Զոհվածների հարազատները պահանջում են օրենքով հասանելիք գումարները
Այսօր արդեն 4-րդ օրն է, ինչ Թեհրան-Երեւան թռիչքն իրականացնող վթարի ենթարկված (2001 թ.) «Յակ-40» ինքնաթիռի անձնակազմի 5 զոհված անդամների ընտանիքները Կառավարության շենքի դիմաց իրենց բողոքն են արտահայտում` պահանջելով հանդիպում վարչապետի հետ: Քաղաքացիները ցանկանում են ստանալ օրենքով սահմանված նպաստները, որոնք դադարեցվել են 2007 թվականից:
«Մենք տան կերակրողին ենք կորցրել, տղամարդ չկա էլ տանը, երեխաները սոված են, ինչպե՞ս ապրենք»,- «Հետքի» հետ զրույցում դժգոհում էին զոհվածների կանայք: «Հայկական Ավիաուղիներ» ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել եւ լուծարվել է, որից հետո զոհվածների հարազատները չեն կարողանում ստանալ իրենց հասանելիք նպաստները: Քաղաքացիների հետ հանդիպեց Կառավարության քաղաքացիների ընդունման եւ դիմումների քննարկման վարչության աշխատակից Հայկ Սիմոնյանը, ով բացատրեց, որ Կառավարությունը չի կարող փոխհատուցել զոհվածների ընտանիքներին նպաստները:
«Հարյուրավոր ընկերություններ լուծարվել են` թողնելով չվճարված պարտքեր, Կառավարությունը չի կարող բոլորի պարտքերն իր վրա վերցնել»,- ասաց Հայկ Սիմոնյանը: Նա քաղաքացիներին համբերության կոչ արեց եւ հորդորեց սպասել այնքան ժամանակ, մինչեւ «Հայկական Ավիաուղիներ» ընկերությունը վաճառի Սեւանի ափամերձ տարածքում գտնվող իր հողամասը եւ վճարի նպաստները: «Էրեխեքը սոված են, ո՞նց բացատրենք, որ սպասեն, մարդիկ Նոր տարի են նշում, իսկ մենք ասենք` սպասեք, մինչեւ հողամասը վաճառվի՞»,- հակադարձեց Սուսաննա Գրիգորյանը: Զոհվածների հարազատները կարծում են, որ «Հայկական Ավիաուղիները» չի ցանկանում վաճառել այդ հողամասը, այլապես այն վաղուց կարող էին վաճառել: Սրան ի պատասխան Հայկ Սիմոնյանը նշեց, որ տնտեսական ճգնաժամի արդյունքում հողատարածքների վաճառքը նվազել է, սակայն վստահեցրեց, որ ինտենսիվ աշխատում են հողամասը վաճառելու համար:
Քաղաքացիներին չհաջողվեց վարչապետին անձամբ հանդիպել. քաղաքացիների ընդունման եւ դիմումների քննարկման վարչության աշխատակից Հայկ Սիմոնյանն ասաց, որ դա հնարավոր չէ: Զոհվածների հարազատները պահանջեցին գրավոր պատասխան, որ մերժում են իրենց նպաստների հարցը լուծել: Հայկ Սիմոնյանը խոստացավ, որ գրավոր պատասխանը մինչեւ ամսվա վերջ կստանան Քաղավիացիայի վարչությունից: Այսքանով չբավարարվելով` զոհվածների հարազատները գնացին նախագահական նստավայր` իրենց խնդրի մասին Սերժ Սարգսյանին հիշեցնելու:

Today, relatives of the 5 crew members killed as a result of the “Yak-40”air crash in 2001, continued their protest in front of the Government Building in Yerevan for the fourth day. They are demanding an audience with Prime Minister Sargsyan and the continuation of pensions halted as of 2007. “We lost family bread-winners. There are no more men in our homes. The children are hungry. How will we cope?” complained the women, holding up signs of their demands. The “Armenian Airlines” company went belly up and later dissolved. As a result, the family members haven’t been able to receive the monies due them.
Hayk Simonyan, from the Citizens Admission Division, met with the women, telling them that the government was not in a position to help them. “There are hundreds of companies that go bankrupt, leaving unpaid debts. The government just can’t step in and pay off all their liabilities,” Mr. Simonyan stated. He urged the women to be patient until the government sold off a piece of land belonging to Armenian Airlines” near the shore of Lake Sevan in order to pay them the pensions owed. “My kids are hungry. How should I explain to them to wait? People are getting ready to celebrate the holidays and they want me to tell them to hold on until they sell off some land?” argued Susanna Grigoryan, one of the protestors. Not getting what they believed to be a satisfactory answer from the government official, the women took their protest to the Presidential Palace, hoping to attract the ear of President Sargsyan himself.