Վարդան Այվազյանի բիզնես նախագիծը
Հայաստանում յուրաքանչյուր նախարարի համար իր ղեկավարած կառույցը սեփական բիզնես նախագիծն է: Բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը, ում անունը հաճախ է հայտնվում լրատվամիջոցներում տարբեր սկանդալային պատմությունների առիթով, իր կառույցից քամում է հնարավոր ամեն ինչ` քաջ գիտակցելով, որ չի կարող հավերժ զբաղեցնել նախարարի աթոռը:
Հայաստանի ընդերքն ուսումնասիրելիս հայտնվում ես մի սարդոստայնում, որտեղ երեւում են մեր զանազան պաշտոնյաների ազգակցական ու ընկերական գրեթե բոլոր կապերը: Ովքե՞ր են տնօրինում Հայաստանի ընդերքը: Այս հարցն ունի մեկ միանշանակ պատասխան` ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ԱԺ պատգամավորները, որպես կանոն, իրենց հարազատների, ազգականների կամ ընկերների անուններով ձեռք բերելով հանքերի ուսումնասիրման եւ շահագործման լիցենզիաները, որոշ ժամանակ անց դրանք վաճառում են: Շահույթն առավելապես մեծ է լինում, երբ գնորդներն արտասահմանյան ընկերություններ են:
Այսօրվանից «Հետքը» սկսում է ներկայացնել մեր հանքավայրերի իրական տերերին: Այդ շարքում առաջինը, բնականաբար, հանքերը տնօրինող կառույցի ղեկավարն է` Վարդան Այվազյանը: Ստորեւ ներկայացնում ենք նրան պատկանող հանքերի առաջին խումբը:
«Սուրարտ» ՍՊԸ-ն, որը ներկայացնում է Վարդան Այվազյանի որդին` Սուրեն Այվազյանը, երկու հանքերի լիցենզիան ստացել է նույն օրում:
Կազմակերպության անվանումը |
գտնվելու վայրը, լիցենզիայի տեսակը եւ ժամկետը |
Գրանցման հասցեն |
Հիմնադիրները եւ նրանց գրանցման հասցեները |
Պաշարները միլիոն տոն |
«Սուրարտ» ՍՊԸ |
Լոռու մարզ, Բազումի երկաթի երեւակում, ուսումնասիրման լիցենզիա, ժամկետը` մինչեւ 20.07.2009 |
Երեւան, Արաբկիր, Հ.Էմինի 7-46 (բնապահպանության նախարարի օգնականի` Տիգրան Քրմոյանի բնակության հասցեն է) |
Սուրեն Այվազյան (բնապահպանության նախարարի որդին է) հասցեն` Չարենցավան 6Թ, 22-16 |
400 |
Սյունիքի մարզ, Կամաքարի հանք, երեւակում |
¨¨¨¨¨ |
Սուրեն Այվազյան (բնապահպանության նախարարի որդինէ) հասցեն` Չարենցավան 6Թ, 22-16 |
1000 |
«Նագին» ՍՊԸ |
Կոտայքի մարզ, Հրազդանի երկաթի հանքի վերագնահատում, ուսումնասիրման լիցենզիա, ժամկետը` մինչեւ 31.12.2007 |
Չարենցավան 6Թ, 22-16 Սա Վարդան Այվազյանի գրանցման հասցեն է |
Գինոսյան Մարիամ (Վ.. Այվազյանի կինն է), Գագիկ Այվազյան (նախարարի եղբայրն է) եւ եւս երկու հոգի, ովքեր նույնպես գրանցված են Չարենցավանում |
150 |
Կոտայքի մարզ, Աբովյանի երկաթի հանքավայրի վերագնահատում, ուսումնասիրման լիցենզիա, ժամկետը` մինչեւ 31.12.2007 |
Սյունիքի մարզ, Սվարանցի երկաթի հանքաերեւակում, ուսումնասիրման լիցենզիա, ժամկետը` 31.12.2008 |
«Ալեքսիս» ՍՊԸ |
Արարատի մարզ, տրավերտինի հանք, լիցենզիա |
Երեւան, Արաբկիր, Հ. Էմինի 7-46 |
Սուրեն Այվազյան (նախարարի որդինէ, Չարենցավան 6Թ, 22-16), Ալեքսանյան Արթուր (Վահագն Հովնանյանի փեսան է, Վահագնի թաղամաս 5165) |
«Նագին» ՍՊԸ-ի առաջին երկու հանքավայրերում 2007թ. հունվարի 26-ին տրվել է շահագործման լիցենզիա:
Կառավարության «Հետքի» աղբյուրի տեղեկություններով` ներկայումս ակտիվ բանակցային գործընթաց է ընթանում նախարարին պատկանող հանքավայրերը վաճառելու ուղղությամբ։ Բանակցություններին մասնակցում է անձամբ նախարարը։ Գնորդների շարքում է հնդկական մի ընկերություն, իսկ հանքավայրերից միայն մեկի համար նախարարի կողմից նշանակած գինը մի քանի միլիոն դոլար է։ Սրանք Վարդան Այվազյանի մի քանի տասնյակի հասնող հանքավայրերից ընդամենը մի քանիսն են: Նախարարն առանձնահատուկ սեր ունի հատկապես ոսկու, պղնձի, մոլիբդենի եւ երկաթի հանքավայրերի նկատմամբ:

Vardan Ayvazyan’s Business Project
Every minister inArmeniaconsiders the agency entrusted to him or her to be his or her personal business project.
Minister of Nature Protection Vardan Ayvazyan, whose name often emerges in the media in connection with various scandals, is squeezing everything possible out of his ministry, aware that he cannot hold office forever.
If you examineArmenia's underground resources you find yourself in a web in which almost all of the family and friendly ties of our various officials can be seen. Who owns these resources? There is one unambiguous answer to this question – high-level officials of the Republic of Armenia and parliament members, who as a rule acquire the licenses to explore and exploit mines in the names of their relatives and friends, and go on to sell them later. Profits are especially high when the buyers are foreign companies.
Starting today, Hetq will present the real owners of our mines. Topping the list is, not surprisingly naturally, the head of the agency in charge of the mines – Minister of Nature Protection Vardan Ayvazyan. The first group of mines that he owns is listed below.
Surart, Ltd., which is represented by Vardan Ayvazyan's son, Suren Ayvazyan, received licenses for two mines on the same day.
Organization
Location, Type and term of the license
Registration address
Founders and their addresses
Reserves Million Tons
Surart, Ltd.
Lori Marz, License to explore and develop the Bazum iron deposits. Valid July 20, 2009
Yerevan, Arabkir,7 H. Emin St., # 46(residential address of Tigran Krmoyan, Assistant to the Minister of Nature Protection).
Suren Ayvazyan (Vardan Ayvazyan's son) 22-16 District # 6, Charentsavan
400
Syunik Marz, License to develop the Kamakar mine
¨¨¨¨¨
Suren Ayvazyan (Vardan Ayvazyan's son) 22-16 District # 6 Charentsavan
1000
Nagin, Ltd.
Kotayk Marz, License to appraise and explore the Hrazdan iron mine. Valid December 31, 2007.
22-16 District # 6 Charentsavan (Vardan Ayvazyan's registration address)
Mariam Ginosyan (Vardan Ayvazyan's wife), Gagik Ayvazyan (Vardan Ayvazyan's brother) and two other persons registered in Charentsavan
150
Kotayk Marz, License to appraise and explore the Abovyan iron mine. Valid December 31, 2007.
Syunik Marz, License to explore and develop the Svarants iron mine. Valid December 31, 2008.
Alexis, Ltd.
Ararat Marz, License to develop a travertine mine.
Yerevan, Arabkir, 7H.Emin St., # 46
Suren Ayvazyan (Vardan Ayvazyan's son) 22-16 District # 6 Charentsavan. Artur Alexanyan (Vahagn Hovnanian's son-in-law) Vahagni Residential Complex # 5165.
On January 26, 2007 Nagin, Ltd was granted a license to exploit the first two mines. According to reliable sources, intensive negotiations are being conducted at this moment out to sell the mines that belong to the minister. The minister is personally taking part in the negotiations. Among the buyers is an Indian company, and the price set by the minister for just one mine is several million dollars. These are only a few of several dozens of mines that Vardan Ayvazyan owns. The minister has a special fondness for gold, copper, molybdenum, and iron deposits.