Ժուլի Նիկոլա. «Հայաստանը օսթեոպատիկ կենտրոնի կարիք ունի»
Մաքսիմ Լուկասի դեմքից առավել կենտրոնացած են նրա ուժեղ ձեռքերի զգայուն մատները, որոնք մանրակրկիտ տնտղում են հիվանդի մատնանշած խնդրահարույց հատվածները ողնաշարի շրջանում: 22-ամյա ֆրանիսացի օսթեոպատը հայերեն մի քանի բառ գիտի: Հստակ արտաբերում ու հասկանում է «ցավ կա՞» եւ «մի քիչ» արտահայտությունները: Այսքանը բավարար է ֆրանսերեն եւ անգլերեն լեզվին չտիրապետող հիվանդների հետ շփվելիս: Հայ բժիշկուհին ընթացքում թարգմանում է առավել բարդ երկխոսությունները:
Աշխատանքը յուրաքանչյուր հիվանդի հետ՝ նայած բարդության, տեւում է 20-30 րոպե, որի ընթացքում հիմնականում բացակայում է ցավային զգացողությունը՝ վերջնարդյունքում ժպիտ եւ հայերի մեջ այնքան տարածված ֆրանսիական «մերսի»-ն:
Օսթեոպատների նկատմամբ վերաբերմունքը միանշանակ չէ, հատկապես, եթե մոտավոր պատկերացում չունես, թե ինչով են նրանք զբաղվում: Նրանք կախարդներ չեն, որ խոստանում են բուժել ձեռքի մի շարժումով, եւ ոչ էլ նեղ մասնագիտացված բուժաշխատողներ: Օսթեոպատները միավորում են թերապեւտին, նյարդաբանին, օրթոպեդին, վնասվածքաբանին, մանկաբույժին եւ գաստրոէնտերոլոգին՝ գրեթե բոլոր մասնագիտությունները, քանի որ օսթեոպատիայի էությունը բուժման ամբողջական մոտեցումն է` առանց դեղորայքային միջամտության:
«Գյումրեցիների համար բուժման նման մեթոդներով սեփական առողջությանը հետեւելը նորություն է՝ չունի երկար տարիների պատմություն,- ասում է բժիշկ-վերականգնողաբան Հասմիկ Պետրոսյանը,- ֆրանսիացի օսթեոպատների առաջին այցը Գյումրի 2014թ-ին է եղել: Ծրագիրն այն ժամանակ իրականացվում էր «Սամարիթեր» վերականգնողական կենտրոնի հետ: Երեք տարի այնտեղ ենք ընդունել ֆրանսիացի մասնագետներին, այս տարի արդեն Գյումրի բժշկական կենտրոնում իրականացրեցինք»:
Ֆրանսիացի օսթեոպատների խմբի ղեկավար Ժուլի Նիկոլան 28 տարեկան է: 4 տարի առաջ երիտասարդ ֆրանսուհին և հայազգի օսթեոպատ Սամուել Հաճիկյանը ստեղծել են ասոցիացիա՝ նպատակ ունենալով միավորել Ֆրանսիայում գործող բոլոր օսթեոպատներին: Հենց Սամուել Հաճիկյանի առաջարկով էլ, բարեգործական ծրագրի շրջանակում, ֆրանսիացի օսթեոպատներն առաջին անգամ այցելել են Հայաստան 2014թ-ին: Սկզբում աշխատել են Երեւանում գտնվող «Կարմի խաչի» եւ Գյումրիում գործող «Սամարիթեր» վերականգնողական կենտրոնների հետ: Այս տարի ֆրանսիացիներին հյուրընկալել էին Երեւանի Էրեբունի, Արաբկիր բժշկական կենտրոններն ու Գյումրու բժշկական կենտրոնը:
Հասմիկ Պետրոսյան եւ Ժուլի Նիկոլա
«Ես շատ եմ սիրում Հայաստանը, մարդկանց եւ ամեն տարի սպասում եմ, թե երբ ենք գալու,-խոստովանում է Ժուլի Նիկոլան,- ինձ համար տխրեցնող բաներ էլ կան ձեր երկրում՝ հատկապես Գյումրիում: Այստեղ մարդիկ գալիս են բարդացած խնդիրներով եւ հասկանում ես, որ ցավոք շատերը չունեն այնքան գումար, որ ժամանակին դիմեն մասնագետների: Ֆրանսիայում կա սոցիալական ապահովագրություն, եւ ցանկացած մարդ կարող է գնալ բուժում ստանալ: Ֆրանսիայում պացիենտները հիմնականում գալիս են փոքրիկ մեխանիկական խնդիրների համար, իսկ Հայաստանում շատ տարբեր է՝ գալիս են խորացված հիվանդություններով, անգամ Երեւանի եւ Գյումրիի հիվանդներն են տարբեր՝ մայրաքաղաքում ավելի թեթեւ է վիճակը: Օսթեոպատի ծառայությունից մեր երկրում շատ են օգտվում՝ մարդիկ հոգնել են դեղորայքային բուժումներից»:
Բժիշկ-վերականգնողաբան Հասմիկ Պետրոսյանի փոխանցմամբ, առաջին տարվա ընթացքում Գյումրիում ֆրանսիացի օսթեոպատներն աշխատել են 500 հիվանդի հետ՝ 800 սեանսով: Հետագայում դիմողների թիվը պակասել է, սակայն դա պայմանավորված չէ առողջացումներով, այլ ըստ բժշկուհու, արտագաղթի հետեւանք է: Այս տարի Գյումրի բժշկական կենտրոնում ընդունել են 200 հիվանդ՝ 550 սեանսով:
«Հայերի դիմելիությունը վերականգնողական բժշկությանը ցածր է: Սա երիտասարդ գիտություն է, նույնիսկ բժիշկները նոր-նոր են սկսում ծանոթանալ մեր հնարավորություններին: Մեր արածի արդյունքները գուցե ավելի դանդաղ են ի հայտ գալիս, սակայն դրանք հիմնավոր են ու դրական էֆեկտը զգացած հիվանդն ինքն է հետագայում խորհուրդ տալիս իր ծանոթներին դիմել մեզ»:
Մաքսիմ Լուկաս
Փարիզում ծնված Մաքսիմ Լուկասն առաջին անգամ է Հայաստանում: Օսթեոպատի մասնագիտությունն ընտրել է, երբ առաջին անգամ ծնողների հետ այցելել են մասնագետին: Ասում է, որ զարմացել է տեսածից ու որոշել անպայման դառնալ օսթեոպատ: «Ես շատ ուրախ կլինեմ, եթե որպես կամավոր կարողանամ «Էքոսթեոյի» շրջանակներում հաջորդ տարի վերադառնալ Հայաստան եւ աշխատել հայ հիվանդների հետ: Ինձ շատ դուր եկավ Գյումրին, որպես փոքրիկ, ավանդական քաղաք, այստեղ ես զգացի հայկական շունչը եւ ուրախ էի, որ բացի մեծ Երեւանից տեսա նաեւ այլ քաղաք՝ լրիվ տարբերվող: Առաջին հայերեն բառերը, որ շատ կարեւոր էին իմ գործում ու առաջինն եմ սովորել «ցավ կա՞» հարցն է: Հայաստանն ինձ շատ դուր եկավ, մարդիկ շատ ջերմ են»,- խոստովանում է Մաքսիմ Լուկասը:
«Ճիշտն ասած գուցե կողքից հեշտ է թվում, որ հա, մասնագետներ են, եկել, բարեգործություն են անում, սակայն դրա համար Ժուլին մի ողջ տարի միջոցառումներ է անում, դրամահավաք է կազմակերպում, որ 25-30 հոգանոց խումբը կարողանա գալ Հայաստան,- ասում է Հասմիկ Պետրոսյանը,- իրենք փոքր խմբերով են գալիս՝ երկշաբաթյա ժամկետով եւ աշխատում են բավական խիտ գրաֆիկով»:
«Մենք կշարունակենք գալ, քանի դեռ այդ հնարավորությունը կլինի,- խոստանում է Ժուլի Նիկոլան,-սակայն մեր նպատակը Հայաստանում օսթեոպատներ պատրաստելն է: Կուզենայինք այստեղ կենտրոն ստեղծել՝ Հայաստանը կարիք ունի օսթեոպատիկ կենտրոնի: Մեր այցերի արդյունքում ենք եկել նման եզրակացության եւ ուրախ կլինեինք, եթե ձեր կառավարությունն աջակցեր մեզ այս հարցում»: Ֆրանսիացի օսթեոպատների այցերը շատ կարեւորում են Գյումրու բժշկական կենտրոնում: Հասմիկ Պետրոսյանի փոխանցմամբ, իրենք ունեն հիվանդներ, որոնք առաջին տարին դիմել են, ունեցել դրական արդյունք եւ ամեն տարի սպասում են, թե երբ են նորից ֆրանսիացի մասնագետներն այցելելու:
«Սա նաեւ լավ հնարավորություն է տեղի մասնագետների համար: Մեր թիմի մանուալ թերապիստը վերապատրաստվել է ՌԴ-ում, ինքը ռուսական դպրոցի ներկայացուցիչ է եւ այս այցերի շնորհիվ հնարավորություն ունի ծանոթանալու ֆրանսիական դպրոցին, քանի որ տեխնիկան տարբերվում է: Բարեգործական նմանատիպ ծրագրերը մեծ հնարավորություն են փորձի փոխանակման, նոր բան սովորելու առումով, որովհետեւ ինչ-որ բաներ էլ իրենք են մեզանից վերցնում»,- նկատում է Հասմիկ Պետրոսյանը:

French Osteopaths Return to Gyumri Every Year: “Armenia needs an osteopathic center”
22-year-old Maxime Lucas, an osteopath from France, moves his sensitive fingers to find the problematic areas, in the spine, mentioned by the patient.
Maxime already knows a few words in Armenian to ask whether it hurts in some part of the body. This is enough to communicate with patients who do not know French or English. An Armenian doctor translates more complex dialogues.
Osteopaths are manual therapists, that are treating mechanical disorders, musculoskeletal conditions, and work hand by hand with other medical professions in order to enhance health without medication.
Physician-rehabilitation expert Hasmik Petrosyan says the osteopathic approach is relatively new for Gyumri patients.
"The first visit of French osteopaths to Gyumri was in 2014. For the first three years, they were invited by the Samariter rehabilitation center. This year, they came to the Gyumri Medical Center,” says Hasmik.
The French osteopathic group is led by 28-year-old Julie Nicolas. Four years ago, she founded an association together with Armenian osteopath Samuel Hachikian, aiming to unite all the osteopaths operating in France.
It was Hachikian who suggested that, within the framework of a charity project, that French osteopaths visited Armenia for the first time in 2014. They firstcollaborated with the Red Cross in Yerevan and the Samariter rehabilitation center in Gyumri. This year, the French osteopaths have been hosted by the Erebuni and Arabkir Medical Centers in Yerevan and the Gyumri Medical Center.
Hasmik Petrosyan and Julie Nicolas
Julie Nicolas says she loves Armenia and looks forward to visiting every year.
"However, there are some things that make you sad in this country, especially in Gyumri. Here, people come to us with complicated issues. It’s obvious that, unfortunately, many do not have enough money to seek the help of professionals on time. In France, people have social insurance. Anyone can get treatment. There, patients usually come to us for small issues, while they come with serious illnesses in Armenia. Even patients in Yerevan and Gyumri differ: the situation is much better in the capital," says Julie.
Hasmik Petrosyan says the French osteopaths had 500 patients in Gyumri when they first arrived. The number of patients has dropped since, but Hasmik believes it’s because of migration rather than the method. This year, the Gyumri Medical Center received 200 patients.
"Not many Armenians apply for rehabilitation medicine. This is a young science, and doctors here are juststarting to get acquainted with the possibilities. The results of our work may appear slower, but they are justified. Patients who experience a positive effect recommend it to their relatives or friends," Hasmik says.
Maxime Lucas
Osteopath Maxime Lucas is in Armenia for the first time. When asked about his profession choice, Maxime says, “The first time I went to see an osteopath with my parents I was amazed, so I decided to become one. I really enjoyed doing osteopathy in Gyumri.  The patients, as well as the medical team I met, are very nice and interesting. Gyumri is a small but traditional town, so I was happy to visit it and feel the real Armenian spirit here. I would love to come back as a volunteer as part of the Echosteo project,” says Maxime.
"To get the osteopaths to Armenia, Julie organizes fundraising events all year long, so that a group of 25-30 can come for two weeks with a very busy schedule," says Hasmik Petrosyan.
"We will keep on coming as long as possible, but what we want is to train osteopaths in Armenia. We would like to open a center here, since Armenia needs an osteopathic center. We’ve reached this conclusion after our visits here and we would be glad if the Armenian government supported us in this matter, " says Julie.
The visits of the French osteopathsare highly appreciated in the Gyumri Medical Center. Hasmik Petrosyan says that they have patients who applied to the osteopaths in 2014, had a positive outcome, and every year they wait for the French specialists to visit again.
"This is also a good opportunity for local professionals. Our manipulative therapy doctor has been trained in Russia, and, thanks to these visits, she now has an opportunity to get acquainted with the French school, since the technique is different. Such charity projects are a great opportunity to share experiences and learn new things,” says Hasmik Petrosyan.