Ինտերնետ մատակարարող «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ-ն սնանկ է ճանաչվել, որ առողջանա
Հայաստան ինտերնետ մատակարարող «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» (ADC) ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել: Այս տարվա հոկտեմբերին «ՎՏԲ-Հայաստան բանկը» դիմել է դատարան «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ՓԲԸ-ին սնանկ ճանաչելու հայցով՝ ընկերության ունեցած շուրջ 4 մլն դոլար վարկային պարտավորության և տույժ-տուգանքների համար: Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Ռուբեն Բունիաթյանի նախագահությամբ, բավարարել է հայցը և նոյեմբերի 28-ի վճռով ADC-ին սնանկ ճանաչել:
Ընկերության վիճակի մասին զրուցել ենք «Արմենիան Դեյթաքոմ Քամփնի» ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Կարեն Սարգսյանի հետ:
Դատարանը սնանկ է ճանաչել «Արմենիան դեյթաքոմ քամփնի» ընկերությանը: Դուք ասում եք՝ առողջացման ծրագիր եք սկսել: Ի՞նչ է իրականում տեղի ունենում ընկերությունում:
Մեր օրենսդրությամբ այդ երկու գործընթացները միաժամանակ են տեղի ունենում: Այսինքն՝ որպեսզի իրականացվի առողջացման ծրագիր, պարտավոր եք գնալ դատարան և ճանաչվել սնանկ այն իմաստով, որ որոշ ժամանակով սառեցվում են ֆինանսական պատասխանատվությունները: Բանկի հետ համաձայնեցնելով՝ գնացինք այդ ճանապարհով: Որոշեցինք, որ դա ամենաճիշտ տարբերակն է, որովհետև մոդելը, որով կառուցվում էր ADC-ին 2006-ից սկսած, նախատեսված էր եվրոպական տիպի տնտեսության համար: Պրոբլեմներ սկսվեցին ճգնաժամից հետո, երբ մենք գնացինք ոչ թե եվրոպական ճանապարհով, այլ մեր ուղով, որն ավելի շատ դեպի Մաքսային միություն էր գնում՝ տնտեսական զարգացումները, կառուցվածքն ամբողջությամբ, ֆինանսական հոսքերի կառուցվածքն ու ներդրումային քաղաքականությունն ընդհանրապես: Այսինքն՝ զարգացումները, որով գնում էր ADC-ն, լինելով որոշ ոլորտներում առաջատար, սկսեցին նրանից, որ 2006-2007թթ. առաջին անգամ լայնաշերտ օպտիկա տվեց, հետո դուրս եկավ մանրածախ շուկա, այնուհետև էլի ծրագրեր իրականացվեցին: Բայց պահանջվում էր ինչ-որ մի ուղի, որը չպետք է փոփոխվեր, որովհետև ՏՀՏ ոլորտում, երբ դու ներդրում ես անում, նախատեսվում է 8-10 տարվա զարգացում ստաբիլ՝ մեկ ընդունված ուղով: Եթե արագ է փոխվում իրավիճակը, ստացվում է, որ դու այդ ամենին պատրաստ չես:
Հաշվի առնելով, որ մեր հարաբերությունները կառուցվում են նաև բանկերի հետ (մենք բոլոր բանկերի հետ աշխատում ենք, բայց այս ծրագիրը «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի հետ էր), իրավիճակի փոփոխվելուց հետո մենք բանկի հետ միասին ինչ-որ ճանապարհ գտանք` հաշվի առնելով և՛ վերջին երկու տարիների զարգացումները, և՛ մեր օրենսդրական հնարավորությունները, և՛ մեր գործընկերային հարաբերությունները: Թե՛ ADC-ի բաժնետերերը, թե՛ «ՎՏԲ-Հայաստան»-ը եկան մեկ որոշման, մեկ ճանապարհ մշակվեց, որի իրականացման փուլում ենք հիմա:
Ի՞նչ փոփոխություններ են լինելու ընկերությունում առողջացման ծրագրով:
Ոչինչ չի փոխվելու: Պարզապես մի փոքր փոփոխություն կլինի ռազմավարական մասով: Այսինքն՝ եթե մեզ մոտ կային ծրագրեր, որոնք պետք է իրականացվեին 6-8 տարիների ընթացքում, այլևս չեն լինի: Այդ ծրագրերը կտրոհենք ավելի փոքր կոմպոնենտների: Կփոփոխվի նաև ծառայությունների բովանդակությունը: Օրինակ՝ եթե մենք այս տարի Հանրային հեռուստաընկերության հետ իրականացրեցինք «վեբ սթրիմինգ» կոչվածը, և հիմա Հանրայինը միակն է տարածաշրջանում, որը ուղիղ եթերով կարող է հեռարձակվել թե՛ հեռախոսի, թե՛ համակարգչի, նույնիսկ «փլեյ սթեյշն» կամ «սմարթ թիվի» ամբողջ աշխարհով, հիմա նմանատիպ ծրագրերի համար ազատում ենք ինչ-որ ռեսուրսներ՝ թե՛ ֆինանսական, թե՛ մարդկային, որովհետև կան ինչ-որ «օվերդրաֆտներ» կամ վարկային գծեր, որոնք, փաստացի, իրենց չեն արդարացրել, և իրենցից ստացվող եկամուտ չկա: Բանկի հետ մեր հարաբերությունները հիմա ինչ-որ չափով վերակազմավորվում են այդ իմաստով: Բայց ամեն ինչ իր հունով շարունակվելու է. ո՛չ մեր բաժանորդների, ո՛չ դրսի գործընկերների վրա դա չի ազդում: Իրականում դա նորմալ գործընթաց է, արևմուտքում շատ ընդունված: Վախը գալիս է նրանից, որ մարդիկ անգրագետ են, և մարդու համար սնանկացումը ինչ-որ մի բան է, բայց դա հասարակ գործընթաց է, շուկայական հարաբերություններ են: Մենք ունենք ներդրողներ և բաժնետերեր Նորվեգիայից և Արաբական Էմիրություններից, իրենց համար դա նորմալ գործընթաց է:
Հնարավոր չէ՞ր առողջացումն առանց սնանկացման իրականացնել:
Մեր օրենսդրությամբ դա հնարավոր չէ:
Իսկ ինչպե՞ս է վերակազմավորումն իրականացվելու. ընկերությունը փակվելո՞ւ է, նո՞րն է գրանցվելու, թե՞ այլ բան եք նախատեսել:
Այդքան խորքային փոփոխություններ երևի չլինեն, բրենդը մնում է, ծառայությունները մնում են: Մենք ինչ ունենք, ոչինչ չի փոխվելու: Այս պահին նմանատիպ ինֆորմացիա չունեմ: Այս պահին նման բան չի նախատեսվում:
Փոխարժեքի վերջին ամսվա տատանումներն ինչպե՞ս են անդրադառնում ADC-ի վրա: Ներդրումների վրա ազդեցություն ունենո՞ւմ է:
Մենք ստիպված ենք դիմադրել այդ գործընթացներին, որովհետև մեր տնտեսություններն իրականում խիստ կապված են՝ թե՛ բնակչության մոտ մեկ երրորդն անմիջական տրանսֆերտներով, թե՛ շուկայի ընդհանուր վիճակով, թե՛ պատմականորեն: Մենք ստիպված ենք լիենելու այս ճգնաժամից դուրս գալ: Մեր վրա անդրադառնալու է այնպես, ինչպես տնտեսվարող այլ սուբյեկտի, որն աշխատում է ազատ շուկայում: Բոլորի վրա հավասար պայմաններով է ազդում: Մեր վրա գուցե մի փոքր առավել, որովհետև ինտերնետ գնելու գործարքները մեզ մոտ կամ դոլարով կամ եվրոյով է, ակնհայտորեն մեր համար կուրսի տատանումները մի քիչ ավելի վտանգավոր են: Մենք ի վերջո ունենք սեփական ինֆրաստրուկտուրա, բավականին մեծ սարքավորումներ, Հայաստանի պայմաններում մենք տրամադրում ենք ծառայություններ, որոնք էլ ոչ ոք չի կարող տրամադրել: Դրա հետ կապված մենք ունենք պատասխանատվություն թե՛ պետության, թե՛ բիզնեսի, թե՛ հասարակության առջև, որը պետք է կատարենք: Լուծումներ ենք փնտրում, կգտնենք, որովհետև քիչ թե շատ մասնագիտական կազմը՝ թե՛ ղեկավարության, թե՛ դրսի, ծանոթ են նման իրավիճակներին, դուրս կգանք: Խնդիր է, որն ունի լուծումներ, այս պահին արդեն ունենք լուծումներ, բայց ավելի արդյունավետ լուծումներ ենք փնտրում. այնպես, որ շատ ուժեղ չանդրադառնա գների կամ այլնի վրա:
Որտեղի՞ց եք ինտերնետը բերում և ի՞նչ ճանապարհով:
Չեմ բացելու ես այդ ինֆորմացիան: Մեր բաժանորդները, որոնք խոշոր ինտերնետ գնող են կամ նրանց համար անվտանգությունը կարևոր է, կետ առ կետ գիտեն:
Իսկ ի՞նչն է գաղտնիք, որ չեք հրապարակում:
Մենք Ադրբեջանով չենք աշխատում: Դա հանրայնորեն մատչելի ինֆորմացիա չէ: Մենք Հայաստանի սահմաններից դուրս ենք գալիս մեր ինֆրաստրուկտուրայով: Հայաստանի տարածքում մենք ունենք մեր սեփական ինֆրաստրուկտուրան, որը դուրս է գալիս դեպի Վրաստան: Ես լիազորված չեմ այլ մանրամասներ հայտնելու:
Ինչո՞վ է ADC-ն տարբերվելու մյուս ինտերնետ մատակարարողներից:
Մեր հիմնական ուղղվածությունը կորպորատիվ շուկայի վրա է: Մենք լավ հասկանում ենք, թե կորպորատիվ շուկային ինչ է պետք, և այդ ծառայությունները լավագույնս մատուցում ենք, հարմարվում ենք յուրաքանչյուր կորպորատիվ հաճախորդի պահանջարկին: Մենք ունենք ֆիզիկական բաժանորդներ, բայց դրանք մի ուղղություն են, և այդտեղ առանձնապես գործողություններ չեն լինում: Այստեղ մենք հնարավորություն ենք տալիս բաժանորդին, սկսած «դատաքոմից», երբ դու ունես երեք գրասենյակ, երեքը միաժամանակ կապել իրար, ընդ որում՝ անվտանգ, որ այդ տվյալները միայն քոնը լինեն, «քլաուդ քամփյութինգ», «վեբ հոսթինգ» և այլն: Այսինքն՝ լավ հասկանալով, թե կորպորատիվ շուկային ինչ է պետք, մենք դա տալիս ենք:
Իսկ, ասենք, «Ռոստելեկոմը» կամ «Յուքոմը» դա չե՞ն տալիս:
Ասեմ՝ «Ռոստելեկոմը» կամ «Յուքոմը» մանրածախ շուկայից են եկել կորպորատիվ, ընդ որում՝ ինչ-որ սահմանափակումներով: Մենք, հիմնականում, ինչ որ կարող ենք տալ, չի կարող տալ ոչ մեկ: Ասենք՝ կա պրոֆեսիոնալ և սիրողական ֆուտբոլի լիգաներ, բոլորն էլ կարող են ֆուտբոլ խաղալ, մեկը դա պրոֆեսիոնալ է անում, մյուսը՝ սիրողական: Բոլորն էլ կարող են ինչ-որ բան տալ, բայց կան բաներ, որ ADC-ն կարող է բարձրակարգ անել: Կոպիտ ասած՝ ինչ-որ բաներ կան, որ մեր մոտ մեխանիկորեն ստացվում է, կամ գրեթե ռեֆլեքս է, իսկ մրցակիցները դրա համար ինչ-որ գործողություններ պետք է անեն: Կորպորատիվ շուկայում աշխատելը մեզ համար հաճույք է: Մեր բաժանորդներն էլ գիտեն, որ դա այդպես է:
Չե՞ք ուզում ֆիզիկական բաժանորդների ցանցը զարգացնել:
Դա կապված է մեծ ներդրումների և առողջացման ծրագրի հետ: Շուկան գերծանրաբեռնված է քաղաքներում: Այն ժամանակահատվածը, երբ դու կարող էիր ինչ-որ ներդրում անել և մտնել քաղաքում ծառայություններ մատուցելու, չի արվել: Այս պահին նպանատիպ ծրագրեր չունենք:
Յուրաքանչյուր ոլորտ իր թերություններն ու խնդիրներն ունի, ինտերնետի մատակարարման ոլորտի առաջնային խնդիրը ո՞րն է՝ ըստ Ձեզ:
Այս ոլորտը շատ ավելին է զարգացել, քան հասարակությունը և նրա պահանջարկներն այդ ոլորտում: Այժմ յուրաքանչյուր փոքր գյուղում, ով հասնում է 14 տարեկանի, կարող է հասանելի ճանապարհով ինտերնետ վերցնել, տարրական ծրագրավորման հիմունքներ սովորել, օնլայն կրթություն ստանալ և դառնալ ծրագրավորման միջոցով իր ընտանիքի համար գումար վաստակող: Ցավոք, մեզ մոտ ինտերնետ տրաֆիկը զբաղեցնում են odnoklassniki.ru, Facebook.com, լավագույն դեպքում սերիալներ, որոնք նաև հեռուստացույցով են հեռարձակում, և մարդիկ նույնը նայում են նաև օնլայն: Եթե ժամանակին ծառայության խնդիր կար, այժմ որակը բարձր է: Մենք ստեղծել ենք շատ լուրջ առաջարկ: Դա պետք է յուրացվի, և հենց յուրացվի, մենք կարող ենք խոսել այն մասին, որ երկիրը ճիշտ ճանապարհով է զարգանում, երբ ինֆորմացիայի տեղափոխումը դառնում է հիմնականը: Մենք այժմ կարող ենք տրամադրել թե «ֆորեքսի» վրա գործ անող մարդկանց, ով կարող է նույնիսկ տնային պայմաններում ինտերնետ վերցնել և հանգիստ աշխատել արտաքին ֆինանսական շուկաների հետ: Հրաշալի հնարավորություն է ստեղծված մարդու համար՝ ինտեգրված լինելու աշխարհին: Ցավոք, նորից եմ ասում, մեր ինտեգրումը գնում է դեպի Օdnoklassniki, Facebook: Սա արդեն հանրային խնդիր է, և մենք չենք կարող լուծել:
Ի՞նչ պետք է անել:
Առաջինը հասանելի ինֆորմացիան հայերեն դարձնելն է: Պետք է հասանելի դարձնել օնլայն ռեսուրսները, որտեղ, ասենք, PHP 5-ի հիմնական դրույթները հայերեն լինեն: Այնուհետև փորձել անել դրանք, հավելյան ինֆորմացիա կարդալ: Նայել միջազգային բուհերը, բոլորն ունեն կուրսեր, գրանցվել և ստանալ նորմալ կրթություն: Այսինքն՝ հերթական տնտեսագետ կամ իրավաբան պատրաստելուց պետք է կրթությունը փոխել դեպի այն ոլորտ, որը հնարավորություն կտա մարդուն ինտերնետային այս ծավալի միջոցով (որը մենք բերում ենք Հայաստան) այլընտրանքային կրթություն ստանալ: Մենք մնացել ենք 17-րդ դարի մակարդակում:

Предоставляющее интернет ЗАО “Армениан Дейтаком Кампни” признано банкротом с целью оздоровления
Поставляющая интернет в Армению компания “Армениан Дейтаком Кампни” (ADC) признана банкротом. В октябре этого года банк ВТБ-Армения подал судебный иск о признании ЗАО “Армениан Дейтаком Кампни” банкротом в связи с кредитными обязательствами, штрафами и пенями на сумму почти 4 млн долларов. Иск был удовлетворен, и судебным решением от 28 ноября компания ADC была признана банкротом.
О ситуации в компании мы побеседовали с директором по линии развития бизнеса “Армениан Дейтаком Кампни” Кареном Саркисяном.
Суд признал компанию “Армениан Дейтаком Кампни” банкротом. Вы утверждаете, что приступили к реализации программы оздоровления. Что в действительности происходит в компании?
В соответствии с нашим законодательством оба этих процесса осуществляются одновременно. То есть для реализации программы оздоровления мы обязаны были пойти в суд, который должен был признать нас банкротом для того, чтобы наши финансовые обязательства на какое-то время были заморожены. Мы посчитали, что это самый правильный вариант, поскольку модель, в соответствии с которой в 2006 г. создавалась ADC, была предусмотрена для экономики европейского типа. Проблемы начались после кризиса, когда мы пошли не по европейскому, а по нашему пути, то есть в направлении Таможенного союза – экономические процессы, структура финансовых потоков, инвестиционная политика в целом... То есть путь развития, по которому шла компания ADC, будучи лидером в определенных сферах, начался с того, что в 2006-2007 гг. впервые была предоставлена широкополосная оптика. После этого компания вышла на розничный рынок, а затем начали осуществляться программы. Однако нужен был путь, который оставался бы неизменным, так как если ты осуществляешь инвестиции в телекоммуникационную сферу, то это предусматривает стабильное развитие на протяжении 8-10 лет. Если же ситуация меняется быстро, то получается, что ты к этому не готов.
Учитывая, что мы строим отношения также с банками (мы работаем со всеми банками, но эта программа осуществлялась совместно с банком “ВТБ-Армения”), после изменения ситуации и акционеры ADC, и банк “ВТБ-Армения” пришли к единому решению, которое мы сейчас и выполняем.
Какие изменения предусмотрены в компании по программе оздоровления?
Ничего не изменится. Предусмотрено лишь небольшое изменение  стратегического характера. Если у нас были программы, которые нужно было реализовать в течение 6-8 лет, то сейчас их не будет. Эти программы мы разобьем на небольшие компоненты. Изменится также содержание услуг. В этом году мы вместе с Общественной телекомпанией Армении осуществили веб-стриминг, и сегодня ОТА – единственная в регионе телекомпания, вещающая на весь мир посредством телефона, компьютера и даже систем плейстейшн и смарт ТВ. Сейчас мы освобождаем ресурсы – и финансовые, и людские – для таких программ, поскольку есть овердрафты и кредитные линии, которые не оправдали себя, они не приносят доход. Но все будет идти своим ходом, это не скажется ни на наших абонентах, ни на зарубежных партнерах.
А нельзя было осуществить программу оздоровления без процедуры банкротства?
По нашему законодательству это невозможно.
Как повлияли на ADC последние колебания курса валют? Сказалось ли это на инвестициях?
Мы вынуждены противостоять этим процессам, поскольку наши экономики тесно связаны и трансфертами, которые получает треть населения, и общим состоянием рынка, и исторически. Нам придется выходить из этого кризиса. Это скажется на нас точно так же, как на любом другом хозяйствующем субъекте, работающем на свободном рынке. Возможно, на нас чуть больше, поскольку сделки по приобретению интернета мы осуществляем в долларах или евро. В конце концов у нас есть собственная инфраструктура, достаточное количество оборудования, в условиях Армении мы предоставляем услуги, которые больше никто не может предоставить. В связи с этим на нас лежит ответственность и перед государством, и перед бизнесом, и перед обществом, и мы должны оправдать эту ответственность. В настоящий момент у нас уже есть решения, но мы ищем более эффективные решения, чтобы избежать большого воздействия на цены и на другое.
Откуда вы поставляете интернет?
Я не могу раскрыть эту информацию. Мы не работаем через Азербайджан, мы выходим с нашей инфраструктурой за пределы Армении. На территории Армении у нас есть собственная инфраструктура, которая выходит на Грузию.
Чем ADC будет отличаться от других поставщиков интернета?
Основная направленность нашей деятельности – корпоративный рынок. Мы понимаем, что нужно корпоративному рынку, и предоставляем эти услуги на высоком уровне, выполняем требования каждого корпоративного клиента. У нас есть и физические абоненты, но это другое направление, где мы не слишком разворачиваемся.
А, скажем, “Ростелеком” или “Юком” не предоставляют те услуги, которые предоставляете вы?
“Ростелеком” или “Юком” пришли на корпоративный рынок с розничного, причем с некоторыми ограничениями. То, что в основном даем мы, не может дать никто. Есть вещи, которые ADC делает на высоком уровне. Работать на корпоративном рынке для нас удовольствие, и наши абоненты это знают.
Не хотите развить сеть физических абонентов?
Это связано с крупными инвестициями и программой оздоровления. В городах рынок перегружен. В тот период, когда можно было внести какой-то вклад и начать предоставлять услуги в городе, это не было сделано. В данный момент у нас нет таких программ.
Каждая сфера имеет свои недостатки и проблемы. Какая задача, на ваш взгляд, является первоочередной в сфере поставки интернета?
Эта сфера развита больше, чем общество и его потребности в данной сфере. Сейчас в любом маленьком селе 14-летний подросток может доступным путем провести интернет, выучить основы элементарного программирования, получить онлайн-образование и с помощью  программирования зарабатывать деньги для своей семьи. К сожалению, у нас интернет-трафик занимают odnoklassniki.ru, Facebook.com, в лучшем случае сериалы, которые можно смотреть и по телевизору. Мы сформировали очень серьезное предложение. Это нужно осознать, и как только это осознают, мы сможем говорить о том, что страна развивается в правильном направлении, когда основное значение получает передача информации. Сейчас мы уже предоставляем услуги также людям, работающим на форекс. Они могут работать с финансовыми рынками даже в домашних условиях. Для человека создана прекрасная возможность интегрироваться в мир. А мы, к сожалению, интегрируемся, еще раз повторяю,в Օdnoklassniki и Facebook. Это уже общественная проблема, которую мы не можем решить.
Что нужно делать?
В первую очередь необходимо предоставлять доступную информацию на армянском языке. Нужно сделать доступными онлайн-ресусры, в которых, скажем, основные положения PHP 5 будут представлены на армянском языке. Затем нужно попытаться прочитать дополнительную информацию, изучить международные вузы, все они имеют курсы, зарегистрироваться и получить нормальное образование. То есть при подготовке очередного экономиста или юриста образование нужно изменить в сторону той сферы, которая даст возможность человеку посредством этого объема интернета (который мы доставляем в Армению) получить альтернативное образование. Мы сейчас находимся на уровне 17-го века.