Հիվանդները դժգոհում են հայկական արտադրության դեղից. ընկերության սեփականատերերից մեկը Գագիկ Հարությունյանի որդին է
Պետպատվերով տրվող հայկական և հնդկական արտադրության դեղորայքների վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումից հետո խմբագրություն զանգահարեցին տասնյակ մարդիկ, ովքեր ևս դժգոհեցին իրենց տրվող դեղերի արդյունավետությունից։
Անահիտ Պետրոսյանը  (անունը փոխված է)  «Հետք» չէր զանգահարել։ Նա եկել էր առողջապահության նախարարություն՝ պարզաբանում պահանջելու հերթական դիմումներից մեկին ստացած պատասխանին։ Բայց այդ պատախանը միակը չէր․ձեռքում ամուր պահած  սև պայուսակի մեջ մինչ օրս պետական տարբեր ատյաններին ուղարկված դիմումներն են եւ դրանց պատասխանները։ Առաջին կարգի հաշմանդամ և հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող որդուն արդեն մի քանի ամիս է՝ հայկական արտադրության «Օլանզապին» են տալիս։
Այս դեղը, ինչպես նաև մեր նախորդ հրապարակման մեջ հիշատակած «Կարբամազեպին»-ը արտադրում է  հայկական «Արփիմեդ» ընկերությունը։ Մինչև 2014թ. մայիս-հունիս ամիսները տիկին Անահիտը ստանում էր ամերիկյան «Էլայ Լիլի եւ Քոմպանի» ընկերության «Զիպրեքսա» հոգեմետ դեղը: «Դրա առնչությամբ խնդիր չկար,- ասում է նա,- շատ լավ, շատ սովորական էր իրեն զգում, մարդկանց հետ նորմալ շփվում էր»։  Հայկական «Օլանզապին»-ն ընդունելուց  հետո տղայի վիճակը կտրուկ վատացել է: «Մոտը թունավորումներ, փսխումներ սկսվեցին, ավելի գրգռվեց, սկսեց ցնցվել, նույնսիկ ուզում էր իրան վնասել»,- ասում է Անահիտ Պետրոսյանը։ Այդ պատճառով էլ  Անահիտը ստիպված դեղատնից է գնում ամերիկյան «Զիպրեքսա»-ն՝ մեկ հաբի համար վճարելով 3000-3300 դրամ։  Իր և որդու ստացած հաշմանդամության թոշակը միասին կազմում է ամսական 50 000 դրամ, որի մեծ մասը ծախսվում է դեղեր գնելու վրա․ «Ի՞նչ անեմ․․․բա իմ տղաս ա, իմ որդիս ա, իմ միակ երեխեն ա դա․․․»։
Առողջապահության նախարարության շահագրգռվածությունից անցել է արդեն 2 ամիս
«Հոգեկան առողջության վերականգման հայկական ասոցիացիայի» տնօրեն  Կարինե  Թուխիկյանը շատ լավ է ճանաչում Անահիտ Պետրոսյանին․ նրա և տասնյակ այլ առողջական խնդիրներ ունեցող մարդկանց և իրենց ծնողների հետ մոտ 2 ամիս առաջ դիմել է առողջապահության նախարարություն։ Մասնակցել են Ավանի հոգեբուժական կլինիկայում իրականացվող «հարցախույզին», որի ընթացքում  հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող  64 մարդկանցից գրեթե բոլորն ասել են, որ միայն «Զիպրեքսա»-ն է իրենց օգնում։  «Մեր շահառուները  մոտ 10 տարի օգտագործում են այդ դեղը,- ասում է Կարինե Թուխիկյանը,- նրանց մեջ կան մադրիկ, ովքեր ամուսնացել են, ընտանիք են կազմել, աշխատանք ունեն,  սովորում են, դիպլոմներ են պաշտպանում, իսկ հիմա նրանց վիճակն օր օրի վատանում է․ նորից ընկնում են հիվանդանոցներ»։
«Հոգեկան առողջության վերականգման հայկական ասոցիացիա»-ում կա մոտ 400 հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող մարդ։ Նրանցից շատերը ստեղծագործում են՝ նկարում, երգի բառեր գրում, զանազան իրեր պատրաստում, տարբեր դասընթացների մասնակցում, բայց դա միայն այն ժամանակ, երբ իրենց լավ են զգում։ Իրենց շահերը պաշտպանում են լուռ․դիմումներ են ուղարկում պետական տարբեր կառույցներին, հանդիպում նրանց ներկայացուցչների հետ միայն փակ դռների հետևում. ամաչում են, որ իրենց կարող են  տեսնել և ճանաչել։
«Իրենք ապրել են ուզում, ամուսնանալ են ուզում, հասարակության լիարժեք անդամ դառնալ են ուզում, իսկ նախարարության «քոփի-փեստ» արած պատասխաններն օգուտ չեն տալիս»,- ասում է Կ․Թուխիկյանը։
Ո՞վ է «Արփիմեդ» ընկերության սեփականատերը և ինչի՞ց կարող է 30-50%-ով նվազել դեղի «էֆֆեկտիվությունը»
«2013թ. դեկտեմբեր էր,- պատմում է Կ․Թուխիկյանը,- մենք մեր խորհրդի անդմաներով  հանդիպեցինք «Արփիեդ»-ի տնօրեն Վաչագան Ղազարյանի հետ։ Տնօրենն ասաց՝ «այո՛, ես մրցույթին մասնակցելու եմ, շահելու եմ ու շահույթ էլ ունենալու եմ»։ Կ․ Թուխիկյանի խոսքերով՝ դեկտեմբերի 23-ին՝ դեղերի գնման մրցույթի ավարտից մի քանի ժամ հետո, տնօրենը զանգահարել է իրեն և ասել. «Իսկ դուք գիտե՞ք՝ մենք շահեցինք»։ Վաչագան Ղազարյանը ժխտում է այս դեպքի եղելությունը։ Նրա խոսքերով՝ Կ․Թուխիկյանն ինքն է իրեն զանգել՝ մրցույթի մասին տեղեկություններ ստանալու համար։ Վ․Ղազարյանը նաև ավելացնում է, որ մինչ այժմ «Օլանզապին» դեղի վերաբերյալ դժգոհություններ չի ստացել․ «Մեր դեղը համարժեք է ամերիկյան «Զիպրեքսա» դեղին և ոչ մի բանով չի զիջում»։
Հիվանդների դժգոհությունները,ըստ նրա, բավարար հիմք չեն, քանի որ նրանք ներշնչվում են  դեղի հասցեին հնչող վատ կարծիքներից, իսկ դա «30-50%-ով նվազեցնում է դեղի էֆեկտիվությունը»։  «Հոգեկան հիվանդից ի՞նչ եք ուզում,- ասում է Վ․Ղազարյանը,- նա հիվանդ է, նրան որ ասես՝ սա վատ է, իհարկե, չի օգնի։ Բժիշկը պետք է գնահատի, հիվանդը չի կարող գնահատել»։ Հիվանդի առողջական վիճակի վատթարացումը, ըստ նրա, դեռևս դեղի բավարար գնահատական չէ, քանի որ «բոլոր դեղերը կարող են ցանկացած հիվանդի մոտ ցանկացած բացասկական էֆեկտ առաջացնել»։
«Հիվանդը, եթե առաջին անգամ օգտագործում է, ասենք, «Օլանզապինը»՝ հայկական արտադրության, խնդիր չկա, բայց եթե հիվանդն օգտագործած է լինում ամերիկականն ու անցնում է հայկականին, բնական է։ Հայաստանն ո՞վ եղավ, որ Ամերիկայի նման ստանդարտներ ունենա»,- ասում է դեղարտադրող ընկերության տնօրեն Վ․Ղազարյանը։
Վերջինս «Արփիմեդ» ՍՊԸ-ի միակ սեփականատերը չէ։ Նա ընկերության գլխավոր տնօրենն է և բաժնետոմսերի 97%-ն իրեն են պատկանում։ Մնացած 3%-ը Արտակ Գագիկի Հարությունյանինն է, Գլխավոր դատախազության հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետինը, ով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի որդին է:
Գագիկ Հարությունյանը և Վաչագան Ղազարյանը համագյուղացիներ են․ երկուսն էլ՝ Կոտայքի մարզի Գեղաշեն գյուղից։
Վաչագան Ղազարյանից փորձեցինք ճշտել, թե բարեկամական ինչ կապ կա իր և Արտակ Հարությունյանի միջև: «Ես այդ հարցին չեմ պատասխանի»,- արձագանքեց նա:
Գնումների պետական կոմիտեի կողմից անցկացվող դեղերի գնման մրցույթի ժամանակ «Արփիմեդ»-ը մի քանի անգամ հաղթող է ճանաչվել։ Մրցույթին հաղթելու պայմաններից մեկը՝ ցածր գին առաջարկելն է։ «Արփիմեդ»-ը «Օլանզապին»-ի համար իսկապես առաջարկում է ցածր գին՝ 30 հաբ՝ 5200 դրամ արժողությամբ։
«Օլանզապին»-ի դեղորայքի հումքը,Կարինե Թուխիկյանի պատմելով, ներկրվում է Հնդկաստանից, շատ ցածր գնով։ Վ. Ղազարյանն այս փաստը ևս հերքում է․ «Օլանզապին» դեղի հումքը  ներկրում ենք գերմանական «AXXO» ընկերությունից։ Հումքը տարբեր տեղերում ստուգվում է, մենք ունենք նաև GMP սերտիֆիկատ»։ Մենք հարցում ուղարկեցինք «AXXO» ընկերության պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին. ընկերության արտադրանքի մենեջեր Թիմո Ալեքսը պատասխանեց, որ իրենք համագործակցում են «Արփիմեդ»-ի հետ և մատակարարում «Օլանզապին» դեղի հումքը:
«Մինչև շուկայահանման թույլտվություն տալը՝ դեղի որակը, անվտանգությունն ու արդյունավետությունը հաստատող փաստաթղթերը ենթարկվում են փորձաքննության»,- ասվում է Անահիտ Պետրոսյանի դիմումներից մեկին ԱՆ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արամ Պետրոսյանի տված պատասխանի մեջ։ «Օլանզապին» դեղորայքի փորձաքնությունն իրականացվել է Հնդկաստանի "ICBio Clinical Research” լաբորատորիայում և, ըստ հնդիկ մասնագետների, լիովին համապատասխանում է պահանջված նորմերին։ Նշենք, որ «Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության» տվյալներով՝ Հնդկաստանում արտարված դեղերի 20 % կեղծիք են և Եվրոպական և ամերիկյան շուկաներն արդեն հրաժարվել են հնդականան արտադրության մի շարք դեղորայքներից։
«Գնումների մասին» օրենքում նշվում է, որ օրենքի նպատակը «գնումների և գնումների գործընթացի տնտեսող, արդյունավետ և օգտավետ իրականացումն» է։ Մինչ այժմ օրենքը գործում  է միայն առաջին կետով։
ՀԳ․ Ի տարբերություն «Արփիմեդ» ընկերության մի շարք դեղորայքների՝ «Օլանզապինն» իրացվում է բացառապես հայաստանյան շուկայում և այլ երկրներ դեռևս չի արտահանվել։ «Առաջինը քո երկրում պետք է փորձես»,- պարզաբանում  է Վ․Ղազարյանը:
Dose Pharmacy
Great information. This works great for me. Thanks for sharing this. to get buy medicine online from <a href="https://www.dosepharmacy.com">Online medicine store</a> in USA.
Ջուլիետա
Ես հավատում եմ միայն աչքիս տեսածին.եղբորս առողջության վրա շատ բացասական ազդեց հայկական օլանզապինը.անհարմար է նման հիվանդին զրկել իր առողջությունն կանոնավոր հավասարակշռված պահող հիվանդին զրկելուց.հատկապես այն հիվանդի ,որը իր կյանքն չի խնայել սահմանում ձեր նման մարդկանց խաղաղ կյանքն ապահովելու համար.Այ այստեխ են ասում 《սա վերջն է մարդկային անխխճության》:Խիխճ ունեցեք ու մի զրկեք խաղաղ կյանքից նման հիվանդներին:Աստված չանի նման հիվանդ ունեենաք.բայց որ ունենայիք միգուցե հասկանայիք իմ բարկության աստիճանն:
Նելլի
՛՛Արփիմեդ՛՛ դեղագործական ընկերության դեղորայքը ՝ ներառյալ Օլանզապինը, ամբողջովին համապատասխանում են որակի միջազգային չափանիշներին և ոչնչով չեն զիջում արտասահմանյանին: Պետք չէ հերյուրանքներ տարածել այս ընկերության հասցեին, առավելս ևս անել անպատասխանատու հայտարարություններ: Իմ շրջապատում էլ կան և օլանզապին, և կարբամազեպին օգտագործողներ և ցայսօր որևէ դժգոհություն չեմ լսել: Եվ հետո, ի վերջո ինչ կարևոր է, թե ով է սեփականատերը? Դա ինչպես կարող է ազդել դեղի որակի վրա? Հ.Գ. Հարգելի հոդվածագիր, պատվեր կատարելուց առաջ խորհուրդ կտամ նախ ճշտել ինֆորմացիայի իսկությունը և նոր հրապարակել:
Փաստորեն Դուք ինքներդ Ձեզ հակասում եք՝ հրապարակելով լատինատառ գրված մեկնաբանություններ......
Առթեն մոտ 3 տարի կլինի չենք կարողանում վերացնել այդ հայկական հոլազապինի բացասական ազդեցությունը, ամուսնուս առողջությունը չի վերականգնվում:
Հարգելի Կ. Թուխիկյան, նախ Նելլի և ոչ թե Նելի........... Ես լուսաբանում եմ իրականությունը, ինչը, իհարկե կներեք, չեմ կարող ասել նաև Ձեր մասին: Ձեր փաստարկներից մեկը արդեն հերքվեց՝ այն, որ Օլանզապինի հումքը ներկրվել է Գերմանիայից, այլ ոչ թե Հնդկաստանից.... Օլանզապինի հետ կապված ողջ փաթեթը ուղարկվել է ՞Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն՞, որի արդյունքում ստացվել է արտադրության թույլտվություն: Այդքանը Ձեզ բավարար չէ?
Անժելա
«Հոգեկան առողջության վերականգման հայկական ասոցիացիայի» տնօրեն Կարինե Թուխիկյան ,իսկ դուք ունեք տվյալներ Ամերիկյան «Էլայ Լիլի եւ Քոմպանի» ընկերության «Զիպրեքսա» հոգեմետ դեղի ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ. ԴԵՂԱԳԻՏԱԿԱՆ- ԿԼԻՆԻԿԱԿԱՆ ՓՈՐՁԱՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆ ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ, թե ով է ներկրում Հայաստան և որ երկիրն է մատակարարում հումքը:

Больные недовольны лекарствами армянского производства. Один из собственников компании “Арпимед” – сын Гагика Арутюняна
После публикации Hetq.am о выдаваемых по госзаказу лекарствах армянского и индийского производства в редакцию позвонили десятки людей, которые тоже жаловались на эффективность получаемых ими лекарственных препаратов.
Анаит Петросян (имя изменено) не звонила в редакцию Hetq.am. Она пришла в Министерство здравоохранения потребовать разъяснений по поводу ответа, полученного на одно из очередных своих заявлений. Уже несколько месяцев сыну Анаит Петросян, инвалиду первой группы, имеющему психические проблемы, выдают армянский препарат оланзапин. Это лекарство, как и упоминавшееся в нашей предыдущей публикации лекарство карбамазепин, выпускает армянская компания “Арпимед”. До мая-июня 2014 г. Анаит получала препарат зирекса, выпускаемый американской компанией “Элай Лили и Компани”. “С этим лекарством никаких проблем не было. Сын чувствовал себя очень хорошо, нормально общался с людьми”,- говорит Анаит. После приема армянского оланзапина состояние ее сына резко ухудшилось – появились рвота, раздражительность, судороги, он даже хотел покалечить себя. Анаит Петросян пришлось покупать в аптеке зипрексу, одна таблетка которой стоит 3000-3300 драмов. Пенсия женщины вместе с пособием по инвалидности сына составляет 50 тысяч драмов. Большая часть этой суммы идет на покупку лекарств.
С момента заинтересованности Минздрава прошло уже два месяца
Директор Армянской ассоциации психического здоровья (ААПЗ) Карине Тухикян хорошо знает Анаит Петросян. Вместе с ней и десятками других людей, имеющих проблемы со здоровьем, она два месяца назад обратилась в Министерство здравоохранения РА. Члены ААПЗ приняли участие в опросе, который проводился в Аванской психиатрической клинике, и почти все заявили, что им помогает только зипрекса. “Наши больные используют этот препарат около десяти лет,- говорит Карине Тухикян. – Среди них есть люди, которые создали семьи, работают, учатся, защищают дипломы, а сейчас их состояние с каждым днем ухудшается, они вновь попадают в больницу”.
Состоящие в ассоциации почти 400 человек, у которых есть проблемы с душевным здоровьем, занимаются творчеством – рисуют, пишут тексты для песен, проходят различные курсы, занимаются прикладным искусством. Но это только тогда, когда они себя хорошо чувствуют. “Они хотят жить, создать семью, быть полноценными членами общества, а формальные ответы Минздрава никакого результата не дают”,- отмечает К.Тухикян.
Кто собственники компании “Арпимед” и чем обусловлено снижение “эффективности” лекарства на 30-50 процентов
“В декабре 2013 года члены нашего совета встретились с директором компании “Арпимед” Вачаганом Казаряном, который заявил: “Да, я буду участвовать в тендере, выиграю его и буду получать прибыль”. По словам г-жи Тухикян, 23 декабря, через несколько часов после завершения тендера, директор позвонил ей и сказал: “Мы выиграли тендер”. Этот факт Вачаган Казарян отрицает. Он утверждает, что Карине Тухикян сама позвонила ему, чтобы получить информацию о тендере. Директор компании также сказал, что до сих пор не получал жалоб на оланзапин. “Наше лекарство аналогично американскому препарату зипрекса и ничем ему не уступает”,- считает Казарян.
По его словам, жалобы больных не являются достаточным основанием, поскольку они это внушают себе из-за звучащих в адрес лекарства отрицательных мнений, что “снижает эффективность лекарства на 30-50%”. “Если больной впервые используют, скажем, оланзапин армянского производства, то никаких проблем не возникает. Но если до этого он использовал американский препарат, а потом перешел на армянский, то – естественно. Разве в Армении кто-нибудь может использовать такие стандарты, какие есть в Америке”,- сказал директор фармацевтической компании.
Отметим, что Вачаган Казарян не единственный собственник ООО “Арпимед”. Он – гендиректор компании, которому принадлежат 97% акций. Владельцем остальных 3% является начальник управления по контролю за расследованием и предварительным следствием Генпрокуратуры РА Артак Арутюнян, сын председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна. Гагик Арутюнян и Вачаган Казарян – земляки, оба из села Гехашен Котайкской области.
Мы попытались уточнить у г-на Казаряна, какая родственная связь имеется между ним и Артаком Арутюняном. “Я не стану отвечать на этот вопрос”,- последовал ответ.
При проведении тендеров на закупку лекарств, объявляемых Госкомитетом по закупкам, “Арпимед” несколько раз признавался победителем. Одним из условий победы в тендере является предложение низкой цены. “Арпимед” действительно предлагает для оланзапина низкую цену – 5200 драмов за 30 таблеток.
По словаим Карине Тухикян, сырье для этого препарата импортируется из Индии по очень низкой цене. В.Казарян отрицает и этот факт. “Сырье для оланзапина мы закупаем у немецкой компании “AXXO”: “Сырье проверяется в разных местах. Мы также имеем сертификат GMP”.
Мы направили запрос на официальный электронный адрес немецкой компании. Менеджер "AXXO” Тимо Алекс сообщил, что они сотрудничают с компанией “Арпимед” и поставляет сырье для оланзапина.
“До получения разрешения на поставки на рынок документы, подтверждающие качество, безопасность и эффективность препарата, подвергаются экспертизе”,- говорится в ответе, адресованном руководителем аппарата Минздрава Арамом Петросяном на одно из заявлений Анаит Петросян. Экспертиза Оланзапина проводилась в индийской лаборатории "ICBio Clinical Research”, и, по словам индийских специалистов, препарат полностью соответствует требуемым нормам. Отметим, что по данным Всемирной организации здравоохранения 20% лекарств, производимых в Индии, являются подделкой, в связи с чем европейский и американский рынки уже отказались от ряда препаратов индийского производства.
P.S. В отличие от некоторых препаратов компании “Арпимед” оланзапин реализуется исключительно на армянском рынке и не экспортируется в другие страны. “В первую очередь мы должны апробовать в нашей стране”,- говорит Вачаган Казарян.