Ինչպե՞ս են հարստանում Գագիկ Խաչատրյանն ու կինը
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանն իր ունեցվածքի պատճառով հաճախ է հայտնվում մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Սակայն իր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերով ցույց է տալիս, թե «համեստ» կյանքով է ապրում:
Ուսումնասիրելով Գագիկ Խաչատրյանի՝ 2009թ. գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը, պարզվում է, որ նա այդ տարի ունեցել է ընդամենը 53 միլիոն 833 հազար 900 դրամ եկամուտ եւ ուրիշ ոչինչ:
Նույն «չոր ու ցամաք» վիճակին է եղել նաեւ 2010թ-ին: Այդ տարի էլ հայտարարագրել է միայն դրամային եկամուտ եւ ուրիշ ոչինչ` 58 միլիոն 75 հազար 880 դրամ:
2011թ.-ը բեկումնային է եղել Գագիկ Խաչատրյանի կյանքում: Այդ տարի պետեկամուտների կոմիտեի նախագահը, թեեւ ոչ շարժական, ոչ անշարժ գույքի հետ կապված գործարքներ չի արել, չի ունեցել արժեթղթեր, այլ ներդրումներ, հանձնված կամ վերադարձված փոխառություններ, ինչպես նաեւ 8 միլիոն դրամը կամ համարժեք արժույթը գերազանցող գույք, սակայն հայտարարագրել է մի քանի անգամ շատ ֆինանսական միջոցներ, քան նախորդ տարիներին:
2011թ.-ի ավարտին Գագիկ Խաչատրյանն ունեցել է 278 միլիոն դրամ եւ 2 միլիոն 980 հազար դոլար: ՊԵԿ նախագահի նույն տարվա միակ եկամուտը եղել է նրա աշխատավարձը` 8 միլիոն 463 հազար 500 դրամ:
Գագիկ Խաչատրյանի եկամուտն ու դրաման միջոցներն` ըստ տարիների |
53.833.900 |
58.75.880 |
278.000.000 |
2.980.000
Իր ֆինանսական միջոցներով ամուսնուն չի զիջում Գագիկ Խաչատրյանի կինը` Լաուրա Եփրեմյանը: Նա էլ անշարժ ու շարժական գույքի, ինչպես նաեւ ներդրումների ու արժեթղթերի հետ կապված գործարքներ չի կատարել, սակայն հայտարարագրել է միլիոնների հասնող դրամական միջոցներ:
Լաուրա Եփրեմյանը 2011թ.-ին հայտարարագրել է 188 միլիոն դրամ եւ 2 միլիոն 765 հազար 200 դոլար: ՊԵԿ նախագահի տիկնոջ եկամուտի միակ աղբյուրը նույնպես աշխատավարձն է ու դրան հավասարեցված վճարները` 671 հազար 740 դրամ:
Հետաքրքիր է, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը կհետաքրքրվի՞, թե եկամուտի միակ աղբյուր հանդիսացող աշխատավարձով, ինչպես են միլիոնների հասնող դրամական միջոցներ կուտակել ՊԵԿ նախագահն ու նրա կինը, եւ ամենակարեւորը` ի՞նչ ճանապարհով, երբ հայտարարագրում եկամտի այլ աղբյուրներ չեն նշել:
Ինչպես նշեցինք, մամուլը բազմիցս անդրադարձել է Գագիկ Խաչատրյանի բիզնեսներին ու եկամուտներին թե Հայաստանում, թե երկրի սահմաններից դուրս:
Ըստ հրապարակումների` ՊԵԿ նախագահին է պատկանում Եղվարդից Երեւան եկող 269 համարի երթուղին եւ «Անի» տաքսի ծառայությունը, ինչպես նաեւ տարբեր ապրանքների ներկրումներով զբաղվող «Ապեյրոն» եւ «Չիմեգ» ընկերությունները: Եղվարդում Գագիկ Խաչատրյանը ունի նաեւ ջերմոցներ: Այնտեղի աշխատողներից մեկը, պատմելով ջերմոցի մասին, նշում է, որ ամենուր տեղադրված են տեսախցիկներ, եւ իրենք չեն կարողանում նույնիսկ համտես անել իրենց աճեցրած բանջարեղենը:
Վերջերս էլ մամուլի ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել Ծաղկաձոր քաղաքում գտնվող մի դղյակ, որը դարձյալ կապվեց Գագիկ Խաչատրյանի անվան հետ: Ըստ հրապարակմանը` դղյակի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ տարածքում կառուցվել է ամեն ինչ` թենիսի կորտ, մանկական խաղահրապարակներ, լողավազան, ֆուտբոլի դաշտ: Իսկ լողավազանի վերաբերյալ լեգենդներ են պտտվում: Այն կառուցված է այնպես, որ դրա պատերից մեկի դերը տարածքում եղած բնական ժայռն է ստանձնել:
Մամուլի հրապարակումների համաձայն` առանձնատունը գնահատվում է մոտ 3.5-4 միլիոն դոլար:
Գագիկ Խաչատրյանին է պատկանում նաեւ Հյուսիսային պողոտայում գտնվող ժամացույցների եւ ոսկյա զարդերի վաճառքով զբաղվող «Խրոնոգրաֆ» խանութը, որտեղ ժամացույցի գները անցնում են մի քանի միլիոն դրամը:
Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ Գագիկ Խաչատրյանին է պատկանում նաև ինտերնետ մատակարարող Ucom ընկերությունը:

Как обогащаются Гагик Хачатрян и его жена
Председатель Комитета госдоходов Гагик Хачатрян из-за своего состояния часто оказывается в центре внимания прессы. Однако согласно своей декларации об имуществе и доходах этот чиновник живет "скромной" жизнью.
Изучение декларации Гагика Хачатряна за 2009 г. показывает, что в указанный период он имел доход в размере всего 53 млн 833 тыс. 900 драмов, и все.
Такая же "скромная" ситуация была и в 2010-ом, когда также были задекларированы лишь денежные доходы – 58 млн 75 тыс. 880 драмов. И больше ничего.
Поворотным в жизни Гагика Хачатряна стал 2011-й. В этом году председатель КГД хотя и не заключил сделок, связанных с движимым и недвижимым имуществом, не имел ценных бумаг и иных вложений, переданных или возвращеннных займов, а также драгоценных вещей, стоимость которых превышала бы 8 млн драмов, однако финансовых средств задекларировал в несколько раз больше, чем в предыдущие годы.
К концу 2011 г. Гагик Хачатрян имел 278 млн драмов и 2 млн 980 тыс. долларов. В том же году единственным источником дохода председателя КГД была его зарплата в размере 8 млн 463 тыс. 500 драмов.
Գագիկ Խաչատրյանի եկամուտն ու դրաման միջոցներն` ըստտարիների |
|||
Արժույթ |
2009թ. |
2010թ. |
2011թ. |
Դրամ |
53.833.900 |
58.75.880 |
278.000.000 |
Դոլար
---- |
2.980.000
Своими финансовыми средствами не уступает мужу жена Гагика Хачатряна Лаура Епремян. Она тоже не заключала сделок, связанных с движимым имуществом, вложениями и ценными бумагами, однако задекларировала денежные средства на сумму несколько миллионов.
В 2011 году Лаура Епремян указала в декларации 188 млн драмов и 2 млн 765 тыс. 200 долларов. Единственным источником дохода супруги председателя КГД тоже является зарплата и приравненные к ней выплаты на сумму 671 тыс. 740 драмов.
Интересно, заинтересуется ли Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц тем, как и, главное, каким путем председатель КГД и его жена только за счет зарплаты накопили многомиллионные денежные средства, если других источников дохода в декларации не указали?
Что пишет пресса?
Как мы уже отметили, пресса неоднократно касалась бизнеса и доходов Гагика Хачатряна как в Армении, так и за ее пределами.
Согласно публикациям, председателю КГД принадлежит загородный автобусный маршрут номер 269 Егвард-Ереван и служба такси "Ани", а также занимающиеся ввозом различных товаров компании "Апейрон" и "Чимеге". В Егварде у Гагика Хачатряна имеются также теплицы. Один из работников отметил, в теплицах повсюду установлены камеры видеонаблюдения, так что они даже не могут отведать выращенные ими же овощи.
А недавно в центре внимания прессы оказался особняк в городе Цахкадзоре, который также связали с именем Гагика Хачатряна. Как отмечалось в публикации, одной из особенностей особняка является то, что на его территории имеется все – теннисный корт, детские игровые площадки, бассейн, футбольное поле. А по поводу бассейна вообще ходят легенды. Говорят, он построен так, что роль одной из стен играет находящаяся на территории природная скала. По сообщениям прессы, особняк оценивается в 3,5-4 млн долларов.
Гагику Хачатряну принадлежит также расположенный на Северном проспекте в Ереване магазин часов и золотых изделий "Хронограф", где стоимость часов превышает несколько миллионов драмов. Кроме того, главе КГД принадлежит и предоставляющая интернет компания Ucom.