Հրահանգված է չխոսել հնդկական դեղերի մասին
Դիաբետով հիվանդների համար պետգնումներով ձեռք բերված հնդկական «DiaZone MR»-ը չի համեմատվել միջազգային ստանդարտների հետ
Հնդկական «DiaZone MR» դեղի վերաբերյալ «Հետքը» շարունակում է նոր բողոքներ ստանալ Երևանի և մարզերի բնակիչներից։ Հիվանդները բողոքում են, որ հաբերը խմելուց հետո ոչ մի փոփոխություն չեն զգում: Ավելին, ի հայտ են գալիս կողմնակի երևույթներ։
2014թ. հոկտեմբերի 9-ին Հայաստան է ներկրվել «DiaZone MR»-ի նոր խմբաքանակ՝ մոտ 20 000 տուփ 52,224 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։ Սա 2013թ․ից ի վեր ներկրված «DiaZone MR»-ի ամենամեծ խմբաքանակն է. նախորդը 18 000 տուփ էր՝ 2014թ․ հունիսին։
«DiaZone MR»-ն առաջացնում է նեֆրոպատիա
Բժիշկներից շատերը ոչ հրապարակային հանդիպումների ժամանակ խոսում են հնդկական դեղի վատ որակի մասին, սակայն նրանք չեն ցանկանում, որ հրապարակվի իրենց անունները. «վերևներից» զգուշացրել են՝ թարգե՛ք այդ թեման։ Երևանի Х պոլիկլինկայի էնդոկրինոլոգ Կարինե Ասատրյանը (անունը՝ փոխված) այն բժիշկներից մեկն է, ով փաստում է «DiaZone MR» դեղի անորակ լինելու մասին։ Թեև դեղը ավել դոզաներով ընդունելիս փոքրիշատե կարգավորում է արյան մեջ շաքարի պարունակությունը, սակայն դրա օգտագործումից հետո ի հայտ են գալիս կողմնակի երևույթներ։ «Մեծ տոկոս է կազմում նեֆրոպատիաների թիվը,-ասում է Կ․ Ասատրյանը։- Ես էդպիսի բան չէի տեսել, որ մեզի մեջ այդքան մեծ քանակով սպիտակուցներ հայտնվեն։ Եթե ոչ բոլորի, ապա շատերի մոտ առաջանում է նեֆրոպատիա»։
Նեֆրոպատիան երիկամների ֆունկցիայի խանգարումն է։ Որպես կանոն՝ արտահայտվում է տարբեր աստիճանի երիկամային անբավարարությամբ։ Նեֆրոպատիայի ժամանակ երիկամի վրա ախտաբանական փոփոխություններ են ի հայտ գալիս,և այն սկսում է «սպիտակուց բաց թողնել»։ «Ընդհանրապես երիկամը բարյեռ է, որ արյունից երբեք սպիտակուց չի անցկացնում մեզի մեջ,-նշում է Կ․Ասատրյանը,- բայց երբ որ այդ բարյեռը թուլանում է, բնականաբար, սպիտակուցը հայտնվում է մեզի մեջ»։ Բժիշկը բացատրում է, որ եթե «DiaZone MR»-ը առաջացնում է նեֆրոպատիա, նշանակում է, որ դեղամիջոցի դուրս գալու ճանապարհներից մեկը երիկամն է դարձել։ «Բարձր շաքարի դեպքում՝ գլյուկոզա բաց կթողնի երիկամը, բայց, այսպես չի ախտահարի»,- պարզաբանում է բժիշկը։
Իբրև այլ կողմնակի երևույթն Կ․ Ասատրյանն առանձնացրեց նաև ի հայտ եկող այտուցները, ցավերը, անկառավարելի ճնշումը։ Ըստ նրա՝ այս դեղը ստանում են հիմնականում «ճարահատյալ» մարդիկ, ովքեր, պետպատվերից օգտվելուց բացի այլ այլ տարբերակներ չունեն։ «Եթե գիտեմ, որ ինքը գնողունակ հիվանդ է, չեմ տալիս դեղ, ասում եմ՝ գնա, ինքդ գնիր»,- պատմում է Կ․Ասատրյանը։
Արդեն 2,5 կես տարի է , ինչ X պոլիկլինկիան տրամադրում է «DiaZone MR»-ը, Կ․ Ասատրյանն ասում է, որ հարցը բազմիցս բարձրացրել են, բայց ապարդյուն։
Հանրապետության գլխավոր էնդոկրինոլոգ Էդվարդ Թորոմոնյանը, մեր հարցադրումը լսելուց հետո, առաջին հեռախոսազրույցում ասաց, որ արձակուրդում է և հոկտեմբերի 15-ից հետո զանգահարենք, առավել ևս այդ թեմայով արդեն խոսել է և չի ցանկանում ևս մեկ անգամ նույն՝ծեծված թեմայով զրուցել: Երբ երկրորդ անգամ՝ արձակուրդից հետո նրան զանգահարեցինք, Է. Թորոմոնյանն ասաց, որ առաջիկա օրերին պետք է հանդիպի նախարարի հետ, դրանից հետո միայն կպատասխանի մեր հարցերին: «Ես իրեն որոշ հարցեր ունեմ, որը նա պիտի պատասխանի, ես դեռ նրա պատասխանները չեմ ստացել»,- ասաց հանրապետության գլխավոր էնդոկրինոլոգը:
Ովքե՞ր են«DiaZone MR» արտադրողները․հնդկական մյուս 2 դեղերը
«DiaZone MR» դեղն արտադրվում է հնդկական «Perdaman Pharmaceuticals Private Limited» ընկերությունը։ «Perdaman Pharmaceuticals Private Limited»-ը հիմնադրվել է 2010թ.ին: Այն պատկանում է «Perdaman Industries LTD»-ին:
«Perdaman Pharmaceuticals Private Limited»-ն արտադրում է 8 անվանում դեղ, որից 3-ը ներկրում է Հայաստանը՝ «DiaZone MR» , «DiaMar M» և «DiaMet F»։ Երեքն էլ նախատեսված են շաքարային դիաբետ ունեցող մարդկանց համար։ Հայաստանի դեղերի գրանցամատյանում դրանք գրանցված են 5 տարի ժամկետով՝ 2012-2017թթ։ Դեղերի GMP սերտիֆիկատի առկայության մասին ոչ մի տեղեկություն դեռևս չի հաջողվել գտնել, միայն «Perdaman Pharmaceuticals Private Limited»-ի կայքում նշված է, որ «արտադրանքը ստեղծվում է առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից սերտիֆիկացված սարքավորումներով»։ Ավելին` «DiaZone MR»-ը Հնդկաստանում չի վաճառվում. Այն նախատեսված է միայն արտահանման համար։ Որպես համարժեք դեղ՝ Հնդկաստանում օգտագործում են «DiaMicron MR 60», որը անցել է կլինիկական փորձաքննություն և հաստատվել Հնդկաստանի «Դեղերի վերահսկաման և փորձաքննության կենտրոնի» կողմից։
«DiaMar M» ( միջազգային անվանումը՝ մետֆորմին, գլիմեպիրիդ)։ Ըստ Հնդկաստանում գրանցված կազմակերպություններին վերաբերող www.zauba.com կայքի տվյալների՝ այն Հայաստան է ներմուծվել 2013թ․մարտ, ապրիլ, հունիս, սեպտեմբեր ամիսներին՝ 88,105 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ։ Ի տարբերություն «DiaZone MR», որի ամենամեծ ներկրողը Հայաստանն է (մոտ 90 %), «DiaMar M»- ի խոշոր ներկրողը Վրաստանն է։ Վերջինս 2013թ․ գնել է 132,990 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «DiaMar M»։ Դեղի միջին գինը 2,17 ԱՄՆ դոլար է (մոտ 880 դրամ)։ Ելնելով այս տվյալներից՝ կարելի է եզրակացնել, որ Հայաստանը ձեռք է բերել մոտ 40 000 տուփ դեղորայք։
«DiaMet F»(միջազգային անվանումը՝ մետֆորմին) Հայաստան է ներկրվել 2013թ.՝ նախորդ 2 դեղերից անհամեմատ ավելի քիչ քանակով՝ մոտ 8000 տուփ՝ 18,596 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ։ Դեղի միջին գինը՝ 2,33 ԱՄՆ դոլար է (մոտ 950 դրամ ): Դեղի ամենամեծ ներկրողը Շրի –Լանկան է՝ 280, 785 ԱՄՆ դոլլար։ Հաջորդը նորից Վրաստանն է՝ 95,308 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ։
Այսպիսով՝ 2013-2014թթ Հնդկաստանից Հայաստան է ներկրվել մոտ 150 000 տուփ դեղորայք 145միլիոն դրամի արժողությամբ։
«Մենք արտադրում ենք ճիշտ արտադրանք ճիշտ որակով, որը գրանցված է հայկական գործակալության կողմից (նկատի ունի ՀՀ ԱՆ Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնը-հեղ ): Եթե կան բողոքներ, դրանք պետք է ուղղվեն հայկական գործակալությանը: Մենք հետևում ենք հայկական գործակալության ուղեցույցին, մենք այդ ուղեցույցից դուրս չենք գալիս»,- «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց «Perdaman Pharmaceuticals» ընկերության մարկետինգային մենեջեր Մանոջ Կումարը (Manoj Kumar): Թե ինչու է միայն Հայաստան կամ Վրաստան արտահանվում այս դեղորայքը, մենեջերը պատճառաբանեց, որ այն որոշ երկրներում այս պահին գրանցման փուլում է: Երբ դեղամիջոցը գրանցվի, կսկսեն կոմերցիոն գործընթացները: Թե կոնկրետ որ երկրներում են ընթանում այդ գրանցման գործընթացները, մենեջերը հրաժարվեց պատասխանել. «Կներեք, ես չեմ կարող այդ գաղտնիքը բացահայտել»: |
Ինչպե՞ս է «DiaZone MR» -ը հասնում Հայաստան
«DiaZone MR»-ը պետական գնումներով ձեռք բերված դեղամիջոց է, որի միակ ներկրողը մինչև 2013թ․մայիսը հանդիսանում էր Հայաստանը։ «DiaZone MR»-ը վերջին անգամ Հայաստան է ներկվել 2014թ․հունիսին՝ 45,808 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ՝ այսինքն՝ մոտ 18 000 տուփ ՝ միջին գինը՝ 2,59 ԱՄՆ դոլար (1050 դրամ)։ Մեկ տուփի մեջ կա 100 հաբ, ստացվում է՝ մեկ հաբի արժեքն է 10 դրամ։ Համեմատության համար այն 17 անգամ էժան է նախկին «Diabeton MR»-ի մեկ հաբից (մոտ 175 դրամ)։
«DiaZone MR»-ը Հնդկաստանից Հայաստան է ներմուծում և պետգնումների մրցույթում ներկայացնում է հայկական «Արմֆարմ» ընկերությունը։ Ըստ ՀՀ ԱՆ պետռեգիստրի տվյալների՝ նրա սեփականատերն են Արման Դաշյանը և Ռաֆայել Էլչակյանը։
«Արմֆարմ» ընկերությունը հիմնադրվել է դեռևս 1997թ.ին։ Դեղագործական ոլորտում այն հանդիսանում է Գերմանիայի, Եգիպտոսի, Իսպանիայի, Հնդկաստանի, Սիրիայի, Ուկրաինայի մի շարք ընկերությունների գործընկերը, ընդ որում՝ մեծամասնության բացառիկ ներկրողն է, մնացածի էլ՝ պաշտոնական ներկայացուցիչը։ «Արմֆարմ» ընկերությանն են պատկանում նաև «Ռենուար» գեղեցկության սրահը, էքսկլյուզիվ ապրաքատեսակների նույնանուն բուտիկը՝ 19 համաշխարհային բրենդներով, ինչպես նաև «Ռենուար»՝ Հայաստանում առաջին կանանց ակումբ-ռեստորանը։ «Արմֆարմ» ընկերությունն ունի նաև 6 դեղատուն Երևանում։ Արման Դաշյանը հանդիսանում է նաև «Միսս Հայաստան Ազգային գործակալության» հիմնադիրներից մեկը (այդ գործակալությանն է պատկանում նաև «Միսս Երևան» ՍՊԸ-ն)։
2011թ․ օգոստոսի 19-ից մինչև 2013թ․ հունվարի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում «Արմֆարմ» ընկերության և «Գնումների աջակցման կոմիտե»-ի միջև կնքվել է 23 շրջանակային համաձայնագիր։ Դրանք վերաբերում են տարբեր ոլորտներին՝ սկսած ֆուրշետների կազմակերպումից, վերջացրած շինանյութերի գնմամբ։ Նշենք, որ ըստ «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի՝ «Շրջանակային համաձայնագիր կնքվում է, եթե գնման առարկան ունի պարբերական օգտագործման բնույթ» և այն ներառված է «շրջանակային համաձայնագրերով իրականացվող գնումների ցանկում»: Հակառակ դեպքում կնքվում է պայմանագիր:
«Արմֆարմ» ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Արմեն Դաշյանի հետ հարցազրույց անել չստացվեց: Ընկերության հեռախոսազանգերին պատասխանող աշխատակից Տաթևիկը 15 օր առաջ, երբ զանգահարել էինք, ասաց հեռախոսահամար թողնել, և մեզ հետ կկապվեն: Մեզ հետ մինչ օրս ոչ ոք չկապվեց, թեպետ դրանից հետո ևս երկու անգամ զանգահարեցինք, որպեսզի հիշեցնենք, որ սպասում ենք:
Ինչո՞ւ «DiaZone MR» փորձաքննության ժամանակ չի համեմատվել միջազգային ստանդարների հետ
2013թ․ի փետրվարից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն»-ի կողմից իրականացվել էր հնդկական «DiaZone MR»և «DiaMar M»դեղերի փորձաքննություն: Եզրակացությունը մեկն էր՝ «Համապատասխանում է ՉՏՓ (չափորոշիչ տեխնիկական փորձաքննություն) պահանջներին»։ Սա իհարկե լավ արդյունք է, եթե հաշվի չառնենք այն հանգամանքը, որ դեղերը համեմատվել և փորձաքննվել են արտադրող ընկերության ներկայացրած տեխնիկական չափորոշիչներին, այլ ոչ թե միջազգային ընդունված ստանդարտներին։ Այսինքն՝ ստուգվել է միայն արտադրողի կողմից հայտարարված և դեղի փաստացի չափորոշիչների համապատասախանելիությունը։ Օրինակ՝ արտադրողը ներկայացրել է, որ իր դեղի միջին կշիռը 570-630 մգ է , փորձաքննությունն էլ հաստատել է՝ այո՛, այն 600 մգ է։
Բացի դրանից՝ միևնույն՝ T-098003 սերիայով «DiaZone MR 60mg»-ի՝ 16 օր տարբերությամբ արված փորձաքննության արդյունքում դեղահաբի կշիռն ու լուծելիությունն իրարից տարբերվել են։ Եթե առաջինի դեպքում տարբերությունն այնքան էլ մեծ չէ ՝ 603,36մգ և 602,15մգ (չնայած՝միևնույն սերիայի դեպքում քաշի փոփոխությունը դարձյալ անհասկանալի է), ապա լուծելիության դեպքում տարբերությունը կազմում է 3-5 %:
«Հետքը» հարցում էր ուղարկել Առողջապահության նախարարություն և փորձել էր ճշտել ՝ համեմատվե՞լ են արդյոք «DiaZone MR» դեղի չափորոշիչ ցուցանիշները գոյություն ունեցող միջազգային ստանդարտներին, եթե այո, ինչպիսի՞ն են եղել արդյունքները : Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Արամ Պետրոսյանն իր պատասխանում նշել էր, որ «դեղի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքների փոփոխությունը պայմանավորված է դեղի փոխակերպմամբ», սակայն այդ փոփոխությունները «թույլատրելի են և գտնվում են նորմայի շրջանակներում»։ Ինչ վերաբերում է ՉՓՏ-ներին, ապա նշված էր, որ «դրանք համապատասխանում են ՀՀ-ում ընդունված դեղագրքերի պահանջներին»։ Իսկ թե որո՞նք են Հայաստանում ընդունված այդ դեղագրքերը, մենք այդպես էլ չկարողացանք պարզել, քանի որ նման դեղագրքեր գոյություն չունեն։

Дано указание об индийских лекарствах не говорить
Закупаемый в рамках госзаказа индийский препарат DiaZone MR, предназначенный для больных диабетом, не был проверен на предмет соответствия международным стандартам.
Hetq.am продолжает получать от жителей Еревана и областей жалобы на индийский препарат DiaZone MR. Больные жалуются на отсутствие какого-либо эффекта от приема этого лекарства. Более того, у них проявляются побочные явления.
9 октября 2014 г. в Армению было поставлено около 20 000 упаковок DiaZone MR стоимостью 52.224 доллара США. Это самая крупная после 2013 г. партия закупки данного лекарства. Предыдущая партия, поставленная в июне 2014 г., включала 18 000 упаковок.
DiaZone MR вызывает нефропатию
Многие врачи во время непубличных бесед говорят о плохом качестве индийского лекарства, однако они не хотят, чтобы их имена обнародовались – “сверху” предупредили : не затрагивать больше эту тему. Эндокринолог ереванской поликлиники Х Карине Асатрян (имя изменено) – одна из тех врачей, которая подтверждает плохое качество DiaZone MR. И хотя прием лекарства в больших дозах в какой-то степени регулирует уровень сахара в крови, однако после его применения проявляются побочные эффекты. “Большой процент составляют случаи нефропатии,- говорит К.Асатрян. – Я никогда не сталкивалась с тем, чтобы в моче было такое количество белка. Нефропатия возникает если не у всех, то у многих”.
Нефропатия это нарушение функций почек. Болезнь,  как правило, проявляется в различной степени почечной недостаточности. “Почка –  барьер, который не позволяет белку проникать из крови в мочу,- отмечает врач-эндокринолог. – Но когда этот барьер ослабляется, то, разумеется, в моче появляется белок”. По словам специалиста, если DiaZone MR вызывает нефропатию, значит одним из путей вывода лекарства становится почка.
В качестве побочных явлений Карине Асатрян назвала также отеки, боли, неконтролируемое артериальное давление.  Этот препарат получают в основном больные, у которых нет никаких других возможностей для приобретения лекарства, кроме госзаказа. “Если больной платежеспособный, я советую ему покупать другой препарат”,- говорит К.Асатрян.
Поликлиника Х предоставляет DiaZone MR уже 2,5 года. Врач отмечает, что этот вопрос поднимался не раз, но – безрезультатно.
Главный эндокринолог республики Эдвард Тороманян, услышав по телефону наш вопрос, сказал, что находится в отпуске, и попросил позвонить после 15 октября, отметив, что он уже давал объяснения по этой теме и не желает вновь об этом говорить. Когда мы позвонили во второй раз, Тороманян сообщил, что в ближайшие дни должен встретиться с министром здравоохранения, после чего ответит на наши вопросы. “У меня есть некоторые вопросы, на которые министр должен ответить. Я пока не получил ответов”,- пояснил главный эндокринолог республики.
Кто производит DiaZone MR? Два других индийских лекарства
DiaZone MR производит индийская компания “Perdaman Pharmaceuticals Private Limited”. Она была основана в 2010 г. и принадлежит Perdaman Industries LTD. Эта компания выпускает 8 наименований лекарств, три из которых поставляются в Армению: DiaZone MR, DiaMar M и DiaMet F. Все три препарата предназначены для диабетиков. В реестре лекарств Армении они зарегистрированы на 5-летний срок – с 2012 по 2017 гг. Никаких сведений о наличии у этих лекарств сертификата GMP нам пока найти не удалось. Лишь на сайте “Perdaman Pharmaceuticals Private Limited” указано, что “продукция производится оборудованием, сертифицированным Всемирной организацией здравоохранения”. Более того, DiaZone MR в Индии не продается и предназначен исключительно для экспорта. В качестве аналога этого препарата в Индии используют DiaMicron MR 60, который прошел клинические испытания и был утвержден индийским Центром контроля и экспертизы лекарств.
Согласно сайту зарегистрированных в Индии организаций – www.zauba.com, DiaMar M (международное название метформин, глимепирид) был импортирован в Армению в период с марта по сентябрь 2013 г. на общую сумму 88.105 долларов США. В отличие от DiaZone MR, самым крупным поставщиком которого является Армения (около 90%), DiaMar M больше всего импортирует Грузия. В 2013 г. эта страна закупила DiaMar M на сумму 132.990 долларов США. Средняя стоимость лекарства составляет 2.17 долларов (около 880 драмов). Исходя из этих данных, можно сделать вывод, что Армения приобрела около 40.000 упаковок этого лекарства.
DiaMet F (международное название метформин) в 2013 г. был импортирован в Армению в несравнимо меньшем количестве, чем два предыдущих лекарства - 8000 упаковок , на общую сумму 18.596 долларов США. Средняя стоимость упаковки – 2.33 доллара (около 950 драмов). Самым крупным импортером этого препарата является Шри-Ланка – 280.785 долларов, затем идет Грузия – 95.308 долларов.
Таким образом, в 2013-2014 гг. из Индии в Армению было импортировано 150.000 упаковок лекарств на общую сумму 145 млн драмов.
“Мы производим правильную продукцию с правильным качеством. Эта продукция зарегистрирована армянским агентством (имеется в виду Экспертный центр лекарств и медицинский технологий Минздрава РА. – Авт.). Если есть жалобы, они  должны быть адресованы армянскому агентству”,- заявил в телефонной беседе сHetq.am маркетинговый менеджер по маркетингу компании “Perdaman Pharmaceuticals” Манодж Кумар (Manoj Kumar).
На вопрос, почему эти препараты экспортируются только в Армению или Грузию, менеджер сказал, что в некоторых странах они находятся в процессе регистрации, и как только лекарство будет зарегистрировано, начнутся коммерческие процессы. При этом менеджер отказался сказать, конкретно в каких странах на данный момент осуществляется регистрация. “Извините, я не могу раскрыть эту тайну”,- заявил он.
Как DiaZone MR попадает в Армению
DiaZone MR – лекарство, приобретаемое в процессе госзакупок. До мая 2013 г. его единственным поставщиком была Армения. В последний раз DiaZone MR был импортирован в Армению в июне 2014 г. на общую сумму 45.808 долларов США. Это примерно 18.000 упаковок. Средняя стоимость одной упаковки –  2. 59 долларов (1050 драмов). В одной упаковке 100 таблеток. Получается, что стоимость одной таблетки – 10 драмов. Для сравнения отметим, что это в 17 раз дешевле стоимость одной таблетки бывшего Diabeton MR – около 175 драмов. DiaZone MR из Индии в Армению поставляет  компания  “Армфарм”. По данным госреестра МО РА, собственниками этой компании являются Арман Дашян и Рафаэль Элчакян. Компания “Армфарм” была основана в 1997 г. В фармацевтической сфере она является партнером ряда компаний Германии, Египта, Испании, Индии, Сирии, Украины. “Армфарму” принадлежат салон красоты “Ренуар”, одноименный бутик эксклюзивных товаров 19-ти всемирно известных брендов, а также первый в Армении женский клуб-ресторан “Ренуар”. В Ереване “Армфарм” имеет также шесть аптек. Арман Дашян является одним из учредителей Национального агентства “Мисс Армения” (этому агентству принадлежит также ООО “Мисс Ереван”).
В период с 19 августа 2011 г. по 30 января 2013 г. между компанией “Армфарм” и Комитетом содействия по закупкам было заключено 23 рамочных соглашения. Они касаются различных сфер – от  организации фуршетов до закупок стройматериалов. Отметим, что согласно ст.17 закона РА “О закупках” “рамочное соглашение заключается в том случае, если предмет закупки носит характер регулярного использования” и включен в список закупок, осуществляемых рамочными соглашениями. В противном случае заключается договор.
Взять интервью у учредителя и директора компании “Армфарм” Армена Дашяна не удалось. Отвечавшая на телефонные звонки сотрудница Татевик  две недели назад попросила нас оставить номер телефона, пообещав, что с нами свяжутся. По сей день с нами никто не связался, хотя после этого мы дважды звонили и предупреждали, что ждем звонка.
Почему при проведении экспертизы не было проверено соответствие DiaZone MR международным стандартам ?
С февраля по июль 2013 г. Экспертный центр лекарств и медицинских технологий проводил экспертизу индийских лекарств DiaZone MR и DiaMar M. Заключение было одним: соответствует требованиям стандартов технической экспертизы. Это, конечно, хороший результат, если не учитывать то, что сравнение и экспертиза лекарств проводились  в соответствии с техническими стандартами, представленными производящей компанией, а не принятыми международными стандартами. То есть было проверено лишь соответствие заявленных производителем стандартов с фактическими стандартами лекарства. Например, согласно производителю, средний вес  лекарства  570-630 мг, экспертиза подтверждает: да, лекарство весит 600 мг.
Кроме того, в результате экспертизы таблеток DiaZone MR 60 mg одной и той же серии - T-098003,  проведенной с разницей в 16 дней,было различие между весом и растворимостью лекарства. Если в случае с весом разница была невелика - 603,36 мг и 602,15 мг (хотя изменение веса в случае одной и той же серии - непонятно),  то в случае с растворимостью разница составляла 3-5%.
Hetq.am отправил запрос  в Министерство здравоохранения, пытаясь выяснить: было ли проведено сравнение стандартных показателей DiaZone MR с существующими международными стандартами и если да, то каковы результаты. Руководитель аппарата Минздрава Арам Петросян сообщил, что эти изменения допустимы и находятся в пределах нормы. Что касается стандартов технической экспертизы, то они соответствуют требованиям принятой в РА фармакопеи. Нам, однако, так и не удалось выяснить, что это за фармакопея, поскольку ее не существует.