Վարդան Այվազյանը Թբիլիսիում ձկան կենտրոն է կառուցում
Հայաստանի Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը Թբիլիսիում ձկան առեւտրի հսկայական կենտրոն է կառուցում:
Այն գտնվում է Թբիլիսիի կենտրոնից ոչ շատ հեռու՝ Լուբլիանա փողոցի 2/6 հասցեում: Տարածքը հայտնի է ռեստորանային համալիրներով:
2011 թվականի սեպտեմբերին պատգամավորը հիմնադրել է «Յունիկում» ընկերությունը, որի 100 տոկոս բաժնետերն ինքն է եղել: Համաձայն Վրաստանի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի, 2012-ին՝ Վրաստանում խորհրդարանական ընտրություններից հետո, նա իր բաժնեմասը գրանցել է որդու՝ Սուրեն Այվազյանի անունով: Ըստ ամենայնի, Վարդան Այվազյանը մտահոգվել է, որ իշխանափոխությունից հետո իր ունեցվածքը կարող է վտանգվել, և իր գործընկեր ներքին գործերի նախկին նախարար Իվանե Մերաբիշվիլու խնդիրները կարող են առնչվել նաև իր բիզնեսին: Իվանե Մերաբիշվիլին, հիշեցնենք, այժմ բանտարկված է:
Հիշեցնենք՝ Վարդան Այվազյանը Սամցխե-Ջավախքի իր ծննդավայր Տաբածղուր գյուղում վարձակալում է նույնանուն լճի տարածքը և այնտեղ ձկնաբուծության բիզնես է իրականացնում: Տեղացիների խոսքով` Վարդան Այվայզյանը այն հիմնել է Վանո Մերաբիշվիլու հետ համատեղ: Եվ ձկան իրացման տեղերից մեկը պետք է լինի նաև այս կենտորնը, որը նա մտադրել է դարձնել ձկան առևտրի կենտրոն և ռեստորանային համալիր:
Շինաշխատանքներն արդեն 3 տարի է՝ ընթանում են: Համաձայն տարածքում փակցված ցուցանակի՝ այս տարվա սեպտեմբերին կենտրոնը պետք է բացվի: Սակայն այս օրերին շինարարությունը դադարեցված է: Երբ այցելեցինք տարածք, հսկող պահակ Ալեքսանդր Տաբիձեն պատմեց, որ մարտից կառուցապատումը նորից կվերսկսվի:
| Ձկան կենտրոնի կիսակառույցը |
Ալեքսանդր Տաբիձեի խոսքով` ճոխ ռեստորան է լինելու: Ամբողջ տարածքը 8000 քմ է, կենտրոնը զբաղեցնելու է 1200 քմ-ը: Տարածքի արժեքը, ըստ նրա, 4 մլն լարի արժե:
| Ձկան առևտրի կենտրոնը վերջնական այս տեսքն է ունենալու |
Տաբիձեն գիտի, որ համալիրը հայերն են կառուցում, ՀՀ ազգային ժողովի «մի հարգարժան պատգամավոր»: Վարդան Այվազյանը բազմիցս այցելել է տարածք և ինքն անձամբ ճանաչում է պատգամավորին:

Вардан Айвазян строит в Тбилиси рыбный центр
Депутат фракции Республиканской партии Армении Национального Собрания РА, председатель постоянной парламентской комиссии по экономическим ворпросам Вардан Айвазян строит в Тбилиси огромный рыбный торговый центр. Он находится недалеко от центра грузинской столицы, по адресу ул,Любляны, 2,6. Это место известно своими ресторанными комплексами.
В сентябре 2011 г. депутат основал компанию “Юникум”, 100-процентным владельцем акций которого был он сам. Согласно реестру компаний Грузии, в 2012 г., после прошедших в стране парламентских выборов, Айвазян записал свою долю акций на сына, Сурена Айвазяна. Депутат, по всей видимости, испугался, что после смены власти его имущество может оказаться под угрозой и проблемы, возникшие у его партнера, бывшего министра внутренних дел Грузии Иване Мерабишвили, могут повлиять и на и  бизнес. Напомним, что в настоящее время Иване Мерабишвили отбывает наказание в тюрьме.
В своем родном селе Табацхур в Самцхе-Джавахке Вардан Айвазян арендует одноименное озеро, где основал рыбоводческое хозяйство. По словам местных жителей, этот бизнес Айвазян создал совместно с Вано Мерабишвили. Разводимая Айвазяном рыба должна реализовываться как раз в будущем рыбном центре и ресторанном комплексе.
Строительные работы ведутся уже три года. Согласно установленному на месте строительства щиту, рыбный центр должен открыться в сентябре этого года. Однако в эти дни строительство не ведется, оно уже долгое время приостановлено. Охраняющий стройплощадку сторож Александр Табидзе сказал нам, что в марте работы возобновятся.
Недостроенное здание рыбного центра
По словам Табидзе, здесь должен быть построен роскошный ресторан. Общая площадь территории составляет 8000 кв.м, площадь центра – 1200 кв.м, а стоимость объекта – 4 млн лари, сообщил наш собеседник.
Окончательный вид рыбного центра
Табидзе знает, что комплекс строят армяне, “один уважаемый депутат” Национального Собрания РА. Сторож лично знаком с Варданом Айвазяном, так как депутат не раз посещал место стройки.