1,6 մլրդ դրամի չարաշահում
Ինչպես տեղեկացրել ենք, խորհրդարանում հաշվետվությամբ հանդես է գալիս ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը: Պատգամավորները բավականին սուր հարցերով են դիմում նրան: ՀՀԿ-ական պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը հետաքրքրվեց, թե ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտված ինչ գումարների չարաշահման մասին է խոսքը, և ովքեր են պատժվել դրա հետևանքով, ասենք` նախարար կամ փոխնախարար: Պատգամավորի խոսքով` բացահայտումները ստվեր են գցում կառավարության գործունեության վրա, քանի որ դրանից հետեւություններ չեն արվում:
Իշխան Զաքարյանն ասաց, որ սեպտեմբերի 11-ի դրությամբ կատարվել է 34 ընթացիկ ստուգում: Բացահայտվել է 1 մլրդ 600 միլիոն դրամից ավելի չարաշահում, որից վերականգնվել է մոտ 475 մլն դրամը, 14 մլն դրամ էլ վերականգնվել է լրացուցիչ աշխատանքներով: 18 մլն դրամի վերաբերյալ գործերն ուղարկվել են դատախազություն, իսկ 900 մլն դրամի վերաբերյալ դեռ տեղեկություն չկա, սակայն Իշխան Զաքարյանը հավաստիացրեց, որ դրանք ժամկետի մեջ են:
Իշխան Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ նամակով դիմելու է ԱԺ նախագահին, որպեսզի ցանկացած ստուգման ժամանակ խորհրդարանից ներկայացուցիչ եւս ընդգրկված լինի աշխատանքներին, որպեսզի ամեն ինչ լինի պարզ ու թափանցիկ:

Злоупотребления на сумму 1,6 млрд драмов
Как уже сообщалось, председатель Контрольной палаты РА Ишхан Закарян выступил в Национальном Собрании с отчетом. Депутаты задали достаточно острые вопросы. Член фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян поинтересовался, какую сумму составили нарушения закона и кто понес за это наказание. Злоупотребления, по словам депутата-республиканца, бросают тень на деятельность правительства, поскольку соответствующие выводы не делаются.
Ишхан Закарян сообщил, что по положению на 11 сентября проведены 34 проверки, в ходе которых выявлены злоупотребления на сумму более 1 млрд 600 млн драмов. Восстановлен ущерб в размере 475 млн драмов, еще 14 млн драмов восстановлено в результате дополнительных работ. Дела в отношении 18 млн драмов направлены в прокуратуру.
Ишхан Закарян обратился с письмом к спикеру НС, в котором предложил, чтобы в проверках принимал участие также представитель парламента, что позволит обеспечить прозрачность работ.