Ներկայացվել է Գյումրիի Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագիրը
Կառավարության պաշտոնական կայքէջը տեղեկացնում է, որ Կարեն Կարապետյանը նախ եղել է Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանում, շրջայցի ընթացքում ծանոթացել ենթակառուցվածքային պայմաններին և առաջիկա ներդրումային ծրագրերին: Օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը ենթակառուցվածքների բարելավման նպատակով իրականացնելու է շուրջ 10 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր, որից 3 մլն դոլարը կներդրվի ընթացիկ տարվա ընթացքում: Աշխատանքներ են տարվում նոր բյուջետային ավիաընկերությունների ներգրավման ուղղությամբ, այդ նպատակով Գյումրու օդանավակայանում սահմանվել են ծառայությունների ցածր գներ, իսկ որոշ ծառայություններ մատուցվում են նույնիսկ անվճար:
«Անհրաժեշտ է աշխատել զբոսաշրջային գործակալությունների հետ: Պետք է համապատասխան դաշտ ստեղծել, որպեսզի բիզնեսը գա օդանավակայան, մատուցվեն տարբեր ծառայություններ»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է վարչապետ Կարապետյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ կլինեն նոր բյուջետային ավիաընկերություններ, որոնք տարբեր ուղղություններով թռիչքներ կկազմակերպեն Գյումրիից:
Վարչապետին են ներկայացվել Գյումրիի ածիկի արտադրության գործարանի կառուցման աշխատանքների ընթացքը: Գործարանի գործարկման արդյունքում կստեղծվի 200 նոր աշխատատեղ, այն տարեկան կտա մինչև 18 հազար տոննա արտադրանք, ինչը թույլ կտա ոչ միայն Հայաստանն ապահովել բարձրորակ ածիկի անհրաժեշտ քանակով, այլև` կազմակերպել արտահանում:
Կառավարության ղեկավարը եղել է նաև «Լոֆթ» ինքնազարգացման, հանգստի և ժամանցի կենտրոնում, որն իր դռները բացել է այսօր: Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է կենտրոնում իրականացված աշխատանքներին, ստեղծված պայմաններին, եղել կինոյի, երաժշտության, քանդակագործության, արվեստի, արհեստի և խոհանոցային սրահներում: Կենտրոնում գործելու են տարբեր խմբակներ, իրականացվելու են սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրեր:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանը շրջայց է կատարել Գյումրիի Կումայրի արգելոց-թանգարանի տարածքով, մասնավորապես, Շիրազի, Ռուսթավելի, Աբովյան փողոցներով, որտեղ առկա են պատմամշակութային նշանակություն ունեցող շենքեր, շինություններ, ծանոթացել դրանց ներկայիս վիճակին և դրանց առնչվող մասնավոր նախագծերին:
Շրջայցից հետո Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում վարչապետի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման նախագծի շնորհանդեսը, որին ներկա են եղել պոտենցիալ ներդրողներ, շահագրգիռ գերատեսչությունների, կազմակերպությունների և միությունների ներկայացուցիչներ: Նախագիծը մշակել են ՀՀ կենտրոնական բանկն ու «Հույս Գյումրիի շենացման» հիմնադրամը: Պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ Շիրազի և Ռուսթավելի փողոցների պատմամշակութային արժեքների վերականգնման և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կտա խթանել Գյումրիում տնտեսությունը և զբոսաշրջությունը: Ծրագրի կյանքի կոչման նպատակով ստեղծվելու է հատուկ հիմնադրամ:
Շնորհանդեսի բացման խոսքում վարչապետ Կարապետյանը նշել է. «Մշակվել է հետաքրքիր և տրամաբանական ներդրումային ծրագիր, որը կբերի տնտեսական էֆեկտ և կստեղծի նոր աշխատատեղեր: Եվ ամենակարևորը, այս ծրագիրը Գյումրիում տրամադրություն փոխող ծրագիր է, որովհետև բոլորս և առաջին հերթին կառավարությունը, շահագրգռված ենք, որպեսզի Գյումրիում կատարվեն ներդրումներ: Այսօր կտանք մեծ ներդրումային ծրագրի մեկնարկ, որը տալու է մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ: Ներկա դրությամբ ես բիզնեսով զբաղվելու հնարավորություն չունեմ, խնդրելու եմ իմ ընտանիքի անդամներին, որպեսզի նրանք ևս ներդրում կատարեն: Իմ ընտանիքի համար մեծ պատիվ կլինի, որ ստեղծվելիք ներդրումային հիմնադրամում առաջին ներդրում կատարողը լինի»:
Շնորհանդեսի ընթացքում, կատարված վերլուծական աշխատանքների հիման վրա, մանրամասն ներկայացվել են ծրագրի տնտեսական հնարավորությունները, ակնկալվող արդյունքները, ներդրումների հետվերադարձելիության մոտավոր ժամկետները, գնահատված ռիսկերը: Ծրագրի շրջանակում Գյումրիի պատմական կենտրոնում կստեղծվեն արվեստների, արհեստների, ժամանցի կենտրոններ, կյանքի կկոչվեն տարբեր բիզնես ծրագրեր, զբոսաշրջիկների համար կստեղծվեն հրապուրիչ պայմաններ, հետիոտնի համար՝ ակտիվ միջավայր: Նշված փողոցներում բիզնեսի համար առանձնացվելու է 7 հազար 700 քմ տարածք՝ տարբեր գաղափարներ կյանքի կոչելու նպատակով: Ծրագրի նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգային, նաև հարևան Վրաստանի փորձը:
Շնորհանդեսի շրջանակում ծավալվել է առարկայական քննարկում, որի ընթացքում ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ: Մի շարք բիզնես կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ տեղում պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցել և ներդրումային միջոցներ ուղղել Գյումրիի զարգացմանն ուղղված այս ծրագրին:
Կարեն Կարապետյանն, անդրադառնալով միջոցների հետվերադարձելիության վերաբերյալ ներկայացված վերլուծություններին, նշել է, որ դրանք համարում է իրատեսական: «Որպես նախկին բիզնեսմեն, ով բիզնեսում եղել է հաջողակ, ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ներդրված միջոցների հետվերադարձելիությունը լինելու է ավելի արագ, ներդրումային ֆոնդի առկայությունը չի սահմանափակելու բիզնեսմենների՝ որոշում կայացնելու ազատության աստիճանը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն ունի 55 մլն դոլարի ծրագիր, որը նախապես վերաբաշխվել է ՀՀ տարբեր տարածաշրջանների վրա: «Մենք մտադիր ենք բանակցել և այդ ծրագրերի միջոցների որոշակի մասն ուղղել այս ներդրումային հիմնադրամ, ինչը նախատեսված չէր: Ֆոնդի հիմնումը և այս փողոցների վերականգնումը կարևորում ենք՝ որպես բիզնես գործընթացների ակտիվացման կատալիզատոր և պետությունն իր բոլոր գործիքակազմերով, բյուջետային ու դրամաշնորհային հնարավորություններով լինելու է այս հիմնադրամի կողքին»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում ավարտին հասցնել ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման աշխատանքները, միաժամանակ շարունակել ներդրողների հետ ակտիվ համագործակցությունը ծրագրի իրականացման նպատակով:

Премьер-министр РА: Представлена программа развития исторического центра Гюмри – Кумайри, она даст экономический эффект и создаст новые рабочие места
Премьер-министр Карен Карапетян с рабочим визитом посетил Гюмри. Глава Правительства сначала побывал в гюмрийском аэропорту «Ширак», ознакомился с инфраструктурными условиями и предстоящими инвестиционными программами.
Управляющая аэропортом компания «Международные аэропорты Армения» с целью улучшения инфраструктур осуществит инвестиционную программу объемом около 10 млн долларов США, из которых 3 млн долларов будут инвестированы в текущем году. Ведутся работы в направлении привлечения новых бюджетных авиакомпаний, с этой целью в гюмрийском аэропорту установлены низкие цены на услуги, а некоторые услуги даже предоставляются бесплатно. «Необходимо работать с туристическими агентствами. Нужно создать соответствующее поле, чтобы бизнес пришел в аэропорт и предоставлялись разные услуги», - в беседе с журналистами отметил Карапетян, выразив уверенность, что придут новые бюджетные авиакомпании, которые будут организовывать рейсы из Гюмри по различным направлениям.
Премьер-министру представили ход работ по строительству в Гюмри завода по производству солода. В результате задействования завода будет создано 200 новых рабочих мест, он будет ежегодно давать до 18 тысяч тонн продукции, что позволит не только обеспечить необходимым количеством высококачественного солода Армению, но и организовать экспорт.
Глава Правительства побывал также в центре саморазвития, отдыха и досуга «Лофт», который открылся сегодня. Карен Карапетян ознакомился с осуществленными в центре работами, созданными условиями, побывал в залах кино, музыки, скульптуры, искусств, ремесел и кулинарии. В центре будут действовать различные кружки, осуществляться программы социальной направленности.
Затем Карен Карапетян обошел территорию музея-заповедника «Кумайри» в Гюмри, в частности, улицы Шираки, Руставели, Абовяна, где есть здания и строения, имеющие культурно-историческое значение, ознакомился с их нынешним состоянием и касающимися их частными проектами. После этого в Гюмрийском технологическом центре при участии Премьер-министра состоялась презентация проекта развития исторического центра «Кумайри», на которой присутствовали потенциальные инвесторы, представители заинтересованных ведомств, организаций и союзов. Проект разработали Центральный банк РА и фонд «Надежда на обустройство Гюмри». При сотрудничестве государства и частного сектора реализация программы восстановления культурно-исторических ценностей и развития инфраструктур улиц Шираки и Руставели даст возможность стимулировать экономику и туризм в Гюмри. С целью воплощения программы в жизнь будет создан специальный фонд.
Во вступительном слове на открытии презентации Премьер-министр Карапетян отметил: «Разработана интересная и логичная программа, которая даст экономический эффект и создаст новые рабочие места. И самое важное, что эта программа меняет настроение в Гюмри, потому что мы все, и в первую очередь Правительство, заинтересованы, чтобы в Гюмри осуществлялись инвестиции. Сегодня дадим старт большой инвестиционной программе, которая даст мультипликативный эффект. На данный момент у меня нет возможности заниматься бизнесом, попрошу членов моей семьи, чтобы они тоже инвестировали. Для моей семьи будет большая честь сделать первую инвестицию в создаваемый инвестиционный фонд».
В ходе презентации на основе выполненных аналитических работ были детально представлены экономические возможности программы, ожидаемые результаты, примерные сроки окупаемости инвестиций, оцененные риски. В рамках программы в историческом центре Гюмри будут созданы центры искусств, ремесел, досуга, воплощены в жизнь различные бизнес-программы, для туристов будут созданы привлекательные условия, активная среда для пешеходов. На указанных улицах для бизнеса будет выделено 7700 квадратных метров территории с целью реализации различных идей. Проект программы разработан с учетом международного опыта, в том числе опыта соседней Грузии.
В рамках презентации развернулось предметное обсуждение, в ходе которого был представлен ряд различных предложений. Представители ряда бизнес-организаций на месте выразили готовность принять участие в проекте и инвестировать в эту направленную на развитие Гюмри программу.
Коснувшись представленного анализа о возвращаемости средств, средств, Карен Карапетян отметил, что считает его реалистичным. «Как бывший бизнесмен, который был в бизнесе успешным, хочу заверить, что возвращаемость инвестированных средств будет более быстрой, наличие инвестиционного фонда не ограничит бизнесменам степень свободы для принятия решений», - сказал Премьер-министр. Глава Правительства проинформировал, что у Государственного комитета по туризму есть программа на 55 млн долларов, которая заранее распределена на разные регионы РА.
«Мы намерены провести переговоры и определенную часть средств этих программ направить в данный инвестиционный фонд, что не было предусмотрено. Мы придаем важное значение основанию фонда и восстановлению этих улиц в качестве катализатора активизации бизнес-процессов, и государство всеми своими инструментариями, бюджетными и грантовыми возможностями будет поддерживать этот фонд», - подчеркнул Карен Карапетян.
Премьер-министр поручил ответственным по возможности в короткий срок довести до завершения работы по созданию инвестиционного фонда, одновременно продолжить активное сотрудничество с инвесторами с целью реализации программы.