Ալեք Ենիգոմշյանին կալանավորեցին
Քիչ առաջ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը,  դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ, Ենիգոմշյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառեց երկամսյա կալանքը։ Ենիգոմշյանին այժմ տեղափոխում են «Արմավիր» ՔԿՀ:
Ալեք Ենիգոմշյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը բարկացած է դատավոր Մակյանի կանխակալ և արհամարհական վերաբերմունքից, որոնք ցայտուն կերպով ազդել են դատավարության ընթացքի վրա.  «Էնպիսի տպավորություն էր, որ դատավոր Մակյանը ինչ-որ անձնական խնդիր ունի Ենիգոմշյանի հետ։ Ճիշտ է ՝վերջում փորձեց մեղմել իրավիճակը, ասելով, որ չէր ուզում վիրավորել, բայց արդեն ապարդյուն։ Արհամարհանքով պարբերաբար դիմում էր Ենիգոմշյանին՝ «կայնեք ոտքի, ու՞մ հետ եք խոսում Դուք»։ Այսինքն՝ ըմբռնումով չէր մոտենում,  որ մարդը կույր է։ Դատավորը  արհամարհեց  և չքննարկեց մեր միջնորդությունը, որով պահանջում էինք ապահովել Ենիգոմշյանի իրավունքները։ Այսինքն՝ ապահովել այն համակարգչով, որն աշխատում է ձայնային ազդանշանով, և դրանով Ենիգոմշյանը կարող է ծանոթանալ համապատասխան նյութերին։ Սակայն Մակյանը ցույց տվեց, որ  օրենքների վրա թքած ունի»։
Փաստաբանն հավելում է ՝ դատավարությունն անցել է մարդու, հատկապես հաշմանդամություն ունեցող անձի իրավունքների կոպտագույն խախտումներով։ Դատավորը անգամ ցույց չի տվել, թե պատրաստ է ապահովել նրա նվազագույն իրավունքները, սակայն օբյեկտիվ կերպով հնարավորություն չի ունեցել։
Նիկոլայ Բաղդասարյանի խոսքով, Ենիգոմշյանին  հուլիսի 27-ից մինչ այսօր ԱԱԾ-ում չեն ապահովել համապատասխան միջոցներով, որպեսզի կարողանա իր ձեռքով ցուցմունքներ գրել,  բողոքներ ներկայացնել, համապատասխան փաստաթղթեր կազմել։ Փաստաբանը շեշտում է՝ համաձայն միջազգային փաստաթղթերի, որոնք վավերացրել է ՀՀ-ն,  հաշմանդամություն ունեցող անձը իրավունք ունի ծանոթանալ դատավարական փաստաթղթերին, այնինչ՝ պետության կողմից նրան նյութերի թարգմանություններ չեն ներկայացվել։
Փաստաբան Բաղդասարյանը պատրաստվում է բողոքարկել կալանքի որոշումը, քանի որ դատավարական նորմերը չեն պահպանվել, մարդուն չեն տրամադրել փաստաթղթերի պատճեններն այն լեզվով, որին նա տիրապետում է և հնարավորություն չեն ստեղծել, որպեսզի նա կարողանա անձամբ ցուցմունք տա, բացատրություն գրի:

Суд принял решение об аресте Алека Енигомшяна
Немногим ранее суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Месропа Макяна избрал в качестве меры пресечения в отношении Енигомшяна 2-месячный арест. В настоящее время его уже переводят в уголовно-исполнительное учреждение “Армавир”.
Адвоката Алека Енигомшяна Николая Багдасаряна возмутило пристрастное и презрительное отношение судьи Макяна, которое оказало воздействие на судопризводство. “Было такое впечатление, что судья Макян имеет какие-то личные проблемы с Енигомшяном. Правда, в конце он попытался смягчить ситуацию, сказав, что не хотел оскорблять, но это уже никакой роли не сыграло. Время от времени судья презрительно обращался к Енигомшяну: “Встаньте. С кем вы разговариваете?” Он фактически не учитывал то обстоятельство, что имеет дело со слепым человеком. Макян проигнорировал и наше ходатайство обеспечить права моего подзащитного, то есть предоставить ему компьютер со звуковым сигналом, который позволит Алеку Енигомшяну ознакомиться с материалами. Однако Макян показал, что ему плевать на законы”.
По словам адвоката, судебное заседание прошло с грубейшими нарушениями прав лица с инвалидностью. Судья даже не дал понять, что готов обеспечить его минимальные права, но объективно такой возможности не имеет.
С 27 июля по сей день Енигомшяна не обеспечили соответствующими средствами, чтобы он мог собственноручно написать показания, представить жалобы, составить соответствующие документы.
Адвокат подчеркнул, что, согласно ратифицированным Арменией международным документам, лицо, имеющее инвалидность, вправе ознакомиться с судопроизводственными документами, между тем государство не предоставило ему переводы материалов.
Николай Багдасарян собирается обжаловать решение об аресте, поскольку, по его словам, не соблюдены судопроизводственные нормы, копии документов не предоставлены Енигомшяну тем шрифтом, которым он владеет, для него не создана возможность лично дать показания и написать объяснения.