ՀՀԿ-ն քվորում ապահովելու համար պատգամավորներին «քերեց,բերեց» դահլիճ
Ազգային ժողովում իրավիճակն այսօր պակաս թեժ չէ: Իշխող Հանրապետական մեծամասնությունն այս անգամ էլ չկարողացավ քվորում ապահովել նիստը սկսելու համար: Երբ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատգամավորներին առաջարկեց գրանցվել, խորհրդարանական ոչ իշխանական խմբակցությունների քառյակն ու ՕԵԿ-ը լքեցին դահլիճը` տեսնելով, որ ՀՀԿ-ում պատգամավորների թիվը պահանջվող նվազագույն 66 ձայնից քիչ է:
Արդյունքում գրանցվեց ընդամենը 63 պատգամավոր, և հայտարարվեց երեքժամյա ընդմիջում: ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը պատգամավորների բացակայությունը պատճառաբանեց գործուղումների մեջ լինելու հանգամանքով: «Դա ձեզ է թվում, գործուղումների մեջ են մարդիկ, կամաց աստիճանաբար գալիս են, մի անհանգստացեք, ընդդիմությանն էլ ասեք, որ չանհանգստանան»,- ասաց նա:
Նա նշեց, որ միայն 5 րոպեում ԱԺ ժամանեցին ՀՀԿ-ական երկու պատգամավոր: ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ նշեց, թե շատ հնարավոր է «քերեն մի տեղից» ու բերեն գրանցվելու: Նա նշեց, որ ոչ իշխանական ուժերի ակցիան` դուրս գալ գրանցման ժամանակ, տապալեց նիստը: Իսկ ՀՀԿ-ական պատգամավորների վերաբերմունքը` նիստերին չներկայանալը, Զուրաբյանը որակեց որպես անարգանք ԱԺ-ի նկատմամբ: Ընդմիջումից հետո գրանցվեց երեք պատգամավոր, ու ՀՀԿ-ն ի վերջո ապահովեց անհրաժեշտ 66 ձայնը` նիստը սկսկելու համար: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն էլ, դիմելով ոչ իշխանական ուժերին, նշեց, որ նրանք նպատակ ունեին պարզապես խափանել ԱԺ բնականոն աշխատանքը: Իսկ նիստից ուշացող ՀՀԿ-ականներին ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ վաղն էլ նիստը տասնմեկին է սկսվում: «Առավել ևս եթե այսպես շարունակվի, վաղն էլ, մյուս օրն էլ, երկուշաբթի էլ, երեքշաբթի էլ նիստ կանենք»,- նախազգուշացրեց Սահակյանը:

Majority Republican Party 'Digs and Pokes' to Assemble Parliamentary Quorum
The atmosphere in Armenia’s parliament was tense again today, due to the fact that the majority Republican Party was unable to gather a quorum to start the legislative session.
When the minority factions realized that the Republican Party, with its 70 MPs, failed to assemble the required 66 needed for a quorum, they walked out of the chamber along with the five deputies of the Rule of Law faction.
With only 63 Republican Party MPs present, parliamentary speaker Galust Sahakyan was forced to declare a three hour recess.
Republican Party faction head Vahram Baghdasaryan stated that some of his MPs were away on parliament related business and that they would soon return.
When Baghdasaryan said that two MPs had already arrived in the space of five minutes, HAK faction head Levon Zurabyan joked, “Dig and poke around and bring them.”
After the recess, an additional three Republican Party MPs registered, thus garnering the 66 needed for a quorum.
Parliamentary speaker Sahakyan chided the opposition for attempting to undermine the work of the legislature.