«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն` ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության` տեղեկատվություն տրամադրելուն պարտավորեցնելու պահանջի մասին:
«Հետքը» (հիմնադիր` «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ) դեռևս 2014թ. նոյեմբերին գրավոր նամակով ՀՀ գլխավոր դատախազին խնդրել էր հնարավորություն տալ ծանոթանալու 1995 թ-ին ՀՀ գերագույն դատարանի դատավճռով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատախազական վարույթին և կատարել լուսանկարահանում: Դատախազությունը որևէ կերպ չի արձագանքել հարցմանը: Նույնաբովանդակ նամակ ուղարկվել է նաև 2015թ. մարտ ամսին. դարձյալ դատախազությունը չի պատասխանել:

“Журналисты-расследователи” против Генпрокуратуры РА
Общественная организация “Журналисты-расследователи” обратилась в Административным суд с иском против Генпрокуратуры РА, которым требует обязать данный орган предоставить информацию.
Еще в ноябре 2014 г. Hetq.am (учредитель – ОО “Журналисты-расследователи) обратился в Генпрокуратуру РА с письменной просьбой дать возможность ознакомиться с прокурорским производством по уголовному делу Согомона Кочаряна, который в 1995 г. был приговорен Верховным судом РА к смертной казни, и сделать фотографии. Прокуратура не отреагировала на запрос. Письмо с аналогичным содержанием было отправлено также в марте 2015 г., однако Генпрокуратура и на этот раз не прислала ответ.