Դատավոր Կուբանյանը՝ «Նաիրիտի» գործի մասին. «Ինչ-որ շատ ենք ձգձգում էս նիստը»
«Նաիրիտ գործարանի» դեմ իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության դատական նիստը այսօր կրկին հետաձգվեց: «Նաիրիտ գործարանի» ներկայացուցիչ Նելլի Թովմասյանը դատարանին հայտնեց, որ Իրանի հետ առնչվող հարաբերությունները կարգավորող ստորաբաժանումը ստուգել է ընկերության ներկայացրած փաստաթղթերը, սակայն դրանց վերաբերյալ դիրքորոշմում կարտահայտի դատաքննության ընթացքում: Իսկ մինչ այդ գործարանի ներկայացուցիչը նորից ժամանակ խնդրեց՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության պետռեգիստրին պաշտոնապես դիմելու և իրանական ընկերության վերաբերյալ որոշոակի տեղեկություններ ստանալու նպատակով:
SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Վրեժ Խաչիկյանն էլ նշեց, որ շուտով ընկերության տնօրենը Հայաստան է ժամանելու և ներկայացնելու է գործին առնչվող այլ փաստաթղթեր, ըստ այդմ՝ խնդրեց նիստը նշանակել մապրիլի վերջին՝ այնպես, որ հասցնի այդ փաստաթղթերը ևս ներկայացնել դատարանին:
Դատավոր Արա Կուբանյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ է տալու նոր տնօրենի՝ Հայաստան ժամանելը կամ ինչ հավելյալ փաստաթղղթեր նա պետք է ներկայացնի: Վ. Խաչիկյանը նշեց, որ ուզում է ներկայացնել նախկին տնօրենի հետ նամակագրությունը և այլ փաստաթղթեր: «Քանի որ 10 տարվա գործարք է, ինչ-որ պահանջում են, տնօրենը պետք է իր հետ բերի նախկին նամակագրության տվյալներից»,- իր միջնորդության վերաբերյալ «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Վրեժ Խաչիկյանը:
«Ինչ-որ շատ ենք ձգձգում էս նիստը: Ես չհասկացա, վերջիվերջո, ոչ տնօրենն է գալիս, ոչ դուք եք պատրաստ, ոչ էլ դուք եք հարցում անում: Վերջիվերջո չե՞ք կարող ընդհանուր հայտարարի գալ, որ իմանանք ու ավարտենք էս նիստը»,- դիմեց դատավոր Արա Կուբանյանը կողմերին: Այնուհանդերձ, հարգելով կողմերի միջնորդությունները, դատական նիստը հետաձգեց մինչև ապրիլի 26-ը:
Դատական նիստից հետո «Հետքի» հարցին, թե ինչու է անհրաժեշտություն առաջացել դիմել Իրանի պետռեգիստրին, Նելլի Թովմասյանը չցանկացավ բացատրություն տալ. «Ես լիազորված չեմ լրագրողների հարցերին պատասխանել»:
Ըստ փաստաբան Խաչիկյանին, գուցե պատճառն այն է, որ հայցվոր կողմի հասցեն փոխվել է և իրենք ներկայացրել են Արդյունաբերողների պալատի տեղեկանքը՝ նոր հասցեով, սակայն չեն ներկայացրել պետռեգիստրի վկայականը: Եվ քանի որ գործարանը նախկին հասցեով հարցում էր կատարել և այն հետ էր վերադարձել, ուզում են պաշտոնապես ճշտել:
Հիշեցնենք, որ իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերությունը պահանջում է սնանկ ճանաչել «Նաիրիտ գործարանը», քանի որ, ըստ հայցվորի, «Նաիրիտ գործարանը» իրենց պարտք է շուրջ 27 հազար դոլար:

Судья Кубанян о деле “Наирита”: “Мы что-то слишком затянули заседание”
Сегодняшнее судебное заседание по иску иранской компании SandbadTir INTL Transport Co.LTD против завода “Наирит” вновь было отложено. Представитель завода Нелли Товмасян сообщила суду, что отдел по связям с Ираном проверил представленные компанией документы, однако отношение к ним будет выражено в ходе судебного процесса. П до этого представитель завода вновь попросила время для официального обращения в госрегистр Исламской Республики Иран с целью получения определенных сведений об иранской компании.
Представитель интересов компании SandbadTir INTL Transport Co.LTD адвокат Вреж Хачикян в свою очередь отметил, что директор компании в ближайшее время прибудет в Армению и представит другие документы по данному делу. В связи с этим адвокат попросил назначить заседание на конец апреля, чтобы он успел представить суду новые документы.
Судья Кубанян поинтересовался, что даст приезд в Армению нового директора и какие дополнительные документы он должен представить. В.Хачикян пояснил, что хочет представить переписку с бывшим директором, а также другие документы.
“Поскольку это сделка 10-летней давности, то затребованные данные директор должен представить из переписки”,- сказал в беседе с “Hetq” Вреж Хачикян.
“Мы что-то слишком затянули это заседание. Директор не приезжает, вы не готовы, а вы не посылаете запрос. В конце концов почему вы не можете придти к общему знаменателю, чтобы мы смогли закончить заседание?”- обратился к сторонам судья Ара Кубанян. Тем не менее он удовлетворил ходатайства и отложил судебное заседание до 26 апреля.
После судебного заседания “Hetq” обратился к Нелли Товмасян с вопросом, почему возникла необходимость обратиться в госрегистр Ирана, однако представитель “Наирита” не захотела давать какие-либо объяснения. “Я не уполномочена отвечать на вопросы журналистов”,-  сказала Н.Товмасян.
По мнению адвоката Хачикяна, причина, возможно, в том, что адрес истца изменился, и они представили справку Палаты промышленников с новым адресом, но не представили свидетельство госрегистра. И поскольку запрос, который завод отправил по старому адресу, вернулся обратно, то сейчас хотят официально уточнить адрес.
Напомним, что иранская компания SandbadTir INTL Transport Co.LTD требует признать завод “Наирит” банкротом, поскольку, согласно истцу, завод задолжал им около 27 тысяч долларов.