Մահվան ապրեցնող աղոթքը
Ինձ համար երդումը միշտ կեղծ բարեպաշտություն է եղել: Քրիստոնեությունը նույնպես երդումը մերժելի է համարում, անգամ` անեծքի չափ մերժելի: Երեխա ժամանակ, երբ հասակակիցներիս հետ խաղում էի և դեռ չէի կարդացել Սուրբ գիրքը, հիշում եմ, որ այն ժամանակից ի վեր չէի երդվում: «Դե երդվիր, որ դու չես արել»: «Ես չեմ արել ու վերջ: Ուզում ես` հավատա, չես ուզում` մի հավատա»: Մանկությունս լիքն է նման հուշերով: Իհարկե, այն ժամանակ չէի կարող բացատրել, թե ինչու չեմ երդվում, բայց հիշում եմ, որ վիրավորվում էի, երբ ինձանից երդում էին պահանջում: Ու այդպես էլ ամբողջ կյանքում չերդվեցի: Չերդվեցի նաև Ազգային միացյալ կուսակցությունում:
Ի՞նչ երդում: Կյանքը, ինչպես բոլորին, ինձ էլ մի անգամ է տրվել: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ այն նաև ժպտացել էր ինձ. բազմանդամ, ապահով ընտանիքի կրտսեր զավակն էի, մեծ տոհմի սիրելին: Իսկ ես այդ ամենից հրաժարվել, Տիրոջից խնդրել էի «ուրախությունն անանձնական» ու դրա դիմաց ստացել խորհրդային քաղբանտարկյալի կյանքը. թերևս աշխարհում ամենից անմարդկային ու ստորացուցիչ կյանքը, որ կարող էր ունենալ գաղափարական մարտիկը: Ես իմ կատարած ընտրությունը, իմ կայացրած որոշումն արդեն իսկ երդում էի համարում: Երդումից էլ ավելին: Եվ մի՞թե հոգով մեղանչողը գործով չպիտի մեղանչի, ինչ է թե երդում է տվել: Իմ պայքարը պատերազմ չէր, այլ մենամարտ, որը եթե ընդունել ես, երդվելու պատճառ չկա:
Մանկական խաղից մինչև գաղափարական պայքար, ինչ պարագայում էլ որ երդվում ես, ակամա հայտնվում ես մի կասկածյալի դերում, որը երդմամբ փորձում է փարատել դիմացինի կասկածը: Իսկ ես երբեք ինձ կասկածյալ չեմ զգացել ու այդ հարցում դիմացինին փարատելու հոգսը իմը չեմ համարել:
Չերդվելու սկզբունքս տարբեր պարագաներում գուցե զանազան մտայնությունների տեղիք է տվել, բայց կյանքն էլ ինձ տեղիք տվեց անդրադառնալու երդման իրական ուժին ու կարևորությանը, երբ ԱՄԿ-ի երդվյալ անդամներից շատերը ՊԱԿ-ի դրդիչ գործողությունների ճնշման տակ ինքնամերժ ներում խնդրեցին այն ամենի համար, ինչի համար ոչ վաղ անցյալում երդվել էին: Նրանցից ստացած նամակներից մեկում ահա թե ինչ կարդացի. «Մեզ համար չկա ուրիշ Հայաստան` Սովետական Հայաստանից բացի»: Կարդացի ու հիշեցի մեր կուսակցության երդման տեքստը` այս նամակի հեղինակի ոգեշունչ ընթերցմամբ. «Երդվում եմ ես քեզ, ժողովուրդ հայոց… երդվում եմ…»: Ի՞նչ արած: Չեմ մեղադրում: Կայացել էր «խոստում` խոստումի դիմաց»: Սուրբ գրքում հենց նման դեպքերի համար է ասված. «Յուրաքանչյուր ոք փորձվում է` տարվելով ու խաբվելով իր իսկ ցանկություններից» (1 Հակոբոս 14):
Այսպես, կյանքը վերջնականորեն ապացուցեց` երդումով չէ, որ մարդը պիտի վստահություն ձեռք բերի կամ զերծ մնա մերժելիից:
Երդման հարցում բնազդս, կարելի է ասել` ի սկզբանե ճիշտ էր գործել: Բայց իմ ընտրած կյանքում` ազատության և առավել` անազատության մեջ, կային սկզբունքներ ու մոտեցումներ, որոնք դեռ պիտի ճշտվեին, հղկվեին` ձևավորելով կենսագրությունս, որի մեջ դեռևս այն օրերին ներկա էին կյանքիս բոլոր ժամանակները, անգամ ապագաս, քանի որ մենք ինքներս մեր հետևանքն ենք, ամեն մի քայլից կազմված մեր ճանապարհը:
Խոսքս հերոսականության մասին է: Հերոսությո՞ւն էր արդյոք այն, ինչ մենք էինք անում: Այդ մասին կխոսի ժամանակը: Բայց մենք մեր պայքարի հետ մեկտեղ հերոսի կերպար էինք ստանձնել: Ինձ համար այդ հերոսը մեկն էր, որից որքան էլ որ առաջ եմ անցել, ամեն վայրկյան հիշում, ներում, կարոտում եմ նրան: Այսպես երևի մարդու ստեղծածն է նյութականանում ու առանձնանում իրենից: Նյութականանում: Ահա իմ հուշագրության պատճառներից մեկը: Ես ասացի` ներում եմ: Դրա առիթն ամենից շատ ունեմ` կապված բանտային տարիների գոռոզամտությանս հետ, որի միակ դրսևորումն իմ հերոսականությունն էր: Ինձ տանում էին պատժախուց, իսկ ես երգում էի: (Երևի պայքարն առանց պաթետիզմի չի լինում): Ինձ կտտանքների էին ենթարկում, իսկ ես հպարտորեն լռում էի: (Չէ՞ որ հերոս էի): Ինչ-որ էական բան էր պակասում: Մի կարևոր բանի կարիքն ունեի: Հնդիկ բանաստեղծ Տագորն ասում է. «Դեն եմ շպրտում հպարտությունս` իմ գիտությամբ ու կարողությամբ դատելու` որն է լավը, որը` վատ»: Հասել էր իմ այդ ժամանակը: Եվ երբ արդեն «փորձված» բանտարկյալ էի, ես դեն նետեցի հպարտությունս ու գտա... աղոթքը:
Ես ապրում էի առավոտ-երեկո աղոթողի պես, բայց իմ ներսում աղոթք չկար: Քրիստոնյայի իմ բնազդը, որ մանկուց ինձ ուղղորդել էր մերժել երդումը, իմ ըմբոստ, հալածական, որոնող էության մեջ արեց իր հաջորդ քայլը: Ես ուրախությամբ հայտնաբերեցի հոգուս կարիքը, և հենց այդ ժամանակ ձեռքս ընկավ Մահարու` մանկատանն ապրած տարիների աղոթքը.
Հիմա, որ ես պառկեմ պիտի,
Հիսուս, աղոթք ընեմ Քեզի,
Բոլոր մեղքերս, Տեր, զիս ներե,
Եթե նորեն ես չարթըննամ,
Շնորհե, ով Տեր, Քո քովդ գամ:
Ցեղասպանությունից փրկված մանուկների` հավատքով ողողված այս աղոթքը սկզբում թվաց, թե ուժասպառ արեց ինձ: Բայց աստիճանաբար հասկացա, որ դա հոգուս խաղաղությունն է: Ամեն գիշեր քնելուց առաջ այդ որբ երեխաները ոչ թե երդվում էին, որ սիրում են Աստծուն, այլ աղոթում էին նրա անունով: «Եթե նորեն ես չարթըննամ…»: Տեսնես այս տողերն արտասանելիս ի՞նչ էին զգում այդ միամիտ մանուկները: Գիտեի՞ն արդյոք, որ խոսքը մահվան մասին է: Նրանց չիմացությունն ինձ թվում էր ամենից իմաստուն բանն աշխարհում: Եվ ես տարվեցի աղոթքով:
Դա հենց այն շրջանն էր, երբ ՊԱԿ-ը ավարտում էր ԱՄԿ-ականներից ներում կորզելու գործընթացը, և ճամբարում իմ նկատմամբ ճնշումն ավելի էր մեծացել: Ամեն առավոտ ճամբարային ռադիոն հաղորդում էր. «Դատապարտյալ Մարկոսյան, ներկայանալ հսկիչների սենյակ»:
Դրան հետևում էին ինձ կոտրելուն ուղղված գործողությունները. պատժախուց, զրկում տեսակցություններից, գնումներից` ի պատասխան իմ «հանդուգն պահվածքի»: Իմ ներսի հերոսը դեն էր շպրտել իր հպարտությունը, բայց միևնույն է` երբեք չէր ընկճվում: Նրա մտքով անգամ չէր անցնում ընդունել ՊԱԿ-ի` կալանքն արտասահմանով փոխարինելու առաջարկը, քանի որ հայրենազրկությունը համարում էր ավելի անողոք պատիժ:
Իսկ երեկոյան, երբ խավարի հետ միայնակ էի մնում, աղոթքով էի վառում ներսիս լույսը: Մի քանի աղոթք գիտեի, բայց ամենից շատ մանկան աղոթքն էի սիրում: (Ես այդ աղոթքը Երևանի ՊԱԿ-ի մեկուսարանում արտագրել ու հետս Սիբիր էի տարել): Դա իմ բարձի տակի աղոթքն էր: Ցերեկվա հերոսի ու գիշերվա աղոթողի համակեցությունն իմ ներսում կայացել էր: Դա մի վիճակ էր, որն ինձ օգնում էր մտածել կյանքի մասին, քնել առավոտյան նորից արթնանալու հույսով: Ես կառչել էի այդ փոքրիկ, հուսատու աղոթքներից: Ընկերներիս պահվածքը մի անսպասելի հարված էր ինձ համար: Եվ դեռ դա իր հետևից բերում էր օրեցօր մեծացող բանտային ճնշում իմ նկատմամբ, ու գնալով բազմապատկվում էր վիճակիս ծանրությունը: Մի կարևոր բան էր ավերվել, ու ես մնացել էի դրա փլատակների տակ: Եվ եկավ մի պահ, երբ այդ սակավաբառ աղոթքներն օգնելու փոխարեն կարծես իրե’նք սկսեցին նայել իմ երեսին: Ես չէի կարողանում այլևս նրանցից ուժ առնել:
Ես երդում չէի տվել, և այն ներումով կամ խոստումով փոխարինելն ինձ համար չէր: Իսկ ի՞նչն էր իմը. մահին դեմքով տեսած, բայց նրան չճանաչող երեխաներից սովորած աղոթքը կրկնե՞լը: Ես մտովի մերժեցի այդ երեխաների` քնից առաջ ընկերակցությունը և նրանց աղոթքը հոգուս վերագտած խաղաղության հետ միասին իրենց թողեցի: Ներսումս անսահման շատ էր անորոշությունը:
Եվ հենց այդ ժամանակ էր, որ ինձ փրկության հասավ Չարեցի անտիպ պոեմը` «NS-ի հիշատակին», որ տպագրվել էր «Գրական թերթ»-ում ու պատճառ դարձել խմբագրին` Համո Սահյանին, աշխատանքից հեռացնելու համար: Սահյանի հետ այդպես վարվողների ներսն էր նաև Չարենցը տեսել մարգարեորեն, երբ իր պոեմի ավարտին գրել էր.
Օ, այդ ի՞նչ, այդ ի՞նչ զորավոր
Բացիլ էր, ոգու ցեց խոցե,
Որ այդքան հեշտ սղոցեց
Նաիրյան ոգին զորավոր…
Եվ որդի նման մտավ ներս…
Ինչո՞վ էր այս պոեմն իմ վիճակին ավելի հարմար: Հասկանալի է. այդ օրերին ես ոչ թե պիտի կառչեի կյանքից, հավատայի վաղվա օրվան, այլ պետք էր, որ ես հաշտվեի մահվան հետ: Չէ՞ որ մահը կյանքից ավելի մոտ էր ինձ: Այն սկսել էր հոսել երակներիս մեջ:
Ցնծություն է մահն աշխարհում,
Հաղթական երթ է շքեղ,
Գալիքի ցնծալի շքերթ:
Ես անդադար կարդում էի այս տողերը: Ես, որ չէի գործել ո’չ մի զանցանք, չէի մեղանչել ո’չ խղճիս, ո’չ օրենքի առաջ, ես` «հայրենի սիրով հանցապարտս», դատական որոշմամբ պետք է իմ կյանքի տասը տարին անցկացնեի անազատության մեջ: Նրանցն էին իմ կյանքի տասը տարիները միայն: Բայց զոհասեղանին էր դրված ու սակարկվում էր իմ ամբողջ կյանքը, ապրելու իրավունքս: Անցել էր կյանքից կառչելու ժամանակը: Անհրաժեշտ էր, որ ես չերկյուղեի մահից: Ինձ ուժ էր պետք` չերազելու ուժ, և այն ինձ տվեց Չարենցը: Կարդում էի ու մտածում` ինչ միայնակ է եղել Չարենցը մահվան գալիքի դեմ, իմ սերնդի ճանաչած կարմիր պոետը: Ես այդքան ուժեղ չէի, ինձ ընկերակցություն էր պետք, ու ես ձեռքս մեկնեցի Չարենցի NS-ին, որի մեջ պարզորոշ տեսնում էի ինձ:
Եվ կրկին որպես տերևներ,
Քշում է հողմը նրանց,
Որ չընկնեն, նրանք չամրանան
Հայրենի հողերի վրա,
Այլ իբրև դեղին տերևներ
Թշնամի դաշտերում մեռնեն:
Այս տողերը նախանշում էին իմ ուղին ու մահը վերածում մխիթարության: Չարենցի պոեմը կարդում էի աղոթքի պես. մահվան աղոթքի պես: Դա մի վեհանձն մահվան հանդիսություն էր, որը, ինքս էլ չէի նկատում, թե ինչպես օրեցօր ինձ համար ռազմերթի էր վերծվում: Այսպես Չարենցը, նախապատրաստելով, ընտելացնելով մահին, ապրեցրեց ինձ: Ես խաբված հանճարի մահվան աղոթքով ապրեցի և մահով հաղթեցի մահին:

погибшим за идею независимости
Для меня клятвa всегда была ложным благочестием. Христианство также  отвергает клятву, даже наравне с проклятием. В детстве, когда я играл со сверстниками и еще не читал Священное Писание помню, что с тех времен не клялся. “Поклянись, что это не ты сделал!”  “Я  не делал, и все. Хочешь - верь, хочешь – не верь”.  Mое детство полнo такими воспоминаниями. Конечно, в то время я не мог объяснить, почему я не клялся, но помню, что  оскорблялся, когда от меня требовали клятв.  И так за всю жизнь я ни разу не клялся. Не поклялся я и в Национальной Объединенной Партии.
Какая еще клятва?
Жизнь, как и всем, мне также дана один раз. С уверенностью могу сказать, что она  улыбнулась мне: я был младшим сыном в многодетной, благополучной семье, любимцем большого рода. А я отказался от всего этого и попросил у Бога “радости неличной”, и, вместо этого, был удостоен судьбы советского политзаключенного - самая бесчеловечная и унизительная жизнь, которая только могла выпасть на долю идейного борца.  Свой выбор, свое решение я уже считал клятвой. Больше, чем клятвой. И разве покаявшийся душой не должен покаяться поступками, лишь из-за того, что дал клятву? Моя борьба была не войной, а поединком: и если уж принял ее, то незачем  клясться.
От детской игры до идейной борьбы, в каком бы случае ты не клялся, поневоле оказываешься в роли подозреваемого, который клятвой пытается развеять сомнения. А я никогда не чувствовал себя подозреваемым и задачу отвести от себя какие-то подозрения считал вовсе не своей.
Мой принцип  не клясться, в разных обстоятельствах возможно дал повод к различным размышлениям, но и жизнь дала мне повод обратиться к подлинной силе и важности клятвы, когда многие поклявшиеся члены НОП под давлением принудительных действий КГБ, попросили прощения за то, в верности чему не так давно горячо клялись. Вот что я прочитал в одном из писем, полученных от них: “Для нас нет иной Армении, кроме Советской”. Прочитал и вспомнил текст клятвы нашей партии, во вдохновленном прочтении автора этого письма: “Клянусь тебе, народ армянский… клянусь…” Что поделаешь? Не виню. Свершилось  обещание за  обещание. В Священной книге именно о таких случаях говорится: “…но каждый искушается, увлекаясь и обольщаясь собственною похотью”. (Иаков 1; 14).
Жизнь окончательно доказала, что не клятвой человек должен приобрести уверенность или избежать отвергнутого.
В вопросе клятвы, можно сказать, мой инстинкт с  самого начала сработал верно. Но в выбранной мною жизни - на свободе, и тем более в несвободе - были принципы и подходы, которые еще должны были определяться, выковываться, формируя мою биографию,  в которой еще тогда присутствовали все времена моей жизни, даже будущее, ибо мы есть следствие самих себя, путь, слагающийся из каждого нашего шага.
Речь моя о героизме. Было ли героизмом в том, что делали мы? Об этом поведает время. Однако вместе со своей борьбой мы приняли на себя и создание образа героя. Для меня этот герой был тем - кого я как бы не обогнал – ежесекундно помню об этом, прощаю и тоскую. Наверное, именно так творение человека материализуется и отчуждается  от него. Материализуется. Вот одна из истинных причин моих мемуаров. Я сказал - прощаю!  Для этого у меня больше всего поводов, связанных с собственным высокомерием моих тюремных лет, единственным проявлением которого был мой героизм. Меня бросали в карцер, а я пел (борьбы без патетики, наверное, и не бывает). Меня подвергали пыткам, а я гордо молчал (ведь я был героем). Не хватало чего-то существенного. Я нуждался в чем-то очень важном. Индийский поэт Рабиндранат Тагор говорил: “Отбрасываю свою гордыню, чтоб судить своим знанием и умением - что хорошо, что плохо”. Настало мое время. И, уже будучи ”бывалым” заключенным, я  отбросил гордыню и обрел…молитву.
Я жил подобно молившемуся денно  и нощно, но во мне самом молитвы не было. Мой инстинкт христианина, который с детства направлял меня на отрицание клятвы, в моем бунтарском естестве вершил свой следующий шаг.  Я с радостью  обнаружил потребность своей души, и именно в это время мне в руки попалась молитва Гургена Маари времен его пребывания в сиротском приюте:
Теперь, когда я должен лечь,
Я помолюсь Тебе, Иисус,
Прости Ты все грехи мои
И если  вновь я не проснусь,
Воздай, о Господи, чтобы к тебе прийти.
Вначале эта молитва, пронизанная верой, спасшихся от резни детей, казалось, обессилила меня. Но  постепенно я понял, что это умиротворение моей души. Каждую ночь перед сном эти сироты не то что клялись Богу в любви, а молились Его именем. “И если вновь я не проснусь…”. Интересно, что чувствовали невинные / дети, произнося эти строки? Знали ли они, что речь о смерти? Их неведение мне казалось самой великой мудростью на свете. И я увлекся молитвой.
Это было именно то время, когда КГБ заканчивал вымогать прощение от представителей НОП и в лагере  в отношении меня  давление еще больше усилилось. Каждое утро лагерное радио сообщало: “Осужденный Маркосян - явиться в комнату контролеров!” За этим следовали действия, направленные на то, чтобы сломить меня: карцер, лишение свиданий и ларька, в ответ на мое “дерзкое поведение”. Герой находящийся внутри меня отбросил гордость, но, тем не менее, никогда не прогибался. Ему даже в голову не приходило принять предложение КГБ о замене заключения на высылку за границу, так как он считал лишение Родины более безжалостным наказанием.
А вечером, когда оставался наедине с тьмой, молитвой зажигал я свой внутренний свет. Я знал несколько молитв, но больше всего любил ту сиротскую молитву (я эту молитву переписал в ереванском изоляторе КГБ и отвез с собой в Сибирь). Сосуществование дневного героя и ночщно молящегося внутри меня состоялось. Это было неким состоянием, помогающим мне думать о жизни, уснуть, с надеждой вновь проснуться утром. Я вцепился в эти маленькие, обнадеживающие молитвы. Поведение моих друзей было неожиданным ударом для меня. И это еще и приносило за собой день ото дня усиливающееся тюремное давление на меня, и постепенно умножало тяжесть моего состояния. Что-то важное обрушилось, и я остался под этими обломками. И настал момент, когда эти немногословные молитвы вместо того, чтобы помогать, кажется, сами начали смотреть мне в лицо. Я не мог больше получать от них силу.
Я не давал клятвы и ее обмен на прощение либо на обещание было не для меня. А что было моим: повторять молитву детей, видевших смерть в лицо, но не знающих ее? Я мысленно отверг перед сном дружбу детей, и их молитву с вновь приобретенным спокойствием моей души оставил им. Внутри меня было чрезвычайно много неопределенности.
И именно в это время меня спасла неизданная поэма Чаренца ”Памяти NS”, которая была опубликована в “Литературной газете”, и стала причиной увольнения с работы главного редактора Амо Сагьяна. Чаренц пророчески  увидел внутренний мир тех людей, которые так поступили с Сагьяном, когда писал конец своей поэмы:
О, какая и что это за бацилла такая,
Или, может древоточец души,
Что прогрызла так запросто
Наирийскую душу могучую
И червием внутри угнездилась?
Чем эта поэма была удобна моему состоянию. Понятно, в те дни я не то, чтобы должен был держаться за жизнь, верить в завтрашний день, адолжен был смириться со смертью. Ведь смерть была мне ближе, чем жизнь, она началаперетекать в мои жилы.
Ликование в мире смерть,
Триумфальное шествие роскошное,
Грядущего торжественный парад.
Я беспрерывно читал эти строки. Я, кто не совершил ни одного - проступка, не согрешил ни против своей совести, ни против закона, я “в любви виновный к родине”, по приговору суда должен был десять лет своей жизни провести в неволе. Им принадлежали всего лишь десять лет моей жизни, но на алтарь была поставлена вся моя жизнь, право на жизнь!  Прошло время держаться за жизнь. Было необходимо, чтобы я не страшился смерти. Мне нужна была сила, сила, чтобы не мечтать, и эту силу дал мне Чаренц. Читал и думал, каким одиноким был перед  лицом грядущей смерти Чаренц - признанный “красный поэт” моего поколения. Я не был таким сильным, мне нужен был сотоварищ, и я протянул руку к поэме “N.S.” Чаренца, в которой с ясностью видел себя: И снова, подобно листьям,
Их разгоняет вихрь,
Чтоб не пали они, не окрепли
На своих же родимых землях,-
А, как пожелтевшие листья,
Умирали во вражьих полях…
Эти строки предопределяли мой путь и превращали смерть в утешение. Поэму Чаренца читал как молитву, смертную молитву! Это было возвышенным торжеством смерти, которое незаметно для меня, изо дня в день  становилось торжественным шествием. Так Чаренц, приручив, подготовив меня к смерти дал мне жизнь. Я выжил благодаря предсмертной молитве обманутого гения и смертью победил смерть…