Կապանում երեկոյան հավաք-քննարկումներ են տեղի ունենում
Արդեն չորս օր է՝ երեկոյան 20։00-ին շուրջ 4 տասնյակ կապանցիներ հանրային քննարկում-հավաք են իրականացնում Կապանի քաղաքապետարանի հարակից զբոսայգում՝ ի պաշտպանություն «Սասնա ծռեր» խմբի։ Հավաքվածները քննարկում են տեղի ունեցած իրադարձությունները, քաղաքացիներին իրազեկում գործընթացի զարգացման մասին։ Հավաքի կազմակերպիչներից Արմեն Փարսադանյանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ կապանցիները մտահոգված են այս իրադարձություններով և հանդես են եկել հայտարարությամբ այն մասին, որ ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի տղաները հայրենիքի անմնացորդ նվիրյալներ են, ուստի իրականությունը խեղաթյուրելու փորձերը համարում են անհեռանկարային, և որ ՀՀ-ում կոռուպցիան համակարգային բնույթ է կրում, իշխանությունը չունի հասարակության վստահությունը՝ ո՛չ ներքին, ո՛չ արտաքին ոլորոտներում։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ կապանցիները միանում են «Սասնա ծռեր» զինված խմբի՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջին՝ կոչ անելով ձևավորել ժողովրդի վստահությունը վայելող նոր իշխանություն։ Արմենը, շփվելով հավաքված կապանցիների հետ, փաստում է, որ կան կապանցիներ, ովքեր դեմ են զինված պայքարարի այս տարբերակին, սակայն «Սասնա ծռեր»-ի տղաներին աջակցողներն առավել մեծ թիվ են կազմում․ «Մեր աջակցությունն ենք հայտնում «Սասնա ծռեր» խմբին և սթափության կոչ անում ոստիկանությանը՝ խուսափելու համար հարձակումից և արյունահեղությունից»,- նշում է Փարսադանյանը։
Մի խումբ կապանցիներ օրեր առաջ հանդիպել են նաև Կապանի ոստիկանապետ Արայիկ Դավթյանին՝ ներկայացնելով իրենց մտահոգությունները: Նրանք խնդրել են ոստիկանապետին հաղորդել ղեկավարությանը, որ այս իրավիճակից դուրս գալու միակ ելքը Սերժ Սարգսյանի հրաժարականն է։ Ոստիկանապետը կապանցիներին սթափության կոչեր է արել, որին ի պատասխան, կապանցիները հայտնել են՝ իրենց քայլերը օրենքի շրջանակում է լինելու։

В Капане проходят собрания-обсуждения
Уже четвертый день около четырех десятков капанцев собираются в восемь вечера в парке рядом с мэрией в поддержку членов группы “Сасна црер”. Они обсуждают происходящие события, делятся информацией о развитии процессов. Один из организаторов собраний, Армен Парсаданян, сообщил нам, что капанцы обеспокоены этими событиями и выступили с заявлением, в котором, в частности, отмечается: члены группы, захватившей полк Патрульно-постовой службы, это беззаветно преданные родине люди, поэтому попытки исказить реальность бесперспективны, в Армении коррупция носит системный характер, власть не пользуется доверием общества ни во внутренней, ни во внешней сфере.
Учитывая сложившуюся ситуацию, капанцы присоединились к требованию “Сасна црер” об отставке Сержа Сагсяна, призвав сформировать новую власть, которая будет пользоваться доверием народа. Армен Парсаданян, который общается с собирающимися в парке капанцами, отмечает, что среди них есть и противники вооруженной борьбы, однако поддерживающих “Сасна црер” гораздо больше. “Мы выражаем нашу поддержку членам группы “Сасна црер” и призываем полицию проявить здравомыслие, избежать кровопролития”,- отметил А.Парсаданян.
Несколько дней назад группа капанцев встретилась также с начальником полиции города Араиком Давтяном, которому выразила свою обеспокоенность происходящим в стране. Они попросили начальника полиции передать своему руководству, что единственным выходом из сложившейся ситуации является отставка Сержа Саргсяна. Начальник полиции призвал граждан проявить здравый подход, на что капанцы заявили, что будут действовать в рамках закона.