժամն այնպես է ազդել մարդկանց կենցաղի վրա, որ որոշ ընթերցողներ խնայում են նույնիսկ թերթի գինը` 100 դրամը, ինչի արդյունքում խախտվել է նաեւ նախկին ցուցանիշը` «Իրավունքն» ու «Հետաքննություն իրավունք»-ը հրատարակվում են 3-4% պակաս տպաքանակով:
Պատկերն ավելի մռայլ է գովազդատուների պարագայում. վերջիններս ավելի շատ են տնտեսում: Գալաջյանը նշում է, որ իր խմբագրած թերթերում եկամուտների 1/3-ը գոյանում է գովազդից, իսկ ճգնաժամից հետո այս ցուցանիշը 20 տոկոսով նվազել է:
«Գների իջեցման չենք գնացել: Եթե գովազդ դնելու անհրաժեշտություն կա, դնում են, դա գնի հետ կապված չէ: Ոչ էլ առանձնահատուկ պահանջներ են ներկայացրել գովազդ տեղադրելու համար: Ընդհանրապես նրանց կողմից ճնշումներ չեն եղել, դրա մասին խոսք լինել չի կարող»,- ասում է խմբագիր Գալաջյանը:
Նրա փոխանցմամբ` երկու թերթերում էլ պակասել է վճարովի ներդիրների քանակը: Նախկինում տարեկան 7-8 անգամ այդպիսիք տպագրել են` 2-8 էջով: Հիմա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով ներդիրներ գրեթե չեն ունենում:
«Աշխատակազմի թվաքանակը, բնականաբար, չենք փոխել. աշխատում ենք 20 հոգով` չհաշված արտահաստիքային թղթակիցներին: Աշխատավարձերն առայժմ չենք կրճատել, բայց չեմ խոստանում, որ հետագայում դա չի լինի»,- ասում է Հ. Գալաջյանը եւ անմիջապես ավելացնում, որ հետագայի համար ընդհանրապես ոչինչ բացառել հնարավոր չէ:
Արմինե Օհանյան. «Բարդ շրջանն արդեն հաղթահարել ենք»
2008 թ. նախագահական ընտրություններից առաջ շուկա մտած «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը հիշում է, որ թերթի գործունեության կարճ ժամանակահատվածում մոտ 6 ամիս «Հրապարակը» հայտնվել է նյութական ծանր կացության մեջ:
«Որովհետեւ ֆինանսավորողը շատ մեծ պահանջներ էր ներկայացնում, եւ ես պարզապես դադարեցրի բոլոր տեսակի կապերը տվյալ անձի հետ: Նույնիսկ վտանգ կար, որ կդադարենք տպագրվել, մինչեւ թերթը պահելու համար նոր ֆինանսական աղբյուրներ գտանք: Հիմա ստացվել է»,- ասում է Ա. Օհանյանը: «Հրապարակի» ունեցած այս ճգնաժամը համաշխարհային
ֆինանսատնտեսականից առաջ էր, եւ գլխավոր խմբագիրն ասում է, որ վերջինիս առկայությունը թերթի գործունեության վրա էականորեն չի ազդել: «Ըստ էության, թերթի ֆինանսական միջոցները գոյանում են մի քանի ճանապարհով` վաճառք, գովազդ եւ հովանավորներ: Եթե այս երեք աղբյուրները կայուն են, թերթը չի տուժի»,- ասում է գլխավոր խմբագիրը եւ մանրամասնում, որ շուկա են մտել 1000 օրինակով, իսկ այսօր տպաքանակը հասել է 3000-ի. «Այս ընթացքում մի քիչ մեծացել է հետաքրքրությունը թերթի նկատմամբ, քանի որ հասարակության մեջ եղած խնդիրների մասին, ի վերջո, միայն թերթերն են գրում, հեռուստատեսությունից քաղաքացին չի ստանում այդ ինֆորմացիան»:
Մյուս կողմից, նա նշում է, որ եթե ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն ազդել է հասարակության կենսամակարդանի վրա, դա մեխանիկորեն վնասում է նաեւ թերթին. «Ասենք, եթե մենք 3-ի փոխարեն ունենայինք 4-5 հազար տպաքանակ, կախման մեջ չէինք լինի գովազդատուներից եւ հովանավորներից»: Գովազդատուներից, այնուամենայնիվ, «Հրապարակը» կախված չէ, քանի որ, ըստ խմբագրի, թերթի եկամուտների մեջ գովազդից ստացվող բաժինը մեծ չէ:
«Հայաստանում գովազդային շուկան փոքր է եւ կառավարվում է տարբեր մարմինների կողմից: Ասենք` նախագահականից կանչում են օլիգարխներին եւ ցուցում տալիս, թե որ թերթին ինչ տեւողությամբ գովազդ պատվիրեն: Սրանով էլ բացատրվում է այն, որ, ասենք, 1000 տպաքանակ ունեցող թերթում գովազդ կա, իսկ շատ ավելի մեծ սպառում ունեցողի էջերում` ոչ»,- նշում է Ա. Օհանյանը:
Այդ իսկ պատճառով էլ, խմբագրի խոսքերով, ճգնաժամով պայմանավորված` իրենք գովազդային գները չեն իջեցրել, որովհետեւ «նախ` դրանք այնքան էլ բարձր չեն, երկրորդ` եթե մարդը չի ուզում քեզ գովազդ տալ, ինչ գին էլ սահմանես, չի տա»:
«Պատահական չէ, որ ուղիղ մեկ տարի է մենք գովազդային գործակալ ենք փնտրում: Որովհետեւ եկողները շատ կարճ ժամանակահատվածում տեսնում են, որ թերթի համար գովազդ գտնելը կախված չէ մարդու կամ թերթի ունակություններից: Հիմա ամեն մի կազմակերպություն, որ ունի գովազդվելու խնդիր, մտածում է` արժե՞ տվյալ թերթին գովազդ պատվիրել, իշխանությունները, Պետեկամուտների կոմիտեն ինչպե՞ս կվերաբերվեն դրան: Ուստի, նա խուսափում է «վտանգավոր», քիչ թե շատ ազատ թերթերում գովազդ պատվիրելուց»,- ասում է Ա. Օհանյանը:
Տպագրվելու սկզբնական շրջանում «Հրապարակում» գովազդի քանակը եղել է գրեթե զրոյական: Ավելի ուշ սկսել են հայտնվել որոշ գովազդատուներ: Այսօր, չնայած ճգնաժամին, թերթն ամսական առավելագույնը մոտ 1մլն դրամի գովազդ է ունենում եւ 3-4 անգամ տպագրում է գունավոր 1 էջանոց ներդիր-գովազդներ: Սակայն սրանցով եւ թերթի վաճառքից ստացվող գումարներով հանդերձ` «Հրապարակը» շահույթ չի ստանում. աշխատում է վնասով, որը փոխհատուցում է հովանավորը:
«Իհարկե, աշխատում եմ հովանավորչական գումար հայթայթել այնպիսի վայրերից, որտեղից պայմաններ չեն թելադրի, չեն փորձի ազդել թերթի բովանդակության վրա: Բայց, միեւնույն է, մարդիկ են, եթե վճարում են, ուրեմն ինչ-որ ակնկալիքներ ունեն,- ասում է գլխավոր խմբագիրը:- Այսինքն` ես ընտրում եմ 10 տարբերակից նրան, ով ինձ ավելի հարազատ է, ես դա կանեի նաեւ առանց իր խնդրանքի, իմ ուղղվածությանը, գաղափարներին, հայացքներին չեն հակասում նրա պահանջները: Բայց, ինչ խոսք, մարդկային առումով ինչ-որ կաշկանդվածություն զգում ես»:
Ճգնաժամի թողած ազդեցության հետ Ա. Օհանյանը թերեւս կապում է այս տարվա ամռանը խմբագրությունում ստեղծված իրավիճակը: Լրագրողներից մի քանիսը (3-4 հոգի), այլ խմբագրություններում առաջարկվող ավելի բարձր աշխատավարձով պայմանավորված, աշխատանքից դուրս են եկել:
«Այս ընթացքում ճգնաժամի հետ կապված դոլարի փոխարժեքը փոխվեց, ապրանքների գներն աճեցին, իսկ մենք չկարողացանք բարձրացնել աշխատավարձը: Փաստորեն, վճարում ենք նույն աշխատավարձը, ինչ 1,5 տարի առաջ: Եթե կարողանայինք այն բարձրացնել, մարդիկ կային, որ չէին գնա»,- նշում է գլխավոր խմբագիրը:
Թերթը, ինչպես Օհանյանն է ասում, աշխատում է նվազագույն ուժերով` 15 հոգով, որոնցից 10-ը լրագրողներ, 5-6 հոգի էլ արտահաստիքային թղթակիցներ են: «Առաջ շաբաթ օրերին տպագրվում էինք 12 էջով: Հետո դադարեցրինք, քանի որ տպագրական ծախսն ավելանում էր: Նաեւ ծրագրել էինք բոլոր մարզերի հնարավոր մեծ քաղաքներում թղթակիցներ ունենալ: Բայց հրաժարվեցինք այդ մտքից, որովհետեւ տեսանք, որ ծախսերը մեծանում են: Եթե ճգնաժամ չլիներ, մեր եկամուտներն ավելի ինտենսիվ աճեին, բնականաբար, ծրագիրը կյանքի կկոչեինք»,- ասում է Ա. Օհանյանը եւ նշում, որ, այնուամենայնիվ, այսօր ավելի շատ են լրագրողներին գործուղում մարզեր, քան առաջ:
Հայկ Գեւորգյան. «Մեր թերթը ոչ միայն ինքնածախսածածկվող է, այլ նաեւ շահութաբեր»
Ասում է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու Հայկ Գեւորգյանը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ճգնաժամն ազդե՞լ է թերթի նյութական կացության վրա, ըստ այդմ` կաշկանդելով նաեւ խմբագրության ազատությունը եւ անկախությունը: Գեւորգյանը նշում է, որ իրենք «սեւ դրամարկղ» չունեն. բոլոր եկամուտներն ու ծախսերը թափանցիկ են, եւ այս տարվա մարտին կհրապարակեն ֆինանսական հաշվետվություն:
«Մասնավորապես անցյալ տարի «ՀԺ»-ն ունեցել է 19 մլն դրամի շահույթ: Սա այն դեպքում, երբ խմբագրությունը պարբերաբար թարմացնում է իր տեխնիկան, աշխատավարձերը ցածր չեն եւ վճարվում են ժամանակին»,- հավելում է օրաթերթի պատասխանատուն: Վերջինիս հավաստմամբ` եթե ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն ազդել է «ՀԺ»-ի խմբագրական գործընթացների վրա, ապա դա արտացոլվել է միայն նրանում, որ թեմատիկ առումով տնտեսական իրադարձությունները դիտարկում են նաեւ ճգնաժամի շրջանակներում:
Ինչ վերաբերում է գովազդային դաշտում տիրող իրավիճակին, Գեւորգյանն ասում է, որ գովազդը երբեք «ՀԺ»-ի համար չի եղել եկամուտի զգալի աղբյուր, հետեւաբար այս կտրվածքով ճգնաժամը որեւէ կերպ իրենց վրա ազդել չէր կարող:
«Ցավոք, ՀԺ-ում գովազդներ տեղադրելու խնդիրը դարձել է քաղաքական հարց: Կան բազմաթիվ օրինակներ, երբ գովազդատուները ճնշումների արդյունքում հրաժարվել են արդեն իսկ վճարված գովազդներից, ընդ որում` ետ չեն պահանջել իրենց գովազդը: Այս պայմաններում գովազդային «շուկայի» մասին խոսելն անիմաստ եմ համարում»,- ասում է Հ. Գեւորգյանը:
Թերթը 2006 թ. տպագրվել է 7000 օրինակով, 2007-ին եւ այս տարի` արդեն 8000-ով: Իսկ անցյալ տարի, երկրի ներքաղաքական կյանքի ակտիվությամբ պայմանավորված (ՀՀ նախագահի ընտրություններն էին), տպաքանակը հասել է 10 հազարի: Թեեւ քիչ, բայց աճել է ոչ միայն աշխատակիցների թիվը, այլ նաեւ նրանց վճարվող աշխատավարձը:
«Սրա հետ կապված էլ այս տարվա շահույթը կլինի շատ ավելի քիչ, քան անցած տարի էր»,- ասում է Հ. Գեւորգյանը:

The Print Media in Armenia: Effects of the Financial Crisis
The international financial crisis that started more than a year ago didn’t bypass Armenia. During 2009, the economy of the RoA registered a 15% drop in GDP. Naturally, the crisis also impacted on Armenian news outlets, especially the print media. But not all papers suffered as a result. Some were even positively affected by the crisis.
Hakob Avetikyan – The paper has suffered in terms of content
The Chief Editor of “Azg” daily laments the fact that for the first time a 19 year-old tradition at “Azg” has been violated in 2009, i.e. salaries have been regularly paid to employees on the first and sixteenth of every month. Now, the paper has been late in paying wages.
“In addition, prior to the crisis, average employee wages were increased some 10-15% each year. There were no wage increases in 2009,” Editor Avetikyan states and points out, however, that wages haven’t been cut despite the paper’s tight finances, nor have any of the 36 employees been dismissed.
In any event, some of the reporters at the paper were forced to find a second job in 2009. “I had no moral right to prohibit them, and naturally, this affected the content of the paper,” says Avetikyan. He says that investigative reportage and analytical pieces have suffered as a result. The only exception, Avetikyan notes, would be the issue of Armenian-Turkish relations. The paper has continued to provide in-depth analysis on this important topic.
“Given that reporters are tackling more than one story at a time, their hectic schedule hasn’t allowed the paper to cover all the ‘news fit to print’. Our mission has suffered as a result. In general, though, we’ve been satisfied with presenting the opinions of our side,” states Avetikyan, and points to the reasons for the ‘serious situation’ in which the paper finds itself. “First, our shareholders weren’t in a position to make the necessary investments. Secondly, at the beginning of the year, several large advertisers pulled out of the paper due to the crisis.”
Editor Avetikyan stated that in the past, some 70% of the paper’s revenues were derived from advertising and that due to the crisis this number dropped by 10%; a substantial amount for “Azg”. In addition, Avetikyan says that the number of special inserts published in the 8 page paper have dropped by 30-40% as well. Prior to the crisis, the paper was running inserts, ranging from 4-24 pages, for a variety of local and international institutions and government agencies publicizing various programs and projects. “Azg” has received no such orders for the past several months.
Editor Avetikyan continues, “You won’t find many commercial advertisements in Armenian newspapers; 95% is mostly notices and various announcements. In our situation, an important portion of these are notices of various international organizations, advertising tender bids, job vacancies and educational programs. Their number has definitely dropped. Previously, we ran 3-6 such notices every month.”
In addition, Avetikyan says that the number of special inserts published in the 8 page paper have dropped by 30-40% as well. Prior to the crisis, the paper was running inserts, ranging from 4-24 pages, for a variety of local and international institutions and government agencies publicizing various programs and projects. “Azg” has received no such orders for the past several months.
A full page ad in “Azg” costs 150,000 AMD; or 150 AMD per centimetre. The editor admits that these rates aren’t cut in stone and that oftentimes rates have been lowered for certain advertisers. Such rate flexibility, though, hasn’t translated into concrete benefits. Revenues from the sale of the paper are so minimal that operating costs can’t be covered. “I’ve done the numbers. Without ad revenues, we would have to sell 8,500 papers every day to stay in the black,” says the chief editor.
The paper’s print-run has fluctuated from 2,500-3,000 during the past few years. This number has periodically risen by 1,000 due to domestic political developments, most notably parliamentary and presidential elections.
Financial pressures have not affected “Azg’s” journalistic independence or the sharp critiques that the paper is known for. The editor notes that sales of the print edition have suffered due to the on-line version of the paper, since news gets posted on-line before the print edition evens hits the newsstands.
Hovhannes Galatchyan: “We’ve remained just as free and independent as before”
The Chief Editor of the paper “Iravunk” published three times per week, and the weekly “Hetaknnutyun Iravunk”, says that the publications under his helm haven’t been affected by the financial crisis in terms of content, thematic variety and editorial process.
“What the crisis has done is to impact on advertising revenue and circulation, to a degree. The bulk of our revenues come from ads and newsstand sales,” says Editor Galatchyan. He explained that in the past few years the circulation of “Iravunk” has hovered around 7,000-8,000 and 10,000-12,000 for “Hetaknnutyun Iravunk”. If there are elections in a given year, he said that circulation for both jumps by 20-30% on average.
Advertisers however have sought to cut expenses. Mr. Galatchyan says that 1/3 of the papers total revenues are derived from advertising but that adverts have dropped by 20% after the crisis hit.
“We haven’t cut ad rates. If there is a need to advertise, people will do so regardless of the cost. Advertisers also don’t make demands of us. It’s out of the question,” he said.
Mr. Galatchyan said that the number of paid inserts for both publications has also dropped. They use to publish 7-8 inserts per year in the past, each 2-8 pages long. Today, due to the crisis, no inserts are being published.
“Naturally, we haven’t made any changes to the staff, which remains at twenty, not counting freelancers. Nor have we cut salaries, but I can’t promise that we won’t in the future, said the editor, adding that noting could be ruled out for the future.
Armineh Ohanyan: “We have overcome the worst part of the crisis”
Armineh Ohanyan, Chief Editor of “Hraparak”, a daily that was launched in 2008 before the presidential elections, recounts that the paper went through six months of rough seas during its short existence.
“Our financial backer was making some pretty tough demands, so I simply cut off all contact with him. There was even the danger that we’d stop publishing the paper until we found new financial backing. And we have found this backing,” says Ohanyan.
The paper faced this crisis before the global one hit Armenia. Editor Ohanyan says that the latter really hasn’t essentially affected the paper’s operations. “The paper gets financing from several different sources – sales, advertising and sponsors. If all three are stable, then the paper won’t suffer,” she says, adding that they launched the daily with 1,000 copies and now the print-run has increased to 3,000. “There’s a bit more interest in the paper now since it’s really only the print media that covers stories of social interest. Citizens just can’t get such information from T.V.”
On the other hand, she points out that if the financial crisis has impacted the living standard of people, this automatically damages the situation of the papers. “Let’s say that we had a circulation of 4,000-5,000 instead of 3,000. In that case we wouldn’t be so dependent on advertising or sponsors.”
“Hraparak”, however isn’t all that dependent on advertisers since, according to the editor, only a tiny portion of the paper’s revenue comes from adverts. “The ad market in Armenia is quite small and is tightly controlled. Thus, for example, oligarchs are called to the presidential palace and told what papers to place ads in and for how long. This goes a long way to explain why a paper with a circulation of 1,000 is chock full of ads while another paper, with a much greater circulation, goes without ads,” says Editor Ohanyan.
It is for this very reason that the editor says the paper’s ad rates haven’t been cut to cope with the crisis. “First, the rates weren’t that expensive to begin with, and second, if someone doesn’t want to advertise with you it really doesn’t matter how cheap your prices are,” Editor Ohanyan says.
“It’s not by chance that we have been looking for an ad agency for the past year. It’s tough selling ad space. Today, every organization that needs to advertise thinks twice about what paper to advertise in. They are constantly grappling with the possible repercussions from the authorities or the State Revenue Committee if they make the wrong choice. Thus, advertisers shy away from “controversial” papers or those with a liberal bent,” says the “Hraparak” editor.
When first launched, “Hraparak” practically carried no advertising at all. Later on, a few advertisers jumped on board. Today, despite the crisis, the paper pulls in about 1 million AMD in ad revenue per month and prints 3-4 one page color advertising inserts. Nevertheless, the paper still operates in the red, without any profit. The shortfall is made up by the paper’s sponsor.
“Naturally, I am looking for outside sponsorship with any strings attached, or the least possible. But it’s a tough search. People give money and they expect something back in return; editorial influence,” says the editor. “Let’s put it this way. Out of ten prospective sponsors, I’d pick the one with whom I have a natural affinity; where the sponsor’s demands impinge the least on my views and ideas. Nevertheless, one still feels a certain restriction.”
The crisis at the paper really came into focus in a practical sense in the summer of 2009 when a handful of reporters jumped ship to work at another paper for more money.
“It was during this time that the dollar exchange rate changed and the prices of various commodities went up. We were in no position to raise salaries. We were paying our people the same salaries as one and a half years ago. Had we been able to raise their salaries, many wouldn’t have left,” says the editor.
Editor Ohanyan states that the paper is operating on a skeleton staff of 15; 10 reporters and 5-6 freelancers. “Previously, we’d put out a 12 page paper on Saturdays. We had to stop because the printing bills were just too much. Then we set our sights on having reporters in all the major urban centers in the regions wherever possible. We had to scrap this plan due to the costs involved. If there were no financial crisis to deal with our revenues would grow much quicker and, naturally, we could get this project up and running,” she says, adding that the paper has more reporters in the regions than ever before.
Hayk Gevorgyan: “Our paper isn’t only self-sustaining but it turns a profit”
Director Hayk Gevorgyan, the person in charge at “Haykakan Zhamanak”, says that he has nothing to hide when it comes to the finances of the Armenian daily with the largest circulation. “We have no ‘black safe’. All our revenues and expenses will be published in March of 2010 for all to see,” said Director Gevorgyan when asked if the crisis had affected the paper’s finances and thus, its editorial independence.
“The paper registered 19 million AMD in profits last year. This, despite the fact that the paper periodically upgraded its technical facilities and that wages were at normal levels and paid on time,” according to Gevorgyan. He added that the only effect the financial crisis has had on the paper’s editorial process is that economic developments have been covered within the framework of the crisis itself.
In terms of advertising, the paper actually never derived much revenue from running ads and so the financial crisis had little effect in that sense.
“Sadly, the issue of ad placement in the paper has become something of a political matter. There are numerous examples I can cite when advertisers are pressured into pulling ads they’ve already paid for. Given such conditions I feel that it is pointless to speak about an advertising ‘market’ in Armenia,” says Gevorgyan.
In 2006, the paper was printing 7,000 copies daily. This rose to 8,000 last year and remains at that level today. In 2008, due to domestic political developments, the presidential elections in particular, the print run rose to 10,000.
The number of employees at the paper and average wages also increased slightly. “Thus, profit levels will be less this year than last,” explains Gevorgyan.