Ոստիկանների վրա կրակած անձն ասել է, որ նման կերպ բողոք է հայտնել
Սույն թվականի հունիսի 13-ին ՀՀ ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խումբը այցելելով ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաի վարչության Երևանի ՁՊՎ և հանդիպել էր Հ. Կյուրեղյանին, ով սույն թվականի հունիսի 12-ին բերման էր ենթարկվել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտից` ծառայություն իրականացնող ոստիկանների ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու կապակցությամբ, որով իր բողոքն էր արտահայտում:
Առանձնազրույցի ընթացքում և համապատասխան գրանցամատյանը ուսումնասիրելու ընթացքում արձանագրվել է, որ Հ. Կյուրեղյանը ունի բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ, որոնց վերաբերյալ Հ. Կյուրեղյանը հրաժարվեց որևէ հայտարարություն անել, նշելով, որ ավելի ուշ կանդրադառնա դրանց:
Դիտորդական խմբի անդամների այն հարցին, թե ձերբակալվելուց պաշտպան ներգրավվել է գործին, նա պատասխանեց. «Չգիտեմ, թե ինչ ձևով պետք է պաշտպան ունենամ և ինչ ձևով պետք է օգտվեմ պաշտպան ունենալու իրավունքից»: Դիտորդական խումբը մանրամասն ներկայացրեց ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված պահանջները և ընթացակարգը: Միաժամանակ Հ. Կյուրեղյանը ցանկացավ դիտորդական խմբի միջոցով հասարակությանը իրազեկել, իր քայլի նպատակը. «Ես իմ բողոքը տվյալ ձևով ներկայացրել եմ նրա համար, որովհետև կարծում եմ, որ Շանթ Հարությունյանի գործը ընդհանրապես պետք է դատաքննության փուլին չհասներ, և Շ. Հարությունյանը պետք է ազատ արձակվեր, և միաժամանակ բողոքում եմ անարդար և կոռուպացված դատական համակարգի դեմ»:
Հ. Կյուրեղյանը միաժամանակ նշեց. «Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ատրճանակով կրակելիս ամբողջությամբ գտնվել եմ գիտակից վիճակում և կրակ եմ արձակել միայն 4-5 տղամարդ ոստիկանների ուղղությամբ և ես ոչ մի կին ոստիկանի ուղղությամբ կրակ չեմ արձակել, որը ոստիկանության բաժնում փորձում են փաթաթել իմ վզին: Ես արժանապատիվ անձնավորություն եմ և իմ կյանքում ընդհանրապես կնոջ վրա ձեռք չեմ բարձրացրել ու չեմ բարձրացնի, դա ներկայիս ոստիկանության աշխատելու և անձին նվաստացնելու մեխնիզմն է»:

Стрелявший в полицейских мужчина сказал, что таким образом выражал протест
13 июня с.г. общественная наблюдательская группа, осуществляющая контроль за местами содержания задержанных лиц полиции РА, посетила КПЗ управления полиции города Еревана, где встретилась с Айком Кюрегяном, который 12 июня с.г. был подвергнут приводу от здания суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш в связи с выстрелами, произведенными им в направлении несших службу полицейских. Задержанный заявил, что таким образом выражал свой протест.
В ходе беседы и изучения соответствующих записей в журнале было констатировано, что А.Кюрегян получил многочисленные телесные повреждения, по поводу которых он отказался сделать какое-либо заявление, отметив, что коснется этого вопроса позже.
На вопрос членов наблюдательской группы, был ли вовлечен в дело адвокат после его задержания, Курегян ответил: “Не знаю, каким образом я должен иметь защитника и как должен был воспользоваться своим право иметь защитника”.
Наблюдательская группа подробно представила требования законодательства РА. Вместе с тем Кюрегян выразил желание посредством наблюдательской группы проинформировать общественность о цели своего шага: “Таким образом я выразил свой протест против того, что дело Шанта Арутюняна вообще не должно было дойти до суда, и Шант Арутюнян должен был быть освобожден. Вместе с тем я протестовал против несправедливой и коррумпированной судебной системы”.
Айк Кюрегян также отметил: “Официально заявляю, что в процессе стрельбы из пистолета я находился в здравом уме и вел огонь только в направлении 4-5 полицейских-мужчин. В женщину-полицейского я не стрелял, что хотят навязать мне в отделении полиции. Я человек порядочный и никогда в своей жизни не поднимал руку на женщину. Это механизм работы полиции и унижения личности”.