Սամվել Ալեքսանյանի շախմատային քայլերը հարկային եւ լրատվության դաշտում
Հարկային պետական ծառայությունը հրապարակել է այս տարվա 9 ամիսների խոշոր հարկատուների ցանկը։ 2012 թ. բյուջեն 101 մլրդ դրամով ավելացնելու կառավարության ցանկություններին զուգահեռ նկատվում է, որ օլիգարխներն ու խոշոր բիզնեսը շարունակում են ավելի քիչ վճարել նախորդ տարիների համեմատ: Տնտեսագետները կարծում են, որ կառավարության բյուջեի ավելացման քայլերն ի վերջո հանգեցնելու են նրան, որ փոքր ու միջին բիզնեսը վերջնականապես «մեռնի», քանի որ օլիգարխներն ավել հարկեր վճարող չեն:
Առաջիկայում էլ Ազգային ժողովում քննարկվելու է հարկային փոփոխությունների փաթեթը: Այժմ հանձնաժողովներում ծածուկ քննարկումներ են գնում, սակայն փաթեթը շարունակում է մնալ չհրապարակված: Այդպես էլ որեւէ պատասխանատու պաշտոնյա չի կարողանում մեկնաբանել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում փաթեթը, եւ ինչու է այն գաղտնի պահվում` պետական գաղտնիքի պես:
Այս գործելաոճը եւս մեկ անգամ փաստում է, որ կառավարության հերթական թիրախը լինելու է փոքր ու միջին բիզնեսը, եւ նոր տարվա նախաշեմին օրենսդիր եւ գործադիր մարմինները համատեղ հերթական անակնկալն են պատրաստելու գործարարների համար:
Օրինակ` ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը անցած 9 ամիսների ընթացքում պետբյուջե է փոխանցել 7 մլն դրամ ավելի քիչ, քան անցյալ տարի: Այս տարի պատգամավորի ընկերությունը11,9 մլրդ դրամ է պետբյուջե փոխանցել, երբ նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում «Ալեքս Գրիգի» վճարները կազմել էին 12,6 միլիարդ դրամ: 9 ամսվա ընթացքում «Ալեքս Գրիգը» որպես շահութահարկ եւ եկամտահարկ վճարել է շուրջ 681 մլն դրամ։
Ս. Ալեքսանյանին պատկանող մեկ այլ` «Նատալի ֆարմ» ընկերության կատարած հարկային պարտավորությունները եւս այս տարվա 9 ամիսների կտրվածքով կրճատվել են: Եթե նախորդ տարի «Նատալի ֆարմը» պետբյուջե էր փոխանցել 1 մլրդ 366 մլն դրամ, ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ ընդամենը 1 մլրդ 273 մլն դրամ։
Փոխարենն ավելացել են պատգամավորին պատկանող մեկ այլ ընկերության` «Լուսաստղ Շուգրի» պարտավորությունները: Նախորդ տարվա 9 ամիսների ընթացքում այս ընկերությունը վճարել էր 336 մլն դրամի հարկ, իսկ այս տարի` մոտ 2 մլրդ դրամ: Ստացվում է, որ Սամվել Ալեքսանյանը կրճատել է շաքարավազի ներմուծման քանակը եւ զարկ է տվել տեղական արտադրությանը, ինչն էլ լրացուցիչ եկամուտներ է բերել նրան: Դրանով է պայմանավորված «Լուսաստղ Շուգր» ընկերության հարկերի աճը:
Ի՞նչն է պատճառը, որ օլիգարխ պատգամավորը ավելի քիչ է պետբյուջե փոխանցումներ կատարել. տնտեսական ճգնաժա՞մը, թե՞ պարզապես Սամվել Ալեքսանյանի անվերահսկելի բիզնեսը:
Սամվել Ալեքսանյանից պարզաբանում ստանալ մեզ չի հաջողվում: Նա սկզբունքորեն չի պատասխանում հեռախոսազանգերին: Վերջերս, երբ պատգամավորը ակտիվորեն մասնակցում էր ԱԺ աշխատանքների առաջին 30 րոպեի աշխատանքներին, դիմեց որոշակի խորամանկության: Նա հերթով սկսեց լրագրողներից հավաքել վերջիններիս հեռախոսահամարներն ու գրանցել իր բջջային հեռախոսում, որպեսզի, ըստ պատգամավորի, «հենց տենամ դուք եք զանգում, վրազ վերցնեմ»: Սակայն պրակտիկան ցույց տվեց, որ պատգամավորն իրականում արեց ճիշտ հակառակը: Եթե նախկինում գոնե ամիսը մեկ անգամ Սամվել Ալեքսանյանը որոշում էր հեռախոսազանգերին պատասխանել, հիմա տեսնելով, որ իրեն զանգահարողը լրագրող է, ընդհանրապես չի պատասխանում:

Шахматные ходы Самвела Алексаняна в налоговом и информационном полях
Государственная налоговая служба опубликовала список крупных налогоплательщиков в разрезе текущих 9 месяцев. Наряду с намерением правительства в 2012 г. увеличить бюджет на 101 млрд драмов заметно, что олигархи и крупный бизнес стали платить налогов меньше, чем в предыдущие годы. По мнению экономистов, шаги правительства по увеличению бюджета, в конце концов, приведут к тому, что малый и средний бизнес окончательно “умрет”, поскольку олигархи больше платить не станут.
В ближайшее время в Национальном Собрании предстоит обсуждение пакета налоговых изменений. Уже сейчас в комиссиях идут конфиденциальные обсуждения, однако пакет остается необнародованным. Ни одно ответственное лицо не может объяснить, что из себя представляет пакет и почему он держится в секрете, как государственная тайна.
Эта ситуация еще раз подтверждает, что очередной мишенью правительства будет малый и средний бизнес, и в преддверии нового года законодательные и исполнительные органы преподнесут предпринимателям сюрприз.
За прошедшие 9 месяцев компания “Алекс Григ”, принадлежащая депутату НС Самвелу Алексаняну, перечислила в госбюджет на 7 млн драмов меньше, чем в прошлом году. В этом году бюджетные перечисления компании депутата составили 11,9 млрд драмов, тогда как за тот же период прошлого года – 12,6 млрд драмов. За 9 месяцев компания “Алекс Григ” в качестве налогов на прибыль и на доход выплатила 681 млн драмов.
За прошедшие 9 месяцев сократились и налоговые обязательства принадлежащей С.Алексаняну другой компании – “Натали фарм”. Если в прошлом году “Натали фарм” выплатила в бюджет 1 млрд 366 млн драмов, то за тот же период нынешнего года – всего 1 млрд 273 млн драмов.
Вместо этого выросли налоговые обязательства другой компании Алексаняна – “Лусастх Шугри”. За 9 месяцев прошлого года сумма выплаченных компанией налогов составила 336 млн драмов, за тот же период этого года – около 2 млрд драмов. Получается, что Самвел Алексанян сократил объемы импорта сахарного песка и расширил местное производство, что принесло ему дополнительные доходы. Этим и обусловлен рост налогов компании “Лусастх Шугри”.
В чем причина сокращения перечислений в госбюджет со стороны депутата-олигарха – экономический кризис или неконтролируемый бизнес Самвела Алексаняна?
Нам не удается получить объяснения у депутата, он принципиально не отвечает на наши телефонные звонки. Недавно, когда Алексанян в течение первых 30 минут активно участвовал в работе парламента, он прибег к хитрости: записал номера мобильных телефонов всех журналистов, чтобы, как заявил сам законодатель, “при виде этого номера сразу ответить”. Однако практика показала, что на самом деле Самвел Алексанян поступает с точностью до наоборот. Если раньше он хотя бы раз в месяц отвечал на телефонные звонки, то теперь, видя, что ему звонит журналист, просто не отвечает на звонок.