Դադարեցնում են Խոսրովի արգելոցի ֆինանսավորումը նոր տնօրենի պատճառով
«Կինգբունգտուի պահակագիտականն ավարտածը փաստորեն նույնպես կարող է հավակնել Խոսրովի արգելոցի տնօրենի պաշտոնին, եթե այն այժմ զբաղեցնում է Ռոստովի պետական համալսարանի ապրանքագիտության բաժինն ավարտած Գաբրիել Պողոսյանը»,- կես կատակ-կես լուրջ այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Կովկասի բնության հիմնադրամի» համակարգող Արման Վերմիշյանը և հավելեց, որ իրենց կազմակերպությունը, որն արդեն 3 տարի է ուղղակի ֆինանսական աջակցություն էր ցույց տալիս «Խոսրովի արգելոցին», այժմ անժամկետ դադարեցնելու է ֆինանսավորումը:
Կովկասի բնության հիմնադրամը նամակ է գրել բնապահպանության նախարարությանը` պահանջելով չեղյալ համարել «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ի – տնօրենի թափուր տեղի համար հայտարարված և անցկացված մրցույթը և նոր մրցույթ հայտարարել, որի ժամանակ ներկայացված թեկնածուները կունենան գոնե համապատասխան մասնագիտական կրթություն, որը տվյալ դեպքում պարտադիր պայման էր:
«Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի» Հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը հայտարարեց, որ իրենք նույնպես նմանատիպ բովանդակությամբ նամակով դիմել են բնապահպանության նախարարությանը, և իրենց կազմակերպությունը նույնպես դադարեցնում է համագործակցությունը Խոսրովի արգելոցի հետ:
«Խոսրովի արգելոցը ոչ միայն հատուկ պահպանվող տարածք է, այլ նաև գիտական կենտրոն, որի ղեկավարը պետք է ունենա այդ բնագավառի բարձրագույն մասնագիտական կրթություն, տեսլական, հրապարակված հոդվածներ և համապատասխանի մի շարք այլ չափանիշներին ևս: Խոսրովի արգելոցի նորանշանակ տնօրենը չի համապատասպանում այդ պահանջներին: Կարեն Մանվելյանը մտավախություն ունի, որ նման կերպ կարող են վարվել նաև այլ արգելոցների և արգելավայրերի հետ, այդ պատճառով անիմաստ է ներդնել միջոցներ, եթե վտանգ կա, որ դրանք նպատակային չեն տնօրինվելու:
Հիշեցնենք, որ «Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամն» իր ծրագրերի շրջանակներում Խոսրովի արգելոցին տրամադրել է շուրջ կես միլիոն դոլար, իսկ «Կովկասի բնության հիմնադրամը»` 22 մլն դրամ: Այդ միջազգային կազմակերպությունների կողմից աջակցությունը Խոսրովի արգելոցին
փաստորեն դադարեցվում է, քանի դեռ Գաբրիել Պողոսյանը զբաղեցնում է արգելոցի տնօրենի պատասխանատու պաշտոնը:

Из-за нового директора прекращается финансирование Хосровского заповедника
"Если сегодня директором Хосровского заповедника является Габриел Погосян, окончивший товароведческий факультет Ростовского государственного университета, то выпускник сторожевого факультета Кингбунгтуйского университета фактически тоже может претендовать на этот пост",- пошутил сегодня на пресс-конференции координатор фонда "Природа Кавказа" Арман Вермишян, добавив, что их организация, которая в течение трех лет оказывала финансовую помощь Хосровскому заповеднику, решила прекратить финансирование на неопределенный срок.
Фонд "Природа Кавказа" направил письмо Министерству экологии с требованием признать недействительным состоявшийся конкурс на замещение вакантной должности директора ГНКО "Заповедник "Хосровский лес" и объявить новый конкурс с тем, чтобы кандидаты, которые примут в нем участие, имели хотя бы соответствующее специальное образование, что в данном случае является обязательным условием.
С аналогичным письмом в Министерство экологии обратился и армянский филиал Всемирного фонда дикой природы, директор которого  Карен Манвелян сообщил, что их организация также прекращает сотрудничество с Хосровским заповедником.
"Хосровский заповедник – это не только особо охраняемая территория, но и научный центр, руководитель которого должен иметь высшее специальное образование, опубликованные статьи и соответствовать ряду других стандартов. Новоназначенный директор Хосровского заповедника не соответствует этим требованиям",- сказал Карен Манвелян. Он выразил опасение тем, что аналогичный подход может быть проявлен и к другим заповедникам и заказникам, а потому не имеет смысла вкладывать средства, если есть опасность, что они могут быть использованы не по назначению, добавил Манвелян.
Напомним, что Всемирный фонд дикой природы в рамках своих программ выделил Хосровскому заповеднику около полумиллиона долларов, а фонд "Природа Кавказа" – 22 млн драмов. Теперь содействие этих международных организаций будет прекращено до тех пор, пока ответственный пост директора Хосровского заповедника будет занимать Габриел Погосян.