Թոսունյանները պահանջում են արդար դատավարություն
2010 թ. Քաջարանում մահվան ելքով ծեծկռտուքին մասնակցելու համար խուլիգանության հոդվածով կալանավորվել է Գևորգ Թոսունյանը, ով այն ժամանակ այս գործով միայն որպես վկա էր անցել: Կալանավորվել են նաև Թոսունյանների ընտանիքի այլ անդամներ:
Թոսունյաններն այսօր առավոտյան ՀՀ Գլխավոր դատախազության դիմաց բողոքի ակցիա էին անցկացնում՝ պահանջելով արդար դատավարություն:
Խոսքը 2010 թ. օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 20-ի սահմաններում, Քաջարանի մշակույթի տան մոտակայքում գործող սրճարանի բացօթյա հատվածում Գրիգոր Պապյանի հետ Գևորգ Թոսունյանի և Սահակ Սահակյանի վիճաբանելու մասին է: Վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի հետևանքով մահացել էր Գրիգոր Պապյանը:
Հիշեցնենք, որ այս գործով ձերբակալվել էր նաև Սյունիքի մարզի դատախազի նախկին տեղակալ Էդիկ Հովսեփյանը՝ առանձնապես ծանր հանցագործության՝ Գրիգոր Պապյանի սպանության վերաբերյալ քննվող քրեական գործով ապացույց կեղծելու կասկածանքով:
Նույն քրեական գործի շրջանակներում կալանավորվել էին Սյունիքի մարզի ոստիկանության քննչական բաժնի նախկին քննիչ Արման Ենգոյանը և Կապանի ոստիկանության պետի օպերատիվ գծով նախկին տեղակալԳագիկ Դանիելյանը:
Գևորգ Թոսունյանի մայրը՝ Մանյա Գրիգորյանը, «Հետքի» հետ զրույցում ասաց. «Մեծ տղայիս՝ Գևորգ Թոսունյանին, մեղադրում են ծեծկռտուքին մասնակցելու համար, ամուսինս ձերբակալվել է կեղծ ցուցմունքների հիման վրա: Վիճաբանություն է տեղի ունեցել ժամը 20-ին ու վերջացել, իսկ այդ ծեծկռտուքը՝ 22:30-ին, ինչ-որ սրճարանի դիմաց՝ Քաջարանում: Գևորգը դատավարություններին որպես վկա է մասնակցել, իր ասելիքն ասել է ու վերջ, իսկ հիմա՝ 2 տարի անցած, երբ տղաս արդեն այստեղ չէր՝ Ռուսաստանում էր, մեզ ասացին, որ ձեր տղան գտնվում է հետախուզման մեջ: Նա ինքնակամ եկավ, ներկայացավ, ու նրան ձերբակալեցին, բերեցին Երևան:
Ամուսնուս դեմ այդ սրճարանի աշխատողներից ինչ-որ մեկը ցուցմունք է տվել, որ Հակոբ Թոսունյանն իրեն վախեցրել է, և այդ հոդվածով արդեն 6 ամիս է, պահում են նրան՝ չնայած դեպքի ընթացքում ես և ամուսինս այստեղ չենք եղել՝ Ռուսաստանում ենք եղել: Բանակում գտնվող տղայիս՝ Ջորջին, նույնպես կալանավորել են նույն մեղադրանքով՝ ծեծկռտուքին մասնակցելու համար»:
Թոսունյանների ընտանիքը բողոքում է այն բանից, որ դատավարությունը ձգձգվում է, և պահանջում է արդար դատավարություն: «Ամուսնուս պահանջածը միայն դեղորայքն է: Նա ասում է, որ իրեն անգամ սնունդ պետք չէ, ինքը ջուրն ու հացը կթաթախի կուտի: Ինֆարկտ է տարել, ունի առողջական խնդիրներ լյարդի և լեղապարկի հետ կապված: Բժիշկները նայում են, ինչքան կարողանում են, միայն թե տեղում»,- հավելում է Մանյա Գրիգորյանը:
Դեպքի իրավական կողմի մասին «Հետքին» պարզաբանումներ տվեց Թոսունյանների իրավապաշտպան Վահագն Մանուկյանը:
«Ամբողջ ընտանիքի՝ երեք որդիների և հոր նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում: Հայրը և երկու տղան կալանքի տակ են: Գևորգ Թոսունյանը մեղադրվում է խուլիգանություն կատարելու համար, Գևորգի հայրը՝ Հակոբ Թոսունյանը՝ վկային հարկադրելու ցուցմունքը փոխելու և կեղծ ապացույցներ ձեռք բերելուն օժանդակելու հարցում: Դեպքի հետ կապված կա դատական ակտ, սակայն վերաքննիչ դատարանը դատական ակտը բեկանել է, ուղարկել է լրացուցիչ դատաքննության, որի ընթացում առանձին վարույթ է իրականացվել, որի շրջանակներում էլ կատարվում է այս գործի քննությունը»,- ասաց Վահագն Մանուկյանը:
Փաստաբանը, ով ներկայացնում է միայն Թոսունյանների շահերը, նշեց, որ այս գործով 10 մեղադրյալ կա, ըստ նախաքննական մարմնի վարկածի՝ Թոսունյաններն այս դեպքին առնչվում են որպես մասնակից, սակայն հերքում են իրենց առնչությունը տվյալ խուլիգանությանը:
«Թե ինչ ապացույցներ և գործողություններ կան, արդեն ժամանակը ցույց կտա: Պարզապես եթե կան այդպիսի ցուցմունքներ, ապա առաջանում են էական հակասություններ: Նախաքննական մարմինն այդ դեպքում պարտավոր է կատարել առերես հարցաքննություն, որն այս պահի դրությամբ չի կատարվել, բայց մենք միջնորդություններ ենք ներկայացրել քննիչին»,- ասաց Վահագն Մանուկյանը:

Тосуняны требуют справедливого судебного процесса
По обвинению в участии в драке со смертельным исходом, которая произошла в Каджаране в 2010 г., арестован Геворк Тосунян, ранее проходивший по данному делу свидетелем. Арестованы и другие члены этой семьи.
Сегодня утром Тосуняны провели акцию протеста перед зданием Генпрокуратуры РА, требуя справедливого судебного процесса.
Речь идет о конфликте Геворка Тосуняна и Саака Саакяна с Григором Папяном, который произошел вечером 28 августа 2010 г. в открытом кафе рядом с Домом культуры Каджарана. Конфликт перерос в драку, вследствие которой Григор Папян умер.
Напомним, что по этому делу был задержан и бывший заместитель прокурора Сюникской области Эдик Овсепян, которого обвинили в совершении особо тяжкого преступления – сокрытии доказательств по расследуемому уголовному делу.
В рамках этого же дела были арестованы бывший следователь следственного отдела полиции Сюникской области Арман Енгоян и бывший заместитель по оперативной линии начальника полиции Капана Гагик Даниелян.
Мать Геворка Тосуняна Маня Григорян в беседе с "Hetq" сказала: "Моего старшего сына, Геворка Тосуняна, обвиняют в участии в драке. Муж задержан по обвинению в даче ложных показаний. Конфликт произошел в 20 часов и был исчерпан, а драка началась в 22.30 напротив какого-то кафе в Каджаране. В суде Геворк выступал свидетелем, он дал показания, и на это все закончилось. А сейчас, спустя два года, когда мой сын уже находился в России, нам сказали, что он объявлен в розыск. Геворк добровольно явился, и его арестовали и доставили в Ереван.
Показания против моего мужа дал один из работников кафе, который заявил, что Акоп Тосунян угрожал ему. По этой статье его уже 6 месяцев держат в заключении, хотя во время этого инцидента я и муж находились в России. По обвинению в участии в этой драке арестовали и моего другого сына, Джорджа, который служил в армии".
Семья Тосунянов протестует против затягивания судебного процесса и требует, чтобы он проводился справедливо. "Муж требует только лекарств, говорит, что продукты ему не нужны, что он может обойтись хлебом и водой. Он перенес инфаркт, у него проблемы с печенью и желчным пузырем. Врачи его осматривают, но там, на месте",- добавила Маня Григорян.
О правовой стороне стороне дел разъяснения "Hetq" дал адвокат Тосунянов Ваагн Манукян.
"Уголовное преследование осуществляется в отношении целой семьи – трех сыновей и отца. Отец и двое сыновей находятся под арестом. Геворк Тосунян обвиняется в совершении хулиганства, отец Геворка, Акоп Тосунян, – в принеуждении свидетеля к изменению показаний и содействии в получении ложных доказательств. В связи с инцидентом есть судебный акт, который Апелляционный суд отменил, направив дело на дополнительное судебное следствие",- сообщил Манукян.
По его словам, по данному делу проходят 10 обвиняемых. Согласно версии предварительного следствия, Тосуняны являются участниками инцидента, но они отрицают свою причастность к этому хулиганству.
"То, какие доказательства имеются, покажет время. Просто если есть такие показания, возникают существенные противоречия. В этом случае орган предварительного следствия обязан провести очную ставку, что до сих пор не сделано. Но мы уже представили следователю ходатайства",- сказал Ваагн Манукян.