Հայաստանում միջին աշխատավարձը 180 հազ. դրամ է. պաշտոնական
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ այս տարվա ապրիլին Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 180 հազ. դրամ։ 2014 թվականի նույն ամսվա համեմատ, ըստ վիճակագիրների, մեր երկրում միջին անվանական աշխատավարձը բարձրացել է 11.5%-ով:
Այդ թվում՝ պետական հատվածում աշխատավարձը ապրիլին կազմել է 156 հազ. դրամ (աճը՝ 12.6%), իսկ ոչ պետական հատվածում մոտ 214 հազ. դրամ (աճը՝ 10.5%):
Երեկ էլ՝ մայիսի 25-ին, Հայաստանի խորհրդարանում տեղի են ունեցել «ՀՀ 2014թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները:
Ըստ հաշվետվության՝ Հայաստանում 2014թ. գործազրկության մակարդակը աճել է 1.4 տոկոսային կետով՝ կազմելով 17.6 տոկոս։
2014թ. միջին աշխատավարձը, 2013թ. հետ համեմատ, աճել է 8.3 %-ով ՝ կազմելով 171 հազար դրամ։ Այդ թվում՝ պետական հատվածի աշխատավարձը աճել է 9%-ով ու կազմել 151.5 հազ. դրամ, իսկ մասնավոր հատվածինը՝ 7.3%-ով և կազմել 199 հազ. դրամ:

В Армении средняя зарплата составляет 180 тысяч драмов: официальные данные
По данным Национальной статистической службы РА, в апреле этого года средняя зарплата в Армении составила 180 тыс. драмов. По сравнению с тем же периодом 2014 г. этот показатель вырос на 11,5%.
В апреле в государственном секторе зарплата составляла 156 тыс. драмов (рост – 12.6%), в частном секторе – около 214 тыс. драмов (рост – 10.5%).
Вчера, 25 мая, в парламенте состоялось обсуждение ежегодного отчета “О выполнении госбюджета РА 2014 г.”.
Согласно документу, в 2014 г. уровень безработицы в Армении увеличился на 1,4%, составив 17,6%.
В 2014 г. по сравнению с 2013 годом средняя зарплата выросла на 8,3%, составив 171 тыс. драмов. При этом в госсекторе зарплата составила 151.5 тыс. драмов (рост – 9%), в частном секторе – 199 тыс. драмов (рост – 7,3%).
Фото: economictimes.indiatimes.com
Tatev
Скажите пожалуйста,на основании чего рассчитывается средняя зарплата жителей Армении? Откуда такие бешенные цифры, если больше половины людей умирают с голода , получая 40000 драм или того меньше?