Դեղերի մասին նոր օրինագիծը չի փարատում պատգամավորների կասկածները. «Ստեղ էլ են թուրքերը մեղավո՞ր»
Երեկ Ազգային ժողովում բուռն քննարկվեց «Դեղերի մասին» ՀՀ նոր օրենքի և կից օրենքների փաթեթները երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին նախագծերը: Նախագծերը խորհրդարանում ներկայացնում էր ՀՀ աողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը:
«Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքն ընդունվել է դեռևս 1998թ., ներկայում չի ներառում օրենսդրական կարգավորում պահանջող հարաբերությունների ողջ սպեկտրը: Ըստ կառավարության՝ հաշվի առնելով նախորդ տարիների ընթացքում օրենքի կիրառման ընթացքում վեր հանված բազմաթիվ խնդիրները, բացթողումները, նոր առաջացած հարաբերությունների հրատապ կարգավորման անհրաժեշտությունը, կարիք է առաջացել նոր օրենքի մակարդակով կարգավորել դեղերի շրջանառության բնագավառում ծագող հարաբերությունները, սահմանել ոլորտի առավել կարևոր հասկացությունները և դրանց ներդրման հիմնական սկզբունքները, մեխանիզմները:
Ըստ այդմ՝ նախագծով դեղերի մեծածախ իրացման համար սահմանվում է լիցենզավորման պահանջ: Դեղ արտադրող է համարվելու դեղերի արտադրության լիցենզիա ստացած իրավաբանական անձը կամ անհատ ձեռնարկատերը: Առաջարկվում է լրացնել լիցենզիայի կասեցման հիմքերը: Մասնավորապես՝ առաջարկվում է լիցենզիայի կասեցման հիմք սահմանել լիցենզավորման ենթակա գործունեության իրականացման ժամանակ այդ լիցենզիայի պահանջների ու պայմանների այնպիսի խախտումը, որն ուղղակի կամ անմիջական վտանգ կամ ռիսկ է պարունակում մարդկանց կյանքի կամ առողջության համար:
Նախագծի հեղինակ կառավարության կարծիքով, այս դրույթի սահմանումը հնարավորություն կտա առողջապահության ոլորտում լիցենզավորման ենթակա գործունեության զբաղվողների լիցենզիաները կասեցնել բոլոր այն դեպքերում, երբ դրանց գործունեության ընթացքում հայտաբերված խախտումները ռիսկեր են պարունակում մարդկանց կյանքի կամ առողջության համար:
Փաթեթային լուծմամբ սահմանվում է քրեական պատասխանատվություն կեղծ դեղերի արտադրության համար: Ներկայումս սահմանված է քրեական պատասխանատվություն միայն պատրաստման համար: Օրենսդրական փաթեթով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում նաև դեղերի կլինիկական փորձարկումների արդյունքների կեղծման կամ թաքցնելու համար, եթե դա անզգուշությամբ միջին ծանրության կամ ծանր վնաս է հասցրել առողջությանը կամ առաջացրել մարդկանց մահ:
Ըստ Սերգեյ Խաչատրյանի՝ նախագծով սպառողների շահերի առավելագույն պաշտպանություն ապահովելու նպատակով սահմանվել է դեղերի փաթեթավորման, մակնշման, պիտակավորման պահանջներ՝ ներառյալ հայերեն-ներդիրի առկայության պահանջը:
Նախագծի ընդունումից հետո դեղերը թանկանալու են
Պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ իրականում շատ կարևոր օրենքի նախագիծ է քննարկվում, սակայն պատգամավորը տեղեկություն ուներ, որ փոքր դեղատները կամ դեղերի մանրածախ առևտրով զբաղվողները դժգոհ են օրենքի այս նախագծից: Նրանք պնդում են, որ այս նախագծով ավելի լավ է ամրացվում և ավելի լավ ու բարձր հիմքերի վրա են դրվում Հայաստանում դեղերի շուկայի մոնոպոլիզացիան: Պատգամավորի ասելով՝ դժգոհություններ կան նաև, որ շատացել է բյուրոկրատիան, ինչը մեծացնում է կոռուպցիոն ռիսկը: Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ ինքը ոլորտի մասնագետ չէ, ընդամենը քաղաքացիների բողոքի ձայնն է բարձրացնում:
«Հիմա այս օրենքի ընդունումից հետո Հայաստանում դեղի գները կարո՞ղ են էժանանալ և հասնել այն գներին, ինչն առկա է Վրաստանում: Սրա մասին շատ ենք խոսել: Ես մարդիկ գիտեմ, որ իրենց հիվանդին թողած Թիֆլիս են գնում, որ դեղ առնեն»,-ասում է Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, թե ինչ է պատահել, որ Հայաստանում դեղերը թանկ են, ավելին՝ դեղ կա, որ կրկնակի թանկ է:
Պատգամավորը տեղեկություններ ուներ, որ նախագծի ընդունումից հետո դեղերը թանկանալու են, իսկ դեղի մանրածախ առևտրով զբաղվողներն այլևս զրկվելու են դեղ ներմուծելու հնարավորությունից:
Է. Մարուքյանը հիշեց, որ փաստաբան աշխատած տարիներին առնչվել է քննարկվող ոլորտում մասնագիտացված «Սզնի» ՍՊԸ-ի պատմությանը: Վերջիսն մասնակցել էր հիվանդանոցում հայտարարված «Ցեֆտրիաքսիոն» դեղի մատակարարման մրցույթին և հաղթող էր ճանաչվել: Մրցույթին մասնակցել է նաև «Նատալի Ֆարմ» ընկերությունը և պարտվել: Փոխարենը ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Նատալի Ֆարմը» պահանջվող ամբողջ խմբաքանակ «Ցեֆտրիաքսիոն» դեղը նվիրել էր հիվանդանոցին, իսկ հիվանդանոցը «Սզնիին» ասել էր՝ «կներեք, դուք տենդերը շահել եք, բայց պայմանագիր չեմ կնքում ձեզ հետ»: Իսկ «Սզնի» ընկերությունն այդ դեղն արդեն ներկրել էր:
«Տեսեք քանի տարվա խնդիր եմ ասում: Հիմա մենք Վանաձորի «Սզնի» ընկերությանն ասում ենք, որ դու այլևս դեղ չներմուծես: Այն ժամանակ ասում էին՝ ներմուծի, մենք կնվիրենք դեղերը դու չես կարող վաճառել ու մարդուն բանկրոտ կանենք, հիմա ասում ենք՝ դու ընդհանրապես չներմուծես, որովհետև ներմուծողները կներմուծեն, դու գործ չունես, դու ով ես, որ ներմուծես: Մենք դա անում ենք օրենքով»,-մտահոգություն հայտնեց պատգամավորը, հավելելով՝ «ստեղ էլ են թուրքերը մեղավո՞ր»:
Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ նախագիծը երկրորդ ընթերցման փուլում է, մեծ հաշվով այս քննարկումը բան չի փոխելու, բայց եթե կա քաղաքական կամք, իրենք կներկայացնեն առաջարկներ, որպեսզի հետո, ասենք՝ մեկ շաբաթից փոփոխություն կատարեն օրենքում:
Վիրահատության ժամանակ հիվանդը բժիշկներից շատ է խոսում. դեղը չի ցավազրկում, չի քնեցնում
ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանն էլ ասաց, որ Հայաստանից ով գնում է արտերկիր հարազատները, հարևանները սկսած ցավազրկող էլեմենտար դեղերից խնդրում են, որ հետը 1-2 տուփ դեղ բերի: Ըստ պատգամավորի՝ խոսքը դեղերի որակի մասին է և դա բոլորը գիտեն:
«Շատ բժիշկների հետ ենք զրուցել, վիրաբույժներն ասում են, որ հիվանդին ցավազրկող ենք սրսկում, բայց վիրահատության ժամանակ իրենցից շատ է խոսում, չի ցավազրկում, չի քնում»,-նշում է Հ. Մարգարյանը:
Պատգամավորը փաստեց, որ «պապական» դեղագործներն այսօր մտավախություն ունեն, որ իրենք չեն կարողանա այս այս մրցակցությանը դիմանալ և գործունեությունը դադարեցնելու են: Հովհաննես Մարգարյանի խոսքերով՝ դեղի բիզնեսով զբաղվող փոքր ընկերություններն ավելի էժան ու որակյալ դեղորայքը են ներկրում և գաղտնիք չէ, որ քաղաքացիներն արդեն գիտեն, թե որ դեղատան դեղորայքն է ավելի լավը:
Դեղի անվան տակ կավիճի ներկրումը կդադարեցվի՞
ԲՀԿ խմբակցության նախագահ, պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հայտարարեց, որ ԲՀԿ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու այս նախագծին, որովհետև թղթի վրա ներկայացվել է փայլուն նախագիծ և չեն կարող դեմ քվեարկել թղթի վրա իդալական գրված օրենքին: Բայց արդյո՞ք թղթի վրա գրված իդեալական օրենքը կյանքի կկոչվի. Միայն սա էր անհանգստացնում պատգամավորին:
«Եթե մեզանից որևէ մեկը սխալվի հանկարծ իր հարևանին ասի, որ երկրից դուրս է գալիս, առնվազն երեք ճամպրուկի դեղորայքի պատվեր ենք ստանում՝ սկսած երեխայի համար ամենատարրական ջերմիջեցնողից մինչև շատ ավելի լուրջ դեղամիջոցներ: Արդյո՞ք թղթի վրա գրված օրենքը կարգավորելու է այդ բոլոր խնդիրները, արդյոք այստեղ նստած տարբեր դեղային մոնոպոլիստներ դադարելու են կավիճ ներկրել: Անկեղծ ասած չեմ կարծում, որ խնդիրը կարգավորվելու է»,-ասում է Ն. Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը հավելեց, որ կա ընտանիք, քաղցքեղով հիվանդի համար Վրաստանից բերել է 6 ամսվա «քիմիայի» կուրսի համար դեղամիջոց, որը որակապես տարբերվում է Հայաստանում պարտադրվող նմանատիպ դեղամիջոցից, սակայն մաքսային մարմինները մաքսանենգության մեղադրանքով առգրավել են:
«Դեղերի գինը վստահաբար բարձրանալու է, որովհետև եթե պահպանման ստանդարտները դրվելու են կազմակերպությունների վրա, բնականաբար ավտոմատ կերպով դեղերի գինը բարձրանալու է»,-ասաց պատգամավորը: Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ այս նախագիծը մի կողմից լավ նախագիծ է և դեմ քվեարկելը առնվազն հասկանալի չի լինի, մյուս կողմից կան մտահոգություններ, որոնք կամ կփարատվեն, կամ՝ ոչ:
«Մյուս կողմից էլ կա իրավիճակ և բոլորս գիտենք, որ կան մարդիկ, որոնք օրենքից վեր են, որ օրենքները մեղավոր չեն, որ օրենքները չեն գործում, այլ սահմանված, գործող խաղի կանոններն են մեղավոր, որ օրենքները չեն գործում»,-ավելացրեց Ն. Զոհրաբյանը:
Դեղերի շրջանառությունը վատ վիճակում է
Օրենսդրական փաթեթի հարակից զեկուցող, ԱԺ ռողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Արա Բաբլոյանը պատասխանելով պատգամավորների մտահոգություններին ասաց, որ եթե այս օրենքը հետագայում չվերցնեն վերահսկողության տակ, հավանական է, որ կհասնենք արդյունքի:
Իսկ Հիմնական զեկուցող, փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանն էլ հավելեց, որ նոր օրենքը մշակումն ու ընդունումը պայմանավորում են այն գիտակցմամբ, որ դեղերի շրջանառությունը վատ վիճակում է և շատ խիստ կարգավորման կարիք ունի:
«Փոքր դեղատների վրա այս օրենքը չի թողելու որևէ բացասական ազդեցություն: Ամբողջ օրենքի շրջանակում փորձել ենք պաշտպանել այդ փոքր միջավայրը, փոքր դեղատների գաղափարը»,-ասում է փոխնախարարը: Նա շեշտեց, որ այս նախագծով առանձնացված է մեծածախ և մանրածախ առևտրի գործունեություն և թույլ են տալիս, որ իրավաբանական անձն իրականացնի այս գործունեության միայն մեկ տեսակը:
Սերգեյ Խաչատրյանը նշեց, որ այս տարվա մայիսի 1-ի դրությամբ հանրապետությունում գործում է 1866 դեղատուն: Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանում դեղերի բարձր գնին, Սերգեյ Խաչատրյանն ասաց, որ դա պայմանավորված է 20% ավելացված արժեքի հարկով:

Новый проект закона о лекарствах не рассеивает сомнения депутатов
В Национальном Собрании РА вчера проходило бурное обсуждение проектов закона “О лекарствах” и сопутствующих законов, которые должны быть приняты во втором чтении и полностью. Законопроекты представлял заместитель министра здравоохранения РА Сергей Хачатрян.
Закон РА “О лекарствах” был принят в 1998 г. Однако с учетом многочисленных проблем и упущений, которые выявились в этой сфере за истекший период, возникла необходимость в принятии нового закона.
Так, для оптовой реализации лекарств законопроект устанавливает требование о лицензировании. Производителем лекарств будет считаться юридическое лицо или частный предприниматель, получивший лицензию на производство лекарств. Предлагается дополнить основания для прекращения лицензии. В частности, установить такое нарушение требований и условий действия лицензии, которое содержит угрозу или риски для жизни или здоровья людей.
Пакетом установлена уголовная ответственность за производство фальшивых лекарств. В настоящее время уголовная ответственность предусмотрена только за изготовление. Предусмотрена также уголовная ответственность за фальсификацию или сокрытие результатов клинических испытаний лекарств, если они причинили тяжкий или средней тяжести вред здоровью или вызвали смерть людей по неосторожности.
По словам Сергея Хачатряна, с целью максимальной защиты интересов потребителей проект устанавливает требования к упаковке, маркировке, этикетке лекарств, включая наличие вкладыша на армянском языке.
После принятия законопроекта лекарства подорожают
Депутат Эдмон Марукян указал на важность обсуждающегося проекта закона. Вместе с тем он отметил, что занимающиеся розничной продажей небольшие аптеки недовольны этим законопроектом, который, по их мнению, способствует еще большей монополизации лекарственного рынка Армении. Высказывается также недовольство расширением бюрократии, что повышает коррупционные риски, сказал депутат.
«Возможно ли, что после принятия этого закона цены на лекарства в Армении снизятся до того уровня, который существует в Грузии?  поинтересовался Эдмон Марукян. - Я знаю людей, которые, оставив больного, едут за лекарствами в Тбилиси». Депутат также задался вопросом, почему лекарства в Армении дорогие, а некоторые препараты стоят даже в два раза дороже.
По словам Марукяна, он располагает сведениями о том, что после принятия законопроекта лекарства подорожают, а занимающиеся розничной торговлей лекарств лишатся возможности их импортировать.
В период работы адвокатом Эдмон Марукян столкнулся со случаем, который касался специализировавшейся в лекарственной сфере компании «Сзни». Последняя выиграла объявленный в больнице тендер на поставку лекарства «Цефтриаксион». В тендере участвовала также компания «Натали Фарм», которая проиграла. Однако после этого «Натали Фарм», принадлежащая депутату парламента Самвелу Алексаняну, подарила больнице необходимую партию «Цефтриаксиона», а больница заявила «Сзни»: извините, вы выиграли тендер, но мы не заключим с вами договор. Между тем к тому времени компания «Сзни» уже импортировала необходимый препарат.
«Эта история произошла несколько лет назад. Сейчас ванадзорской компании «Сзни» нам придется сказать, что она больше не может импортировать лекарства. Тогда говорили: импортируй, а мы подарим лекарства, и ты не сможешь их продать. В результате человек стал банкротом. Сейчас мы говорим: ты вообще не будешь импортировать, потому что этим будут заниматься импортеры. И делать это мы будем по закону»,- заявил депутат, задав риторический вопрос: «В этом случае тоже турки виноваты?»
Эдмон Марукян добавил, что на этапе второго чтения ничего нельзя изменить, но если есть политическая воля, то они представят предложения, которые позволят, скажем, через неделю внести в закон изменение.
Во время операции больной говорит больше врачей: лекарство не анестезирует
Депутат фракции «Оринац еркир» Ованнес Маргарян затронул вопрос качества лекарств.
«Я беседовал со многими врачами. Хирурги говорят, что делают больному обезболивающий укол, но во время операции он говорит больше них, так как лекарство не обезболивает, не анестезирует»,- отметил депутат.
По его словам, занимающиеся лекарственным бизнесом небольшие компании импортируют более дешевые и качественные лекарства, и не секрет, что граждане знают, в какой аптеке продаются качественные лекарства.
Будет ли прекращен импорт мела под видом лекарства?
Руководитель парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что фракция будет голосовать за этот проект, так как на бумаге он идеален. Но тут возникает вопрос: будет ли претворен в жизнь этот идеальный законопроект?
По словам Н.Зограбян, стоит кому-то собраться ехать за границу, как он сразу же получает заказы на покупку лекарств – от самых элементарных до весьма серьезных. «Сможет ли представленный проект решить все существующие проблемы, прекратят ли сидящие здесь лекарственные монополисты импортировать мел? Откровенно говоря, не думаю, что проблема будет урегулирована»,- отметила депутат.
Она рассказала случай, когда для больного раком из Грузии привозили лекарство, рассчитанное на 6-месячный курс химиотерапии, которое качественно отличается от аналогичного лекарства, выдаваемого в Армении. Однако таможенные органы выдвинули обвинение в контрабанде и конфисковали препарат.
«Цены на лекарства точно вырастут, потому что если организациям придется соблюдать стандарты их хранения, то цены автоматически вырастут,- сказала Наира Зограбян. - С другой стороны все мы знаем, что есть люди, которые стоят выше закона, а законы не действуют. И это обусловлено установленными правилами игры».
Оборот лекарств находится в плохом состоянии
Сопутствующий докладчик по законодательному пакету, председатель парламентской комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства Ара Баблоян в ответ на выраженную депутатами обеспокоенность сказал, что если в будущем этот закон будет взят под контроль, то, возможно, удастся достичь результата.
В свою очередь Сергей Хачатрян отметил, что разработка и принятие нового закона объясняются тем, что оборот лекарств находится в плохом состоянии и нуждается в строгом регулировании.
«На малые аптеки этот закон не окажет негативного воздействия. В рамках закона мы пытались защитить идею малых аптек»,- сказал замминистра здравоохранения.
Касаясь существующих в Армении высоких цен на лекарства, Хачатрян отметил, что это обусловлено действием 20% НДС.