Ռուբեն Հայրապետյանին դատի են տվել
Ազգային ժողովի արդեն նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի՝ օգոստոսի 11-ին Nouvelles d՝Armenie ամսագրին տված հայտնի հարցազրույցից հետո մի քանի հոգի հայցով դիմել է դատարան:
«Պահանջում ենք պատժել «Հարսնաքարում» տեղի ունեցածի բոլոր մեղավորներին» հասարակական շարժման նախաձեռնող խմբի ակտիվիստ Դավիթ Սանասարյանը, ինչպես նաև «Վահե Ավետյան» նախաձեռնության անդամներ Հրանուշ Խառատյանը և Գարեգին Չուգասզյանը այսօր դիմել են Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ նախկին պատգամավորի՝ պատվին և արժանապատվությանը պատճառված վնասի հատուցման պահանջով:
Դավիթ Սանասարյանը «Հետքին» տեեղեկացրեց, որ Ռուբեն Հայրապետյանը հարցազրույցում անվայելուչ վիրավորանքներ, զրպարտող, իրականությանը չհամապատասխանող արտահայտություններ և սպառնալիքներ է հնչեցրել իր հասցեին՝ արատավորելով իր արժանապատվությունը, պատիվն ու բարի համբավը:
«Հոդվածը լայն արձագանք ստացավ հայկական մամուլում և հասարակության մեջ, որը, սեպտեմբերի 7-ից սկսած, մասամբ կամ ամբողջությամբ վերահրապարակվեց գրեթե բոլոր տպագիր և էլեկտրոնային լրատվության միջոցներով: Մասնավորապես, պատասխանողի կողմից արված «այ ճիճու», «ոհմակ են», «վարձու մարդիկ», «մինչև մահ վախենալու են ինձանից», «իրենց ընտանիքներն իմ ձեռքը կրակն են ընկնելու», «իրենք բոլորը շաքարով հիվանդանալու են» իմ արժանապատվությունն ու պատիվը վիրավորող արտահայտություններ են»,- հայցադիմումում գրել է Դավիթ Սանասարյանը:
Նա իրականությանը չհամապատասխանող և զրպարտող արտահայտություններ է որակում նաև հարցազրույցի հետևյալ հատվածները, որոնք նպատակ ունեն արատավորել իր պատիվը և բարի համբավը.
«Դեպքից հետո քառասունհինգ օր է անցել, կարծում եք՝ ես այնպիսի մեկն եմ, ով չգիտե՞, թե ով ումից է պատվեր ստանում… Նրանք ի՞նչ պիտի անեն: Պիտի թուլացնեն, խայտառակեն, վարկաբեկեն Սերժ Սարգսյանի հավատարիմ մարդկանց, որպեսզի «Բարգավաճ Հայաստանը» Ռոբերտ Քոչարյանի հետ գա իշխանության: Ո՞վ է դրանց ֆինանսավորում, ո՞վ է պատվեր տալիս, ուղարկում իմ տան վրա»: «Ո՞վ է ավտոբուսներով բերում, տանս դիմաց դատարկում»: «Ո՞վ չի հասկանում..., անմիջապես դեմքները բացեցին... իսկ մնացած լակոտ-լուկուտները ո՞վ են... ես գիտեմ, թե ինչքան փող են առնում, գալիս են: Անգիր գիտեմ՝ ով է տանում փողերը տալիս, ինչ են անում: Եվ ո՞վ է ֆինանսավորում նրանց. Դոդի Գագոն: Այ այդպես»:
Ակտիվիստը հայցադիմումում ընդամենը երկու պահանջ է ներկայացրել.
հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել իրենից իր հասցեին հնչեցրած վիրավորական արտահայտությունների համար և հերքել իր բարի համբավը, պատիվը, արժանապատվությունը և գործարար համբավն արատավորող տեղեկությունները:

Активисты подали судебный иск против Рубена Айрапетяна
В связи с тем, что 11 августа уже бывший депутат Национального Собрания Рубен Айрапетян дал известное интервью журналу Nouvelles d՝Armenie, активист инициативной группы общественного движения “Требуем наказать всех виновных в произошедшем в “Арснакаре” Давид Санасарян, а также члены инициативной группы “Ваге Аветян” Грануш Харатян и Гарегин Чугасзян сегодня обратились в суд общей юрисдикции столичных административных районов Аван и Нор Норк с иском против бывшего депутата, в котором требуют возместить ущерб, причиненный их чести и достоинству.
Давид Санасарян сообщил “Hetq”, что в интервью Рубен Айрапетян допустил в его адрес недостойные оскорбления, клеветнические и не соответствующие действительности высказывания и угрозы, тем самым опорочив его честь и достоинство.
“Статья получила широкий резонанс в армянской прессе и обществе и после 7 сентября была частично или полностью перепечатана всеми печатными и электронными СМИ. В частности, использованные ответчиком выражения “червяк”, “это стая”, “наемные лица”, “до конца жизни будут меня бояться”, “вместе со своими семьями окажутся в моих руках”, “все они заболеют диабетом” порочат мои честь и достоинство”,- написал в иске Давид Санасарян.
Он квалифицировал как клеветнические и не соответствующие действительности и следующие отрывки из интервью, целью которых было опорочить его честь и доброе имя: “После этого случая прошло сорок пять дней. Вы думаете, я принадлежу к тем, кто не знает, от кого они получают заказ?.. Что они сделают? Ослабят, опозорят, дискредитируют верных Сержу Саргсяну людей, чтобы к власти пришла “Процветающая Армения” вместе с Робертом Кочаряном. Кто их финансирует, кто спускает им заказ и наводит на мой дом?”, “Кто привозит на автобусах и высаживает напротив моего дома?”, “Кто не понимает... Они сразу показали свое лицо... А кто остальные щенки?.. Я знаю, сколько они денег получают, чтобы приходить. Я наизусть знаю, кто им дает деньги, что они делают и кто их финансирует. Это Доди Гаго. Вот так”.
В своем иске активисты выдвинули всего два требования: публично извиниться перед ними за допущенные в их адрес оскорбительные выражения и опровергнуть сведения, порочащие их доброе имя, честь, достоинство и репутацию предпринимателя.