«Ալեքս-Գրիգ»-ի և առգրավված թռչնամսի կապերը․ ո՞վ է թռչնամիսը ներկրող քաղաքացին
Պետական եկամուտների կոմիտեն այսօր տեղեկացրեց, որ որոշ տնտեսվարողներ, օգտվելով ԵԱՏՄ երկրներից ապրանքների ներմուծման գործընթացի ազատականացումից, սահմանին տարբեր հնարքներով փորձում են շրջանցել մաքսային հսկողությունը:
Հաղորդագրությունը մասնավորապես այն մասին էր, որ ՀՀ քաղաքացին Ռուսաստանի Դաշնության Վերին Լարս մաքսակետում հայտարարագրել է 22,5 տոննա պաստառ։ Բեռը եղել էր սառնարանային բեռնատարի մեջ։ Բագրատաշենի մաքսակետում ՊԵԿ-ի նախաբացթողումային հսկողության վարչության աշխատակիցները, «Rapiskan» ռենտգեն համակարգով զննելով բեռը, բացահայտել են, որ քաղաքացին իրականում շինարարական պաստառի փոխարեն փորձել է սառեցված թռչնամիս ներկրել։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հաղորագրության հետ միասին ուղարկել էր նաև լուսանկար: Ուշադրություն դարձնելով վերջինիս՝ նկատելի է, որ սառեցված թռչնամսի տուփերի վրա նշված է․ «Product of USA» (թարգմանաբար՝ «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտադրանք»)։ Տուփերի վրա նշված է նաև վեբկայքի հասցե՝ www.mountaire.com, որը թռչնամսի արտադրությամբ և վաճառքով զբաղվող ամերիկյան «Mountaire farms» ընկերության պաշտոնական կայքն է։
«Mountaire farms»-ի գործունեության հասցեն, ըստ կայքում հրապարակված տվյալների, ԱՄՆ-ի Դելավեր նահանգում է, սակայն ապրանքի արտադրությունն ու արտահանումը չի սահամանափակվում Միացյալ Նահանգներով:
«Բարի գալուստ «Mountaire farms»։ «Mountaire farms»-ը հավի արտադրության մեջ իր մեծությամբ յոթերորդն է՝ ծառայելով տարբեր շուկաների՝ Արիզոնայից մինչև Ասիա, Մայամիից մինչև Մոսկվա»,- նշված է ընկերության պաշտոնական կայքում։
ՀՀ դեռևս անհայտ քաղաքացու չհայտարարագրած և ՊԵԿ-ի կողմից բացահայտած թռչնամիսը ենթադրաբար ներկրվել է ռուսական շուկայից:
Համաձայն տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության «Հավատարմագրման ազգային մարմին» ՊՈԱԿ-ի հրապարակած տվյալների՝ «Mountaire farms Inc.» ընկերությունը 2015թ․ օգոստոսի 25-ից ստացել է համապատասխանության սերտիֆիկատ։ Երկու առանձին սերտիֆիկատներ են տրվել ընկերության «Հավի սառեցված քառորդ»-ի և «Հավի սառեցված քարաճիկ» ապրանքատեսակների համար։ Համապատասխանության սերտիֆիկատները, ըստ «Հավատարմագրման ազգային մարմնի», գործում են, թեև գործողությա ժամկետի ավարտ է նշված 2016թ․-ը։ Ավելի կարևոր է սակայն սերտիֆիկատի հայտատուն, որը ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին առնչվող «Ալեքս- Գրիգ» ՍՊԸ-ն է:
Առայժմ, ըստ ՀԱՄ-ի պաշտոնական կայքի, որևէ այլ ընկերություն չի դիմել «Mountaire farms Inc.» արտադրանքի սերտիֆիկատ ստանալու համար։ Արդյոք «Ալեքս- Գրիգ»-ի համար էր ՀՀ դեռևս անհայտ քաղաքացին փորձում առանց հայտարարագրելու ներկրել շուրջ 22 տոննա սառեցված թռչնամիսը, պետք է պարզի Պետական եկամուտների կոմիտեն։

“Алекс-Григ” и конфискованное мясо птицы: кто импортировал замороженную курятину?
Комитет госдоходов сегодня распространил сообщение о том, что некоторые хозяйствующие субъекты, пользуясь либерализацией процесса импорта товаров из стран Евразийского экономического союза, прибегают к различным уловкам, чтобы обойти таможенный контроль на границе.
Сообщалось, в частности, о том, что гражданин Республики Армения задекларировал на российском таможенном пункте в Верхнем Ларсе 22,5 тонны строительного баннера. Груз находился во фрежераторе. На Баграташенском таможенном пункте сотрудники управления контроля КГД, досмотрев груз с помощью рентген-системы «Rapiskan», обнаружили, что на самом деле вместо строительного баннера гражданин пытался провезти замороженное мясо птицы.
К сообщению КГД были приложены фотоснимки, на которых видна надпись на коробках с замороженной курятиной – «Product of USA» (“Продукция США”). Там же был указан веб-сайт - www.mountaire.com, являющийся официальным сайтом американской компании «Mountaire farms», которая занимается производством и продажей мяса птицы.
Согласно сайту, компания действует в американском штате Делвер, однако производство и импорт продукции не ограничивается Соединенными Штатами.
“Добро пожаловать в «Mountaire farms». По масштабам производства курятины компания «Mountaire farms» является седьмой, имея выход на рынки от Азии и Майами до Москвы”,- сказано на официальном сайте компании.
Незадекларированная пока еще неизвестным гражданином РА и обнаруженная КГД курятина предположительно импортирована из России.
Согласно данным ГНКО “Национальный орган сертификации” Министерства экономического развития и экономики РА, компания «Mountaire farms Inc.» получила 25 августа 2015 г. соответствующий сертификат. Документ все еще действителен, хотя конечным сроком указан 2016 г. Однако наибольшую важность представляет компания, подавшая заявку на получение сертификата. Ею оказалось ООО “Алекс-Григ”, принадлежащее депутату Национального Собрания Самвелу Алексаняну.
Пока ни одна другая компания не обратилась для получения сертификата на продукцию «Mountaire farms Inc.». Комитету госдоходов предстоит выяснить, для кого пока еще неизвестный гражданин РА пытался импортировать 22 тонны незадекларированной замороженной курятины. Не для компании ли “Алекс-Григ”?