Գործադիրն անդրադարձել է Հնդկաստանից միս ներմուծող ընկերություններին
ՀՀ կառավարության նիստի ավարտին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է վերջին ժամանակ քաղաքական որոշ ուժերի կողմից շահարկվող Հնդկաստանից գոմեշի մսի ներկրման հարցին:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյան - Խնդրում եմ Աբրամ Բախչագուլյանին ներկայացնել գոմեշի մսի ներմուծման հետ կապված իրավիճակը Հայաստանի Հանրապետությունում` հաշվի առնելով, որ վերջին շրջանում քաղաքական սպեկուլյացիաներ կան այս թեմայի շուրջ։ Դրա դեմ պայքարելու լավագույն ձևն ամբողջական տեղեկատվությունը հանրությանը ներկայացնելն է։
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյան - Մեծարգո պարոն վարչապետ, հարգելի գործընկերներ, 2011 թվականի ընթացքում Հնդկաստանի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվել է 10324.93 տոննա գոմեշի մսի բրիկետ թվով 6 կազմակերպության կողմից ընդհանուր ծավալի նկատմամբ հետևյալ համամասնությամբ`
«Մուշ» ՍՊԸ 2.3 %
«Ունիվերսամ Ավան» ՍՊԸ 3.5 %
«Արմեն Համիկ եղբայրներ» ՍՊԸ 6.5 %
«Մոկոնատ» ՍՊԸ 9.5 %
«Պարգև» ՍՊԸ 17 %
«Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ 61.2 %
2012 թ. 9 ամսվա կտրվածքով ներմուծվել է 5284.651 տոննա գոմեշի մսի բրիկետ թվով 5 կազմակերպության կողմից ընդհանուր ծավալի նկատմամբ հետևյալ համամասնությամբ`
«Ունիվերսամ Ավան» ՍՊԸ 11.06 %
«Սամ Սեր գրուպ» ՍՊԸ 13.05 %
«Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ 18.14 %
«Արմեն Համիկ եղբայրներ» ՍՊԸ 23.52 %
«Պարգև» ՍՊԸ 34.23 %
Գոմեշի միս ներմուծվում է այն կազմակերպություններից, որոնք ունեն`
- մսի արտադրության առնվազն 10 տարվա աշխատանքային փորձ
- ընդհանուր մեկ արտադրական տարածքում տեղակայված են միջազգային ստանդարտներին համապատասխան սեփական սպանդանոց, մսի վերամշակման արտադրամաս և սառցարան
- միջազգային արտոնագրող մարմինների կողմից տրված՝ վտանգի աղբյուրների վերլուծության և կրիտիկական կետերի հսկման (HACCP) համակարգի և ստանդարտների միջազգային կազմակերպության նվազագույնը ISO 9001:2000 ստանդարտի արտոնագրեր:
Հայաստանի Հանրապետություն արտահանվող գոմեշի մսի յուրաքանչյուր խմբաքանակի պատրաստման նկատմամբ հսկողություն է իրականացնում Հնդկաստանի Հանրապետությունում մշտապես գտնվող Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության գծով ներկայացուցիչը, ով արտահանվող գոմեշի մսի յուրաքանչյուր խմբաքանակի համար տեղում անմիջականորեն ապահովում է սպանդի ենթակա կենդանիների նախասպանդային անասնաբուժական զննման փաստաթղթերի և դրանց մսեղիքի հետսպանդային անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության իրականացման վերաբերյալ փաստաթղթերի ու պատրաստի արտադրանքի համապատասխանության ստուգումը և տրամադրում դրա մասին տեղեկանք:
Տեղեկանքը կցվում է ապրանքաուղեկից մյուս փաստաթղթերին:
Համաձայն ՀՀ կառավավության 2010 թ. հոկտեմբերի 21-ի թիվ 1442-Ն որոշմամբ հաստատված կենդանիների, կենդանական ծագման հումքի, մթերքի, կերերի, լրացակերերի, կերային խառնուրդների, կերային հավելումների և սննդամթերքի ներմուծման, արտահանման, տարանցիկ փոխադրման կարգի ներմուծվող բեռի ապրանքաուղեկից փաստաթղթեր են համարվում համապատասխան երկրի լիազոր մարմնի կողմից տրված անասնաբուժական վկայականը կամ սերտիֆիկատը և վտանգի աղբյուրների վերլուծության և կրիտիկական կետերի հսկման (HACCP) համակարգի ներդրումը հավաստող փաստաթուղթը: Սահմանային հսկողության ժամանակ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն իրականացնում է բեռի տեսողական զննում և փաստաթղթային ստուգում փաստաթղթերի և տեղեկանքի առկայության վերաբերյալ: Տեսողական զննման արդյունքում խնդիրներ չհարուցելու դեպքում թույլատրվում է բեռի ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն: Պետք է զեկուցեմ, պարոն վարչապետ, որ այս 2 տարվա ընթացքում մեկ դեպք է եղել, երբ տեսողական զննման արդյունքում բեռը կասկած է հարուցել: Մենք իրականացրել ենք լաբորատոր փորձաքննություն և անհամապատասխանություն չենք հայտնաբերել:
Տիգրան Սարգսյան - Իրենց հարկային պարտավորությունները, պարոն Խաչատրյան, այս ընկերություններն ամբողջությամբ կատարո՞ւմ են, որևիցե խնդիր ունե՞նք։
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյան – Պարոն վարչապետ, ուսումնասիրությունն ընկերություններում անընդհատ շարունակվում է, հարկային պարտավորությունների հետ կապված առանձին տեղեկանք կներկայացնենք։ Այս պահի դրությամբ ուսումնասիրությունները կատարվում են։
Տիգրան Սարգսյան – Շատ լավ։ Ես կարծում եմ, որ պետք է այս խնդիրը ձեր ուշադրության կենտրոնում լինի: Հարգելի գործընկերներ, ցանկանում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ հայտնի քաղաքական ուժերը փորձում են զրպարտել ինձ` կապելով Հնդկաստանից միս ներմուծող այս ընկերություններն իմ անվան հետ։ Ցանկանում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ թվարկված այս 5 ընկերությունների հետ որևիցե առնչություն ես բացարձակապես չունեմ` ո՛չ ընկերներ, ո՛չ բարեկամներ, թաքնված անձինք այս ընկերությունների հետևում, ինձ հետ կապված չկան։ Թե այս 5 ընկերություններն ում են պատկանում, երևում է պարոն Բախչագուլյանի թվարկած ձեռնարկությունների անուններից, որոնք հայտնի են մեր երկրում: Առաջարկում եմ այդ տեղեկատվությունը տրամադրել զանգվածային լրատվամիջոցներին, որպեսզի բոլորն իմանան, թե ով է Հնդկաստանից Հայաստան միս ներմուծում, ինչ ծավալների: Ամեն դեպքում մենք մեր ուշադրության կենտրոնում կպահենք, որ պատշաճ ձևով այդ ընկերություններն իրենց պարտականությունները պետության նկատմամբ կատարեն, մսի խնդրում չլինի որակական որևիցե պրոբլեմ և կստուգենք, որ դրանք իրենց հարկային պարտավորություններն ամբողջ ծավալով կատարեն։ Շնորհակալություն, պարոն Բախչագուլյան:

Правительство РА рассмотрело вопрос импортируемого из Индии буйволиного мяса
По завершении сегодняшнего заседания правительства премьер-министр РА Тигран Саркисян коснулся вопроса о поставках из Индии в Армению буйволиного мяса, давшего повод для спекуляций некоторыми политическими силами.
Премьер-министр РА Тигран Саркисян. – Прошу Абрама Бахчагуляна представить ситуацию в Республике Армения в связи с поставками буйволиного мяса, учитывая то, что в последнее время эта тема стала предметом политических спекуляций. Лучшим способом борьбы с этим является предоставление общественности полной информации.
Начальник государственной службы безопасности пищевых продуктов министерства сельского хозяйства РА Абрам Бахчагулян. – Многоуважаемый господин премьер-министр, уважаемые коллеги, в течение 2011 года из Индии в Республику Армения было ввезено 6-ю организациями 10324,93 тонн брикетов буйволиного мяса в следующем соотношении:
ООО “Муш” – 2.3 %
ООО “Универсам Аван” - 3.5 %
ООО “Армен Амик ехбайрнер” – 6.5 %
ООО “Моконат” – 9.5 %
ООО “Паргев” - 17 %
ООО “Алекс Григ” - 61.2 %.
В разрезе 9 месяцев 2012 г. 5-ю организациями было импортировано в общей сложности 5284,651 тонн брикетов буйволиного мяса в следующем соотношении:
ООО “Универсам Аван” –11.06 %
ООО “Сам Сер групп” - 13.05 %
ООО “Алекс Григ” - 18.14 %
ООО “Армен Амик ехбайрнер” – 23.52 %
ООО “Паргев” - 34.23 %.
Буйволиное мясо закупается у тех организаций, которые имеют:
по меньшей мере 10-летний опыт работы по производству мяса,
размещенные на общей производственной площади и соответствующие межданародным стандартам собственную бойню, цех по переработке мяса, холодильник,
выданные международными сертификационными органами сертификаты системы анализа рисков и критических точек контроля (HACCP) как минимум стандарта ISO 9001:2000 Международной организации по стандартизации.
Контроль за подготовкой каждой партии импортируемого в Армению буйволиного мяса осуществляет постоянно действующий в Индии представитель Республики Армения по линии безопасности пищевых продуктов, который непосредственно на месте обеспечивает для каждый партии экспортируемого буйволиного мяса соответствующую проверку документов о предзабойном ветеринарном осмотре подлежащих забою животных и постзабойной ветеринарно-санитарной экспертизе мяса и готовой продукции и выдает об этом справку.
Справка прилагается к остальным товарно-сопроводительным документам, коими являются выданное полномочным органом соответствующей страны ветеринарное свидетельство или сертификат и документ, удостоверяющий внедрение системы анализа рисков и критических точек контроля (HACCP). В ходе пограничного досмотра государственные службы безопасности пищевых продуктов осуществляют визуальный осмотр груза и проверку наличия документов и справки.
Если в результате визуального осмотра проблемы не возникают, то дается разрешение на импорт груза в Республику Армения. Господин премьер-министр, должен доложить, что за эти 2 года был выявлен лишь один случай, когда в результате визуального осмотра груз вызвал подозрения. Мы провели лабораторное исследование и не выявили несоответствий.
Тигран Саркисян. – Господин Хачатрян, эти компании в полной мере выполняют свои налоговые обязательства? Никаких проблем у них нет?
Председатель КГД ПП РА Гагик Хачатрян. – Господин премьер-министр, проверки в компаниях осуществляются постоянно. Относительно выполнения ими налоговых обязательств мы представим отдельную справку. На данный момент проводятся изучения.
Тигран Саркисян. – Очень хорошо. Я думаю, что эта проблема должна находиться в центре вашего внимания. Уважаемые коллеги, хочу сообщить вам о том, что известные политические силы пытаются оклеветать меня, связав с моим именем компании, импортирующие мясо из Индии. Хочу вас проинформировать, что ни в одной из перечисленных 5-ти компаний у меня нет ни друзей, ни родственников, ни связанных со мной лиц, которые бы скрыто стояли за ними. По представленным господином Бахчагуляном названиям компаний, которые известны в нашей стране, видно, кому они принадлежат. Предлагаю предоставить эту информацию СМИ, чтобы все узнали, кто импортирует в Армению мясо из Индии и в каких объемах. В любом случае мы будем держать (этот вопрос. – ред.) в центре нашего внимания, чтобы эти компании надлежащим образом выполняли свои обязательства перед государством, чтобы не было никаких проблем с качеством мяса. Мы проведем проверки с тем, чтобы они в полном объеме выполняли свои налоговые обязательства. Спасибо, господин Бахчагулян.