«Սասնա ծռեր»-ի առաջին վիրավոր Թաթուլ Թամրազյանի առողջական վիճակում դրական փոփոխություն կա
Հուլիսի 17-ին ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրոհելու ընթացքում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ հրազենային վիրավորում էր ստացել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Թաթուլ Թամրազյանը: Թամրազյանը «Սասնա ծռեր» խմբի առաջին վիրավոր անդամներից է:
Նրա փաստաբան Մոնիկա Մարգարյանը երեկ Թաթուլի առողջական վիճակում որոշակի դրական փոփոխություն է նկատել՝ ի համեմատություն շաբաթ օրվա, երբ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատական նիստը ամեն 30 րոպեն մեկ ընդհատվում էր՝ Թաթուլին ցավազրկողներ ներարկելու համար:
«Հուլիսի 17-ին որովայնի շրջանում հրազենային վնասվածք էր ստացել, բարդ վիրահատություն է կատարվել, և չորս ամիս անց ևս մեկ վիրահատության անհրաժեշտություն է լինելու: Հիմնականում պառկած է, ակտիվ շարժվել չի կարողանում, այսինքն՝ շարժումները սահմանափակ են: Թեպետ տարած բարդ վիրահատությանը և առողջական խնդիրներին՝ Թաթուլն ունի բարձր տրամադրություն, ընկճված չէ»,- մանրամասնում է փաստաբանը:
Մարգարյանին մտահոգում է, որ շաբաթ օրը՝ դատական նիստից անմիջապես հետո, Թամրազյանին դատարանից տեղափոխել են ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ: Այնինչ մինչ այդ նա բուժում էր ստանում «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում:
Փաստաբանի խոսքով՝ Թամրազյանը, ընդհանուր առմամբ, գոհ է «Դատապարտյալների հիվանդանոց»-ի բժիշկների սպասարկումից, բայց ինքը (փաստաբանը-հեղ.) դիմում է ներկայացրել արդարադատության նախարարին, քրեկատարողական վարչության պետին՝ պահանջելով Թաթուլ Թամրազյանին տեղափոխել քաղաքացիական որևէ հիվանդանոց՝ հետագա բուժումը վիրաբույժների և մասնագիտացված բժիշկների հսկողության ներքո շարունակելու համար, քանի որ «Դատապարտյալների հիվանդանց» Ք/Կ-ն չի կարող ապահովել հատուկ հետազոտություններ, վիրաբուժական միջամտություններ՝ բուժսարքավորումների բացակայության պատճառով
Հիշեցնենք, որ Թաթուլ Թամրազյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը: Թամրազյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը:
Թամրազյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել, հրաժարվել է ցուցմունք տալ: Իսկ փաստաբանն այսօր վերքննիչ դատարան բողոք է ներկայացնելու՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխելու պահանջով:

В состоянии здоровья члена группы “Сасна црер” Татула Тамразяна наметилась положительная динамика
17 июля, во время перестрелки при штурме территории полка Патрульно-постовой службы полиции, член группы “Сасна црер” Татул Тамразян получил огнестрельное ранение. Тамразян стал первым получившим ранение членом группы “Сасна црер” .
В суде общей юрисдикции округов Арабкир и Канакер-Зейтун через каждые 30 минут приходилось прерывать заседание, чтобы сделать Тамразяну обезболивающий укол, а вчера его адвокат Моника Маркарян уже заметила в состоянии здоровья своего подзащитного определенную положительную динамику.
“17 июля Татул получил огнестрельное ранение в область живота, перенес сложную операцию, через четыре месяца предстоит вторая операция. Он в основном лежит, активно двигаться не может, его движения ограничены. Несмотря на тяжелую операцию и проблемы со здоровьем, Татул не подавлен, пребывает в бодром настроении”,- отметила Моника Маркарян.
Ее беспокоит то, что сразу после судебного заседания Тамразяна доставили в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”, хотя до этого он лежал в реанимационном отделении медцентра “Эребуни”.
По словам адвоката, Татул в целом доволен врачами “Больницы для осужденных”, несмотря на это она представила министру юстиции и начальнику управления УИУ заявление с требованием перевести Татула Тамразяна в гражданскую больницу для продолжения лечения под наблюдением хирургов и узких специалистов, поскольку в “Больнице для осужденных” невозможно обеспечить соответствующее обследование, хирургическое вмешательство.
Напомним, что Татулу Тамразяну выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.219 – захват организованной группой зданий, строений, коммуникаций, транспорта, средств связи и ч.2 ст.235 УК РА - незаконное приобретение, реализация, хранение, перевозка оружия, боеприпасов, взрывчатых  веществ, взрывных устройств. В качестве меры пресечения в отношении Тамразяна избран 2-месячный арест.
Татул Тамразян не признал себя виновным и отказался давать показания. А сегодня адвокат представил в Апелляционный суд жалобу, требуя изменить меру пресечения в отношении своего подзащитного.