Պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի 6 միլիոն դոլարը, 10 ընկերությունները, 28 անշարժ գույքը
2007 թվականից ազգային ժողովի պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը կրկին պայքարելու է պատգամավոր դառնալու համար։ Ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններում Հակոբյանը առաջադրված է Տավուշի մարզից՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության կողմից։
Որպես պատգամավորի թեկնածու՝ Հակոբյանը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել իր ունեցվածքի մասին հայտարարագիրը։ Հակոբյանին կարելի է համարել այս կուսակացության մեծ կարողություն ունեցող թեկնածուներից մեկը։
Պատգամավորի դրամական միջոցները 2,3 միլիարդ դրամ և 1,2 միլիոն դոլար է։ Եթե այս դրամական միջոցները վերածենք դոլարի, այն կկազմի գրեթե 6 միլիոն դոլար։
Նա հայտարարագրել է 28 անշարժ գույք՝ 14 շենք, շինություն (բնակարան, բնակելի տուն), 11 հողամաս, որից տասը՝ Դիլիջան քաղաքում, հողին ամրակայված 3 այլ անշարժ գույք։
Անցած տարվա ընթացքում Հակոբ Հակոբյանը ստացել է 6,3 միլիոն դրամ աշխատավարձ, գույքի օտարումներից 80 միլիոն դրամ, 5 միլիոն դրամից ավելի՝ վարձակալություններից, «Արդշինբանկին» տրված փոխառություններից եկամուտ է ունեցել գրեթե 39 միլիոն դրամի չափով, «Երևանի գարեջուր» ընկերությունից՝ 170 միլիոն դրամ շահութաբաժին, նույն ընկերությունից՝ 140 միլիոն դրամ փոխառություն։ Այսինքն՝ նախորդ տարում պատգամավորի եկամուտները կազմել են 440 միլիոն դրամ։
Պատգամավորի թեկնածուն բաժնեմաս ունի տաս ընկերություններում. 50 %-անոց բաժնետոմաս՝ «Երևանի գարեջուր», «Դիատոմիտ», «Կոննեկտ», Վլադ Հակոբյանի անվան «Համակցված կերերի գործարան», «Հակ և Աշ», «Հ և Տ Հակոբյաններ», «Կիլիկիա» ընկերություններում, բացի այդ Հակոբյանին են պատկանում «Նուբարաշենի թռչնաբուծական ֆաբրիկայի», «Տիգրան ՀՀԳ» ընկերությունների 100 % բաժնետոմսերը, նաև 30 % բաժնեմաս ունի «Արմամաստ» ՍՊԸ-ում։
Ի դեպ, Հակոբ Հակոբյանի ընկերություններից Վլադ Հակոբյանի անվան «Համակցված կերերի գործարան» ՓԲԸ-ն այս շաբաթ կառավարության որոշմամբ ստացավ Հայաստան ներմուծվող ապրանքների ավելացված արժեքի հարկի վճարի երեք տարի հետաձգման արտոնություն։ Ընկերությունը տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը հայտնել է, որ նախատեսում է Արարատի մարզի Ջրաշեն համայնքում զբաղվել թռչնամսի արտադրությամբ` արտադրելով տարեկան շուրջ 10 մլն ճուտ և կատարել կես միլիարդ դրամի չափով ներդրում։
Հակոբյանը նաև հայտարարագրել է 2015 թվականի թողարկման Mercedes-Benz S 500 4Matic Maybach մակնիշի ավտոմեքենա, որի գինը միգազգային շուկայում գնահատվում է գրեթե 200 հազար դոլար։

Депутат Акоп Акопян задекларировал 6 млн долларов, 10 компаний, 28 единиц недвижимости
Избранный в 2007 г. депутатом Национального Собрания Акоп Акопян вновь будет баллотироваться в парламент. Акопян выдвинут кандидатом в депутаты от Тавушской области Республиканской партией Армении.
Судя по представленной в Центризбирком декларации об имуществе и доходах, Акопян является одним из самых богатых депутатов-республиканцев.
Его денежные средства составляют 2,3 млрд драмов и 1,2 млн долларов. Если перевести эти деньги в доллары, то получится почти 6 млн долларов.
А.Акопян задекларировал 28 единиц недвижимости: 14 зданий и строений (квартира, жилой дом), 11 земельных участков, десять из которых в Дилижане, еще три прикрепленные к земле единицы недвижимости.
В течение прошлого года Акопян получил 6,3 млн драмов в качестве зарплаты, 80 млн драмов от отчуждения имущества, свыше 5 млн драмов от сдачи в аренду недвижимости, 39 млн драмов от предоставленных “Ардшинбанку” займов, 170 млн драмов в качестве дивидендов и 140 млн драмов в качестве займа от компании “Ереванское пиво”. Таким образом, в прошлом году доходы депутата составили 440 млн драмов.
Акопу Акопяну принадлежат 50% компании “Ереванское пиво”, 100% компаний “Диатомит”, “Коннект”, “Завод комбикормов”, “Ак и Аш”, “А. и Т.Акопяны”, “Киликия”, а также “Нубарашенская птицефабрика”, “Тигран ААК” и 30% ООО” Армамаст”.
Отметим, что на этой неделе ЗАО “Завод комбикормов” решением правительства получил трехлетнюю отсрочку по уплате НДС на импортируемые в Армению товары. Компания проинформировала Министерство экономического развития и инвестиций о том, что предусматривает заняться производством куриного мяса в общине Джрашен Араратской области и с этой целью инвестирует полмиллиарда драмов.
Акопян задекларировал также автомобиль “Mercedes-Benz S 500 4Matic aybach” 2015 г., который на международном рынке стоит почти 200 тыс. долларов.