Արդյո՞ք գլխավոր դատախազությունը պատրաստվում է գործի դնել Միհրան Պողոսյանի գործով ՀՔԾ-ի կարճման որոշումը վերացնելու իր լիազորությունը
«Հետք»-ը հարցմամբ դիմել է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին: Հարցրել ենք, թե արդյո՞ք ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պատրաստվում է գործի դնել Միհրան Պողոսյանի գործով ՀՔԾ-ի կարճման որոշումը վերացնելու իր լիազորությունը: Եթե ոչ՝ ինչո՞ւ:
Հարցրել ենք նաև, թե որքանո՞վ իրավաչափ է ՀՔԾ-ի կողմից մերժումը՝ «Հետք»-ին տրամադրել վերոհիշյալ գործի կարճման մասին որոշումը՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որը գործը հարուցվել է լրատվամիջոցի հրապարակման հիման վրա, և փաստորեն, այն, որ որոշման հրապարակումը կարող է օգնել ցրելու բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից կոռուպցիոն դրսևորման վեաբերյալ հանրության ունեցած կասկածները: Ինչո՞ւ հանրության համար հույժ կարևոր այս որոշումը չի ներկայացվում հանրության ուշադրությանը:
Խնդրել ենք նաև գլխավոր դատախազի միջամտությունը ՀՔԾ-ից Միհրան Պողոսյանի գործով կարճման որոշումը «Հետք»-ին տրամադրելու հարցում:
Բացի դրանից, երեկ «Հետք»-ը ստացել է նաև Շվեյցարիայի արդարադատության և ոստիկանության դաշնային դեպարտամենի պատասխանը՝ ի պատասխան մեր պաշտոնական գրությանը: Մեզ ևս մամլո խոսնակը նույն պատասխանն է տրամադրել, ինչ OCCRP-ի մեր գործընկերներին:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ին ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը, ի պատասխան ՀՀ նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի կողմից առերևույթ ձեռնարկատիրական գործունեության ապօրինի մասնակցելու դեպքի առթիվ հարուցված գործի ընթացքի վերաբերյալ «Հետք»-ի հարցմանը, նշել էր, որ որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Միաժամանակ, ՀՔԾ-ն հայտնել էր, որ Շվեցարիայից 2017թ. հունվարի 11-ին ստացվել է պատասխան՝ իրավական փոխօգնության միջնորդությունը մերժելու մասին:
Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային դեպարտամենտի մամլո խոսնակ Ինգրիդ Ռայզերը (Ingrid Ryser) հայտնել էր, որ շվեցարական կողմը պատասխանն ուղարկել է 2016թ. նոյեմբերի 8-ին, իսկ հայկական կողմի միջնորդությունը չի բավարարվել, քանի որ այն չի համապատասխանել միջնորդության տեխնիկական պահանջներին, այսինքն` պատշաճ կազմված չի եղել: Միաժամանակ նամակում շվեյցարական կողմը նշում է, որ միջնորդությունը ցանկացած ժամանակ կարող է նորից ներկայացվել:

Собирается ли Генпрокуратура РА использовать свое полномочие и отменить решение ССС о прекращении уголовного дела Миграна Погосяна?
Hetq.am направил запрос генпрокурору Артуру Давтяну, которым интересовался, собирается ли Генпрокуратура РА использовать свое полномочие и отменить решение Специальной следственной службы о прекращении дела бывшего главы Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Миграна Погосяна, и если нет, то почему.
Мы также спрашивали, насколько правомерен отказ ССС предоставить Hetq.am решение о прекращении дела, учитывая тот факт, что дело было возбуждено на основе публикации СМИ, а также то, что обнародование решения может помочь рассеять имеющееся в обществе подозрение в том, что высокопоставленный чиновник замешан в коррупции. Почему столь важное для общественности решение не представляется ее вниманию?
Мы также просили генпрокурора вмешаться в вопрос предоставления Hetq.am решения Специальной следственной службы о прекращении дела М.Погосяна.
Кроме того, вчера мы получили ответ Федерального департамента юстиции и полиции Швейцарии на наш официальный запрос. Пресс-секретарь департамента прислала нам тот же ответ, что и нашим коллегам из OCCRP.
Напомним, что 27 января ССС в ответ на запрос Hetq.am относительно хода дела, возбужденного в связи с незаконным участием бывшего главного принудительного исполнителя РА Миграна Погосяна в предпринимательской деятельности, сообщила, что решение о прекращении производства по уголовному делу было принято на основании отсутствия состава преступления. Вместе с тем ССС отметила, что 11 января 2017 г. из Швейцарии был получен ответ, которым ходатайство о правовой взаимопомощи было отклонено.
Пресс-секретарь Федерального департамента юстиции Швейцарии Ингрид Райзер сообщила, что швейцарская сторона направила ответ 8 ноября 2016 г., а ходатайство армянской стороны не удовлетворено, так как оно не соответствовало техническим требованиям ходатайства, иными словами, не было составлено надлежащим образом. В то же время швейцарская сторона отметила, что ходатайство может быть повторно отправлено в любое время.