Ձկան արտահանման ծավալներն աճել են 4 անգամ
Հայաստանից ձկան արտահանման ծավալները 2014-ին կտրուկ աճ են գրանցել: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն` 2014 թվականին Հայաստանից արտահանվել է ավելի քան 95 հազար տոննա կենդանի ձուկ:
Նախորդ 4 տարիներին այն չէր գերազանցել 25 հազար տոննան, չնայած տարեցտարի աճել էր:
Չնայած Հայ ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը հայտարարել էր, որ ձկան արտահանման ծավալների աճ չկա և առաջիկայում էլ նվազում է սպասվում, այդուհանդերձ, աճը գրեթե քառակի է:
Արթուր Աթոյանը արտահանման ծավալների նվազումը պայմանավորել էր նաև բնապահպանության նախարարության իրականացրած բարեփոխումներով: Հիշեցնենք՝ ԲՆ-ն նախաձեռնել էր Արարատյան դաշտում արտեզյան հորերի կոնսերվացման ծրագիրը, որը, ինչպես տեսնում ենք, չի խոչընդոտել ձկան արտադրության և արտահանման ծավալներին: Թե որքանով է արդյունավետ եղել կոնսերվացումը, այլ հարց է, որին կանդրադառնանք առաջիկայում:
Ընդ որում՝ չի նվազել նաև թարմ ձկան արտահանման ծավալները: Այն կայուն աճել է վերջին հինգ տարիներին: Փոխարենը նվազել է սառեցված ձկան արտահանումը: 2014 թվականին սառեցված ձուկ գրեթե չի արտահանվել՝ 200 տոննա:

Объемы производства рыбы выросли в четыре раза
В 2014 г. был зарегистрирован значительный рост объемов экспорта рыбы из Армении. По данным Национальной статистической службы РА в 2014 году из Армении было экспортировано свыше 95 тысяч тонн живой рыбы.
В предыдущие четыре года этот показатель не превышал 25 тысяч тонн.
Несмотря на заявление председателя Союза армянских рыбоводов Артура Атояна о том, что объемы экспорта рыбы не выросли и что в ближайшее время ожидается их сокращение, этот показатель все же вырос почти в четыре раза.
| Create infographics
Сокращение экспорта Атоян обуславливает реформами, проведенными министерством экологии. Напомним, что минэкологии инициировало программу консервации артезианских колодцев, что, как видим, не сказалось на объемах производства и экспорта рыбы. Другой вопрос, насколько эффективной оказалась данная программа. Этой темы мы коснемся в ближайшее время. Не сократились также объемы экспорта свежей рыбы, которые последние пять лет стабильно росли. Вместе с тем заметно меньше стали экспортировать замороженную рыбу. В 2014 г. этот показатель составил всего 200 тонн.