«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն` ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության
«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության` տեղեկատվություն տրամադրելուն պարտավորեցնելու պահանջի մասին:
«Հետքը» (հիմնադիր` «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ) դեռևս 2014թ. նոյեմբերին գրավոր նամակով ՀՀ գլխավոր դատախազին խնդրել էր հնարավորություն տալ ծանոթանալու 1995 թ-ին ՀՀ գերագույն դատարանի դատավճռով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատախազական վարույթին և կատարել լուսանկարահանում: Դատախազությունը որևէ կերպ չի արձագանքել հարցմանը: Նույնաբովանդակ նամակ ուղարկվել է նաև 2015թ. մարտ ամսին. դարձյալ դատախազությունը չի պատասխանել:

The Investigative Journalists NGO has filed a Freedom of Information petition with Armenia’s Administrative Court that seeks to oblige the Prosecutor General’s Office to provide information in the case of Soghomon Kocharyan, who is serving a life sentence in an Armenian prison.
In November of 2014, Hetq wrote to the Prosecutor General’s Office asking that it be permitted to familiarize itself with various court documents of the 1995 trial and to take photographs. The office never got back to Hetq. In March of this year Hetq again wrote to the office. There was no answer to this request as well.