Ներսես Գալստյանը կարող է դատապարտվել մահապատժի
Լոս Անջելեսի դատարանում հաստատվել են 32-ամյա Ներսես Գալստյանին առաջադրված մեղադրանքները: Նա մեղադրվում է չորս հոգու սպանության մեջ: Այս մասին տեղեկացնում է Լոս Անջելեսի փաստաբանների գրասենյակը:
Երդվյալ ատենակալների մասնակցությամբ հաջորդ նիստը կգումարվի մարտի 28-ին` որոշելու արդյոք Գալստյանին դատապարտել մահվան, թե ցմահ ազատազրկման:
Ներսես Գալստյանը հայտնի է Լոս Անջելեսի բնակչության, մասնավորապես` իրավապահ մարմինների և լրատվամիջոցների շրջանակում` որպես Riverside Drive փողոցի աղմկահարույց սպանության գլխավոր հերոս: Թեև դեպքը տեղի է ունեցել մոտ վեց տարի առաջ, ու Գալստյանը կալանքի մեջ էր, սակայն դատավճիռ կայացնելու համար դատարանը տարիներ շարունակ բավարար ապացույցներ չէր գտնում:
Ն. Գալստյանը մեղադրվում է 2010թ. ապրիլի 3-ին Հյուսիսային Հոլիվուդում` Hot Spot ռեստորանում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ 25-ամյա Հայկ Եգնանյանի (Hayk Yegnanyan), 31-ամյա Վարդան Թոֆալյանի (Vardan Tofalyan), 26-ամյա Սարգիս Քարաջյանի (Sarkis Karadjian) և 28-ամյա Հարութ Բաբուրյանի (Harut Baburyan) սպանության մեջ:
| Հայկ Եգնանյան, Սարգիս Քարաջյան, Հարութ Բաբուրյան, Վարդան Թոֆալյան(ձախից) |
«Գալստյանն այցելել էր ճանապարհատրանսպորտային վթարի հետևանքով մահացած ընկերոջ հիշատակի արարողությանը, որտեղ էլ վեճի է բռնվել ռեստորանի ներսում գտնվող իր մի քանի ծանոթների հետ: Այնուհետև դուրս է եկել ռեստորանից, մեքենայի միջից վերցրել ատրճանակը և կրակ բացել»,- հայտնել է դատախազությունը:
2010թ․ դատավարական առաջին նիստերից մեկի ժամանակ դատախազության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Ներսես Գալստյանն իր զենքից կրակել է նվազագույնը 50 անգամ, և արձակված փամփուշտներից 30-ը հայտնաբերվել են ներկաներից վեց հոգու մարմնի մեջ: Վիճարկվում էր այն հարցը` արդյոք Գալստյանն այդ քայլին դիմել է, որովհետև իր կյանքին վտանգ էր սպառնում. այսինքն` հակառակ դեպքում նրան կկրակեի՞ն գնդակահարության զոհ դարձած իր ծանոթները, թե՞ ոչ:
Ն. Գալստյանի դեմ քրեական գործը հարուցվեց 2010թ. ապրիլի 22-ին: Նախաքննական նյութերում նշվում էր, որ ռեստորանի հավաքին Գալստյանը գնացել է եղբոր` Սեմ Գալստյանի (Sam Galstyan) հետ` մասնակցելու նախորդ տարի ավտովթարի զոհ դարձած Արտյոմ Թաշճյանի հիշատակի արարողությանը: Ընկերոջ գերեզմանին այցելելուց հետո խումբն ուղևորվել է Hot Spot ռեստորան: Երբ հավաքը ցրվել է, մոտ 12 հոգանոց խումբը մնացել է ռեստորանում, այդ թվում` Ներսես Գալստյանը` եղբոր հետ: Այնուհետև նշվում էր, որ Ն. Գալստյանը դուրս է եկել ռեստորանից, ապա վերադարձել և բացել կրակը:
| Դեպքի վայրը, աղբյուրը` patch.com |
Գալստյան եղբայրները ձերբակալվեցին դեպքից շաբաթներ անց: Սեմ Գալստյանն ավելի ուշ ազատ արձակվեց, քանի որ իշխանությունները բավարար ապացույցներ չունեին նրան կալանքի մեջ պահելու համար:
Ն. Գալստյանի պաշտպան Ալեքս Քեսելը (Alex Kessel) դատավարության առաջին նիստերի ժամանակ երդվյալ ատենակալների առաջ հայտարարել էր, որ հրաձգությունը եղել է ինքնապաշտպանություն: Նա մանրամասնում էր, որ կրակոցի զոհ դարձած Հայկ Եգնանյանը վտանգ է զգացել, այնուհետ կանչել է ընկերներին` Հարութ Բաբուրյանին և Սարգիս Քարաջյանին, ովքեր ռեստորան են ժամանել զենքերով և փորձել վախեցնել Գալստյան եղբայրներին: Փաստաբանը նշում էր` դա Ներսես Գալստյանին այնքան է ահաբեկել, որ նա կրակ է բացել:
Քրեական գործը հարուցելու օրը` ապրիլի 22-ին, Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը ենթադրում էր, որ Ներսես Գալստյանը հանցագործությունը կատարելու պահին «կորցրել է հավասարակշռությունը» կրակոցի զոհերի` իր նկատմամբ «նսեմացնող» վերաբերմունքից:
Ն. Գալստյանի դեմ դատական նիստերից մեկի ժամանակ վկայություն են տվել Սարգիս Թերզյանը (Sarkis Terzyan) և Նշան Նորդշկարյանը (Nshan Nordshkaryan), ովքեր նախկինում ասել էին, որ չգիտեն կրակողի ինքնությունը: Իսկ Գալստյանի փաստաբանի դիտարկմանը, թե ինչու են փոխում ցուցմունքը, պատասխանել են, որ վախենում էին: Փաստաբանն, ի պատասխան, հայտարարել էր, որ վկաների ցուցմունքները կասկած են հարուցում, քանի որ ժամանակի ընթացքում փոփոխվում են:
Գործով վկաներից մեկն էլ Դավիթ Աղազարյանն էր (David Agazaryan): Նշվում էր, որ նա դեպքի օրը ռեստորանում 11 կրակոց է ստացել և ողջ մնացել:
Լրատվամիջոցների հետ զրույցներում նա նշել է, որ որոշել է բարեգործությամբ զբաղվել ամբողջ կյանքի ընթացքում` որպես երախտագիտություն` հրաշքով փրկվելու համար:«Ես հաջողակ եմ: Ես կորցրել եմ աչքս, ունեմ ոսկրային կոտրվածքներ, բայց այստեղ եմ, քայլում եմ, խոսում եմ»,- ասել է Դ․Աղազարյանը:
Նշենք, որ այս դեպքից հետո և լրատվամիջոցներում, և Լոս Անջելեսի հայ համայնքում խոսակցություններ էին պտտվում, որ Ն. Գալստյանը մաֆիայի անդամ է և որ կապ ունի զենքի ապօրինի առևտրի հետ, միայն թե հստակ հղումներ չկային, թե Լոս Անջելեսում պաշտոնապես ճանաչված որ խմբավորմանն էր նա հարում: Կենդանի մնացած Դավիթ Աղազարյանը, սակայն, նշում էր, որ Ն.Գալստյանից այդ տպավորությունը չի ստացել: «Ասում են, որ նա բանդայի կամ մաֆիայի հետ է կապված, բայց ես անկեղծ ասած, լինելով այնտեղ, չեմ տեսել բանդայի առնչվող ինչ-որ բան»,- ասել էր Աղազարյանը:
Ավելի վաղ փաստաբանների գրասենյակի և դատախազության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ Գալստյանին սպառնում է մահապատիժ` առաջադրված մեղադրանքները հաստատվելու դեպքում:

Нерсес Галстян может быть приговорен к смертной казни
В суде Лос-Анджелеса подтвердились обвинения, выдвинутые 32-летнему Нерсесу Галстяну. Он обвиняется в убийстве четырех человек. Об этом сообщает адвокатский офис Лос-Анджелеса.
28 марта состоится очередное судебное заседание с участием присяжных, на котором будет решено, приговорить Галстяна к смертной казни или пожизненному заключению.
Нерсес Галстян известен правоохранительным органам и средствам массовой информации Лос-Анджелеса как главный участник громкого убийства на улице Riverside Drive. Несмотря на то, что этот случай произошел шесть лет назад и все это время Галстян находился под арестом, суд на протяжении нескольких лет не получал достаточных доказательств для вынесения приговора.
Н.Галстян обвиняется в том, что 3 апреля 2010 г. во время перестрелки в ресторане Hot Spot в Северном Голливуде убил четырех человек: 25-летнего Айка Егнаняна (Hayk Yegnanyan), 31-летнего Вардана Тофаляна (Vardan Tofalyan), 26-летнего Саркиса Караджяна (Sarkis Karadjian) и 28-летнего Арута Бабуряна (Harut Baburyan).
Айк Егнанян, Саркис Караджян, Арут Бабурян, Вардан Товалян (слева)
“Галстян пришел на траурное мероприятие в память погибшего в автомоби льной катастрофе своего друга. В ресторане он поспорил с находящимися там несколькими своими знакомыми. Затем Галстян вышел из ресторана, достал из машины пистолет и открыл огонь”,- сообщила прокуратура.
На первом судебном заседании, которое состоялось в 2010 г., представитель прокуратуры сообщил, что Нерсес Галстян произвел из оружия по меньшей мере 50 выстрелов. 30 из всех выпущенных им пуль были обнаружены в телах шести присутствовавших лиц. Спорным был вопрос о том, пошел ли Галстян на этот шаг из-за того, что его жизни угрожала опасность. Иными словами, открыли бы знакомые Галстяна, ставшие жертвой расстрела, по нему огонь или нет.
Уголовное дело против Нерсеса Галстяна было возбуждено 22 апреля 2010 г. В материалах предварительного следствия отмечается, что  Галстян пришел в ресторан со своим братом Сэмом Галстяном, чтобы участвовать в траурной церемонии в память о погибшем в автокатастрофе своем друге Артеме Ташчяне. После посещения его могилы группа отправилась в ресторан Hot Spot. Когда все разошлись, в ресторане остались около 12 человек, в том числе братья Галстяны. Далее отмечается, что Нерсес Галстян вышел из ресторана, но вскоре вернулся и открыл огонь.
Դեպքի վայրը, աղբյուրը` patch.com
Братья Галстяны были задержаны через несколько дней после произошедшего. Вскоре Сэм был отпущен, так как власти не имели достаточных доказательств для его содержания под стражей.
Во время судебного заседания защитник Н.Галстяна Алекс Кессель (Alex Kessel) заявил присяжным, что стрельба носила самооборонительный характер. Он пояснил, что ставший жертвой стрельбы Айк Егнанян почувствовал опасность и позвал своих друзей – Арута Бабуряна и Саркиса Караджяна, которые прибыли в рсторан с оружием и попытались угрожать братьям Галстянам. По словам адвоката, это так испугало Нерсеса Галстяна, что он открыл стрельбу.
При возбуждении уголовного дела 22 апреля полиция Лос-Анджелеса предполагала, что в момент совершения преступления Нерсес Галстян “потерял равновесие” из-за “унизительного” отношения к себе со стороны жертв.
На одном из судебных заседание Саркис Терзян (Sarkis Terzyan) и Ншан Нордшкарян (Nshan Nordshkaryan), которые ранее заявили, что не знают стрелявшего, дали показания против Нерсеса Галстяна.  На вопрос адвоката, почему они изменили свои показания, свидетели ответили, что боялись. Тогда адвокат заявил, что эти показания вызывают сомнение, так как были изменены.
Проходящий свидетелем по делу Давид Агазарян (David Agazaryan) в ходе стрельбы в ресторане получил 11 огнестрельных ранений, но остался жив.
В интервью СМИ он сказал, что решил всю оставшуюся жизнь заниматься благотворительностью в знак благодарности за то, что чудом остался жив. “Мне повезло. Я потерял глаз, получил переломы костей, но я здесь, я хожу, разговариваю”,- сказал Д.Агазарян.
Отметим, что после этого случая и в СМИ, и в армянской общине Лос-Анджелесе стали говорить о том, что Нерсес Галстян является членом мафии и имеет отношение к незаконной торговле оружием. При этом, однако, не отмечалось, к какой известной в Лос-Анджелесе группировке он принадлежит. Между тем оставшийся в живых Агазарян отметил, что у него не осталось такое впечатление от Галстяна. “Говорят, что он связан с бандой или мафией, но я, честно говоря, находясь там, не заметил ничего такого, что могло свидетельствовать об отношении к мафии”,- сказал Агазарян.
Ранее представители адвокатского офиса и прокуратуры заявили, что в случае подтверждения обвинений Нерсесу Галстяну грозит смертная казнь.