Պատգամավորը արտոնություն է ստացել «ներդրումային ծրագիր» անվան տակ
Կառավարությունն այսօր որոշում է կայացրել փոփոխություն կատարել նախկին որոշումներից մեկում: Այս փոփոխությունը հարկային նոր արտոնություն է «Հ և Տ Հակոբյաններ» ՍՊԸ-ին, որը պատկանում է Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանին:
«Հ և Տ Հակոբյաններ» ՍՊԸ-ին արտոնություն էր տրվել 2015թ. հուլիսի 2-ի N732-Ա որոշմամբ: Ընկերությունը կառավարություն էր ներկայացրել մի ծրագիր, որով նախատեսում էր Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում հիմնել գարեջրի արտադրություն: Կառավարությունն այս ծրագիրը համարել էր ներդրումային` հիմնավորմամբ, որ դրա արդյունքում ստեղծվելու է գործարան, հետևաբար նախատեսվում են նաև աշխատատեղեր: Ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքների մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկվող ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը «ներդրումային ծրագրի» շրջանականերում, հետաձգվել էր մինչև երեք տարի: Որոշումը կառավարության պաշտոնական կայքից բացակայում է, սակայն arils.am իրավական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ խոսքը շուրջ 632,423,700 միլիոն ընդհանուր արժեքով ապրանքների ներմուծման մասին է: Իսկ ապրանքների ներմուծման ժամկետը 2015 թվականի հունիսի 15-ից մինչև 2016 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ էր:
Ընկերությունը, ինչպես այսօր տեղեկացրեց կառավարությունը, 2015թ. ի վեր կատարել է նախատեսված ներդրումների շուրջ 80 տոկոսը՝ 560 միլիոն դրամի չափով, արտադրվել է նաև գարեջրի փորձնական քանակ։ Սակայն գարեջուրը արտադրելու և գործարանը լիարժեք շահագործելու համար անհրաժեշտ որոշ սարքավորումներ, ինչպես տեղեկացրել է ընկերությունը, դեռ չեն ներկրվել՝ մատակարարների հետ առաջացած տեխնիկական խնդիրների պատճառով։
Տեխնիկական ինչ խնդիրների մասին է խոսքը՝ չի հստակեցվում, սակայն որոշման մեջ նշվում է, որ հիմա դրանք «լուծվել են», և ապրանքը գտնվում է ճանապարհին:
Որոշման այսօրվա փոփոխությամբ` ներմուծման ժամկետը երկարաձգվում է մեկ տարով` մինչև 2017թ. հունիսի 30-ը: Իսկ այս փոփոխությունը նշանակում է՝ ճանապարհին գտնվող սարքավորումների ԱԱՀ վճարման ժամկետը կերկարաձգվի մինչև երեք տարի:
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի համաձայն` «Հ և Տ Հակոբյաններ» ընկերությունը պատկանում է ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանին (շուրջ 98,1%) և նրա որդուն` Տիգրան Հակոբյանին (1,8%):
Նշենք, որ պաշտոնյաների կողմից հիմնադրված, նրանց պատկանող կամ նրանց առնչվող ընկերություններին հարկային կամ մաքսային արտոնությունների որոշումները կառավարությունը հիմնավորում է դրանց «ներդրումային» լինելու հանգամանքով: Հակոբ Հակոբյանի գարեջրի գործարանի նախագծային փաստաթղթերից տեղեկանում ենք, որ «ներդրումը» նախատեսվող մոտ 60 աշխատատեղն է: Միջին աշխատավարձը կազմելու է 2016թ.` 90 հազար դրամ, 2017թ.` 100 հազար և 2018թ.` 100 հազար դրամ: Ինչու է ծրագիրը համարվել ներդրումային՝ անհասկանալի է այնքան, որքան որ դժվար է պատկերացնել գործարանն առանց աշխատողների:
Այսօրվա նիստի ժամանակ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Արծվիկ Մինասյանը հայտնել է, որ արտոնությունների տրամադրման ընթացակարգերն առավել դյուրացնելու համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ: Կարեն Կարապետյանն էլ ընդգծել է, որ ներդրողների, գործարարների բարձրացրած հարցերին արագ արձագանքելու համար անհրաժեշտ է նախարարությանը որոշ լիազորություններ տալ: Նախարարի և վարչապետի ելույթներից կարելի է ենթադրել, որ նախատեսվում է ավելի դյուրին արտոնել նաև պաշտոնյա-«ներդրողներին»:

Депутат НС получил льготу под предлогом осуществления “инвестиционной” программы
Правительство внесло сегодня изменение в одно из принятых ранее решений, которым ООО “А. и Т.Акопяны”, принадлежащему депутату парламентской фракции Республикансакой партии Армении Акопу Акопяну, предоставляется новая налоговая льгота.
2 июля 2015 г. правительство уже предоставило этой компании льготу. ООО “А. и Т.Акопяны” внесло в правительство программу, которой предусматривалось основать в городе Дилижане пивной завод. Исполнительный орган посчитал эту программу инвестиционной. Срок выплаты рассчитываемого таможенными органами НДС для товаров, которые должны быть инвестированы компанией, был продлен до трех лет. На официальном сайте правительства данное решение отсутствует, однако в юридической информационной системе arils.am говорится, что речь идет об импорте товаров на общую сумму 632.423.700 драмов. Срок поставки товаров установлен с 15 июня 2015 г. по 30 июня 2016 г.
Компания, как сообщило сегодня правительство, уже осуществила около 80% инвестиций в размере 560 млн драмов, выпущена и пробная партия пива. Однако для полноценной эксплуатаации завода необходимо соответствующее оборудование, которое из-за возникших с поставщиками технических проблем пока не поставлено.
Внесенным сегодня изменением срок поставки продлен до 30 июня 2017 г., а это означает, что срок уплаты НДС для оборудования, которое уже находится в пути, будет продлен на три года.
Согласно госреестру, компания “А. и Т.Акопяны” принадлежит депутату Национального Собрания Акопу Акопяну (около 98,1%) и его сыну Тиграну Акопяну (1,8%).
Отметим, что решения о предоставлении налоговых или таможенных льгот компаниям, принадлежащим или имеющим отношение к должностным лицам, правительство обосновывает осуществлением ими “инвестиционных” программ. Согласно проектным документам пивного завода Акопа Акопяна, предусмотренная “инвестиция” – это создание 60 рабочих мест. Средняя зарплата работников в 2016 г. составит 90 тыс., а в 2017 и 2018 гг. – 100 тыс. драмов. Непонятно, однако, почему программа названа инвестиционной,
На сегодняшнем заседании правительства и.о.министра экономики Арцвик Минасян сообщил, что с целью упрощения процедуры предоставления льгот создана рабочая группа. В свою очередь глава правительства Карен Карапетян подчеркнул, что для скорейшего решения вопросов, которые поднимают инвесторы и предприниматели, необходимо предоставить министерству определенные полномочия. Судя по выступлениям министра и премьера, порядок предоставления льгот крупным чиновникам-“инвесторам” будет упрощен.