Աշոտ Պետրոսյանի կալանքը երկու ամսով երկարացվել է
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել է բավարարել ՀՔԾ քննիչ Սերգեյ Առաքելյանի՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Աշոտ Պետրոսյանի կալանքը երկարացնելու միջնորդությունը։ Պետրոսյանը դեռևս անազատության մեջ կմնա մինչ սույն թվականի նոյեմբերի 26-ը։
Ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց գործով փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը՝ կալանքը երկարացնելու միջնորդությունում որպես հիմնավորում ներկայացվել էր այն հանգամանքը, ինչ նրան կալանավորելիս։ «Քննիչն ասում էր, որ կա հիմնավոր կասկած, որ Աշոտ Պետրոսյանը կատարել է իրեն վերագրվող հանցագործությունները։ Սակայն դրանք հիմանավորող նոր, լրացուցիչ փաստեր չներկայացվեցին։ Այս անգամ որոշ թղթեր էին բերել, որոնք, սակայն չէին վկայում հիմնավոր կասկածի առկայությունը։ Բայց նշեմ, որ Պետրոսյանին կալանավորելիս՝ դատարան որևէ փաստ և հիմք չի ներկայացվել»,-նշում է Պապիկյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ քննիչը դատարանում ներկայացրել է միայն ստանդարտ օրենսդրական հիմնավորումներ։
Նա նաև միջնորդել է Պետրոսյանի խափանման միջոցը գրավով փոխարինել, սակայն քննիչը առարկել է այդ միջնորդության դեմ: Այնուհետ դատարանը մերժել է գրավով ազատ արձակելու միջնորդությունը։
Նշենք, որ Աշոտ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քր.օր 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից պատանդ վերցնելը, 235 հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը։

Срок ареста Ашота Петросяна продлен на два месяца
Суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы Сергея Аракеляна о продлении ареста члену группы “Сасна црер” Ашоту Петросяну до 26 ноября с.г.
“Следователь сказал, что имеется обоснованное подозрение в том, что Ашот Петросян совершил приписываемые ему преступления. Однако обосновывающие это утверждение новые, дополнительные факты не были представлены. На этот раз принесли какие-то бумаги, которые, однако, не доказывали обоснованность подозрения. Отмечу, что при аресте Петросяна суде не были представлены какие-либо факты или основания”,- сказал в беседе с Hetq.am адвокат Араик Папикян, добавив, что в суде следователь привел только стандартные законодательные обоснования.
Адвокат также ходатайствовал об изменении Ашоту Петросяну меры пресечения на освобождение под залог, однако следователь выступил с возражением, и суд отклонил ходатайство.
А.Петросяну выдвинуто обвинение во взятии заложников организованной группой, незаконном приобретении, реализации, хранении, транспортировке или ношении оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств.