Փոքր հէկերի բիզնեսը, չորացված Գեղարոտ գետը և ՀէՑ-ի աշխատակիցը
Երեկ «Համահայկական բնապահպանական ճակատը» հրապարակել է անջուր մնացած Գեղարոտ գետի՝ նույն օրն արված տեսանյութը, որտեղ հստակ երևում է, որ «Արագած 1» փոքր հէկն ամբողջությամբ վերցրել է գետի ջուրը և ուղղել դեպի հէկի խողովակները: Դրա հետևանքով գետից չի հոսում նույնիսկ բնապահպանական թողքը:
«Արագած 1» փհէկը գործում է 2009թ.-ից: Հէկի դրվածքային հզորությունը 1260 կՎտ է: Այս հէկի խողովակաշարի երկարությունը, ըստ նախագծի, 2,4 կմ է: Այսինքն՝ համաձայն տեսանյութի, Գեղարոտ գետի այդքան հատվածը ջրազրկվել է:
Նշված հէկը շահագործում է «Վալշկուֆլօ» ՍՊԸ-ն: ՀՀ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից «Հետքի» ձեռք բերած տվյալների համաձայն՝ ընկերության բաժնետերերը երկուսն են՝ եղբայրներ Ներսես և Վարդան Բուռնազյանները՝ 85 և 15% բաժնեմասով: Վարդան Բուռնազյանը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի անվտանգության և վերահսկողության փոխտնօրենն է:
Վարդան Բուռնազյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ տեղյակ չէ ջրազրկված գետի վերաբերյալ հրապարակված կադրերին և նկարներին: «Ճիշտն ասած՝ ես էդ հարցերով չեմ զբաղվում, առավելապես եղբայրս է զբաղվում որպես տնօրեն, և հէկում աշխատող կա: Ես էդքան տեղյակ չեմ, որ պատասխանեմ»,- ասաց Վարդան Բուռնազյանը: Նա ուղղորդեց զրուցել եղբոր հետ:
| Նույն գետը՝ երկու տարի առաջ: Լուսանկարը՝ ՀԲՃ-ի |
Այս հէկի էլեկտրաէներգիայի փաստացի միջին տարեկան օգտակար առաքումը 2,6 մլն կՎտժ է: Հիշեցնենք, որ փոքր հէկերը Հայաստանում իրենց արտադրանքը վաճառում են «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին:
Մեր դիտարկմանը, թե արդյոք ՀԷՑ-ի աշխատակիցն իրավունք ունի բաժնեմաս ունենալ այնպիսի բիզնեսում, որն անմիջականորեն առնչվում է այն կառույցի հետ, որտեղ ինքն աշխատում է, Վարդան Բուռնազյանը պատասխանեց. «Հայաստանում այլընտրանք գոյություն չունի: Եթե լիներ երկու ընկերություն, մենաշնոր չլիներ, ընդունելի կլիներ Ձեր ասածը, բայց նման իրավիճակում այլընտրանք գոյություն չունի»:
Եղբայրը՝ Ներսես Բուռնազյանն էլ ասաց, որ տեղյակ չէ, թե ինչ է կատարվել հէկի կամ ջրի հետ, քանի որ ինքը բաժնետեր և ՍՊԸ-ի տնօրեն է, իսկ հէկով զբաղվում է հէկի տնօրենը:
«Այդ հարցով պատասխանատուն մեր տնօրենն է: Հէկի տնօրենն է տեղում գտնվում և այդ ամեն ինչն իր տնօրինության տակ է: Ես ֆիզիկապես չեմ կարող վերահսկել հէկը, որովհետև տեղում չեմ գտնվում: Կարող է տեխնիկական ինչ-որ խնդիր եղած լինի, ես դա չեմ պարզել դեռ, դրա համար ձեր հարցին էս պահին պատրաստ չեմ պատասխան տալու»,- ասաց Ներսես Բուռնազյանը:
«Արագած 1» փհէկի տնօրեն Գառնիկ Բեյբությանը նշեց, որ հնարավոր է նման պահ լինի հէկի վթարային իրավիճակի պատճառով: «Դա պարբերական բնույթ չի կրում, քանզնի մենք ունենք սանիտարական թողք, մեր ձկնուղին գործում է, ամեն ինչ ըստ օրենքի»,- ասաց Գատնիկ Բեյբությանը:
Նրա ասելով, նման վթարներ լինում են, քանզի ավելի վերև ապրող և անասուններ պահող եզդիները գետի մեջ զանազան իրեր, առարկաներ, շորեր են գցում գետ, և այդ ամեն ինչը մտնում է կայան, իրենք էլ ստիպված պետք է ավտոմատ «սլիվ»՝ թողք անեն վթարից խուսափելու համար. «Մեր մոտ չի կարող պատվարի մակարդակից պահելու դեպքում թողք չլինել, որովհետև բոլոր չափանիշները համապատասխանում են օրենքով սահմանվածին»: Ըստ տնօրենի, սակայն, եզդիների կողմից աղտոտումների հետևանքով հաճախ են վթարային իրավիճակներ լինում, ինչը ենթադրում է, որ պիտի նույքան հաճախ էլ ջրի անջատումներ լինեն: Տնօրենի ասելով՝ երեկվա վթարը տևել է առավոտյան 11-ի սահմաններից մինչև կեսօրն անց՝ 16:00:
«Չեմ խրախուսում ջրազրկումը, բայց քանի որ մենք ունենք էդպիսի շահագործող կայան, մենք մաքսիմալ պետք է աշխատենք նաև ի շահ բնությանը»,- ասաց Գառնիկ Բեյբությանը:
Պաշտպանիչ ցանցեր ևս ունեն, սակայն որոշ առարկաների դեպքում, Գ. Բեյբությանի խոսքով, ցանցային կայանը չի կարողանում մեկուսանցել դրան, և «սլիվները» անխուսափելի են:
Գեղարոտը Քասախի աջ վտակն է: Սկիզբ է առնում Արագածի արևելյան լանջից, երկարությունը 25 կմ է:
Համաձայն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալների, Գեղարոտ գետի վրա գործում է երկու հէկ, այդ թվում՝ վերոնշյալը: Եվս մեկը կառուցվում է ավելի ներքև:
Գեղարոտ գետի վրա 2010-ից գործում է «Էլ-Կաս» ՍՊԸ-ի «Գեղարոտ» փհէկը: Այս հէկի համար 4,6 կմ խողովակաշար է անցկացվել: Ընդ որում՝ այս հէկում նույնպես բաժնետեր է եղել նաև Ներսես Բուռնազյանը: Վերջինս, սակայն, 2008-ին դուրս է եկել ընկերության բաժնետերերի ցանկից: Այժմ «Էլ-Կաս» ՍՊԸ-ում 30-ական % բաժնեմաս ունեն Վարդան Ավագյանը, Սոկրատ Գրիգորյանը, Կարեն Սարգսյանը: Եվս 10 %՝ Լիպարիտ Դանիելյանը: Վարդան Բուռնազյանն ասաց, որ այս հէկում մասնակցությում ունեցել է, սակայն այլևս այդ հէկի հետ կապ չունի:
«Լուսարփի» ՍՊԸ-ն էլ Գեղարոտի վրա նոր հէկ է կառուցում, որի համար կանցկացվի ավելի քան 1 կմ խողովակաշար:
Լուսարփի հէկում բաժնետերերն են եղբայրներ Ալբերտ և Ռոբերտ Տոնեյանները՝50 և 25 % բաժնեմասով: Ալբերտ Տոնեյանը «Վեբ» ինտերնետ ծառայությունների մատակարար ընկերության տնօրենն է: Բաժնեմասի 25 %-ը Արագածի ավագանու անդամ Կարեն Բեյբությանինն է:
Նշենք, որ «Արագած 1» հէկի տնօրեն Գառնիկ Բեյբությանը Կարեն Բեյբությանի որդին է: Չնայած՝ Ներսես Բուռնազյանը հավաստիացրեց, որ ինքը Կարեն Բեյբությանին չի ճանաչում:

Кто осушает реку Гехарот
Всеармянский экологический фронт опубликовал вчера сделанный в тот же день видеометериал о высохшей реке Гехарот. В нем четко видно, как малая ГЭС “Арагац 1” забрала из реки всю воду и направила ее в трубопровод электростанции. В результате в реке не остался даже экологический попуск.
Малая ГЭС “Арагац 1” действует с 2009 г. Ее мощность 1260 кВт, протяженность трубопровода, согласно проекту, 2,4 км. Из видеоматериала следует, что обезвожен именно этот участок реки.
Указанную ГЭС эксплуатирует ООО “Вальшкуфло”. По данным госреестра юридических лиц, оказавшихся в распоряжении Hetq.am, акционерами этой компании являются братья Нерсес и Вардан Бурназяны, имеющие соответственно 85% и 15% акций. Вардан Бурназян занимает пост заместителя директора по линии безопасности и контроля ЗАО “Электросети Армении”.
В беседе с нами Вардан Бурназян заявил, что не в курсе опубликованных кадров и снимков обезвоженной реки. “Честно говоря, этими вопросами занимаюсь не я, а мой брат, который является директором. Кроме того, на ГЭС есть работник. Я не настолько проинформирован, чтобы ответить вам”,- сказал В.Бурназян, посоветовав поговорить с братом.
Полезная поставка электроэнергии , вырабатываемой этой ГЭС, составляет в среднем 2,6 млн кВт в год. Напомним, что в Армении малые ГЭС продают электроэнергию ЗАО “Электросети Армении”.
На наш вопрос: имеет ли право сотрудник “ЭСА” иметь акции в бизнесе, имеющем непосредственное отношение к структуре, в которой он работает? – Вардан Бурназян ответил: “В Армении не существует альтернативы. Если б были две компании, то монополии бы не было, и можно было бы согласиться с вами. Но в подобной ситуации альтернативы не существует”.
Его брат, Нерсер Бурназян, тоже заявил, что не знает, что произошло с ГЭС или с водой, так как является лишь акционером и директором ООО, а вопросами ГЭС занимается ее директор.
“Этим вопросом занимается наш директор. Он постоянно на месте, и все это находится под его контролем. Я физически не могу контролировать ГЭС, так как не бываю там. Возможно, возникла какая-то техническая проблема, я пока не могу это выяснить, поэтому сейчас не готов отвечать на ваш вопрос”,- сказал Нерсес Бурназян.
Директор малой ГЭС “Арагац 1” Гарник Бейбутян отметил, что подобная ситуация могла сложиться из-за аварии. “У нас есть  санитарный попуск, действует “рыбный путь”, все по закону”,- заверил Бейбутян.
По его словам, подобные аварии случаются из-за того, что живущие чуть выше езиды загрязняют реку, выбрасывая в нее одежду, различные предметы, что приводит к аварийным ситуациям. В таких случаях часто приходится отключать воду. Вчерашняя авария длилась с 11 утра до 16.00.
Гахарот – приток реки Касах, берущий начало с восточного склона Арагаца. Его протяженность составляет 25 км.
По данным Комиссии по регулированию общественных услуг, на реке действуют две ГЭС, одна из которых «Арагац 1». Еще одна строится чуть ниже.
С 2004 г. на Гехароте действует малая ГЭС “Гехарот”, принадлежащая ООО “Эл-Кас”. Для нее был проведен трубопровод длиной 4,6 км. Нерсес Бурназян владел акциями и этой компании, однако в 2008 г. вышел из списка ее акционеров. Сейчас по 30% акций “Эл Кас” имеют Вардан Авакян, Сократ Григорян и Карен Саркисян. 10% принадлежат Липариту Даниелян.
Новую ГЭС на реке Гехарот строит и ООО” Лусарпи”, которое собирается проложить с этой целью километровый трубопровод.
Акционерами ГЭС “Лусарпи” являются братья Альберт (50%) и Роберт (25%) Тонеяны. Последний является директором компании “Веб” по оказанию Интернет-услуг. Остальные 25% акций ГЭС принадлежат члену совета старейшин общины Арагац Карену Бейбутяну.
Отметим, что директор ГЭС “Арагац 1” Гарник Бейбутян – сын Карена Бейбутяна, однако Нерсес Бурназян заявил, что не знает Бейбутяна-старшего.