Ադրբեջանամետ դիրքորոշմամբ հայտնի ԵԽԽՎ նախագահը հրաժարվել է անցկացնել ավանդական մամուլի ասուլիսը
2016թ. հունվարին ընտրված ԵԽԽՎ նախագահ, իսպանացի խորհրդարանական Պեդրո Ագրամունտը հրաժարվել է այսօր մեկնարկող ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանից առաջ մամուլի ասուլիս անցկացնել: Նկատենք, որ մամուլի ասուլիսներն ավանդաբար անցկացվում են նիստից առաջ, որի ընթացքում ԵԽԽՎ նախագահը լրագրողներին ներկայացնում է նիստի օրակարգի առանցքային թեմաները: Այս նիստի օրակարգ երեք դիմում է ներկայացվել ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ քննարկումներ անցկացնելու մասին՝ Ֆրանսիայից, Հայաստանից եւ Ադրբեջանից. «ԼՂ հակամարտության, բռնությունների վերջին եւ ողբերգական սրումը», «Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական հանցագործությունները ԼՂ-ի դեմ վերջին ագրեսիայի ժամանակ», «Բռնությունների ողբերգական էսկալացիան Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի մյուս գրավված տարածքներում»:
Ինչպես տեղեկացրին ԵԽԽՎ լրատվական ծառայությունից, սա ոչ սովորական իրավիճակ է, եւ առաջին անգամ է ԵԽԽՎ նախագահը հրաժարվում մամուլի ասուլիս տալ:
Նախկինում ԵԽԽՎ բյուրոյում Ղարաբաղի հարցով հատուկ կոմիտեի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Պեդրո Ագրամունտը ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնում էլ չկարողացավ հավասարակշիռ դիրքորոշում պահպանել: Այսպես՝ կրակի դադարեցման մասին ապրիլի 3-ի նրա հայտարարության մեջ՝ ուղղված հակամարտող կողմերին, կոչ է հնչեցվում «դուրս բերել հայկական զորքերը ադրբեջանական գրավվյալ տարածքներից՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերին համապատասխան»: Նման «կողմնապահ» մոտեցումից վրդովվել է հայկական պատվիրակությունը, որը նստաշրջանից առաջ ԵԽԽՎ նախագահի աշխատանքը բոյկոտելու մտադրություն է հայտնել:
Արդյոք հայ լրագրողների հարցերից խուսափելը բավարար առի՞թ էր մամուլի ասուլիսը չեղյալ հայտարարելու համար՝ կպարզվի նստաշրջանի ընթացքից: Նշենք, որ վաղը՝ ապրիլի 19-ին, ԵԽԽՎ նստաշրջանին հատուկ հյուրի կարգավիճակով հրավիրվել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլին:
Ծախված իսպանացին պարզապես կանխատեսելով, թե ինչպիսի խայտառակ իրավիճակում կարող է հայտնվել ասուլիսում հնարավոր հնչեցվելիք հարցերի արդյունքում, որոշել է ընտրել չարյաց փոքրագույնը, հրաժարվել ասուլիսից։

Проазербайджанский председатель ПАСЕ отказался провести традиционнную пресс- конференцию в Страсбурге
Избранный в январе 2016 года председатель ПАСЕ, испанский парламентарий Педро Аграмунт отказался провести пресс-конференцию перед началом весенней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы, которая стартует сегодня,18 апреля, и продолжится до 22 апреля.
Отметим, что по традиции перед открытием сессии Ассамблеи в Страсбурге проводятся пресс-конференции, на которых председатель ПАСЕ представляет журналистам ключевые темы текущей повестки. В повестку нынешней сессии поступили три заявки от Франции, Армении и Азербайджана на проведение дебатов по карабахскому конфликту, а именно: “Недавняя трагическая эскалация насилия в нагорно-карабахском конфликте”, “Трагическая эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана”, “Военные преступления, совершенные Азербайджаном в ходе недавней агрессии против Нагорного Карабаха”.
Как объяснили Hetq.am в пресс-службе ПАСЕ, это нестандартная ситуация, и впервые председатель ПАСЕ отказывается давать пресс-конференцию. “Он не хочет давать пресс-конференцию”, - отметили в пресс-службе.
Занимавший ранее должность председателя спецкомитета по Карабаху в Бюро ПАСЕ, известный своей проазербайджанской позицией Педро Аграмунт и на посту председателя Ассамблеи оказался неспособен сохранить сбалансированную позицию. Так, в его заявлении от 3 апреля, адресованном сторонам с требованием соблюдать режим прекращения огня, содержится призыв “вывести армянские войска с оккупированных азербайджанских территорий в соответствии с резолюциями Совбеза ООН”. Такой пристрастный подход возмутил представителей армянской делегации, которые перед началом сессии заявили о намерении бойкотировать работу оскандалившегося председателя ПАСЕ. То, является ли желание уйти от расспросов армянских журналистов на тему Карабаха достаточным поводом для аннулирования пресс-конференции, покажет дальнейший ход работы сессии. Отметим также, что завтра, 19 апреля, в качестве специального гостя на сессию ПАСЕ приглашен премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу.