Քաղաքացիները շարժվում են դեպի ՄԻՊ գրասենյակ
ԱԺ մեծամասնություն կազմող ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ն այսօր մերժեցին «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը: Դրանով առաջարկվում էր 2014-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր նորմի իրագործումը հետաձգել մեկ տարով, որի ընթացքում պետք է լինեին համապատասխան քննարկումներ:
Պարտադիր բաղադրիչի դեմ բողոքող քաղաքացիները, որոնք երեկ նույնպես հավաքվել էին ԱԺ-ի դիմաց, այսօր առավոտից կրկին դուրս էին եկել խորհրդարանի մոտ՝ իրենց պահանջը հասցնելու օրենսդիրներին: Երբ ԱԺ մեծամասնությունը ականջալուր չեղավ բազմաթիվ մարդկանց բողոքին, նրանք որոշեցին քայլել դեպի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ:
Այս պահին ցուցարարները շարժվում են այդ ուղղությամբ՝ հընթացս փողոցում գտնվող մարդկանց տեղեկացնելով իրենց եւ նրանց իրավունքների ու գալիք տարվանից նախատեսված փոփոխության մասին:

Участники акции протеста направились к офису ЗПЧ
Составляющие парламентское большинство Республиканская партия Армении и партия “Оринац еркир” на сегодняшнем заседании Национального Собрания отклонили проект заявления НС “О применени обязательного компонента накопительной пенсионной системы”. Проектом предлагалось отсрочить на год применение обязательной нормы закона “О накопительной пенсионной системе”, который вступит в силу с 1 января 2014 года.
Протестующие против обязательного компонента граждане сегодня, как и вчера, собрались перед парламентом, чтобы заявить депутатам о своем требовании. После того, как парламентское большинство не прислушалось к недовольству граждан, они решили направиться к офису Защитника прав человека РА.
В настоящий момент участники акции идут к офису омбудсмена Армении, попутно информируя прохожих об их правах и предусмотренном с будущего года изменении в пенсионной системе.