Քաղծառայողներին լռեցրին և ոչ միայն ֆեյսբուքում
«Մենք գիտենք բոլոր այն խնդիրները, որոնք հուզում են Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու: Գիտենք նաև, թե ինչպես է պետք լուծել դրանք» (ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագիր):
Իսպառ դադարել են քննարկումները ֆեյսբուքի «Բաց նամակ ՀՀ նախագահին և ՀՀ վարչապետին» խմբի էջում:
Հեռացվել էր անգամ «Բաց նամակը», որի շուրջ համախմբվել էր հազարից ավելի համախոհ: Վերջին շրջանում միայն «հավանել»-ներ էին արձանագրվում, և տեղադրվում անանուն մեկնաբանություններ. դրանք էլ են դադարել: Իսկ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ֆեյսբուքի էջը հեղեղած կոչերն ու հղումները կարծես չեն էլ եղել. դրանք պարզապես հեռացվել են:
Մինչդեռ պատրանք էր ստեղծվել, թե ձևավորվում է քաղաքացիական գիտակցություն, թե կարելի է համախմբված բարձրաձայնել խնդիրը, և քեզ կարձագանքեն քո երկրի պետական այրերը: Նախադեպ կարծես թե կար Թռչկանի ջրվեժը: Ոմաց թվաց, թե ղեկավարությունը սկսել է հաշվի առնել քաղաքացու մտահոգությունը, ընդունել ու շտկել սեփական սխալները:
Քաղծառայողների բարձրացրած հարցը շատ արագ հնչեղություն ստացավ, քանի որ վաղուց էին խմորվում դժգոհությունները ցածր աշխատավարձից:
Ոչ արժանապատիվ աշխատավարձերի փաստն ընդունում է նաև աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը. «Մենք ընդունում ենք, որ մեր քաղաքացիական ծառայողների աշխատավարձերը բավարար չեն նույնիսկ իրենց նվազագույն պահանջները բավարարելու համար» (27.10.11, ԱԺ նիստ): Իրենց ելույթներում այս հարցին անդրադարձել են նաև ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Մարտիրոսյանն ու Արծվիկ Մինասյանը:
Սոցիալական փաթեթի մասին լուրը չէր կարող անտարբեր թողնել քաղծառայողներին: Սա հույսի մի թել էր, որ գուցե բազային 40 000 դրամ աշխատավարձը կարելի է հասցնել 65 000-ի, եթե անկանխիկ սոցիալական փաթեթը տրամադրվի կանխիկ ձևով:
Չարաբաստիկ փաթեթ... Ի՞նչ իմանային աշխուժացած քաղծառայողները, որ հրաժարականի դիմումով են հատուցելու արդարացի պահանջի և ՀՀ Սահմանադրությամբ իրենց տրված իրավունքը պաշտպանելու համար: Չէ՞ որ նրանք ծայրահեղ զգուշավոր էին արտահայտություններում, որ հանկարծ որևէ տեքստում քաղաքական երանգ չարտահայտվի, որ չլինի թե հանապազօրյա հացի համար բարձրացված հարցը առիթ տա վերադասի դժգոհության կամ ճնշումների:
Ֆեյսբուքի խմբում սկսվում են քննարկումներ, առանձին կոչեր ու մեկնաբանություններ տեղադրվում են վարչապետի ֆեյսբուքյան էջում... այսպես՝ մեկ ամիս: Հավատը մեծ էր. աշխատավարձերի բարձրացումն առավել քան հնարավոր է. քաղծառայողներն այն թվաքանակը չեն կազմում, որ լուրջ բեռ դառնան բյուջեի վրա, հատկապես երբ 18 միլիարդ դրամ կա՝ իրենց կարիքներին ուղղված:
Կառավարական 3-րդ շենքի առջև «Պահպանենք Թռչկանի ջրվեժը» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած ցույցը (01.11.11թ.) ոգեշնչեց նաև քաղծառայողներին: Նրանք որոշեցին իրենց խնդիրը դուրս բերել ինտերնետային տիրույթից և ստորագրահավաք կազմակերպել տարբեր նախարարություններում: Կատարվեց անհավատալին. մինչ այդ վախվորած աշխատակիցները մեկ օրում հազարից ավելի ստորագրություն հավաքեցին (քաղծառայողների ընդհանուր թիվը չի անցնում 7200-ը):
Սակայն հաջորդ օրն իսկ սկսվեցին ճնշումները: Օրվա ընթացքում մարդիկ շարունակում էին ստորագրահավաքը, իսկ աշխատանքային օրվա ավարտին մաս-մաս հետ կանչվեցին աշխատավայր, իրար գլուխ հավաքեցին ստորագրությունների թերթիկներն ու... պատռեցին... հենց այդպես, թեթև ձեռքով, հազարավոր քաղաքացիների դիմում-հորդորը՝ բյուջեով նախատեսված սոցիալական փաթեթը վերանայելու վերաբերյալ: Եվ սա դեռ սկիզբն էր:
Նոյեմբերի 3-ի կառավարության նիստում վարչապետը վստահեցրեց, որ Թռչկանին այլևս վտանգ չի սպառնում, և այսքանով սահմանափակեց դրական լուրերը: Հաջորդ հարցը քաղծառայողներինն էր. կառավարության ղեկավարը կտրական տոնով հասկացրեց վերջիններիս, որ սոցիալական փաթեթի ներդրման հարցը փակված է: Ճիշտ է՝ դեռևս ճշգրտված չէ փաթեթի 100 000 շահառուի ցուցակը, սակայն 18 միլիարդ դրամը մնում է անկանխիկ. սա էր Տիգրան Սարգսյանի խոսքի իմաստը:
Հուսախաբված քաղծառայողները կրկին անցան վիրտուալ շփման տարածք, որտեղ թույլ փորձեր արեցին՝ իրենց ձայնը լսելի դարձնելու վարչապետի էջում: Արդյունքում գործի դրվեց պետական ապարատը:
Աշխատավայրերում անջատվել էր ինտերնետը, միջանցքներում գործընկերները խուսափում էին միմյանցից: Ղեկավարության զգուշացումներն ու սպառնալիքները, ոչ կոռեկտ արտահայտությունները, անգամ անձնական վիրավորանքներն ու ազատման դիմումի առաջարկները հետևում էին միմյանց: Ակտիվիստներն անհայտ համարներից զանգ-հիշեցումներ ստացան՝ մի մոռացիր, որ սիրելի ու մերձավոր ունես՝ կողակից, ծնող, եղբայր, հանգիստ ապրիր քեզ համար:
Լուրեր էին պտտվում, որ ԱԱԾ-ն վերծանել է բջջային հեռախոսների հաղորդագրություներն ու անձնական էլեկտրոնային նամակները... Վախի մթնոլորտը խտացավ, երբ մեկը մյուսի հետևից «սեփական դիմումի համաձայն» սկսեցին աշխատանքից ազատվել քաղաքաշինության ու աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակիցներ, ովքեր ակտիվություն էին դրսևորել սոցիալական կայքի քննարկումներում:
«Վախը ենթակային դարձնում է անակտիվ, ինքնապաշտպանվելու անկարող, դա սպանում է նրա պայքարելու կամքը և խղճմտանքի անկախությունը, կարճ ասած՝ ամեն վսեմ զգացում։ Նա հաճախ անհատների միջոցով հոգեպես հարվածում է, կազմալուծում ազգը» (ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագիր):
Ի դեպ, հենց նույն ծրագրում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոստացել էր քաղծառայողների աշխատավարձերի լուրջ բարձրացում: Կառավարությունն իր կայուն զարգացման ծրագրում ամրագրել էր դա, և արդեն 4 տարի քաղծառայողներն սպասում էին աշխատավարձերի բարձրացման: 2012թ. բյուջեով նախատեսված սոցիալական փաթեթը խթան էր պարզապես: Ֆեյսբուքում ձևավորված խումբն ընդամենը հիշեցում տեղադրեց իր էջում, ոչ մի ավել պահանջ:
Ամեն տարի մեր երկրի բյուջեն հաստատվում է՝ նկատի ունենալով տարվա ընթացքում սպասվող գնաճը, սակայն աշխատավարձերը մնում են նույնը, փոխարենը ընդլայնվում էին աշխատանքի ծավալները, խստացվում աշխատանքային պայմանները: Այսօր պետական աշխատողի հաստիքը անմրցունակ է դարձել, չնայած վերը նշված նախընտրական ծրագրով դրա հակառակն էր նախատեսվում:
Ո՞րն էր ակտիվ քաղծառայողների սխալը, երբ նրանք հետևողականորեն պահպանել են քաղաքական զսպվածություն, քննարկումներին ոչ մի քաղաքական, հակապետական, հակաիշխանական երանգ չեն տվել, երբ հղում է կատարվել միմիայն հրապարակված փաստաթղթերին: Խոսքի ու կարծիք արտահայտելու համար նրանք փաստորեն պատժվեցին: Քաղաքակիրթ ճանապարհը միանգամից բացառվեց:
Իսկ «Բաց նամակ ՀՀ նախագահին և ՀՀ վարչապետին» ֆեյսբուքի նախաձեռնության էջի հետահայաց դիտումը խղճահարություն է առաջացնում:
Հ.Գ. «Հետք»-ը հարցում էր ուղարկել նախագահի մամուլի քարտուղար Արմեն Արզումանյանին՝ պարզելու, թե արդյոք ճի՞շտ են քաղծառայողների շրջանում պտտվող լուրերը, թե ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անձամբ է հետաքրքրված իրենց հարցով և ծառայողական քննություն է նշանակել՝ խնդիրն ուսումնասիրելու կապակցությամբ: Այդ նպատակով ստեղծվել է հանձնաժողով: Պատասխան այդպես էլ չստացանք:

Гражданских служащих заставили замолчать. И не только в Facebook
“Мы знаем все те проблемы, которые заботят каждого гражданина Армении. Знаем также, как нужно их решить ” (из предвыборной программы президента РА)
Обсуждения на странице группы “Открытое письмо президенту РА и премьер-министру РА“ в Facebook полностью прекращены. В последнее время здесь появлялись только оценки “нравится” и анонимные комментарии. Но и они исчезли. А призывов и ссылок, заполнивших страницу премьер-министра Тиграна Саркисяна в Facebook, казалось, и вовсе не было.
Между тем возникла иллюзия формирования гражданского сознания, иллюзия того, что, объединившись, можно поднять проблемы, на которые откликнутся государственные мужи страны. Прецедент как будто был – Трчканский водопад. Некоторым показалось, что руководство начало учитывать озабоченность граждан и исправлять собственные ошибки.
Поднятый гражданскими служащими вопрос очень скоро получил общественный резонанс, так как низкая зарплата давно уже вызывает недовольство.
Факт недостойной заработной платы признает также министр труда и по социальным вопросам Артур Григорян. В своих выступлениях этот вопрос поднимали и депутаты Национального Собрания Армен Мартиросян и Арцвик Минасян.
Новость о социальном пакете не могла оставить равнодушными гражданских служащих. Это была ниточка надежды на то, что если безналичный социальный пакет будет предоставляться в наличной форме, то базовую зарплату, возможно, с 40 тысяч повысят до 65 тысяч драмов.
Злополучный пакет... Откуда было знать гражданским служащим, что за свое справедливое требование и защиту предоставленных Конституцией собственных прав они поплатятся увольнениями? Ведь в своих высказываниях они проявляли крайнюю осторожность, чтобы не придать своим словам политический оттенок, чтобы поднятый ими вопрос о хлебе насущном не дал повод для выражения недовольства руководством.
В группе Facebook начались обсуждения, на странице премьера стали размещаться призывы и комментарии. Так продолжалось в течение месяца. Люди поверили в возможность повышения зарплаты. Их воодушевил и пикет, проведенный гражданской инициативой “Сохраним Трачканский водопад” напротив 3-го корпуса здания правительства. Они решили организовать сбор подписей в различных министерствах. Произошло невероятное: проявляющие до этого робость сотрудники за один день собрали более тысячи подписей (общее число гражданских служащих не превышает 7200).
Однако уже со следующего дня начались гонения. Люди стали собирать подписи, а по завершении рабочего дня их вызвали на работу и – порвали листки с собранными ими подписями. За одну минуту уничтожили заявления тысяч граждан о пересмотре предусмотренного бюджетом социального пакета. Это было только начало.
На заседании правительства 3 ноября премьер заявил, что Трчкану опасность больше не угрожает. На этом хорошие новости закончились. Следующий вопрос касался гражданских служащих. Глава правительства решительным тоном дал им понять, что вопрос внедрения социального пакета закрыт: 18 млрд драмов остаются безналичными – таков был смысл слов Тиграна Саркисяна.
Обманувшиеся в своих надеждах гражданские служащие вновь вернулись в пространство виртуального общения, где предприняли слабые попытки поднять вопрос на странице премьер-министра. В результате был задействован госаппарат.
На местах работы активистов был отключен интернет, в коридорах коллеги избегали общаться друг с другом. Со стороны руководителей последовали предупреждения, угрозы, некорректные выражения и даже личные оскорбления и предложения подать заявления об уходе. Активисты получили с незнакомых номеров предупреждения: не забывай, что у тебя есть родители, жена, брат, живи спокойно. Появились слухи о том, что Служба национальной безопасности расшифровала их SMS-сообщения и личные электронные письма. Атмосфера страха усилилась после того, как один за другим по “собственному заявлению” начали увольняться с работы сотрудники министерств градостроительства, труда и по социальным вопросам, проявившие активность в обсуждениях в социальной сети.
“Страх делает подчиненного неактивным, неспособным к самозащите, убивает в нем волю к борьбе и совестливость – короче говоря, любое возвышенное чувство. Посредством личностей он часто наносит удары, дезорганизует нацию” (из предвыборной программы президента РА).
Кстати, в той же программе президент РА Серж Саргсян обещал серьезно поднять зарплату гражданских служащих. В своей программе стабильного развития это положение зафиксировало также правительство, и уже 4 года гражданские служащие ждут повышения зарплаты. Предусмотренный бюджетом 2012 г. социальный пакет был всего лишь стимулом. Сформированная в Facebook группа просто разместила на своей странице напоминание, никакого лишнего требования.
Каждый год бюджет нашей страны утверждается с учетом ожидающегося в течение года роста цен, однако зарплата остается на прежнем уровне. Вместо этого расширяется объем работы, ужесточаются условия труда. Сегодня штат гражданского служащего стал неконкурентоспособным, хотя вышеперечисленные положения предвыборной программы предусматривали прямо противоположное.
Какую ошибку допустили активисты из числа гражданских служащих, если они последовательно сохраняли политическую сдержанность, не придали обсуждению политический, антигосударственный, антивластный характер, если ссылались только на опубликованные документы? Они фактически наказаны за свободу слова и высказывание мнения, что уже исключает цивилизованный путь.
А ретроспективное изучение страницы инициативы “Открытое письмо президенту РА и премьер-министру РА“ в Facebook вызвало жалость.
P.S. “Hetq“ направил запрос пресс-секретарю президента РА Армену Арзуманяну с целью выяснить, соответствуют ли действительности распространившие среди гражданских служащих слухи о том, что президент РА Серж Саргсян лично заинтересовался их вопросом и назначил служебное расследование для изучения возникшей проблемы, в связи с чем создана соответствующая комиссия. Ответ мы так и не получили.